Țuțuianu: Gestul primarului din Pucioasa de a semna petiția ”Fără penali” este inacceptabil

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2018, 19:56 Actualitate | Esenţial


Adrian Tutuianu
Foto: Agerpres
Președintele PSD Dâmbovița, Adrian Țuțuianu, a scris, luni, pe Facebook, că gestul  primarului orașului Pucioasa de a semna petiția „Fără penali în funcțiile publice” este inacceptabil și creează confuzie în interiorul partidului și electoratului Partidului Social Democrat. Pe de altă parte, Țuțuianu nu spune nimic despre v
icepreședintele PSD Dâmbovița, Fănuţ Costea, care ar fi semnat la rândul său inițiativa. 

Țuțuianu a simțit nevoia să precizeze în postare că gestul primarului din Pucioasa este unul personal și ”nu reprezintă poziția Organizației Județene Dâmbovița a Partidului Social Democrat, care nu girează acțiunile politice ale adversarilor săi”. 

De asemenea, liderul PSD Dâmbovița a subliniat că noțiunea de „penal” nu este statuată juridic, iar condițiile de acces în funcții publice și de demnitate publică sunt reglementate de lege, precum și faptul că noțiunea ”este folosită agresiv ca pretext de discreditare a PSD”.

Comunicatul integral al lui Adrian Țuțuianu

Am luat act de afirmațiile primarului orașului Pucioasa, Ana Constantin, cu privire la semnarea unei petiții pe care o promovează membrii și activiștii USR. Față de acest aspect, se impun următoarele precizări:

• Gestul domnului Ana Constantin este unul personal. Poziția sa nu reprezintă poziția Organizației Județene Dâmbovița a Partidului Social Democrat, care nu girează acțiunile politice ale adversarilor săi. PSD Dâmbovița rămâne consecvent actelor normative adoptate în sesiunea parlamentară încheiată recent, prin care s-au adus modificări legislației privind organizarea și funcționarea sistemului judiciar, Codului penal și Codului de procedură penală.

• Condițiile de acces în funcții publice și de demnitate publică sunt reglementate de lege, noțiunea de „penal” nefiind statuată juridic. Ea este folosită agresiv doar ca un pretext de discreditare a Partidului Social Democrat, coaliției de guvernare și a liderilor săi.

• Reafirmăm, în acord cu reglementarea constituțională și europeană, faptul că nicio persoană nu este vinovată atâta timp cât nu a fost condamnată definitiv printr-o hotărâre judecătorească (a se vedea și Directiva europeană 343/2016 privind prezumția de nevinovăție, transpusă recent în legislația internă prin proiectele de modificare a Codului penal și Codului de procedură penală).

• Acțiunea domnului Ana Constantin, precum și declarațiile din jurul acesteia, vor face obiectul analizei în forurile statutare de conducere ale partidului în perioada imediat următoare. Gestul său este unul de natură a crea confuzie în interiorul partidului și electoratului Partidului Social Democrat, lucru pe care îl considerăm inacceptabil.




















2967 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Creeaza confuzie, fireste, țuțurel (Luni, 30 iulie 2018, 20:01)

    billy34 [utilizator]

    Adica vor intra cu totii dupa gratii, unde le e locul?
  • +24 (24 voturi)    
    P$D lovit de Cutremur 9 pe Richter (Luni, 30 iulie 2018, 20:02)

    un domn [utilizator]

    Asta e Bine!
    • +12 (12 voturi)    
      Pe naiba (Luni, 30 iulie 2018, 20:47)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu cunoasteti judetul Dambovita, nici orasul Pucioasa si mentalitatea de acolo. E un judet extrem de sarac in care absolut orice primar depinde de relatia cu partidul si cu cei de la conducerea judetului (adica tot de la partid). Cam 70% din primari sunt ai PSD. Nu misca nimeni in front . E drept ca primarul Ana e un tip mai tanar, un pic diferit de pesedistii clasici dar va fi pus la punct imediat. In cateva zile isi va turna cenusa in cap - salariul de primar e baban intr-o zona unde nu gasesti nimic de lucru. Fara sprijinul partidului, nu va face absolut nimic in oras si va zbura instant la alegerile urmatoare. Pucioasa e un oras atat de sarac incat fara subventiile de la centru esti terminat ca primar. Doar in orasele mari, cu venituri proprii consistente, isi permite un primar sa sfideze conducerea asa cum e Chirica la Iasi. Dar si acolo, de unde tocmai m-am intors zilele trecute, Dragnea l-a curatat de bani. Nu aloca fonduri nici pentru functionarea teatrelor din oras.
      • +7 (7 voturi)    
        Dambovita nu e un judet sarac (Luni, 30 iulie 2018, 22:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Romania e o tara saraca iar Dambovita e in medie. Deci extrapoland ceea ce spuneti orice opozitie e inutila fiindca toti suntem la mana PSD-ului.
        E cam defetista pozitia, nu credeti?
        • 0 (0 voturi)    
          Eu va zic care e realitatea (Miercuri, 1 august 2018, 14:49)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Pentru ca intamplator am socrii acolo (chiar langa Pucioasa) si ma duc des. E un judet in care nu gasesti nimic de lucru, infrastructura e praf ( incercati DN Targoviste-Sinaia) si nimeni nu investeste un ban. Nu ai cum sa supravietuiesti acolo fara subventii de la stat. Poate doar cu fonduri europene dar e greu.
      • +8 (8 voturi)    
        Primarul din Cavnic (Luni, 30 iulie 2018, 22:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Primarul din Pucioasa...ti am spus...falia s a produs...urmeaza si Teleorman
  • +6 (8 voturi)    
    pff (Luni, 30 iulie 2018, 20:16)

    tirolez [utilizator]

