VIDEO FOTO Mitingul Diasporei. Îmbrânceli între protestatari și jandarmii care au folosit gaze lacrimogene / Mai mulți manifestanți au fost scoși cu targa din mulțime de echipaje SMURD

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2018, 10:11 Actualitate | Esenţial


Protest Piata Victoriei 10 august
Foto: Hotnews
După șase ore de proteste în Piața Victoriei, au avut loc și primele incidente între participanții la mitingul Diasporei și jandarmi. Manifestanții au forțat cordonul din fața sediului Guvernului, forțele de ordine folosind gaze lacrimogene. În Piață au fost dislocați jandarmi echipați de intervenție. Traficul este blocat în zonă.

CONTINUAREA LIVE-ULUI DIN PIAȚA VICTORIEI POATE FI URMĂRITĂ AICI

LIVEVIDEO, filmat de sus în Piața Victoriei (sursa privesc.eu):



LIVETEXT, desfășurarea mitingului Diasporei:

17:18 LIVE-UL CONTINUĂ AICI
17.07 Cel puțin protestatari au fost scoși cu targa din mulțime, după ce li s-a făcut rău, martorii declarând că gazele lacrimogene folosite de către jandarmi ar fi cauza. Din cauza acesor sprayuri, și unui cameraman al unei televiziuni i s-a făcut rău. (Mediafax)

16.59 Tensiuni între unii protestatari și forțele de ordine. Manifestanții huiduie și strigă ”Fără Violență” și ”Jandarmeria apără hoția!”. De la o portavoce se cere jandarmilor să nu mai dea cu gaze că sunt copii. În primul rand, cel care forțează cordonul, sunt oameni care aruncă cu sticle in jandarmi. 



15:55 Noi incidente în fața Guvernului. Jandarmii au încercat să strângă perimetrul și să împingă oamenii spre centrul pieței. Mai mulți protestatari aruncă cu sticle de apă spre jandarmi. Jandarmii au dat din nou cu gaze iritante



16.48 ”Situația este tensionată. (...) Nu ne dorim niciunfel de incidente, de confruntări”, a declarat, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei București, Georgian Enache, într-o intervenție la Digi 24. ”Rolul nostru e să-i protejăm pe cei care nu participă la aceste manifestări, să circule prin Capitală”, a adăugat Enache. ”Am spus ieri că noi vom fi cei care vom lărgi gardul pentru a nu exista astfel de incidente”, a spus el despre momentul în care protestatarii au forțat cordonul jandarmilor.

16:42 Mărturiile protestatarilor. Carmen, 29 de ani, Munchen - Din Germania am venit, am 29 de ani lucrez la Google că designer. Am venit să dau jos guvernul, să se facă anticipate, să facem ceva. Chiar daca am plecat, asta nu înseamnă că nu vrem sa ne întoarcem. Oricum toți banii acasă îi aducem. În ce condiții m-aș întoarce? Trebuie să strâng bani mai întâi și m-aș întoarce dacă guvernul nu mi-ar lua toți banii dacă aș încerca să fac o afacere







 
16:22 Incidente în Piața Victoriei. Manifestanții au plecat din țarcul din fața Guvernului, au mers prin Piață și apoi s-au întors în fugă  forțând cordonul de jandarmi din fața clădirii Executivului. Potrivit relatărilor de la fața  locului jandarmii au dat cu gaz lacrimogen. Traficul este blocat în fața Guvernului spre bulevardul Aviatorilor și pe Bd. Kiseleff. 














16.12 ”Am venit alaltăieri și pentru diaspora și pentru vacanță, dar am venit special pentru ziua de azi, pentru a încerca să schimbăm țara, pentru a nu fi ultimii în Europa, pentru a schimba sistemul de sănătate, care e la pământ față de Spania. De 15 ani lucrez în Spania, într-o fabrică de mortar. Aș veni dacă s-ar schimba salariile și să putem trai în condiții decente”, a spus Viorel, venit din Spania.



15.53 Incident în grupul de protestatari care sta pe trotuarul de langa muzeul Antipa. Un tânăr a venit cu cătușe la protest, iar jandarmii i-au cerut să le dea jos că nu are voie cu ele. Lumea a inceput sa protesteze față de gestul jandarmilor, să huiduie și să strige ”Jandarmeria apără hoția!”




15.36 La protest sunt persoane de toate vârstele:





15:15 Începe să crească numărul protestatarilor, grupuri de oameni intră constant în țarcul din mijlocul Pieței Victoriei. Cel puțin la fel de mulți oameni sunt în spațiile umbrite din zona pieței.



