Tăriceanu, după decesul judecătorului Mustaţă: Poate că ar trebui să constituim o comisie parlamentară de anchetă

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 9 august 2018, 21:44 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat joi că există posibilitatea constituirii unei comisii de anchetă parlamentară dacă ancheta Ministerului Justiţiei nu va face lumină în cazul decesului fostului judecător Stan Mustaţă în penitenciar, scrie Agerpres.

"În măsura în care ancheta declanşată de ministrul Justiţiei va putea să aducă lumina, ar fi salutar. Sigur că există şi o altă variantă care ar fi până la urmă de rezervă. Nu îmi place să folosesc mereu acest instrument, dar poate că ar trebui să constituim o comisie parlamentară de anchetă. Dacă într-adevărat judecătorul Stan Mustaţă ştim care a fost situaţia, avem cu toţi cunoştinţă de presiunile la care a fost supus, de jocurile de culise care au avut loc şi care probabil au dus la condamnarea sa. Sigur că merită analizat acest lucru. Trebuie să mă consult şi eu cu colegii de la Senat, cu majoritate, cu partidele care alcătuiesc coaliţia pentru a vedea dacă consideră oportun un astfel de demers", a declarat Tăriceanu, într-o intervenţie telefonică la România TV.

Tăriceanu a afirmat că acest deces nu este primul în sistemul penitenciar, amintind de cazul omului de afaceri Dan Adamescu.

"Acest lucru nu presupune nepăsarea faţă de sănătatea oamenilor şi de condiţiile în care trăiesc şi mă bucur că totuşi am văzut o reacţie foarte promptă a ministrului Justiţiei, prov. univ. Tudorel Toader, care a ordonat o verificare a tuturor penitenciarelor pentru ca să se tragă nişte concluzii şi astfel de situaţii să nu se mai întâmple. Moartea judecătorului Stan Mustaţă în penitenciar ca urmare probabilă a lipsei de îngrijire, ca să nu spus a relelor tratamente, dar a lipsei de îngrijire adecvată, nu este primul caz. Vă aduceţi aminte şi cazul foarte mult mediatizat la vremea respectivă a lui Adamescu", a declarat Tăriceanu.



















1478 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    La fel ca si in cazul Stefan Dragnea si 1000 porci (Joi, 9 august 2018, 21:50)

    LuieDiviuMragnea [utilizator]

    Care au fost sacrificati infectati si vanduti pe piata.
    Trebuie deschis dosar penal si discutat in CSAT.
  • +7 (7 voturi)    
    Ancheta Epidemiologica (Joi, 9 august 2018, 21:50)

    un domn [utilizator]

    Dececincincineveste DA !
  • +10 (10 voturi)    
    O ce? (Joi, 9 august 2018, 21:58)

    Soljenitin [utilizator]

    C.A.C Tariceanu are si el idei putine, dar fixe.

    De cand se substituie Parlamentul institutiilor care trebuie sa ancheteze?
    Pe baza caror cunstinte pot parlamentarii ancheta un deces? Ce, au pregatire medicala? Sau in criminalistica?
    Cu ce drept ancheteaza parlamentarii?

    Ia mai romptz! Bashti la lucru, vedeti cum implementati rezultatul referendumului cu 300 de parlamentari!
  • +7 (7 voturi)    
    Are dreptate! (Joi, 9 august 2018, 22:02)

    buncrestin [utilizator]

    Comisia de ancheta trebuia sa vada daca dl. Tudorel Toader si-a indeplinit atributiile! Doar nu era dl. Mustata in grija opozitiei sau a lui soros! Ca puscarias, era pe mana Guvernului, prin institutiile sale, care trebuia sa dispuna in consecinta! SI care isi asuma responsabilitatea. Hai cu comisia!
  • +7 (7 voturi)    
    Sterling Popescu T. ne mai baga un sirtaki ? (Joi, 9 august 2018, 22:05)

    Plagarus [utilizator]

    Va avea el insusi o comisie de ancheta serioasa,a potlogariilor facute pe spatele politicii de rapt en gros !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce om milos (Joi, 9 august 2018, 22:52)

    amicugri [utilizator]

