UPDATE Protest la Spitalul Universitar. Manager: Câțiva angajați vor și sporuri maxime și vouchere de vacanță

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 6 august 2018, 9:45 Actualitate | Esenţial


Spitalul Universitar
Foto: Facebook
Circa 15 angajaţi ai Spitalului Universitar Bucureşti au protestat, luni, în faţa instituţiei, deoarece sunt nevoiţi să aleagă între voucherele de vacanţă şi sporurilor maxime, scrie Mediafax. Conducerea spitalului spune că nu sunt bani pentru ambele privilegii.

„Vorbim de 10-15 persoane care au protestat. 10-15 persoane nu reprezintă angajații spitalului universitar, care sunt peste 3.600. Noi vorbim de niște nemulțumiri ale unui om sau doi dintr-o anumită secție izolată, s-au mobilizat probabil între ei și s-au gândit să protesteze astăzi. Acest grup nu reprezintă angajații spitalului. (...) Așa cum a fost prevăzut între regulamentul de sporuri, (...) conducerea împreună cu sindicatele am decis să acordăm sporuri către limita maximă, că putem să le suportam din veniturile proprii. Numai că acești angajați nu înțeleg că acordarea acestor vouchere de vacanţă nu se pot da preferențial, trebui date pentru toți oamenii care lucrează. Impactul financiar e de peste 4,5 milioane de lei și nu putem menține și sporurile către valoarea maximă și să dăm și aceste vouchere”, a afirmat managerul Spitalului Universitar de Urgență București, Adriana Nica.

Purtătorul de cuvânt al instituţiei, Silvia Nica, susţine că la protest au fost angajaţi auxiliari şi câţiva asistenţi medicali.

“Niciun angajat nu a depus solicitare scrisă către conducerea spitalului şi nu a dorit să vorbească cu conducerea. Motiv pentru care nu avem alte date în plus. A fost un protest spontan, fără să fi solicitat o grevă. (...) Nu a fost niciun medic, a fost personal auxiliar şi probabil vreo 2-3 asistenţi”, a declarat purtătorul de cuvânt al Spitalul Universitar de Urgență București, Silvia Nica.

Conducerea spitalului susține că nu sunt suficienți bani disponibili pentru a acorda vouchere tuturor angajaților pentru că banii se acordă din veniturile proprii ale spitalului.

“Aceste vouchere se dau din veniturile proprii ale spitalului. Nu există altă sursă de finanțare. Le-am spus că dacă vreți să menținem sporurile ca acum nu putem să acordăm momentan vouchere de vacanță. Poate au înțeles greșit și nu au citit bine, poate au omis cuvântul ,,momentan”. Facem toate eforturile ca sa putem acorda, așa cum spune legea, până la sfârșitul lunii noiembrie a acestui an. Ei vor și sporuri maxime și vouchere de vacanță”, a adăugat Adriana Nica.

De asemenea, Nica mai susţine că dacă ar acorda ambele privilegii: sporuri maxime şi vouchere de vacanţă, atunci instituţia riscă să rămână fără medicamente.

„Eu, dacă acord vouchere de vacanță, trebuie să acord la toți angajații. Eu am acordat angajaților mei sporurile conform Regulamentului de Sporuri către limita maximă, nicio categorie de specialitate nu avea limita minimă la sporuri. (...) Nu pot să suport încă o cheltuială pentru vacanță, asta ar însemna să tai de la medicamente, materiale sanitare, dezinfectanți”, a adăugat Adriana Nica.

În urmă cu o zi, angajații Spitalului Universitar de Urgență București au renunțat la voucherele de vacanță în favoarea sporurilor deoarece, dacă ar fi profitat de ambele privilegii, instituția ar fi rămas fără bani pentru medicamente.

„Eu mi-am întrebat angajații ce preferă să primească: spor către limita maximă și să nu le dăm voucher de vacanță sau să primească vouchere de vacanță și să aibă spor către minim. Au ales majoritatea să primească sporuri, nu vouchere de vacanță. Spitalul nu va rămâne niciodată fără medicamente”, a declarat Adriana Nica.

Reprezentantul spitalului susține că nu sunt suficienți bani disponibili pentru a acorda vouchere tuturor angajaților, iar tăierea din fondurile alocate medicamentelor nu a fost o soluție.

„Eu, dacă acord vouchere de vacanță, trebuie să acord la toți angajații. Actul bugetar pentru asta este undeva la 4,5 milioane de lei. Eu am acordat angajaților mei sporurile conform Regulamentului de Sporuri către limita maximă, nicio categorie de specialitate nu avea limita minimă la sporuri. (...) Nu pot să suport încă o cheltuială pentru vacanță, asta ar însemna să tai de la medicamente, materiale sanitare, dezinfectanți”, a argumentat Adriana Nica.



















