Angajații Spitalului Universitar au optat pentru mai puține privilegii, în favoarea medicamentelor

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 5 august 2018, 16:14 Actualitate | Sanatate


Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti - SUUB
Foto: Facebook/ Spitalul Universitar Bucuresti
Angajații Spitalului Universitar de Urgență București au renunțat la voucherele de vacanță în favoarea sporurilor deoarece, dacă ar fi profitat de ambele privilegii, instituția ar fi rămas fără bani pentru medicamente, au spus, pentru MEDIAFAX, reprezentanții unității spitalicești.

„Eu mi-am întrebat angajații ce preferă să primească: spor către limita maximă și să nu le dăm voucher de vacanță sau să primească vouchere de vacanță și să aibă spor către minim. Au ales majoritatea să primească sporuri, nu vouchere de vacanță. Spitalul nu va rămâne niciodată fără medicamente”, a declarat, pentru MEDIAFAX, managerul Spitalului Universitar de Urgență București, Adriana Nica.

Reprezentantul spitalului susține că nu sunt suficienți bani disponibili pentru a acorda vouchere tuturor angajaților, iar tăierea din fondurile alocate medicamentelor nu a fost o soluție.
„Eu, dacă acord vouchere de vacanță, trebuie să acord la toți angajații. Actul bugetar pentru asta este undeva la 4,5 milioane de lei. Eu am acordat angajaților mei sporurile conform Regulamentului de Sporuri către limita maximă, nicio categorie de specialitate nu avea limita minimă la sporuri. (...) Nu pot să suport încă o cheltuială pentru vacanță, asta ar însemna să tai de la medicamente, materiale sanitare, dezinfectanți”, a adăugat Adriana Nica.

Prin urmare, angajații au avut de ales între posibilitatea de a merge în vacanță și de a primi sporuri minime și opțiunea de a renunța la oferta de vacanță, pentru a primi, în schimb, sporuri maxime. Managerul Spitalului Universitar declară că majoritatea angajaților au ales varianta a doua.


















1858 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Asa! De ce sa-ti ajuti urmasii? (Duminică, 5 august 2018, 16:19)

    Marionette [utilizator]

    Daca esti destept si reusesti sa termini o facultate grea si sa ai o munca cu responsabilitate trebuie sa ajuti dobitocii care tin sistemul in mizerie prin vot! Nu copiii tai! O faci din bunatatea inimii tale pentru votantii/sustinatorii PSD (80% dintre pacienti)! Bravo! Great! De ce nu renuntati si la salarii? Sa fie PSD-istii multumiti?
    • 0 (4 voturi)    
      romanii adevarati fac scut in fata (Duminică, 5 august 2018, 17:35)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      bolshevicilor si a caghebistilor de cumetrie care si-au reunit fortele intru daramarea vesnica a Romaniei !
  • -2 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 5 august 2018, 16:21)

    tirolez [utilizator]

    Se duc in vacanta din "platile informale" pe care oricum le primesc, chiar daca le-au marit salariile. Rusinos.
  • +7 (9 voturi)    
    Misto PR (Duminică, 5 august 2018, 16:26)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Asta e spitalul in care toata lumea a luat spaga la vedere ca la CFR in anii ‘90, de la portar, brancardier, asistente, medici si am dat chiar si la TESA sa nu mai stau pe hol aiurea pana isi facea timp sa scrie actele :)))) Si inca ceva, in week end nu merg lifturile pentru pacienti, dar acolo n-am mai dat spaga desi cautam sa dau si acolo, am luat lifturile pentru medici care merg la etajul dorit doar cu cartela, noroc ca personalul le foloseste :)))) Daca ar calca DNA-ul pe acolo s-ar inchide tot spitalul :)))))) Dar chiar si asa am ajuns sensibil mai putin ca la privat, dar nu mi-a eliberat nimeni factura :)))))
    • +1 (1 vot)    
      spitalul care... (Duminică, 5 august 2018, 19:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      isi mai aminteste cineva de doftoroiu oparescu, un mitic de nomenklatura, fost primare de bucale, prins cu niscai maruntish luat fara fereala...?!
      pai, de unde obisnuinta ?!
  • +7 (9 voturi)    
    imoral (Duminică, 5 august 2018, 16:47)

    g01an [utilizator]

    mi se pare imoral ca au fost pusi in aceasta situatie.

    institutiile de stat functioneaza cu conturi separate pentru toate tipurile de activitati tocmai pentru a evita situatii la limita legii, sa nu poata pradui banii de salarii sau sa ramana fara bani de facturi din cauza de management "prost".

    cum <insereaza juratura aici> s-a ajuns ca angajatii sa aiba de ales intre banii de anumite medicamente si o prima de incurajare? medicamentele ar trebui sa intre in cheltuielile elementare ale unei unitati, fondurile ar trebui sa fie alocate dupa nevoie, nu ar trebui sa fie optionale precum sporurile respective (disponibile doar cand au chef aia de la putere). genul acesta de incompetenta este criminala si este o problema introdusa de actualii guvernanti si modul cum a fost gandit bugetul de stat in ultima vreme. unitatea a fost pusa intr-o situatie complet cretina si iata ca au facut ce trebuie, dar nu este normal asa ceva.

    si pe urma vin sa ne spuna ca nu ar trebui sa raspunda penal pentru modul cum au guvernat, pai fmm.
    • +6 (10 voturi)    
      chill (Duminică, 5 august 2018, 17:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      E doar un pr ieftin, sustinut de titlu la fel de prost.
      Dupa cum vezi, variantele erau ref ce tip de extra-venit sa aleaga, nu intre sporuri nemeritate si medicamente. Iar chestia numita voucher de vacanta, este o gluma proasta. Unii chiar cred ca este un "drept".
      Mi se pare logic ca au ales sporurile MAXIMALE, ca doar avem si sporuri pentru mediu "nociv" pentru cei ce lucreaza cu un calculator.
  • 0 (0 voturi)    
    Oribil !!! (Luni, 6 august 2018, 9:42)

    ioana.ioana [utilizator]

    Au renunțat la vouchere pentru că oricum nu-și fac vacanțele în România, cu toți proștii, și pentru că oricum sporurile sunt mult, mult mai consistente!!!!!!!!!!!!!!! Sunt absolut stupefiata că mai au și vouchere, acum... Și doamna manageră a spitalului prezintă asta ca pe un gest altruist! Rusine !!!
  • 0 (0 voturi)    
    multumim psd.... (Luni, 6 august 2018, 9:42)

    liviu_ [utilizator]

    pe ce planeta se obliga oamenii sa aleaga intre sporuri si materialele care le permit sa-si faca meseria?!

    vai de capu nostru!

    tara africana! acolo meritam sa fim!
  • 0 (0 voturi)    
    Greseala (Luni, 6 august 2018, 9:59)

    florinos [utilizator]

    Cred ca este o greseala, Liviu Dragnea a explicat aseara la Antena 3 cum sunt suficienti bani pentru pensii si salarii, ca suntem pe crestere economica.
    Voi nu simtiti ca suntem tigrul europei ? Ce daca s-au scumpit gazele naturale de 3 ori in acest an, bine ca am scapat de Kovesi si de acum nu se mai fac abuzuri, toti o vom duce mult si bine sub umbrela PSD.

    Apropo, medicii respectivi au semnat pentru initiativa FaraPenali ?