​VIDEO Jurnalist HotNews.ro, lovit de jandarmi la protestele din Piața Victoriei. „Am strigat că sunt ziarist și am ridicat mâinile deasupra capului. Unul dintre jandarmi m-a lovit cu pumnul, altul mi-a dat un picior în spate”

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 1:31 Actualitate | Esenţial


Ziarist lovit la protest
Foto: Hotnews
Jurnalistul HotNews.ro Robert Mihăilescu a fost lovit cu pumnii și picioarele de jandarmi la mitingul Diasporei din Piața Universității, după ce Jandarmeria a început intervenția în forță împotriva manifestanților.  

Ziaristul transmitea LIVE intervenția Jandarmilor de pe Calea Victoriei. La finalul filmării, trupele Jandarmeriei intervin din nou în forță și ridică trei tineri care se aflau în fața magazinului Admiral și care nu aveau o atitudine ostilă. 

Un bărbat în civil, îmbrăcat în haine de culoare deschisă, care dădea ordine jandarmilor, a venit dintre aceștia și l-a tras pe ziarist în mijlocul jandarmilor. 

„Transmiteam LIVE intervenția jandarmilor. Bărbatul în alb m-a prins de mână și mi-a smuls telefonul. I-am strigat că sunt ziarist și am ridicat mâinile deasupra capului, cu legitimația care se afla la gât ridicată în aer. Bărbatul m-a tras în mijlocul jandarmilor cărora le-a spus: 'Luați-l și pe ăsta'. Unul dintre jandarmi m-a lovit cu pumnul și m-a împins în spatele cordonului în timp ce un al jandarm mi-a mai dat un picior în spate. I-am cerut să îmi dea telefonul înapoi, spunându-le din nou că sunt ziarist. Un jandarm m-a înjurat și m-a lovit cu piciorul. În acest timp, un alt jandarm zdrobea de asfalt telefonul meu”, a povestit Robert Mihăilescu.  

Pe înregistrarea video sunt salvate doar imaginile până la smulgerea telefonului mobil. 

Ziaristul a depus plângere la Secția 1 de Poliție.





















18242 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Dandarmii (Sâmbătă, 11 august 2018, 1:36)

    mitg [utilizator]

    Creer nu, si-acum au demonstrat-o in fata tuturor.
    • +12 (14 voturi)    
      Dar cine este domnul in alb (Sâmbătă, 11 august 2018, 2:50)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de la sfarsitul clipului ca apare pe multe inregistrari
      • +10 (12 voturi)    
        E Soros (Sâmbătă, 11 august 2018, 3:07)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Serios acum, pe un alt site (un broadcast live al rezistenta tv) s-a spus ca e comandantul jandarmeriei pe municipiu.
        • +13 (15 voturi)    
          Credeam ca-i martian, zau. (Sâmbătă, 11 august 2018, 3:32)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          problema este ca el si plutonul lui apare pe mai multe filmulete unde lumea este batuta de jandarmi.
          • +6 (8 voturi)    
            Imi e vecin, daca nu apare in justitie, va zic eu (Sâmbătă, 11 august 2018, 10:44)

            -PuieMSD [utilizator] i-a raspuns lui Ord

            cine este si unde sta. Cumva s-o face dreptate.
            • 0 (0 voturi)    
              E din Bucursti sau Craiova? (Duminică, 12 august 2018, 16:02)

              liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD

              Am inteles ca au fost trupe si de la Craiova...
    • +11 (11 voturi)    
      unii dintre jandarmi = animale! (Sâmbătă, 11 august 2018, 8:59)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      animale fara creier propriu
      slugile lui dracnea

      noi va hranim, bai, intelegeti?! daca ne luam mana de pe voi, ajungeti sa mancati radacini!
  • +29 (31 voturi)    
    Dictatura (Sâmbătă, 11 august 2018, 1:43)

    europeanul2 [utilizator]