3369 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Protest (Luni, 6 august 2018, 11:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atunci când sistemul de sanatate s-a degradat nu au protestat. Acum protesteaza câ sunt fripti la buzunare. Sunt cu totii complici la CRIMELE din sanatate si penru miile de morti.
    • +13 (17 voturi)    
      Subscriu. (Luni, 6 august 2018, 11:30)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cand a fost scandalul Hexifarma, au tacut toti. Cand mureau supravietuitorii de la Colectiv au tacut toti. Ori stiau tot, ori nu vedeau ca le mor pacientii pe capete. Niciuna nu arata merite deosebite in medicina.
    • +2 (10 voturi)    
      Multa sila (Luni, 6 august 2018, 11:47)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Da-ti tu salariul Bula, daca-i iubesti asa de mult pe jegurile ordinare si hoate care voteaza/sustin PSD (80% dintre pacienti). Nu fratica! E pe bani meseria! Te duci la munca sa iei bani!
      Trimite-ne pe portalul de poze cum "Ochii pe voi" si-a dat 50% din venituri "populatiei" ca e bun la suflet! 
      Tu bula de ce nu ai protestat cand s-a degradat sistemul, ca si tu trebuia sa dai spaga! De ce n-ai strans populatie in fata guvernului? Trebuiau medicii sa protesteze ca iau spaga? Tu trebuia sa iesi! Dar preferi lupta la caldurica din spatele tastelor! Si esti si mare filantrop!
      • +7 (11 voturi)    
        mercurial (Luni, 6 august 2018, 12:47)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        mercurial maternitate spitalul universitar de urgenta zis si municipal, iunie 2018, aviz amatorilor :))) : portar=5 lei, asistente=de la 10 lei pentru fiecare miscare dedicata lauzei, cu cat mai multa dedicatie cu atat mai multe hartii de 10 lei, anestezist=150-300 ron, rezident=2-300 ron, medic=700-1000 ron. impresie generala? medici ok, asistente nesimtite, conditii din vremea lui nastase si iliescu. Cum nimeni nu are un singur pacient pe zi in grija faceti si voi socoteala :)))) la ce le mai trebuie voucherele astea? Mare nesimtireaaaaaaaaaaaa cat casa!
        • +1 (1 vot)    
          Ai platit tu? (Luni, 6 august 2018, 21:12)

          Kornell [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          sau asa se aude pe la colturi si boscheti? TI S-AU CERUT BANII ASTIA ? ca la sumele astea si rulajul zilnic, ar umbla toti cu Porsche - dar nu are tot romanul aceste sume si scapa bolnavii cu viata. Minciunile si atatarea prostimii contra doctorilor e o manevra normala pt a deturna atentia de la cei care fura in realitate - dar pe doctori ii invidiaza lumea si da bi ne pe net sa-i injuri. In alta ordine, prost e cel care da, nu cel care primeste
    • +8 (8 voturi)    
      o mica observatie (Luni, 6 august 2018, 12:58)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sistemul de sanatate nu " s-a degradat" nu a fost niciodata performant , ce spunea propaganda comunista nu avea legatura cu realitatea.
  • -1 (11 voturi)    
    sunteti prosti sau doar spalati pe creier?? (Luni, 6 august 2018, 12:02)

    Kornell [utilizator]

    Voucherele de vacanta nu sunt PRIVILEGII ci sunt acordate prin lege bugetarilor. Cat despre sporuri, alta manipulare, sporul la ATI este fixat din 2004 (iar leafa nu este PRIVILEGIU) - dar NU AU FOST BANI in conditiile lefurilor marite doar pe hartie de catre ministreasa. Ea a promis ca mareste dar....si prostii, creiere spalate de A3, cred in continuare ca doctorilor li se dau miile de euro anuntate de Dragnea. SIngura variabila este modul de plata al garzilor (considerate ore suplimentare si platite la salariul vechi, 40% din cel marit) la care sporul este variabil. Nu cred insa ca voua v-ar conveni sa veniti duminica la munca si sa fiti platiti chiar in conditiile unui spor de 100% mai putin decat pt o zi normala de lucru.

    Cat despre degradarea sistemului de sanatate, Colectiv, Hexi si altele, bai natarailor - e cel mai delicat mod de adresare - nu doctorii sunt de vina ci tot cei care au condus spitalele si ministerul - SI CARE NU SUNT DOCTORI. Nici un doctor serios nu face management sanitar - doar cei legati politic care nu au pus mana in viata lor pe un pacient. Managerita de la SUUB, intrebati-l pe fostul primar Oprescu cine a pus-o si in ce relatii e cu el.

    Astept acum injuraturile si minusurile voastre - daca n-ati inteles, nu am ce cere
    • +2 (6 voturi)    
      Pai (Luni, 6 august 2018, 12:48)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      La cata spaga luati orice lucru nemeritat este un privilegiu chiar daca cineva a dat o lege pentru asta, tot privilegiu se cheama :)))
    • +1 (5 voturi)    
      minusurile (Luni, 6 august 2018, 13:02)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      pe care le-am luat dovedesc inca o data gandirea romanului : judeca cu burta/ c.rul, creierul e auxiliar. Am explicat cat de clar se poate situatia si degeaba. Invidia sa traiasca - daca vroiati, trebuia sa va faceti voi doctori, sa va pensionati dupa echivalentul a 50-60 de ani de munca (punand garzile), cu durata medie de viata cu 5 ani sub populatia generala, injurati de toti neispravitii care nu respecta cei 6 ani de facultate + 5-6 ani de specialitate. Netul sa traiasca unde sunt toti curajosi
    • -1 (1 vot)    
      orice venit acordat pe langa salar (Luni, 6 august 2018, 22:16)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      este privilegiu.
  • +5 (5 voturi)    
    Un fel de (Luni, 6 august 2018, 12:10)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Si nefe si cu banii luati.
  • +7 (9 voturi)    
    spagi mai iau? (Luni, 6 august 2018, 12:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    de fapt intreb , exista in romania vreun spital in care nu se mai ia spaga dupa marirea salariului? RASPUNSUL ESTE NU!
  • +1 (1 vot)    
    Romanul isi arata adevarata fata (Luni, 6 august 2018, 16:30)

    qwerasdf [utilizator]

    cand e vorba de bani, intotdeauna vor sari si 'cu*vele' in sus...