15:06 FOTOGALERIE Primele ore ale protestului din Piața Victoriei

14.46 ”Mă nemulțumește că țara este guvernată amatoricește. Cei care sunt la guvernare servesc interesele unui grup de partid, care sunt diferite de interesele țării. Mă refer la modificările pe care vor să le aducă legilor Justiției. Lăsând asta pentru specialiștii din justiție, eu pot sa vă spun că în cercetare schimbările din ultimii 2 ani au tendința să ne separe tot mai mult de cercetarea mondială și în anul 2018 așa ceva este inacceptabil”, a declarat pentru HotNews.ro Octavian Micu, cercetător prezent la protest.

14.42 La tribuna improvizată se țin discursuri, oamenii se strâng din nou în centrul Pieței.



14.31 De la o tribună improvizată se scandează mesaje anti-PSD, iar lumea huiduie și sufla în vuvuzele

14:27 Imagini postate pe Facebook în urmă cu două ore arată o coloană de mașini aflată la Slatina și care se îndrepta spre București, pentru a participa la protestul Diasporei



14.25 Pe lângă drapelul României, în Piață flutură numeroase steaguri ale țărilor de unde au venit unii protestatari:



13.44 Un bărbat îmbrăcat în costum tradițional, văzut de unul din reporterii HotNews.ro de la fața locului cum a lovit cel puțin doi protestatari. a fost ridicat de jandarmi. Acesta era agitat încă dinainte de a-i lovi pe oameni, asa că jandarmii erau in apropierea lui.
Anterior, forțele de ordine îndepărtaseră și o femeie care era agresivă cu cei din Piață.



13.38 Care mai este atmosfera în Piață la această oră:



13.17 Ce mișto e să protestezi

13.14 În fața Guvernului se scandează ”DNA, să vină să vă ia!”



12:50 Circa 50 de persoane cu steaguri tricolore scandează în Piața Universității împotriva PSD: „Sunteți un partid de hoți, de corupți și mafioți”, „Uniți salvăm toată România”, „Justiție, nu corupție”, „Diaspora-i acasă pentru că ne pasă”, „Asta e trădare, nu e guvernare”, „Dragnea nu uita România nu-i a ta”




12.36 Numărul protestatarilor din zona împrejmuită cu garduri a ajuns la câteva sute, alții continuă să vină. În Piață e gălăgie mare, se sună aproape continuu din vuvuzele și se scandează contra PSD: ”Să se audă tare-tare, să se audă la munte și la mare - M... PSD!”





11.57 O tânără care spune ca a venit din Statele Unite afirmă că nu e lasată de jandarmi să intre cu cortul în țarcul de delimitare a manifestației, deși sunt corturi instalate deja acolo. Jandarmii au invitat-o să-și lase cortul lângă poziția lor, la intrarea în țarc

11.47 Deși numărul celor prezenți este încă mic, ei au sosit din locuri foarte diverse. Cei cu care a discutat reporterul HotNews.ro din Piața Victoriei vin din Spania (par cei mai numeroși), Germania, Italia, Republica Moldova, Belgia, Franța, din zona Moldovei, din Reghin, Baia Mare, Cluj, Oradea, Zimnicea. 







11.29 Raed Arafat a declarat că pentru miting vor fi aduse echipaje SMURD din afara Capitalei pentru a nu afecta intervenţiile la solicitările din Bucureşti, adăugând că este o procedură obişnuită care a fost aplicată şi cu prilejul altor manifestaţii. (Agerpres)

11.24 În Piață este cald, soarele arde destul de tare. Este o mișcare continuă, unii vin, alții pleacă în locurile umbroase din zonă, dar numărul protestatarilor rămâne relativ constant.



11.12 În fața Guvernului sunt acum peste 100 de persoane, de toate vârstele. Printre ei, români veniți din Italia, Spania, Germania, SUA, dar și din provincie. O parte din mașinile care trec prin Piața Victoriei claxonează în semn de sprijin pentru manifestanți.





10.53 Coloana de mașini cu români din Diaspora veniți în țară pentru mitingul din 10 august și care a ajuns miercuri seara în Vama Borș se afla vineri în jurul orei 11.00 în Piața Universității, potrivit imaginilor postate pe grupul Facebook Diaspora Europeană.


10.47 Sloganul anti-PSD al verii, și în variantă grafică:



10.33 Printre manifestanți sunt români din Statele Unite, Spania și Italia











10.10 Zeci de persoane sunt în ”țarcul” din fața Guvernului, altele așteaptă la umbra clădirilor din zonă. La un momemnt dat, la o boxă din Piața s-a pus o melodie cu celebrul sloganul anti-PSD al verii.




