    Sa-si redenumeasca partidul atunci. PPR? In accent moldovenesc ar suna si mai bine=pipirie.
  • +9 (9 voturi)    
    Bineinteles ca creeaza confuzie (Luni, 30 iulie 2018, 20:22)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    - Sefu', ce facem, nene? Pai n-ai zis ca noi sustinem "Cu penali in functii publice"? Nu asta a fost directiva de la Centru? Noi ce sa intelegem acum?
    - Bai, stai asa, ca nu s-a schimbat nimic. A semnat ala, il dam afara din partid. Pai ce crede el, ca se opune liniei partidului?
    - Gata sefu', sa traiti, ramane cum a stabilit partidul. "Cu penali in functii publice".
    • +1 (1 vot)    
      Nu crează nici o confuzie! (Marţi, 31 iulie 2018, 17:30)

      lsorin [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      A spus explicit Țuțuianu că primarele a semnat cu semnătura lui, personală, în nume propriu și pe persoană fizică, nu cu semnătura organizației...

      A doua informație/afirmație a lui Țuțuianu ar trebui revizuită, privind nestatuarea noțiunii de penal este, de asemenea falsă.
      Măi Țuțu, penal înseamnă cu cazier diferit de zero, clar?

      În cea de a treia are dreptate, doar că înțeleg că-l apără pe Vâlcov, nu pe Dragnea, care are cazier, are pedeapsă definitivă și este, conform raționamentlui lui ”vinovat” iar conform raționamentului lumii de bună credinșă, penal.

      Simplu!
  • +12 (12 voturi)    
    Am inteles corect? (Luni, 30 iulie 2018, 20:23)

    Nickson [utilizator]

    Sloganul PSD este "pentru penali in functii publice"?
  • +10 (10 voturi)    
    Tutuianu asta..... (Luni, 30 iulie 2018, 20:24)

    polonyca [utilizator]

    ........... e o dezamagire crunta !!! Asta e fata lui adevarata de ....democrat !!!:)
  • +9 (9 voturi)    
    Partid de hoti si de mafioti (Luni, 30 iulie 2018, 20:25)

    KTerinca [utilizator]

    Ne vedem pe 10 August.
  • +13 (13 voturi)    
    asa ziceam si eu mai tov. putoianu... (Luni, 30 iulie 2018, 20:30)

    gatsby [utilizator]

    ce ar mai fi atunci psd fara penali?
  • +8 (8 voturi)    
    deci... (Luni, 30 iulie 2018, 20:34)

    liviu_ [utilizator]

    este inacceptabil un referendum impotriva penalilor in functiile publice, corect?! dragutz...
    de asemenea e inacceptabil sa iti exprimi oponia in mintea pesedistului!

    astept slugile cucuve3auamov mazeta si ceilalti sa gaseasca scuze acum...
  • +12 (12 voturi)    
    Adică (Luni, 30 iulie 2018, 20:36)

    dan63 [utilizator]

    renunțăm la principalul criteriu de admitere în partid? INADMISIBIL!!!
  • +9 (9 voturi)    
    domnule Tutuianu (Luni, 30 iulie 2018, 20:42)

    Dizidentul [utilizator]

    "Fara Penali in functiile publice " este inacceptabil?,credem ca in noile Legi facute de corifeii dumneavoastra cuvintul PENAL este marginalizat sau a disparut dar Poporul pastreaza cuvintul PENAL si intelege ce inseamna nu mai aruncati praf in ochii poporului. Democratie inseamna si ca acela care este patat DE BUNA VOIE RENUNTA LA POSTUL POLITIC DETINUT, prezumtia de nevinovatie se respecta si daca Dragnea, Vilcov au bunul simt sa renunte la posturile detinute pina la incheirea proceselor
  • +16 (16 voturi)    
    Un pesedist să se opună hoției? Inacceptabil! (Luni, 30 iulie 2018, 20:49)

    Bolsevicul [utilizator]

    „Gestul său este unul de natură a crea confuzie în interiorul partidului şi electoratului Partidului Social Democrat, lucru pe care îl considerăm inacceptabil”.

    Tov. Țuțuianu are perfectă dreptate. Ca urmare a gestului primarului din Pucioasa, ar putea fi oameni care să creadă, în mod eronat, că există el puțin un pesedist care se opune hoției. Așa ceva nu poate fi tolerat.

