Sindicat polițiști: Șoferul mașinii cu numere anti-PSD nu a săvârşit niciun fel de abatere de la legislaţia românească. Nu ne dorim ca Poliţia Română să fie folosită ca ustensilă politică

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2018, 10:50 Actualitate | Esenţial


Masina cu numar anti-PSD
Foto: Facebook / Razvan Stefanescu
Bărbatul care conducea autoturismul înmatriculat în Suedia cu numere personalizate conţinând injurii la adresa PSD nu a săvârşit niciun fel de abatere de la legislaţia românească în lipsa unor prevederi exprese care să interzică folosirea acestor numere, consideră Cosmin Andreica, lider sindical EUROPOL (Sindicatul Poliţiştilor Europeni, n.r.). 

"În lipsa unor prevederi exprese care să interzică folosirea acestor numere, acel cetăţean nu a săvârşit niciun fel de abatere de la legislaţia românească. Nu ne dorim ca instituţia Poliţiei Române să fie folosită ca şi ustensilă politică pentru că nu le convine unor oameni o înşiruire de litere pe o plăcuţă cu numere de înmatriculare", a afirmat Andreica la Digi24, citat de Agerpres.  

CITEȘTE ȘI: Prevederea din Convenția de la Viena, invocată de Poliție în cazul șoferului cu numere anti-PSD, a fost modificată din 2016. Poliția susține însă că „nu a fost ratificată”, deși procedura nu presupune acest lucru

Poliţiştii de la Brigada Rutieră au întocmit dosar penal pe numele bărbatului sub aspectul săvârşirii infracţiunii de "conducere pe drumurile publice a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România", faptă prevăzută de art. 334, alin. (4) din Codul penal.  

"Astăzi (luni, 30 iulie, n.r.), în jurul orei 6:00, un echipaj de poliţie al Brigăzii Rutiere din cadrul DGPMB, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu pe raza sectorului 3, a depistat în trafic un autoturism, înmatriculat în Suedia, condus de un bărbat, în vârstă de 45 de ani. Conducătorul auto a fost condus la sediul Brigăzii Rutiere în vederea declanşării verificărilor procedurale, pentru stabilirea cu exactitate a situaţiei juridice în ceea ce priveşte regimul de înmatriculare şi circulaţie şi a vehiculului pe drumurile publice", precizează sursa citată. Poliţiştii efectuează cercetări, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria sectorului 3, pentru stabilirea situaţiei de fapt şi a regimului de circulaţie internaţională pe teritoriul statelor Uniunii Europene. 

Presa a difuzat imagini cu un autoturism care circula prin România având numere de înmatriculare personalizate, ce conţineau injurii la adresa PSD. Situaţia a fost abordată şi de Ambasada Suediei la Bucureşti, pe pagina oficială de Facebook, într-un mesaj în limba engleză. "În acest weekend, unele site-uri media româneşti au relatat că o maşină înmatriculată în Suedia, cu numere personalizate, nu poate circula în afara graniţelor ţării. Informaţiile se refereau la o maşină înmatriculată în Suedia, care a beneficiat de multă atenţie media, în săptămânile trecute. Articolele au fost distribuite pe platformele de social media şi pe site-uri care nu au verificat informaţia sau adevărul acestor declaraţii. Unele site-uri au şters sau au actualizat aceste articole", preciza misiunea diplomatică. 

Ambasada Suediei în România a dorit "să clarifice faptul că numere de înmatriculare personalizate emise de Agenţia de Transport Suedeză sunt valabile în interiorul Uniunii Europene". Misiunea diplomatică precizează că "numerele de înmatriculare personalizate trebuie să fie mereu însoţite de documente oficiale atât pentru numerele originale, cât şi pentru cele personalizate".



















9314 vizualizari

  • +57 (59 voturi)    
    Se numeste ABUZ (Marţi, 31 iulie 2018, 10:54)

    Stef_and [utilizator]

    Aceste actiuni sunt un abuz impotriva cetateanului.
    Adica profiti de uniforma ca sa satisfaci doleantele unui partid.
    Aici chiar trebuie actionat-astfel ca cei care au facut chestiunea asta sa raspunda.
    • +15 (19 voturi)    
      Sa-i dea in judecata (Marţi, 31 iulie 2018, 11:19)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Chiar merita cei de la rutiera care au executat astfel de ordine.
      Ar fi interesant sa reiasa si cine anume le-a dat si cum a ajuns sa le dea (cine i-a cerut sa miste din urechi).
      • +12 (14 voturi)    
        Stai linistit, nu vor spune (Marţi, 31 iulie 2018, 13:42)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Numai niste lasi ar face ce au facut acei politisti. Lasi fiind, nu vor avea curajul sa spuna cine le-a cerut sa faca un act de lasitate.