42523 vizualizari

  • +28 (54 voturi)    
    Nu va fie frica, Liviu Dragnea pica...! (Vineri, 10 august 2018, 10:19)

    scaraotchi [utilizator]

    Mai avem un singur dor, Liviu Dragnea scriitor...!
    PSD, Ciuma Rosie...!
    Cat de javra poti sa fii, ca sa furi de la copii..?!
      #showComment#showComment
  • +14 (34 voturi)    
    Nea Livache, se apropie seara! (Vineri, 10 august 2018, 10:23)

    IoPaNet [utilizator]

    It's gonna be biblical...
      #showComment
  • -14 (44 voturi)    
    acum ori niciodata (Vineri, 10 august 2018, 10:37)

    Mazeta [utilizator]

    Destul am fost furati de mafia PSD. A venit ziua să luăm cei al nostru. MU#e!
      #showComment#showComment#showComment
  • +16 (36 voturi)    
    haideti bucuresteni (Vineri, 10 august 2018, 10:43)

    pepper89 [utilizator]

    sa sustinem Diaspora in piata Victoriei!
    E si lupta noastra cu partidul comunist!
    Sa se auda zilele astea din zeci de mii de piepturi:
    M* psd!
    Sa faca infarct condamnatul sef!
  • +9 (27 voturi)    
    Lunetistii de la Brigada Speciala Vlad Tepes (Vineri, 10 august 2018, 10:45)

    Demostrant [utilizator]

    Cine le poate explica prezenta pe cladirile din jurul Pietii Victoriei?
    Am urcat pe 2 din terasele blocului si sunt trei din ei acolo. Sa le blocam iesirile de pe terasa?
      #showComment#showComment#showComment
  • +6 (24 voturi)    
    bravo! (Vineri, 10 august 2018, 10:49)

    firstfb [utilizator]

    Sunt cu gandul alaturi de voi astazi, mi-as dori sa fiu in piata Victoriei.
  • -18 (38 voturi)    
    Protestele hipsterior din decembrie (Vineri, 10 august 2018, 10:56)

    galeo [utilizator]

    Din pacate se demonstreaza ca protestele hipsterilor din decembrie nu au fost decat un motiv de a mai iesi undeva din casa, nu au avut nimic de substanta.
    Trist...
      #showComment#showComment
  • +7 (25 voturi)    
    Vuvuzele Hantena 3 si Raitaru tv Kremlin (Vineri, 10 august 2018, 10:58)

    un domn [utilizator]

    Au inceput manipularile Grosiere
    Taiati le publicitatea
    https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
  • -17 (39 voturi)    
    Curios (Vineri, 10 august 2018, 11:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sa vedem cati talibani #rezist se strang azi.
      #showComment#showComment#showComment
  • -11 (37 voturi)    
    si eu (Vineri, 10 august 2018, 11:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    as fi suparat in locul unora dintre ei. Vorba aia, nicaieri nu au crescut salariile ca in Romania, crestere economica record etc. Nu mai renteaza sa pui faianta pe meleaguri straine. Ii cam roade invidia.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +10 (24 voturi)    
    De salutat Diaspora (Vineri, 10 august 2018, 11:04)

    Propinatiu [utilizator]

    10 august e un momentul cel mai reuşit al Centenarului: o re-Unire. Cuvine-se Preşedintele să salute memorabil interesul patriotic al Diasporei pentru o Ţară dorită ca Afară. Agitaţia cu suspendarea încearcă să evite acest contact firesc dintre cel ce reprezintă România şi diasporeni.
      #showComment
  • +10 (22 voturi)    
    jos (Vineri, 10 august 2018, 11:17)

    dum_i [utilizator]

    Jos P**D. Acum si pentru totdeauna. Gruparea asta de infractori a distrus Romania.