    E clar ca au avut oameni infiltrati printre demonstranti cu scopul de a crea diversiune. Este dictatura!
    • -23 (25 voturi)    
      la ce le-ar folosi? (Sâmbătă, 11 august 2018, 3:05)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      cum foloseste jandarmeriei sau psd faptul ca au fost violente azi?
      • +21 (23 voturi)    
        Este evident (Sâmbătă, 11 august 2018, 3:40)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Le ofera pretextul sa interzica orice proteste semnificative in urmatoarea perioada - adica pana-si rezolva Dragnea & Co toate problemele penale, cu pretiosul concurs al lui Slugarel.
        Totul, fireste, numai si numai de dragul sigurantei cetatenilor.
      • +17 (19 voturi)    
        Au avut motiv de ciomagarit (Sâmbătă, 11 august 2018, 6:10)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Minerii fiind demodati, au inventat huligani. Nush cum se face dar huliganii is basma curata, demonstrantii pasnici is la spital.
  • +22 (22 voturi)    
    Fum (Sâmbătă, 11 august 2018, 1:53)

    ferol [utilizator]

    Prea infumurati! prea turbati! exact ca nishte caini atatati de stapani!
  • +13 (17 voturi)    
    Saracii (Sâmbătă, 11 august 2018, 1:54)

    Mariusica.a [utilizator]

    Au pus ja jandarmerie sef un pro-psd si ala le da ordine sa dea in stanga si in dreapta, eu nu dau vina pe jandarmul in sine din strada, el trebuie sa asculte ordine militare....dar seful ala mare pus politic in functie ar trebui anchetat pentru felul discretionar in care actioneaza pentru partid
    • +18 (18 voturi)    
      saracii?!? (Sâmbătă, 11 august 2018, 4:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mariusica.a

      Nu stiu daca a fost ordin militar sa dea cu bulanul in fata alora care nu erau violenti. Sunt multe filmari care arata exact atitudinde de badigard prost, care ar trebui calcat pe cap. La propriu.
    • +9 (9 voturi)    
      Imaginile arata (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:20)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Mariusica.a

      cum din grupul de jandarmi, bine inarmati, se desprinde unul si da intr-un om fara aparare, care statea langa masina. Acel jandarm nu a primit ordin explicit sa faca asta. Si el, jandarmul, trebuie judecat pentru ceea ce a facut.
  • +24 (24 voturi)    
    tinuta de pesedist adevarat (Sâmbătă, 11 august 2018, 2:02)

    jorj_bv [utilizator]

    trebuie urgent investigati jandarmii care au lovit oameni pasnici
    • -12 (24 voturi)    
      Vor fi investigați la fel ca cei din Spania.... (Sâmbătă, 11 august 2018, 2:18)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      ...care loveau catalani.
  • +24 (24 voturi)    
    Desfiintarea acestei institutii de represiune! (Sâmbătă, 11 august 2018, 2:07)

    naitza [utilizator]

    Jandarmeria, in aproape 30 de ani, nu a facut nimic prin care sa-si justifice existenta: fug precum sobolanii din fata tiganilor sau altor infractori. Nu de putine ori, am vazut mascati sau jandarmi baturi de tigani, niste incompetrnti incapabili sa apere cetateanul. In schimb, observ ca sunt foarte potriviti ca forta de represiune. Este usor sa calce in picioare oameni pasnici, doar pentru a face pe plac sefilor. Pupatori de cur si mancatori de kkt, asta sunt jandarmii. RUSINE nemernicilor, voua si familiilor voastre, nu pot sa cred ca ati fost inarmati cu arme de foc pe care le-ati pierdut, incompetentilor.
    Personal, cred ca este suficienta politia.
    • +11 (13 voturi)    
      Nu e doar represiune... (Sâmbătă, 11 august 2018, 7:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui naitza

      R institutie CRIMINALA - niste huligani in uniforme care au lovit , gazat, ranit... NIISTE ANIMALE plattit de npi toti.
  • +15 (15 voturi)    
    Welcome... (Sâmbătă, 11 august 2018, 2:09)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... to TeleoRumanistan
  • +21 (21 voturi)    
    cine e individul de la sfarsitul inregistrarii? (Sâmbătă, 11 august 2018, 2:17)

    paranoid_android [utilizator]

    cel care se afla in mijlocul jandarmilor, le da ordin sa traga si apoi ii smulge camera jurnalistului?