    Pentru a elimina orice confuzie, repetați după tov. Țuțuianu: NU EXISTĂ pesedist care să se opună hoției!
  • +13 (13 voturi)    
    Confuzie (Luni, 30 iulie 2018, 20:50)

    trandafil [utilizator]

    "Gestul său este unul de natură a crea confuzie în interiorul partidului și electoratului Partidului Social Democrat". Noi am hotarat sa mergem cu penalii pana la capat si vine primarul din Pucioasa si zice Fara penali!- o confuzie regretabila...
  • +11 (11 voturi)    
    e asa inacceptabil ca cineva din pezede (Luni, 30 iulie 2018, 20:54)

    rov [utilizator]

    sa nu iubeasca penalii ?!?!?!
    Adica toti trebuie sa fiti penali???!?!?!
  • +10 (10 voturi)    
    asta nu stie ca seful lui e condamnat DEFINITIV? (Luni, 30 iulie 2018, 20:57)

    natbl73 [utilizator]

    asadar, e un PENAL !
  • +15 (15 voturi)    
    Are dreptate (Luni, 30 iulie 2018, 21:03)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Este total inacceptabil ca penalii sa nu ocupe functii de conducere a unui stat. Cum adica sa semnezi asa ceva? Doar nu suntem intr-un stat democratic, civilizat si european ca sa fie permis asa un gest.

    Ceea ce imi este mie necalr, ca rezistent sorosist neomarixst progresiv este fraza asta:

    "De asemenea, liderul PSD Dâmbovița a subliniat că noțiunea de „penal” nu este statuată juridic, iar condițiile de acces în funcții publice și de demnitate publică sunt reglementate de lege, precum și faptul că noțiunea ”este folosită agresiv ca pretext de discreditare a PSD”."

    Unde scrie "fara PSD la putere" ? "Fara penali" include chiar si PNL sau PMP sau UDMR sau chiar si USR daca vor avea si ei penali. Deci de ce ar discredita PSD? Incearca cumva sa insinueze ca PSD este plin de corupti? Scuze... de "penali"?

    Acuma se stie vorba: gura pacatosului adevar graieste.

    Si cand tragi linie cine a facut mai mult rau PSD? Unul care vrea sa arate imaprtialitate sau unul care vrea sa sprijine coruptia pe domeniul politic, dar mai ales, de conducere a unui stat?

    Food for thought...
  • +9 (9 voturi)    
    tutu... (Luni, 30 iulie 2018, 21:07)

    ------ [utilizator]

    Tov Tutuianu ,nu te ascunde dupa vorbe si lasa artificiile verbala si legile pe care le faceti in favoarea voastra.Toata lumea cunoaste, numarul mare de penali din psd.Amice! ai vrea sa tacem sa ne facem ca nu vedem cred ca traiesti in alta lume.
  • +8 (8 voturi)    
    PSD - un partid confuz (Luni, 30 iulie 2018, 21:18)

    Vasilake [utilizator]

    Asa s-ar putea explica gafele si incompetenta guvernului PSD: sunt complet confuzi dom'le, de la petitia asta! Sau poate membrii PSD, stiind ca fac parte dintr-un partid exclusiv de infractori, se trezesc brusc cu niste rataciti ca vicepresedintii astia printre ei si nu mai stiu ce sa creada...
  • +6 (6 voturi)    
    ha ha , ma gandesc cate placute de inmatriculare (Luni, 30 iulie 2018, 22:03)

    AliKimiku [utilizator]

    Si-a luat Tutuianu de la Dragnea pe tema asta!!
  • +7 (7 voturi)    
    a fura sau a nu fura, asta da (Luni, 30 iulie 2018, 23:15)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    confuzie.
  • +3 (3 voturi)    
    Inacceptabili (Marţi, 31 iulie 2018, 8:23)

    fat.cat [utilizator]

    sunteti voi, la conducerea acestei tari, borfasi ordinari cu pretentii!
  • +3 (3 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Marţi, 31 iulie 2018, 8:51)

    europeanul2 [utilizator]

    Cu alte cuvinte PSD sustine oficial Penalii in Functii Publice.
    Romani, asta vreti?
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Marţi, 31 iulie 2018, 9:07)

    CipCC [utilizator]

    Normal ca este inacceptabil....
    Fara penali acest partid nu ar mai exista!
  • +1 (1 vot)    
    musca (Marţi, 31 iulie 2018, 12:43)

    Ilidia [utilizator]

    So fi simtind omul cu musca pe caciula...
    • +1 (1 vot)    
      Individul are un roi de muște pe caciula. (Marţi, 31 iulie 2018, 14:53)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Si-a muiat ciocul in Tel Drum și in alte afaceri ale
      lui Liv Jong Unu.In plus a aparat ca avocat interesele agenților ruși din GRU care au falimentat
      Combinatul de Oțeluri Speciale din Targoviște.
      Și ăsta a fost numit o perioada scurta ministru al
      Apararii.Numai in Romania a fost posibil așa ceva.