VIDEO Jandarmeria a pus un clip propriu cu imagini de vineri seara: ”Așa au stat lucrurile”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 13:39 Actualitate | Esenţial


Interventie a Jandarmerie la protestul Diasporei
Foto: Agerpres
Jandarmeria Română a postat pe Facebook un clip cu o selecție de imagini de la protestul de vineri, împreună cu un mesaj în care spune că au fost manifestanți care ”s-au comportat exemplar”, dar și persoane care au avut un război personal cu forțele de ordine.

”Noaptea trecută, în Piața Victoriei, au fost foarte mulți oameni care s-au comportat exemplar, cărora le mulțumim pentru spiritul civic de care au dat dovada! Au fost, însă și unii care au înțeles că protestul înseamnă un război personal al lor cu jandarmeria. Așa au stat lucrurile!”, se spune în postare.



VIDEO Jurnalist HotNews.ro, lovit de jandarmi la protestele din Piața Victoriei. „Am strigat că sunt ziarist și am ridicat mâinile deasupra capului. Unul dintre jandarmi m-a lovit cu pumnul, altul mi-a dat un picior în spate”
Jurnaliști ai televiziunii austriece de stat, bătuți de jandarmi în timpul protestului de vineri, de la București
Jandarmeria, despre reprimarea manifestației de ieri: Intervenția a fost deplin justificată. Cei prezenți au fost atenționați la ce se expun dacă rămân. Este vorba de violență legitimă a statului
Filmul conflictului cu jandarmii: Cum a început și cum a fost întreținută violența

















2822 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:42)

    mitg [utilizator]

    Au primit un clip de la pesede si repede l-au pus direct.
  • +5 (13 voturi)    
    ROMÂNIA TREZEȘTE-TE! (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:45)

    NuSuportProstii [utilizator]

    V-ați făcut și voi filmuleț câinilor?
    Păcat de oamenii care vor fi urâți de o nație întreaga pentru ca pentru a nu-și pierde slujba de jandarm și-au călcat pe suflet și au executat ordine criminale. RESPECT pentru jandarmi dar nu și pentru criminalii care dau ordine acolo.
  • +14 (18 voturi)    
    Scenariul le-a iesit.. (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:50)

    Muncitoru [utilizator]

    nu au batut instigatorii(ofiterii lor si clanurile lor interlope) ,au stat impasibili in fata lor si au ciomagit protestatarii pasnici in schimb.Nu am vazut clip in care instigatorii sunt batuti,doar protestatari vulnerabili cu mainile sus luand bastoane la greu..

    Jandarmeria a devenit ''muschiul'' aparatului represiv.
  • +4 (12 voturi)    
    Si "barbatii" care au lovit oameni nevinovati? (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:58)

    BaiatulDeBaniGata [utilizator]

    Daca jandarmeria isi asuma aceste declaratii in ciuda videoclipurilor postate online, conducerea lor pleaca.
  • +10 (16 voturi)    
    Am vazut si eu "violentatorii" (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:09)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    - copii intre 3 si 6 ani
    - liceeni
    - studenti
    - adulti, cel mai probabil din mediul privat
    - persoane in varsta, clar cu scoala, princii si moraluri
    - pensionari care vor un viitor pentru urmasii lor
    - persoane neinarmate (ziaristi sau nu) cu mainile ridicate batute fara ezitare de jandarmi

    Asa este! Totul a fost justificat... de aceea au fost peste 200 de victime din partea protestatarilor si poate sub 10 jandarmi, pentru ca au venit romanii din diaspora 10000 de km sa arunce custicle in voi si sa va muste. O logica exemplara!

    De aceea nu v-ati ajutat camarazii, de aceea ati ignorat instigatorii si la ruperea cordonului si la incendieri, de aceea ati dat grenade lacrimogene fara discriminare in mijlocul protestatarilor.