        Iar cei din sindicat fac un act de curaj doar pe jumatate. "Nu ne dorim ca instituţia Poliţiei Române să fie folosită ca şi ustensilă politică". Ok, dar faceti ceva in acest sens, sau doar ne informati?
        • -1 (1 vot)    
          Imaginea politiei trebuie spalata (Marţi, 31 iulie 2018, 17:41)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          de aceea au dat mesajul
  • -49 (59 voturi)    
    Scăpare (Marţi, 31 iulie 2018, 11:02)

    Omics [utilizator]

    Stimată redacție, ați uitat pasajul în care suedezii spun că în anumite țări șoferii sunt obligați să-și monteze numerele originale.
    • +17 (19 voturi)    
      In tara lu' Dragnea ?! (Marţi, 31 iulie 2018, 11:16)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Romania a ajuns mosia PSDragnea...
      • +4 (6 voturi)    
        Nu este adevarat. (Marţi, 31 iulie 2018, 13:35)

        alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Lui Dragnea i se va infunda definitiv in curand.

        Cazul de fata este ca un cantec de lebada.
    • +16 (20 voturi)    
      Stimat comentator (Marţi, 31 iulie 2018, 11:18)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Ati uitat sa mentionati pasajul legii in baza caruia soferul era obligat sa le monteze pe cele originale in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        de asemenea, (Miercuri, 1 august 2018, 11:50)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        a omis/uitat sa ne spuna in baza carui articol de lege si a carei legi i s-a retinut cetateanului respectiv permisul auto.
        Intrebare, daca pe placute scria "LOVEPSD", se proceda la fel?
        carmencita, esti belea.
    • +14 (16 voturi)    
      Anumite reprezentand... (Marţi, 31 iulie 2018, 11:23)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      ...care tari si de pe ce continent ?

      Vezi cum te-mpunge sefu', ca-l mananca manutzele sa dea replici, da' fiind fara scoala... ?
    • +7 (13 voturi)    
      Stimate comentator (Marţi, 31 iulie 2018, 11:26)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Esti la fel ca politistii aia de ieri...culegi doar ce informatii iti convin, restul le ignori.
    • +11 (15 voturi)    
      zici? (Marţi, 31 iulie 2018, 11:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Doar in cele in care nu sunt acceptate. Asta inseamna explicit, adica prin lege. Implicit, prin dorinta fierbinte a vreunui politician sau gabor obedient, nu se pune.

      Cat timp nu exista interzicere expresa in lege ref preferentiale, se aplica faimoasa conventie. Adica aia de care nu au habar ca s-a modificat fix aia de sunt cu ea in gura.
      • -7 (13 voturi)    
        Mai multe perechi... (Marţi, 31 iulie 2018, 12:48)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Convențiile internaționale se referă la numerele originale. Nu interesează sutele de numere opționale posibile în diferite țări.

        Unele țări, cred că și România, permit numere personalizate ORGINALE, nu ca a doua, a treia perchea.

        În general, cei care sun solidari cu obscenitățile nu prea le au cu logica.
        • +3 (5 voturi)    
          bulos.. (Marţi, 31 iulie 2018, 13:11)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Zi matale daca numerele porcoase se pun la obscenitati - sa nu uit: alea date de institutia de specialitate din ro??
        • +2 (6 voturi)    
          Doar o mica corectie la ce ai spus (Marţi, 31 iulie 2018, 13:35)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          În general, cei care sunt solidari cu PSD nu prea le au cu logica.
        • -1 (3 voturi)    
          esti bine (Marţi, 31 iulie 2018, 17:06)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Si astea personalizate, tot ORIGINALE sunt. Doh.