    Si eu zic la fel, închisoarea nu e pentru oameni, greșiții noștri trebuie sa fie condamnați la domiciliu si o salvare trebuie sa fie parcata in permanenta la ușa, ca cine știe, unii s-ar putea simții jigniți și inima rea sa le cauzeze.
    M/// psd ca m/// psd, da' de ce nu si un "sictir" din inima domnului Tari.
    • -1 (1 vot)    
      :"cauza" (Vineri, 10 august 2018, 11:43)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      Nu mai imita pe toti tampiti care pocesc l. romana folosind prostia cu verbul "a cauza". E ca si cum ai spune ca "o cauza cauzeaza"... Sper ca ai inteles.
  • +12 (12 voturi)    
    Pentru ce. . . . (Joi, 9 august 2018, 22:53)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . .sa faceti comisie parlamentara? Pentru un derbedeu in roba care trafica sentinte judecatoresti pe bani?Sau cumva va simtiti lezati ca a murit unul de ai vostri in puscarie?
  • +9 (9 voturi)    
    România. La Centenar. (Joi, 9 august 2018, 23:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Deci, moare unul în închisoare. Sunt sigur că nu e primul. Dar, ca prin minune, acum (și doar acum, la un VIP) se declanșează nebunia:
    - penitenciarul face anchetă
    - ministrul face anchetă - la trei penitenciare
    - avocatul poporului se sesizează din oficiu, cică i se pare suspect
    - Tări vrea comisie parlamentară
    Tot acum, moare de foame o femeie, în curtea unui spital, după 6 zile. Nimeni nu a căutat-o timp de 6 zile. Nu se declanșează nimic.
    Cum spuneam, anul ăsta băgăm niște mici și bere, că avem o sută de ani.
    • +9 (9 voturi)    
      Ala nu e orisicare unul mai tata . . . . (Vineri, 10 august 2018, 9:26)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      . . . care moare in puscarie? Este unul dintre ai e nostri din lumea VIP-urilor si de aia trebuie sa facem ancheta!. Femeia aia care a murit de foame? Da-o-n masa de nebuna, nu e treaba noiastra! Cum sa o pui alaturi de ditai judecatorul? Ce daca a fost corupt si a primit de la colegii sai peste 8 ani de inchisoare? Era baiat bun si a mai si fost condamnat pe nedrept! Nu observi ca toate televiziunile sunt ocupate de fostii pucariasi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat in lumea lor? Când deschizi pe sport il vezi musai pe MM pe Becali pe Popescu. Daca dai pe politica ii vezi pe condamnatul Dragnea pe Vantu in puscarie si alte multe figuri condamnate sau in curs de judecata, fara nici o jena. Nu dau doi bani pe justitie si pe sentintele date de ea! A murit acum cateva zile, alt fost puscarias, Stan din Targoviste. Mama sa vezi ce mai inmormantare i-au facut cu declaratii de la Tutuianu cum a fost el condamnat pe nedrept si politic. L-au ingropat la manastire ca pe un sfant.Ce poti sa astepti de la acesti oameni, când ei nu fac pasul inapoi nici dupa ce sunt condamnati si stau la puscarie ani de zile! NIMIC!
    • +2 (2 voturi)    
      Vezi tu? (Vineri, 10 august 2018, 12:08)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Femeia aia nu "producea" nimic pentru partid, deci e cantitate neglijabila.
  • +8 (8 voturi)    
    Minciuni (Joi, 9 august 2018, 23:23)

    Dodel540 [utilizator]

    Tariceanu minte cum respira, nimic nou de altfel. Dl Mustata nu a murit in penitenciar.

    Este extrem de regretabil ca s-a intamplat asa ceva dar inteleg ca a fost "plimbat" intre trei spitale inainte.

    Foarte de acord cu constituirea unei comisii parlamentare de ancheta pentru ca astfel poate vor afla si parlamentarii care se trateaza numai de la Viena in sus , cum se moare in stilul dlui Lazarescu intre spitalele din Romania...
  • -6 (8 voturi)    
    LA FEL SI PENTRU ADAMESCU (Joi, 9 august 2018, 23:47)

    dincannes [utilizator]

    Nu i s-au dat medicamentele obligatorii, timp de 2 luni = condamnare la moarte !
    Nu i s-a permis sa se opereze in strainatate.
    Nu il tineau picioarele sa foloseasca WC-ul turcesc din celula; cita josnicie !
    • +2 (2 voturi)    
      Minti (Vineri, 10 august 2018, 10:16)

      tavu [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Adamescu a beneficiat de tratament medical. Cauza mortii a fost bronhopneumonie şi insuficienţă cardiorespiratorie.
      • 0 (0 voturi)    
        UNDE VEDETI MINCIUNA ? (Luni, 13 august 2018, 12:51)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui tavu

        In arestul preventiv, nu i s-au permis medicamentele vitale pentru el; putea sa moara deci ! Este un adevar !
        A fost in strainatate, i s-au luat masuri pentru a i se face o proteza personalizata pentru talia lui extrem de mare si cind totul era pregatit pentru operatie, nu i s-a aprobat plecarea din tara. Este un adevar !
        Cu greu se tinea in picioare; imposibil sa poata sta pe vine. Este un adevar !
        Umilirea cruda, rautatea, nedreptatea, te pot ucide!

        Cereti-va scuze, eu nu mint !
  • +11 (11 voturi)    
    Tragedie mare.... (Joi, 9 august 2018, 23:57)

    Costello [utilizator]

    .... a murit un penal si trebuie comisie! Rusine sa va fie! La Mitru Farcasu nu v-ati gandit!
  • +7 (7 voturi)    
    S-a speriat ca o sa moara si el in puscarie??? (Vineri, 10 august 2018, 0:21)

    cartofil [utilizator]

    Nu-i exclus. A facut multe magarii, e batran, sunt multe sanse sa iasa din puscarie cu picioarele inainte.....
  • +8 (8 voturi)    
    egalitate, dar nu pentru căței (Vineri, 10 august 2018, 0:43)

    MG [utilizator]

    când a murit un om simplu - in spital sau la coada la ghiseu - n-ati facut ancheta parlamentaraș daca moare un hoț de-al vostru - pac - ancheta parlamentara!
  • +6 (6 voturi)    
    O idee excelenta (Vineri, 10 august 2018, 8:49)

    Martinezu [utilizator]

    Exact asta cerem si noi. Sa mearga Tariceanu in puscarii sa verifice cum se traieste acolo. Sa stea macar cativa ani pe la fiecare locatie. Si in 10-15 ani sa scrie si raportul.
    Si daca e prost, ( raportul) sa merga si in spitale sa isi incheie activitatea in mod glorios pe un pat de spital din reteaua de stat.
    • -1 (1 vot)    
      locatie (Vineri, 10 august 2018, 11:48)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu imita prostii care folosesc cuvantul "locatie" aiurea. Inseamna CHIRIE (a da/lua in locatie), nu loc .