Jurnaliști ai televiziunii austriece de stat, bătuți de jandarmi în timpul protestului de vineri, de la București 

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 12:14 Actualitate | Esenţial


Jandarmi in Piata Victoriei
Foto: Hotnews
„În timpul revoltelor violente din cadrul protestelor antiguvernamentale din România, o echipă ORF din București a fost atacată vineri de poliție“, relatează postul TV de stat austriac, pe pagina sa online. Echipajul de televiziune tocmai transmitea în direct, când jandarmii au atacat protestatarii violenți din apropiere. 

După cum relatează corespondentul ORF la București,  Ernst Gelegs,  un cameraman a fost bătut de poliție cu bastoane.  Acesta ar fi scăpat de agresiuni doar în urmă repetatelor sale strigăte de atenționare, că este cameraman. Între timp, el și-ar fi revenit din șoc. 

„Și corespondentul ORF a fost, de asemenea, atacat. A fost împins la perete, de un polițist cu scut“, mai relatează publicația citată.  

 Vineri seara, „prima demonstrație la scară largă a românilor din diaspora împotriva guvernului condus de prim-ministrul Vasilica Viorică Dăncilă a fost umbrită de ciocniri cu poliția“. Jandarmii au făcut uz masiv, chiar de la începutul demonstrației, de gaze lacrimogene și de bastoane, după ce un grup de manifestanți a rupt bariera de protecție și a încercat să pătrundă în sediul guvernului. 

OE24.at mai menționează numărul mare de persoane rănite sau afectate corporal, -printre care și reprezentanți ai forțelor de ordine-, în timpul manifestației de vineri, 10 august. Este evocat și episodul leșinului unei femei  aflate în cărucior de handicapat, care a necesitat intervenția de urgență a SMURD-ului. 

Pe măsură ce starea de spirit a devenit mai tensionată, la căderea serii și noaptea târziu, „poliția a folosit în mod repetat gaze lacrimogene și, pentru o scurtă durată, chiar și tunurile cu apă, punând în mișcare și trupe speciale de intervenție“. „Intervenția forțelor de ordine a fost, chiar și pentru Bucureștiul obișnuit cu proteste, ieșită din comun“, conchide OE24.at. 


















8303 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Karma (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:19)

    mitg [utilizator]

    Pesedeul a fost primit cu sulite si trambite de catre SPO (partidul social democrat austriac) si Christian Kern (ultimul premier SPO) la ultima lor intalnire.

    Sa afle si austriecii pe cine au bagat in casa.
  • +21 (21 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:20)

    XLXL [utilizator]

    lasa, ca nu le prinde rau ... mai vad si ei cum merg treburile prin lume ... mai povestesc pe la birou ... le trece ...
  • +26 (30 voturi)    
    O fi sfarsitul PSD-ului? (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:20)

    2087 [utilizator]

    Sa indraznesc sa cred ca mizeriile PSD vor disparea in curand?
    • +13 (15 voturi)    
      Din pacate nu, (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:38)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      ciuma rosie este boala lunga. N-avem norocul sa se curete curand. Si nu moare niciodata, doar se transforma.
  • +30 (34 voturi)    
    Nu e de mirare (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Brutele au lovit in infirmi, adolescenti, femei --- au lovit si au gazata peste tot, ca niste nazisti ce sunt. O HAITA DEZLANTUITA de animale actionand la ordinele unor CRIMINALI.
  • +27 (33 voturi)    
    Si cand te gandesti.. (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:25)

    Muncitoru [utilizator]

    ca singurul motiv pentru care statul nu e falimentar sunt tocmai romanii din diaspora.Se fura asa mult incat emigram in masa ca sa putem trai ...si ei ne rup oasele in schimb.
  • +28 (30 voturi)    
    ce vorbesc astia? (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:25)

    gatsby [utilizator]

    nu au auzit de violenta legitima a statului (dragnea)? O sa o vedeti pe pielea voastra...
  • +25 (29 voturi)    
    "pumnii mei minte nu are" (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:27)

    qwerasdf [utilizator]

    jandarmii au batut tot le-a iesit in cale...

    ca sa te lupti cu animalele alea de ultrasi, trebuie sa fii tu insuti un animal

    viermi fara coloana vertebrala, muscati mana care va hraneste! Vai si amar de tara asta..
  • +20 (26 voturi)    
    Bataia e rupta din ordin...sa traiti ! (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:31)

    Sati [utilizator]

    Noi batem nu gandim.
  • +17 (19 voturi)    
    Jandarmeria (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:34)

    Coco_papagal [utilizator]

    -Coada de topor a mafiotilor care conduc RO. Banii pe care ii trimiti acasa ajung in final in salariul acestor scursuri. MPSD si otrava guzganilor rosii.
  • +21 (23 voturi)    
    evident (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:41)

    revo [utilizator]

    i-au ciomagit pe toti reporterii care le-au iesit in cale, fara discriminare, ca stiau ca aia de la TVR, Antena 3, RTV n-or sa fie in piata! Deci, logic, reporterii din piata erau aia care trebuiau ciomagiti! Metodic! Profesionist!
  • +12 (12 voturi)    
    Sumarul stirilor internationale (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:54)

    baimarean [utilizator]

    http://www.newsnow.co.uk/h/World+News/Europe/Eastern/Romania/Protests
  • +20 (22 voturi)    
    Roboți (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:54)

    omezu [utilizator]

    Femei, copii, protestatari in scaun cu rotile, batrani, romani, straini, jurnalisti sau ultrasi, nu conteaza...slugile in uniforma au batut si gazat pe oricine.
  • +13 (15 voturi)    
    Se numeste (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:08)

    iPig Pro [utilizator]

    Wiener Schnitzel si este meniul a la carte servit de cheful Dragnea. De porc.
  • -15 (15 voturi)    
    Victime colaterale (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:01)

    stani [utilizator]

    Asta e, riscul meseriei. Nu jandarmii sunt de vina.
    • +7 (7 voturi)    
      corect.. (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:43)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui stani

      aveti o mare vina si tu,si restul care gandesc ca tine
    • +5 (5 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:55)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui stani

      De fapt se va vedea din inregistrari ca:

      1. Au cerut sa fie baturi.

      2. Cand au vazut ca nu sunt, au inceput sa se loveasca violent de bastoanele jandarmilor.
    • +3 (3 voturi)    
      sanatos (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:47)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui stani

      Sigur esti sanatos la cap? Tot asa spuneai daca incasai niste bastoane fara sa ai nvre- o vina?
    • +1 (1 vot)    
      Aha, trebuiau batuti numai romanii (Duminică, 12 august 2018, 1:26)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui stani

      Strainii au fost caftiti colateral.
  • +6 (6 voturi)    
    In jandarmerie (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:27)

    vasile-roaita [utilizator]

    Multa mine nu se cere, sa fi prost sa ai putere.
  • +2 (2 voturi)    
    mno (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:31)

    g01an [utilizator]

    prima data voiam sa zic ca trebuiau sa se simta si sa se relocheze de-ndata ce au aparut huliganii acolo, doar ca exact asta au facut, cand jandarmii s-au pregatit de atac le-au eliberat zona pe cat de repede s-a putut, ce altceva sa mai faca.