          "Originalitatea" o stabileste emitentul, in cazul de fata Suedia. Nu tu si nici politia romana, oricat v-ati stradui. Capisci? In momentul in care aia, ca STAT, le emit si si le asuma ca fiind originale, permitand deplasarea oficiala in tarile UE, de ce vrei tu sa te dai mai mult decat poti?

          nici macar original nu stiu daca esti, ca esti la concurenta cu politistii. low iq, but very strong

          Macar aia stau drepti pentru un oscior/grad/functie, tu pari s-o faci de placere
        • 0 (0 voturi)    
          daca (Miercuri, 1 august 2018, 11:52)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          scria "LOVEPSD", deci nu era obscenitate, mai aveai aceeasi opinie?
    • +9 (13 voturi)    
      nu ai omis sa intelegi limba romana... (Marţi, 31 iulie 2018, 11:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      oamenii au spus ca sunt obligati sa aiba numerele originale in portbagaj pentru situatia in care in tara respectiva nu este permisa circulatia cu acele numere (lucru care trebuie specificat de catre tara respectiva)....
      dar na cand esti psdist omiti lucrurile care nu-ti convin

      also "STEAUA" al lui duckadam si "SIMONA" a lui Halep nu au primit acelasi tratament... e vreo cifra print ele si nu stiu eu?!
    • -10 (20 voturi)    
      Stai linistit ca nu au uitat (Marţi, 31 iulie 2018, 11:42)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Voturile primite de tine arata clar ca publicul tinta de aici nu este interesat de realitate... Ei traiesc intr-o lume paralele iar apoi cand vine rezultatul alegerilor peste ei devin bulversati si isterici.
    • +6 (8 voturi)    
      Ai uitat tu (Marţi, 31 iulie 2018, 11:52)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Să spui că autoritățile țării respective pot cere să fie montate plăcuțele originale!
    • +15 (17 voturi)    
      Nu e o scapare (Marţi, 31 iulie 2018, 11:56)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Soferii care conduc masini cu numere personalizate sunt obligati sa isi monteze numerele originale la cererea autoritatilor din alt stat tranzitat de acestea.
      Daca la vama masina ar fi fost oprita iar politistul i-ar fi cerut ca sa isi monteze numerele originale, motivand - sa zicem - obscenitatea cuvantului de pe placuta iar soferul nu s-ar fi conformat, era altceva.
      • -3 (9 voturi)    
        I-au copt-o, conștienți sau nu (Marţi, 31 iulie 2018, 12:25)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui Vreau_in_europa

        Polițiștii i-au copt-o. Dacă îi spuneau la graniță, nu-i puteau suspenda permisul. Acuma pot să-l bage și la închisoare.

        Și nu știu de ce mai sun băgați în seamă polițiștii. Problema e la procurorii.
        • +5 (7 voturi)    
          mai ai multe? (Marţi, 31 iulie 2018, 14:27)

          Petecutz [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Tu realizazi ce debitezi? Daca l-a lasat politia sa treaca frontiera si a mai si platit vinieta, inseamna ca totul a fost OK. Dupa 13 zile, nu poti sa spui...vai , m-am razgandit.

          Problema e la statul roman si la prosti ca alde tine...cetateanul nu va face nici o zi inchisoare (faptul ca s-a inceput facerea dosarulu penal e fix zero), ba mai mult, va cere si daune pe care culmea...o sa le plateasca tot prosti ca alde tine.
          • 0 (2 voturi)    
            Logica de mili tzian (Marţi, 31 iulie 2018, 20:44)

            MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Petecutz

            unde tzian ul este unitatea de masura a inteligentei (militienilor) cu multiplii si submultiplii (sau suptmultiplii)
        • +2 (6 voturi)    
          ... (Marţi, 31 iulie 2018, 14:45)

          mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Politistii nu i-au copt-o ci si-au copt-o singuri. Au facut un abuz si intr-o tara normala vor raspunde pentru asta. Ma rog, asta in cazul in care nu se anihileaza total abuzul in serviciu conform proiectelor antijustitie. Tie ti-ar conveni sa iti faca dosar penal un politist pe motiv ca nu-i plac numerele tale - si asta fara sa aiba nicio lege in baza careia sa actioneze? Nu? Felicitari, tocmai ai descoperit statul paralel!
        • +1 (3 voturi)    
          Painea copilului (Marţi, 31 iulie 2018, 17:38)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          La inchisoare nu-l pot baga, dar il sicaneaza, specialitatea politiei romane. Au luat carnetul de conducere unui om care-si castiga existenta ca sofer.
    • +2 (4 voturi)    
      Anumite țări mai puțin România. (Marţi, 31 iulie 2018, 12:01)

      alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Uite aici:

      https://www.telekomsport.ro/foto-argumentele-politiei-in-cazul-romanului-cu-placutele-de-inmatriculare-speciale-contrazise-ce-numar-are-helmuth-duckadam-18294739?utm_source=hotnews&utm_medium=cross&utm_campaign=Cross
    • +7 (9 voturi)    
      Asa e (Marţi, 31 iulie 2018, 12:20)

      myrcos [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Se schimba cu numerele originale DACA tara de deplasare (prin Politia Rutiera) cere acest lucru. Lui nu i s-a cerut nimic. A fost oprit de cateva ori spunandu-i-se ca totul e OK si dintr-o data nu mai era. Nu i-a cerut nimeni sa le schimbe, in cazul in care nu erau conforme.
      • -2 (4 voturi)    
        El zice ca nu i-au cerut (Marţi, 31 iulie 2018, 14:52)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui myrcos

        Dar sa vedem si versiunea cealalta. Nu de alta dar din doua jumatati de adevar se poate compune si o minciuna.
    • -1 (1 vot)    
      Dar nu l-au atentionat, macar (Marţi, 31 iulie 2018, 17:41)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      nicicum sa-l oblige sa monteze celelalte numere. Si daca ar fi facut-o, ar fi insemnat ca este ingadrita libertatea de exprimare.... Apoi s-au hotarat ca vor sa o ingradeasca ... de tot.
  • -11 (15 voturi)    
    Totul are o limită ! (Marţi, 31 iulie 2018, 11:22)

    periscop [utilizator]

    Și eu sunt antipesede, însă asta nu înseamnă că trebuie să adoptăm vocabularul și comportamentul etniei... ciudate... O asemenea plăcuță de înmatriculare e prea de tot!
    • -1 (1 vot)    
      Prea de tot de EFICIENT (Marţi, 31 iulie 2018, 17:36)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Este fff eficienta. Asa trebuie continuat. Sutele de mii de oameni care au stat in ploaie si frig manifestand impotriva abuzurilor PSD le se alatura aceasta forma de protest foarte buna
  • +6 (8 voturi)    
    ???!!! (Marţi, 31 iulie 2018, 11:25)

    natbl73 [utilizator]

    "conducere pe drumurile publice a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România"

    vehiculelor AUDI li s-a interzis circulatia in Romania ?!

    ca TATA MOTORS stiu ca sunt interzise in toata Europa, dar....AUDI in Romania ???!!!
  • +5 (9 voturi)    
    Bravo (Marţi, 31 iulie 2018, 11:26)

    bunicu [utilizator]

    Bravo Sindicat ! Va rog sa transmiteti argumentele si COMANDANTILOR POLITRUCI !
  • +3 (7 voturi)    
    Politia (Marţi, 31 iulie 2018, 11:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Politia=Militia ESTE folosita ca institutie politica si sindicatele sunt complice la abuz.
  • +11 (13 voturi)    
    Streisand effect. (Marţi, 31 iulie 2018, 11:42)

    Lok [utilizator]

    Hilar cum au reusit sa faca Politistii dintr-o non-stire (unu are numar cu PUIEMSD) o stire de senzational la nivel national pe toate canalele.
    Eficienta maxima.
  • +18 (20 voturi)    
    Poate ne zice sindicatul asta (Marţi, 31 iulie 2018, 12:03)

    subcultura [utilizator]

    si cum e posibil la la Brigada Rutiera Buc sa fie sef o persoana, Victor Galceava, despre care se scrie prin poresa ca:

    "Avocata Ileana Gâlceavă mai avea la activ și un dosar penal pentru ucidere din culpă și fugă de la locul accidentului, după ce, în 2009, a lovit cu mașina un motociclist, în vârsta de 19 ani. Victima, Alin Florentin Răcea, avea 19 ani și a murit în urmă impactului. Avocata a fugit de la locul accidentului. Cazul a fost cercetat, inițial, de către Poliția Rutieră Ilfov, unde lucra soțul avocatei, subofițerul Victor Gâlceava."

    Cum frate e sef la rutiera unul a carui nevasta a omorat pe cineva in trafic si a fugit de la locul accidentului si nu a patit nimic??????????!!!!!!!!!