    Nu mai e loc de intors. Trebuie sa nu uitam cum s-a ajuns aici si unde au gresit oamenii, votand si mai ales, ne-votand.
      #showComment
  • +11 (23 voturi)    
    Radio ZU (Vineri, 10 august 2018, 11:22)

    Kosmos [utilizator]

    Face apel la liniste si declara: ''Stim ca s-a furat in liniste dar tot asa trebuie sa protestam tot in liniste:''

    Cat de perversi si manipulatori pot fi latraii din trustul lui Voiculescu
      #showComment
  • -2 (28 voturi)    
    adevarul (Vineri, 10 august 2018, 11:26)

    andrei108 [utilizator]

    este ca diaspora intotdeauna i-a scapat din rahat pe romanasii din tara. Putorile din tara asteapta sa scape de pesede stand cu mainile in san in loc sa protesteze pana pica guvernul. Daca va pasa un gram de Romania ar trebui ca fiecare dintre voi sa fiti acolo si sa protestati pana javra pesede dispare de pe scena politica romaneasca.
      #showComment#showComment
  • +12 (26 voturi)    
    mda... (Vineri, 10 august 2018, 11:28)

    liviu_ [utilizator]

    cand iesim de la munca venim si noi!
    ca sobolanii ca sa-l parafrazezz pe preaiubitul conducator cel facator de dosare penale in cel capabil sa invie mortii la vot
  • +4 (16 voturi)    
    Respect DIASPORA! (Vineri, 10 august 2018, 11:32)

    sorvasile [utilizator]

    Cred ca toti cei care au batut atatea mii de km sa participe la acest protest merita respectul nostru, al tuturor. Si va includ aici si pe voi, stimabili jurnalisti 
  • -4 (28 voturi)    
    Prima constatare, mai multe poze pe sait decat (Vineri, 10 august 2018, 11:50)

    xrogo [utilizator]

    manifestanti in piata!
      #showComment
  • +5 (25 voturi)    
    postacii inarmati cu minusuri, 3 dinti in gura (Vineri, 10 august 2018, 12:00)

    qwerasdf [utilizator]

    si excursii de la firea... e la datorie!
      #showComment#showComment
  • -5 (33 voturi)    
    fara numar (Vineri, 10 august 2018, 12:11)

    Stefannel [utilizator]

    Se umple piata de pnl-isti si usr-isti vad. Pardon, am vrut sa zic rezistenti/soroisti. Ptiu! Am vrut sa zic "luptatori anti-coruptie!".
      #showComment
  • -4 (26 voturi)    
    toate rebuturile s-au adunat acolo (Vineri, 10 august 2018, 12:13)

    Incomod3 [utilizator]

    "O parte din mașinile care trec prin Piața Victoriei claxonează în semn de sprijin pentru manifestanți."... sigur, sigur.... :)
      #showComment
  • +6 (20 voturi)    
    Repect pentru cei din diaspora, care sunt prezenti (Vineri, 10 august 2018, 12:36)

    KTerinca [utilizator]

    Respect si pentru cei care nu sunt prezenti, insa sustin miscarea anti-PSD.

    Acum, pentru postacii rosii ... stati linistiti.
    Nu o sa ramana piata goala.
    Abia asteapta bucurestenii sa isi termine serviciul si sa ajunga in piata.
    Pentru un scuipat catre Guvern si o M..e PSD !
    Eu unul abia astept sa ajung in piata mai spre seara.
      #showComment
  • +6 (18 voturi)    
    Eveniment unic (Vineri, 10 august 2018, 12:42)

    vasile-roaita [utilizator]

    In istoria Romaniei ca sa se adune asa de multi din diaspora la un loc. Probabil vor veni mai multi pina diseara.
  • -8 (22 voturi)    
    atentiune! (Vineri, 10 august 2018, 12:45)

    El Ciupacabra [utilizator]

    #Rezist
    #MuiePSD
    #Diaspora
    etc.
    toata lumea, si rezistontu si diasporezu si tot romanu mitingist, atentiune! stati pe pozitii, gata, acuma incepe revolutia! pe locuri, fiti gata... staaaart!

    .... fâââssss...

    Si asta a fost tot oameni buni, ce ne-am mai ras (sic!) :)))
      #showComment#showComment
  • +10 (16 voturi)    
    mda (Vineri, 10 august 2018, 12:49)

    dum_i [utilizator]

    Moarte politica P**D

    Si puscarie pentru coruptii care il formeaza.

    Nu uitam javrelor ce ati facut din Romania!