    Il poate recunoaste careva?
    • +9 (11 voturi)    
      ofiter JR? (Sâmbătă, 11 august 2018, 3:32)

      NeUrOnIuS [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      dupa cum ii dirijeaza in cele doua filmulete e foarte probabil un ofiter de la jandarmeria romana imbracat in civil, dupa varsta trebuie sa fie minim Lt Col
      • +1 (5 voturi)    
        Răducu Șerban (Sâmbătă, 11 august 2018, 7:00)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui NeUrOnIuS

        sursa:https://www.comisarul.ro/articol/el-a-coordonat-macelul-din-piata-victoriei-da-body_958849.html
        • +1 (1 vot)    
          nu e el (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:13)

          paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

          daca nu stii nu te baga in seama degeaba te rog; tot astept inca un nume.
  • +8 (10 voturi)    
    HOTNEWS (Sâmbătă, 11 august 2018, 2:21)

    liviul2006 [utilizator]

    tipul in alb apare si aici https://www.facebook.com/libertatea.ro/videos/10155851581475885/?hc_ref=ARQk_Ycb2KNo-31Ije-1FIjrOVKT0z2vap8zXaHtuPI7CZlnxcAuFPXb5UqsXZJgS-E
    • +8 (8 voturi)    
      ofiter civil de la jandarmeria romana (Sâmbătă, 11 august 2018, 3:05)

      NeUrOnIuS [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      dupa cum ii dirijeaza in cele doua filmulete e foarte probabil un ofiter de la jandarmeria romana imbracat in civil, dupa varsta trebuie sa fie minim Lt Col
      • +6 (6 voturi)    
        spune: (Sâmbătă, 11 august 2018, 3:43)

        NeUrOnIuS [utilizator] i-a raspuns lui NeUrOnIuS

        'Lansator, da-i drumul de aici, da-i drumul de aici' dupa care urmeaza lansari de grenade cu gaze...
      • +3 (5 voturi)    
        pai asta stiu si eu (Sâmbătă, 11 august 2018, 4:37)

        liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui NeUrOnIuS

        un nume, ceva?
        • +5 (9 voturi)    
          adresa va rugam (Sâmbătă, 11 august 2018, 5:52)

          Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

          ca sa putem returna cele 2 pistoale furate.
        • +7 (9 voturi)    
          aceasta bruta (Sâmbătă, 11 august 2018, 7:58)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

          de comandant treuie IDENTIFICATA si JUDECATA ca la Nurenberg, pentru crime impotriva umanitatii.
  • +15 (15 voturi)    
    constitutia (Sâmbătă, 11 august 2018, 7:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    Președintele României veghează la respectarea Constituției, conform art. 80 alin. 2. Prin acest concept se are în vedere îndatorirea generală ce revine cetățenilor români, ca și autorităților publice centrale și locale, partidelor politice, organismelor care desfășoară activitate economică, organizațiilor de cult, organizațiilor neguvernamentale, sindicatelor, presei ș.a. de a respecta litera și spiritul Constituției. Tovarase presedinte tocmai constitutia a fost incalcata grav. Oare la ce ne asteptam azi? Un mort doi insemna razboi masiv....si ptr ce? un condamnat si o cloaca de sobolani rosii? halal am ajuns fratilor. e timpul sa intelegeti ca drum de intoarcere nu mai exista...
    • +2 (6 voturi)    
      of, Coco! (Sâmbătă, 11 august 2018, 8:59)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      tu de la tovarasu' presedinte astepti apararea constitutiei si a poporului? ha!
      de la crima organizata si maciucile ei (politia, jandarmii, lunetistii, ultrasii, clanurile tiganest, mass media aservita) astepti respectarea constitutiei?

      e clar ca nu mai au nicio limita; intr-adevar nu mai e cale de intoarcere - asa cum au planuit si executat mineriadele si au ucis cu sange rece, tragand din chiar cladirea guvernului, acum 28 de ani, si au scapat fara sa fie prinsi si pedepsiti (desi se stie exact cine a a tras si cine a batut), tot asa vor continua. Nimeni si nimic nu-i mai poate opri.
      Deci calea este una singura, spre Vest! Nu, nu se va schimba nimic in bine, lucrurile vor evolua spre dictatura si tiranie, teroare si foamete.
      • +2 (2 voturi)    
        adevarul e ca, privind istoric, ciclic (Duminică, 12 august 2018, 4:44)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui revo

