Tăriceanu, după moartea lui Mustață: Penitenciarele nu sunt pentru exterminarea condamnaților

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 9 august 2018, 20:59 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Captura Antena 3
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, joi, la o emisiune TV, întrebat despre moartea fostului judecător Stan Mustață, că ”penitenciarele sunt făcute ca să primească pe cei care sunt condamnați și își ispășesc pedepsele, dar acest lucru nu presupune exterminarea lor”, relateză Mediafax.

”Moartea judecătorului Stan Mustață în penitenciar, ca urmare, probabil, a lipsei de îngrijire, ca să nu spun a relelor tratamente, dar a lipsei de îngrijire adecvată nu este primul caz. A fost și cazul lui Adamescu. Cred că la nivelul Administrației Naționale a Penitenciarelor trebuie acordată mai multă atenție acestor situații limită, pentru că penitenciarele sunt făcute ca să îi primească pe cei care sunt condamnați și își ispășesc pedepsele, dar acest lucru nu presupune exterminarea lor. Acest caz este de o gravitate deosebită, având în vedere că nu e prima situație. E un interval destul de liber de la decesul lui Adamescu, datorită lipsei de îngrijiri adecvată”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu la România TV.

Judecătorul Stan Mustață a decedat, în noaptea de miercuri spre joi, din cauza unui infarct miorcardic suferit în timp ce i se făcea o dializă. Magistratul, care era încarcerat de mai bine de doi ani, avea cancer, dar suferea și din cauza unor probleme ale rinichilor.

Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a declarat joi, pentru MEDIAFAX, că a dispus efectuarea unor anchete la penitenciarele Giurgiu, Rahova și Jilava după moartea fostului judecător Stan Mustață.



















1144 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Mars ba penalule , (Joi, 9 august 2018, 21:03)

    kokos [utilizator]

    in spitale mor sute de oameni si nu te mai agiti de loc , daca moare unul in puscarie e tragedie nationala.
    • +12 (12 voturi)    
      acum si tu!!! (Joi, 9 august 2018, 21:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      pai , aia din spitale nu sunt penali ca el , cum ai vrea sa l intereseze...si pe urma vrea masuri ca sa nu i se intimple si lui cind i o veni ...rindul..sper..
    • +3 (3 voturi)    
      Titlu de la Parazitii (Joi, 9 august 2018, 21:47)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      "Dac-as fi pentru o zi presedinte"... eh, daca eu as fi pentru o zi presedinte as da lege ca infractorii (mai ales politicienii cu prioritate) sa nu faca nici macar o zi puscarie. Ci sa fie plimbati (si evident incatusati de scaun) prin tramvaie si autobuze fara aer conditionat vara la 40 si ceva de grade. In rest, sa stea in spital. Sa se bucure de traiul oamenilor de rand.

      Ma gandesc ca astea-s pedepse mult mai potrivite pentru ei decat sa stea in puscarii VIP cu TV, internet, masa si caldura platita de noi, cand altii nu au nici macar toalete in scoli la sate.

      Coruptul asta nu cred ca a muncit cinstit nici macar o zi din viata lui jalnica.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 9 august 2018, 22:10)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Spitalele cred ca-i intereseaza doar cand trimit urna mobila la alegeri.
  • +22 (22 voturi)    
    Mai sa fie! (Joi, 9 august 2018, 21:03)

    Pac-pac [utilizator]

    Dar cand au murit alti condamnati in inchisori, unde era maimutzoiul asta? Se baga in fata la permise auto?
  • +2 (2 voturi)    
    Nici scolile, spitalele (Joi, 9 august 2018, 21:09)

    Codede74 [utilizator]

    nu sunt pentru exterminarea cetatenilor platitori de taxe
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 9 august 2018, 21:09)

    Multa PSD [utilizator]

    Penitenciarele nu ar trebui sa fie locul de exterminare al celor gazduiti in ele. Acest lucru este responsabilitatea spitalelor!
  • +3 (3 voturi)    
    nesimtit si ticalos (Joi, 9 august 2018, 21:10)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''probabil, a lipsei de îngrijire'' -omul a murit in timp ce i se facea dializa..asta inseamna rele tratamente ??Era un om bolnav ..
    SI oricum ar fi,sa vii tu asa aprins pe baza unui ''probabil''...arata cat de ticalsos esti.
    Stim ca personalul din penitenciare a vorbit cam mult si critic la adresa lu' tudorel..abia asteptati un caz ceva sa va puteti lega de ei.
  • +11 (11 voturi)    
    spitale (Joi, 9 august 2018, 21:13)