    TUIE P**D!!!
  • +8 (14 voturi)    
    jos mincinosii jos pesedistii (Vineri, 10 august 2018, 12:52)

    I [utilizator]

    la tv: psd is bate joc de oamenii care muncesc cinstit. Eu sper ca asta sa clarifice lucrurile pentru cei care sunt sau erau indecisi la alegeri.
  • -5 (13 voturi)    
    1 milion (Vineri, 10 august 2018, 12:56)

    Stefannel [utilizator]

    Vor fi un milion in piata ! Roberta Anastase ii va numara!
      #showComment
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 10 august 2018, 12:59)

    gorky.park [utilizator]

    Stimă, dragi concetățeni! Să ne vedem cu bine azi-mâine în piață.
  • +5 (17 voturi)    
    Coloanele de masini (Vineri, 10 august 2018, 13:09)

    vasile-roaita [utilizator]

    Sint blocate de militie in Brasov, Slobozia si prin mai multe locuri. Au pus clipuri pe Facebook.
      #showComment
  • -1 (11 voturi)    
    logic (Vineri, 10 august 2018, 13:21)

    Dedalus [utilizator]

    Cred ca primii care ar trebui sa fie in piata sunt membrii PSD. In fond, ei sunt cei care s-au trezit ca nu mai au nici un cuvant de spus intr-un partid in care multi au crezut ani la rand.

    Ei, membrii PSD, ar trebui sa isi ia partidul inapoi.

    Pentru ca pana la urma PSD a castigat alegerile, dar in acest moment nu PSD guverneaza.
      #showComment
  • -3 (19 voturi)    
    1 MILION (Vineri, 10 august 2018, 13:44)

    mpx [utilizator]

    Unde e milionul?
    Multa manipulare... putini creduli
  • -3 (9 voturi)    
    A venit si Greuceanu la Miting (Vineri, 10 august 2018, 13:48)

    alileosanturlei [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=HNOl8UGFnFM
      #showComment
  • +7 (15 voturi)    
    ooooo (Vineri, 10 august 2018, 13:53)

    liviu_ [utilizator]

    "Un bărbat îmbrăcat în costum tradițional, acuzat de mai mulți protestatari că a lovit alți manifestanți," - si-a trimis psdu instigatorii...
    ce frumoooooos....
  • -7 (15 voturi)    
    Moartea regilor bucuria nebunilor. Euro cat mai e? (Vineri, 10 august 2018, 14:06)

    MTG [utilizator]

    Singurul lucru e ca se va scumpi cafeaua la SB cand vor fasai protestul si ne cresc si noua ratele in lei...
      #showComment
  • -3 (7 voturi)    
    HAHAHHA 100 de persoane ... (Vineri, 10 august 2018, 14:28)

    adrianhn [utilizator]

    Din fericire inca mai e democratie in Romania.... daca era pe vremea lui Ceausescu poate ca aia 100 din strada pusi de altii alegeau cum se guverneaza Romania.

    Acum alegerea se face la vot.

    Hai salut. "bafta" comunistilor din strada.
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    Multi postaci prezenti azi aici (Vineri, 10 august 2018, 14:51)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Dar nu-i problema.

    Rusia va paste.
      #showComment
  • -4 (6 voturi)    
    mit (Vineri, 10 august 2018, 15:24)

    Patsan_Sach [utilizator]

    Au cam expirat rezistentii. A fazut lumea CINE E IOHANNIS si sistemul pe care il protejeaza. A vazut lumea cum se face justitie in tara pe la unitati de elita si nu numai.
    Nu aveti nici subiect de "emotie colectiva".
    O fi Dragnea ticalos si cum vreti voi, numai ca Orban cei de la USR sint mai ticalosi.
    Duceti-va acasa ...
      #showComment
  • +10 (10 voturi)    
    pacat de oamenii astia (Vineri, 10 august 2018, 15:40)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    vor veni, vor scanda, vor pleca dar porcii in costum raman.

    trist.
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 10 august 2018, 16:30)

    liviu_ [utilizator]

    "Forțele de ordine au folosit gaze lacrimogene" bravo ma....
    jandarmii nu dovedesc decat ca sunt minerii anilor 90!

    oricum nimic nu o sa ma opreasca sa ajung acolo pe la 18-19!
      #showComment
  • +5 (7 voturi)    
    Fără teamă (Vineri, 10 august 2018, 16:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hai bă, milițieni! Puneți tunurile de apă, dați cu lacrimogene, trântiți-i de asfalt și umfați-i cu duba. NU VA SFIITI! Arătati că sunteti slugi ale mafiei, niste ticalosi in solda unor criminali. VETI RASPUNDE PENTRU TICALOSIE, asa cum au raspuns si cei care au tras in 1989. JANDARMERIA e pilonul hotiei din ROMÂNIA, stat poliitenesc.
  • +1 (1 vot)    
    SEDIUL PSD (Vineri, 10 august 2018, 16:59)

    rsbl [utilizator]

    Mitingul ar trebui mutat la sediul PSD si acasa la Dragnea. Cladirea Guvernului nu mai reprezinta nimic.
      #showComment