        intii au falsificat alegerile, apoi au tras in populatie si facut victime, apoi au instaurat dictatura 'legitima', apoi incep crizele si rasturnarile de situatie...si iar o luam de la capat...
  • +19 (21 voturi)    
    jandarmeria trebuie desfiintata! (Sâmbătă, 11 august 2018, 7:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    imbecilii astia vor lua pensii speciale pentru ca au gazat populatia , e complet stramb !
  • +10 (12 voturi)    
    Masacru (Sâmbătă, 11 august 2018, 7:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-au dezlantuit ca niste animale, cu un comportament de o brutalate greu de imaginat, sfaârcsind prina face sute de victime si a gaza zecu de mii de oameni. CRIMINALI NAZISTI periculosi. NU VOR SCAPA SA PLATEASCA PENTRU ACEASTA MINERIADA
  • +8 (10 voturi)    
    Actiune, nu lamentatie (Sâmbătă, 11 august 2018, 10:42)

    triciupa [utilizator]

    Postati urgent pe Facebook poza idiotului in civil. In maxim o ora vom afla cu totii cum se numeste, adresa de acasa, unde lucreaza nevasta-sa si la ce ora vine acasa, la ce scoala invata fiica-sa, etc.
    Sa vedem daca boul va fi la fel de "viteaz" ca aseara.
  • +3 (5 voturi)    
    Cei vinovati sa fie demisi... (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:42)

    paonipao [utilizator]

    Dar trebuie facut mai mult de atat, jandarmii vinovati sa fie demisi si apoi anchetati de tribunalul militar!
    Bineinteles ca trebuie identificati si anchetati si cei ce au fost instigatori in piata si au fost violenti!

    Au fost atatea manifestatii pasnice in piata Victoriei si jandarmii au stat linistiti...

    De data asta au primit ordine clare sa reprime manifestatia, i-am intrebat pe unii dintre jandarmii din primul rand de ce colegii lor din randul doi si trei arunca cu grenade lacrimogene ...in toata piata?!

    Tinerii jandarmi din primul rand faceau semn cu degetul mare in sus...adica primisera ordinul de “sus”!

    Se dorea de fapt imprastierea tuturor manifestantilor inca de la ora 20-21 si se mai dorea impiedicarea si descurajarea venirii in piata si a altor manifestanti...tocmai prin imprastierea masiva a gazelor lacrimogene chiar si pe strazile laturalnice in locuri unde nu erau oameni!
    Prefectul si sefii din jandarmerie au stiut de la inceput ca se va intra in forta in manifestanti, asta a fost ordinul...!
    Le trebuia doar un mic motiv..si l-au creeat tot ei jandarmii prin pozitionarea lor ( nu pe trotuarul din fata guvernului ca la toate manifestarile anterioare) exact in fata squarului din piata.
    S-a creat astfel o busculada in momentul in care manifestantii veneau masiv spre centrul pietei dinspre Iancu de Hunedoara si dinspre Kiselef (muzeul Antipa) si nu mai era loc in piata pentru ca jandarmii blocasera o suprafata de cateva sute de metrii patrati...
    Acea suprafata asa cum am spus era ocupata tot timpul de manifestanti la protestele anterioare!
  • 0 (2 voturi)    
    noua generatie de militieni (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:30)

    Vanghelios [utilizator]

    este incredibil, dar se pare ca astia nu au invatat nimic din istoria recenta! Aceasta noua generatie de militieni vor sa pateasca ce au patit si cei dinaintea lor in 89-90!
  • +2 (4 voturi)    
    ia la ei! (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:50)

    Fapte [utilizator]

    Faza cu civilii care conduc fortele de ordine am mai vazut-o la mineriade.
    E clar ca jandarmuirea a avut oameni printre manifestanti si ca ordinul a fost de "curatare" (tot ca la mineriada). PSD nu si-a dorit numai oprirea protestului ci si sa le dea o lectie protestatarilor, altfel nu i-ar fi batut pe cei pasnici in loc sa-i aresteze pe violenti.
    Dar aveau dreptate ca ei nu sint o garda pretoriana. Nu, ei sint o gasca de batausi cu uniforme si grenade.
  • +2 (2 voturi)    
    comandant (Duminică, 12 august 2018, 16:25)

    georgebb [utilizator]

    Baiatul Dandy care loveste pare a fi Comandant – Colonel Cătălin-Răzvan PARASCHIV - BRIGADA SPECIALĂ DE INTERVENȚIE ”VLAD ȚEPEȘ”

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2271943212820434&set=a.2271941579487264.1073741858.100000143332892&type=3&theater