    Asta pe langa o bagatela de 3 ani cu executare pentru trafic de influenta, tot nevasta
  • +6 (8 voturi)    
    In Romania totul se face dupa ureche! (Marţi, 31 iulie 2018, 12:20)

    MirceaIo [utilizator]

    exista o singura solutie: retragerea numerelor de autoritatea care le-a emis! + Statul Roman putea interzice intrarea in tara. Sunt tari islamice in care nu te lasa sa intrii poate nici macar cu o revista care are texte ofensatoare. Sa vii sa spui ca am verificat de 4 ori si totul era ok dupa care sa spui ca individual trebuie sa mearga la puscarie mi se pare nedrept!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Este mult mai amuzant (Marţi, 31 iulie 2018, 17:17)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Sa il lasi sa intre si sa i le anulezi dupa si sa il lasi si fara carnet. Acum pot sa ii dea inapoi si carnetul, daca nu are cu el numerele celelalte, va impinge masina pana in Suedia :)
  • +4 (8 voturi)    
    :) (Marţi, 31 iulie 2018, 13:00)

    neo13 [utilizator]

    Se pare ca la romani bancurile si misto-ul functioneaza si mobilizeaza foarte bine (si inainte si dupa Caragiale).
    MU1E PSD !!!
  • +3 (5 voturi)    
    interesant (Marţi, 31 iulie 2018, 13:33)

    Dizidentul [utilizator]

    poate se afla in presa cine este capul patrat care a dat ordinul (act penal, permis suspendat,numere retrase) politisti care au executat nu au vina, cel care a dat ordin in urma unui Telefon primit trebuie sa raspunda, dar cum pielea sefilor este groasa cu siguranta nu avem sa aflam.
    1 Cetateanul are rezidenta in alt stat profesie sofer politia Romana nu poate ridica permisul pentru simplul motiv ca masina respectiva nu se afla in miscare.
    2Actele masini nu se pot ridica: technic Masina este in ordine are verificarea tehnica si este inscrisa in circulatie numerele sint emise de o alta autoritate recunoscuta international ,functionarul care a emis permisul de circulatie nu este obligat sa cunoasca Limba romana. Legile din Romania nu au o specificatie la acest capitol nu sta la granita nici-o atentionare in acest sens.
    • +2 (4 voturi)    
      Cercetare penala impotriva executantilor (Marţi, 31 iulie 2018, 14:03)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Singura metoda de a se afla vinovatia abuzului privind masurile intreprinse impotriva soferului AUDI-ului este inceperea cercetarii penale impotriva executantilor. Se stie ca romanul cand e strans cu usa da pe gura tot ce stie sau poate fi folosit ca sa-si scape pielea. Problema e ca nici procurori cu coloana vertebrala nu prea mai gasesti in ziua de astazi si mai ales la Bucuresti.
  • 0 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 31 iulie 2018, 14:02)

    XLXL [utilizator]

    cu stima va sugerez sa inlocuiti in text 'ustensila' cu 'unealta'...
  • +4 (6 voturi)    
    Singura (Marţi, 31 iulie 2018, 14:26)

    Zummm [utilizator]

    Diferenta intre Militie si Mafie este ca Militia este mai bine organizata.
    • 0 (2 voturi)    
      dimpotriva (Marţi, 31 iulie 2018, 16:09)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      as zice ca mafia!
  • -1 (1 vot)    
    ustensila (Marţi, 31 iulie 2018, 15:41)

    revo [utilizator]

    Ce ustensila, asta e o denumire elevata! BATA vi se potriveste, pentru ca asta sunteti: BATE!!
  • +1 (3 voturi)    
    A DEPISTAT in trafic (Marţi, 31 iulie 2018, 17:32)

    aniod [utilizator]

    adica toata Romania vorbea despre placile lui de inmatriculare, iar ei l-au DEPISTAT!
  • +1 (1 vot)    
    EUROPOL e numele altcuiva (Marţi, 31 iulie 2018, 20:10)

    rockdani [utilizator]

    Mi se pare inadecvat, ca sa nu spun mistificator, sa imprumuti numele Biroului Politiei Europene, institutie a Uniunii Eurpene, cu sediul la Haga, unui biet sindicat! Unii se pot gandi ca exista vreo legatura. Exista, intr-adevar, sau sindicatul se impaneaza cu penele altora?