    Asa este! Sultanul si Secretara sunt mandri de munca voastra exceptionala!
  • +11 (13 voturi)    
    Analiza (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    - pauza la 0:03 - iata cum protestatarii stau toti calmi (cu accent pe pensionarii din primul rand) versus animalul care se contra cu jandarmul

    Context: era vorba ca protestatarii nu se distantau de astfel de instigatori si ca nu ii poate lua cu penseta. Parafrazez purtatorul de cuvant. Acest animal era singur acolo. Era greu sa il ia? Aparent da. Era mai simplu sa gazeze tineri.

    - 0:21 sutul in gard... si atat... nimic care sa incite, mai mult decat un dispret aratat fata de spartanii coruptilor

    - 0:35 un singur om tragea de gardul din dreapta, 4 de cel din mijloc (dintre care 2 matahale si 2 pensionari), deci 3 persoane suspecte. Era greu sa ii 'ia cu penseta"? Cumva pensionarii i-ar fi aparat? Se vede ca mergeau al impuls cu instigatorii.
    De gardul din dreapta au inceput sa apara brusc mai multi, dar cu o interventie rapida ar fi avut timp sa ia agitatorul ca sa ii tempereze pe restul, au ezitat 4 secunde care le-a dat pretextul ideal

    - 1:02 - oh vai, aruncau cu "manifestul pentru democratie" in jandarmi, pazea sa nu sangereze de la hartiile veninoase...

    - 1:05 un agitator in mov a aruncat cu gardul sustras mai devreme la 0:35. UNUL SINGUR! Din nou, era dificl sa-l "penseze". A se nota ca nu a fugit, a mers incet, nu era nimeni in jurul lui.

    - 1:27 doi agitatori SINGURI. Din nou, fara niciun protestatar pasnic langa, a fost greu sa se joace de-a "pensa"

    - 1:33 un agitator, din nou, singur, singurel... era suficient de rotund sa fie ochit, "imposibil de prins". Nu a fugit, atentie! Era tot acolo. Si prietenul de mai devreme de la 1:27 a venit sa distraga atentia imediat dupa.

    A se nota ca restul sunt pasnici, era usor sa ii desebesti...

    - 1:45 amicul nostru a revenit... SINGUR !! va rog observati de cate ori au ocazia sa-l prinda si nu o fac

    As continua, dar devine penibil si mi se pare ca mai mult s-au ingropat cu clipul asta, decat s-au "acoperit".
  • +8 (10 voturi)    
    este clar (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:26)

    pmct [utilizator]

    Jandarmaria a mintit azi.

    Din clip se vede clar cum cei 2 jandarmi sunt abandonati de colegii lor si protestatarii pasnici ii apara de instigatori. Doar daca este tampit nu poti vedea acest lucru!
  • +1 (1 vot)    
    Este evident (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:06)

    A310 [utilizator]

    ca jandarmeria a fost extrem de eleganta .
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:17)

    paulbutoi [utilizator]

    Ramane o intrebare simpla :
    de ce Jandarmeria nu a incercat nici un moment sa-i extraga pe turbulenti ?
    In imagini se vede ca sunt in numar limitat , majoritar tineri , posibil membri de galerie .
  • +3 (3 voturi)    
    Măi jandarior nu mai va dați fete mari, (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:20)

    Rescator [utilizator]

    Cei care au declanșat violențele la ordinul Dictatorului repetent Liv Jong Unu sunt oamenii
    (daca pot fi numiți oameni) voștri din galeria Clubului
    Dinamo ,infestata de huligani și interlopi,o adevarata
    forța paramilitara in slujba Mafiei Roșii.De fapt sunt
    aceiași pe care va-ti facut că-i anchetați și pedepsiți
    in Februarie 2017.Nu mai mințiți atat de grosolan.
    Oricum ar fi nu mai aveți niciun respect din partea
    cetațenilor romani.Șeful Jandarmeriei merita cel puțin cinci ani de pușcarie.
  • +3 (3 voturi)    
    LOL (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:39)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Pe la secunda 7:42 în film îl puteți vedea pe Zeratul.