Cancelarul austriac după violențele de la protest: ”Așteptăm clarificarea totală a acestor fapte. Cameramanului rănit al ORF îi doresc însănătoșire grabnică”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 16:27 Actualitate | Esenţial


Sebastian Kurz
Foto: Facebook - Sebastian Kurz
”Condamnăm cu fermitate confruntările violente din București în urmă cărora numeroși demonstranți și jurnaliști au fost răniți. Așteptăm clarificarea totală a acestor fapte. Cameramanului rănit al ORF îi doresc însănătoșire grabnică. Libertatea de exprimare cât și libertatea presei sunt libertăți fundamentale ale Uniunii Europene în care noi credem și care trebuie apărate necondiționat”, scrie cancelarul Austriei, Sebastian Kurz, într-o postare pe Twitter, potrivit G4Media.ro.


După cum relatează corespondentul ORF la București,  Ernst Gelegs,  un cameraman a fost bătut de poliție cu bastoane.  Acesta ar fi scăpat de agresiuni doar în urmă repetatelor sale strigăte de atenționare, că este cameraman. Între timp, el și-ar fi revenit din șoc. 

„Și corespondentul ORF a fost, de asemenea, atacat. A fost împins la perete, de un polițist cu scut“, mai relatează publicația citată.  

Despre acest incident a scris, pe Facebook, și Iulian Comănescu, care îi însoțea pe jurnaliștii austrieci:

”El e Robert, operator-vedetă la ORF, o să vă spun acuși de ce vedetă. Deocamdata aflați că arată cam șocat pentru că acum vreo jumătate de oră filma un sincron cu Ernst pe Calea Victoriei. Jandarmii au dat năvală, Ernst a avut norocul să fie lipit de un gard, dar nu și Robert. Când a luat-o la trap ca să își protejeze camera, a fost înghesuit și luat la bastoane de jandarmi, deși a încercat să le explice că e operator, lucru pe care l-ar fi priceput până și Veorica, fiindcă avea o cameră în mână.

Bastoanele au fost trimise deja la ORF, care, apropo, e televiziunea publica din Austria.

Basically, dacă vrei să convingi presa străină că jandarmii s-au purtat ca niște animale nu există o metodă mai bună decât asta. Bravo, domnilor.”


















3509 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:36)

    mitg [utilizator]

    Ca sa cadem in panarama totala, Romania va prelua presedentia UE direct de la Austria, nefiind de mirare ca "TVR" austriac a trimis reporteri in tara sa afle care e climatul social in direct.

    Ne-am facut de ras si cu astia.
    • +3 (13 voturi)    
      Ne face chiar foarte bine chestia asta! (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:36)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sigur, violentzele de aseara ne fac rau, dar faptul ca Austria s-a activat, asa cum Suedia s-a activat ceva mai devreme, e foarte bine. Astea sunt statele alergice la Romania, si faptul ca shobolanii astia fac ce fac, nu a trecut neobservat, toti sunt cu ochii pe noi. Ce e bine din asta? Sper in seara asta sa nu mai luam gaz in nas, dar eu vin pregatit oricum. Ne vedem in piatza!
  • -7 (19 voturi)    
    si noi asteptam (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:52)

    ladrone [utilizator]

    Si noi asteptam de ani de zile clarificari despre cum s-a ciordit Petromul.
    • +8 (12 voturi)    
      3 litere (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:29)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      PSD
    • -9 (9 voturi)    
      corect si nu prea ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:33)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      Daca reusesti sa cumperi masina superba a unei Banci de renume ,cu doar 600 de euro ,pentruca ai dat spaga cuiva ,asta nu inseamna ca ai ciordit !Bravo matale ,esti bun .
    • +5 (7 voturi)    
      Ask Bonbo!!! (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:45)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      Sefii tai l-au ciordit.
  • +5 (11 voturi)    
    Clarificarea (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:36)

    alex34 [utilizator]

    Clarificarea totala va veni sub forma unei minciuni sfruntate "pt ca putem, oricum opozitia e de vina pt tot"
  • -6 (12 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:44)

    XLXL [utilizator]

    altadata sa-si caute de treaba prin alte locuri mai linistite ...
  • -10 (12 voturi)    
    austria o tara de hoti (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:54)

    fdsfe [utilizator]

    Domnul Cancelar sa spuna cat mai are de gand Austria sa fure din Romania? Pe mine cam asta m-ar interesa.
    • +5 (7 voturi)    
      Problema (Sâmbătă, 11 august 2018, 20:52)

      miohaiham [utilizator] i-a raspuns lui fdsfe

      Este in RO, nu in Austria.Jigodismul Politik ne a adus aici.
  • -7 (9 voturi)    
    si noi asteptam (Sâmbătă, 11 august 2018, 20:19)

    octo [utilizator]

    sa nu ne mai taiati padurile. unde sunt reporterii vostrii cand taiati ilegal padurile Romaniei? Pe ale voastre de ce nu le taiati austriecilor?
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru ca ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:53)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui octo

      ...in Austria nu pot da spaga asa cum dau borfasilor romani de-i tot votati.
      • -1 (1 vot)    
        legile spagilor din cele 2 tari (Duminică, 12 august 2018, 4:35)

        fdsfe [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        asa e. atat germania cat si austria au niste legi prin care reglementeaza spaga: daca e data in afara se numeste "promovoarea intereselor nationale", iar daca e data in interior este "spaga". In orice caz, zilele luminoase ale Germaniei si rudelor lor din Reich-ul de est par apuse. Se pare ca Europa nu mai e dispusa sa inghita rahatul generat de cele 2 tari ( si restul). Chestia e ca pleaca astia si vin altii. Asta nu ma poate opri sa urasc Austria cu fiecare celula vie care a mai ramas in mine.
        • -1 (1 vot)    
          vorbeste lumea ... (Duminică, 12 august 2018, 9:26)

          XLXL [utilizator] i-a raspuns lui fdsfe

          corect ... si mai da-i dracu' cu snitelele alea ale lor cu tot, ca sunt si scumpe ...