    vasilicav [utilizator]

    dar spitalele?
    • 0 (0 voturi)    
      in schimb spitalele din Romania, (Joi, 9 august 2018, 21:44)

      gatsby [utilizator] i-a raspuns lui vasilicav

      sunt pentru exterminarea noastra, a prostilor... Siktir si multa _UE la pzd-alde-udmr! Sanatatea moare, cercetarea moare, infrastructura a murit, in schimb penalilor din parlament le pasa de penalii din puscarii. Si de popii bor!...
    • 0 (0 voturi)    
      Spitalele (Joi, 9 august 2018, 22:48)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui vasilicav

      sint pentru exterminarea pacientilor.
  • +10 (10 voturi)    
    Serios...? (Joi, 9 august 2018, 21:28)

    I.Anton [utilizator]

    "trebuie acordata mai multa atentie acestor situatii limita"...ce sa spun..cum ramane cu situatia limita a atator spitale si scoli din tara asta.? Cum se face ca situatia detinutilor dn Romania e mai presus de situatia celorlalti cetateni..?
  • +10 (10 voturi)    
    hexi pharma, spaga din spitale, mallpraxis, (Joi, 9 august 2018, 21:34)

    ...!?! [utilizator]

    incompetenta si indolenta manageinrilor din spitale, medicilor, furtul si coruptia din sis.de sanatate, N-au ucis si NU UCID OAMENI ba', C.A.C.p. Tariceanu !?
  • 0 (0 voturi)    
    Are și Tăriceanu dreptate. (Joi, 9 august 2018, 21:37)

    denvarel [utilizator]

    Penitenciarele nu sunt pentru exterminarea condamnaților. Pentru acest scop statul român a pregătit spitalele.
    Merita mentionat că exterminarea este pentru toată lumea, nu sunt discriminări legate de cazierul penal.
  • 0 (0 voturi)    
    Astia nu merita soarta lui Gaddafi. (Joi, 9 august 2018, 21:55)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    Astia au nevoie de multi ani si multa sanatate.
  • 0 (0 voturi)    
    Hopa! (Joi, 9 august 2018, 22:00)

    buncrestin [utilizator]

    De cand critica dl. Tariceanu Guvernul Romaniei?? Pai cine trebuia sa aiba grija de acel cetatean institutionalizat, opozitia? USR? Soros? Sau nu cumva Guvernul Romaniei nu e in stare sa aiba grija de cea mai oropsita categorie de cetateni ai tarii, carora le plange de mila zi de zi?
  • 0 (0 voturi)    
    morcovul? (Joi, 9 august 2018, 22:16)

    Razvan_M [utilizator]

    Tataie, locul infractorilor este la parnaie. Teoretic ar trebui sa lucrezi pt. oamenii cinstiti, dar evident ca tu lucrezi ca sa-ti salvezi curul mare.
  • 0 (0 voturi)    
    comisie parlamentara?Pentru ce? (Joi, 9 august 2018, 22:50)

    grunespferd [utilizator]

    Pentru ca un judecator corupt si bolnav de inima s-a intamplat sa moara in puscarie? Mor oamenii in spitale, tara se goleste si... asta e prioritate?

    Voi chiar credeti ca nu veti fi trasi niciodata la socoteala pentru batjocura si crimele pe care le faceti din adancurile fotoliilor din Parlament? Va inselati.
  • +1 (1 vot)    
    Cate . . . (Joi, 9 august 2018, 22:58)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . prostii mai poate spune omul asate de te minunezi mai ceva ca ala moaste!
  • 0 (0 voturi)    
    O, cat adevar in aceasta afirmatie (Joi, 9 august 2018, 23:37)

    moka [utilizator]

    Asa este, puscariile nu sunt centru de exterminare.
    Dar, lumpenTaricenii n-au iesit pe post sa ceara comisie de ancheta cand a murit Popescu Andrei.
    Doar la judecatori corupti a sarit din scaunul de sef de senat.
  • 0 (0 voturi)    
    DOMNULE TARICEANU (Joi, 9 august 2018, 23:50)

    dincannes [utilizator]

    … va faceti deci autocritica ?
    DEMISIA !
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu... (Joi, 9 august 2018, 23:52)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... iti dai seama cum se va vorbi despre tine când nu vei mai fi?

    Iti dai, oare, seama, ce rusine le va fi descendentilor tai? Unii isi vor schimba, probabil, numele...