Primarul PSD din Pucioasa a semnat inițiativa ”Fără Penali”: ”Nu înseamnă că sunt mai puțin PSD-ist. E un gest de normalitate. Și noi suntem oameni, nu maimuțe”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2018, 11:20 Actualitate | Esenţial


Initiativa Fara Penali
Foto: Facebook
Primarul oraşului dâmbovițean Pucioasa, Constantin Ana, a semnat iniţiativa „Fără penali în funcțiile publice”, declarând că s-a speriat de ”această ură împotriva PSD”. “Nu înseamnă că sunt mai puțin PSD-ist că am semnat”, a spus edilul.

Primarul din Pucioasa, Constantin Ana, a declarat, luni, corespondentului Mediafax, că a fost contactat de patru tineri care strângeau semnături pentru iniţiativa „Fără penali în funcțiile publice” și s-a întâlnit cu ei la sediul Primăriei, unde a semnat iniţiativa.

Întrebat ce l-a determinat să facă acest gest, primarul a spus că a fost motivat de “această dezbinare între PSD și tinerii care protestează împotriva noastră (PSD n.r.). Eu am vrut să fiu un liant. Interesul nostru e comun, vrem toți o țară normală, să devenim o țară unită. Am fost speriat de această ură împotriva PSD”.

Ana a precizat că nu a fost “certat” de conducerea partidului.

“Nu înseamnă că sunt mai puțin PSD-ist că am semnat. E un gest de normalitate. Și noi suntem oameni, nu maimuțe. Și noi, PSD-iștii tineri, suntem interesați de viitorul acestei țări. Nu am avut un interes personal. În nicio clipă nu mi-a fost teamă că mi se va reproșa ceva din partea conducerii partidului”, a declarat Constantin Ana.

Constantin Ana are 40 de ani și de 21 de ani este membru PSD.

















3715 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    2,3 asta e numarul de PSDei normali (Luni, 30 iulie 2018, 11:25)

    Zimbru [utilizator]

    In rest 99,9% din PSD, ALDE si UDMR sunt mafioti agramati.
    • 0 (0 voturi)    
      nu, nu, gresesti! (Marţi, 31 iulie 2018, 11:42)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Sunt multi pedeseristi care NU sunt penali.
      si mai multi cei ce sunt oameni normali, adica nu sunt genii, dar ncii nu sunt de loc agramati.

      Numai ca aceastia rai - penalii si analfabetii - sunt extrem de vizibili.
      Ei sunt totdeauna bagati la inaintare, Partidul nu risca sa promoveze o persoana care ar fi greu santajabila, care nu ar avea mult schelete in dulap!
  • +15 (15 voturi)    
    bravo (Luni, 30 iulie 2018, 11:26)

    liviu_ [utilizator]

    felicitari!
  • +19 (19 voturi)    
    In curind (Luni, 30 iulie 2018, 11:32)

    vasile-roaita [utilizator]

    Nu va mai fi membru al PSD.
  • +19 (19 voturi)    
    a (Luni, 30 iulie 2018, 11:33)

    adrian67 [utilizator]

    Il cunosc, e inscris in PSD, dar gandeste altfel decat psdistii. Parca vad ca-l exclude Daddy.
  • +4 (10 voturi)    
    Intamplator il cunosc pe primar (Luni, 30 iulie 2018, 11:40)

    Maspp [utilizator]

    Am pus niste comentarii critice legate de cum arata orasul pe pgina lui de FB si mi-a blocat accesul. Simple critici despre faptul ca nu se vede nicio schimbare in modul de administrare a localtiatii. Acum sunt doar laude pe pagina lui. Si orasul arata jalnic.
  • +8 (10 voturi)    
    Nici o grija (Luni, 30 iulie 2018, 11:51)

    MinDepous [utilizator]

    Il dau si pe asta afara in cateva luni.
    • +5 (5 voturi)    
      De ce sa il dea afara. (Luni, 30 iulie 2018, 13:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      O sa semneze si PSD-ul initiativa. Punem pariu.
      • +3 (3 voturi)    
        N-ar fi misto? (Luni, 30 iulie 2018, 14:39)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Ar fi fain sa semneze si PSDistii initiativa.
        Oricum nu trece in Parlament, pentru ca nu vor vota aia sa fie dati afara, insa noh, initiativa asta, daca ar fi semnata si de PSDisti, ar fi realmente un semnal relativ la ce vor cetatenii versus ce pretinde PSD c-ar vrea cetatenii.
  • +2 (6 voturi)    
    Pai e in avantajul PSD. (Luni, 30 iulie 2018, 13:37)

    Lok [utilizator]

    De cand tot zic ca USR doarme la volan, cum in numele celor sfinte sa faci campanie de modificare a constitutiei cand PSD-ul e la conducere?
    Se strang semnaturi si al final PSD-ul da sfoara in tara sa semneze si ei, toti. Fac ce vor cu consitutia si daca pun o campanie media buna, plebeul de rand o sa creada ca isi voteaza o constitutie fara penali, cand penalii sunt definiti in afara constitutiei de legi ce pot fi modificate. Dar paduri ... ioc, areal conservat... ioc, puterea... la PSD.
    In PSD fac pe ei de ras la cat de proasta e opozitia.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu sunt de acord (Luni, 30 iulie 2018, 14:41)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu-i ajuta pe PSDisti deloc. La cati "alesi" cu dosare penale au, ar fi decimati.
      Sigur, hidra are multe capete, insa, noh, asa ceva in constitutie ar fi nasol pentru corupti.

      Initiativa e buna pentru USR. Asta e opozitie. Ca este un exercitiu cel mai probabil sisific (ca trebuie sa treaca si de Parlament...), asta e alta discutie. Insa USR face exact ce-ar trebui sa faca un partid de opozitie - problema lor e ca sunt outnumber & outgunned de PSD. Din vina cui? A noastra, ca i-am votat prea putini dintre noi + ca multi n-am votat deloc.
      • -2 (4 voturi)    
        Dosar penal =/= penal. (Luni, 30 iulie 2018, 15:40)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Penal este doar cel condamnat.
        Si chiar si defintia de penal poate fi interpretata de un CCR favorabil.
        Cat timp sunt la putere o astfel de miscare este retrograda.
        • +2 (2 voturi)    
          Wait, what? (Luni, 30 iulie 2018, 15:57)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Textul initiativei nu afirma "cetatenii cu dosar penal"/"pe numele carora s-a deschis macar un dosar penal", ci "cetatenii condamnati definitiv la pedepse privative de libertate pentru infractiuni savarsite cu intentie, pana la intervenirea unei situatii care inlatura consecintele condamnarii".

          Ce spuneam eu era in limbaj mai relaxat - nu stiu pe nimeni care sa aiba dosar penal pentru ca respira; de regula, daca se deschide dosar penal pe numele cuiva, omul ala se alege cu o condamnare definitiva. Iar PSD are multi de-astia.

          a) Adica, daca sunt anchetat si se deschide dosar penal pe numele meu, imi ramane asta in cazier daca sunt achitat apoi? La modul, dovezile fusesera plantate, mi s-a inscenat -> tot cu dosar penal raman?
          b) Eu n-as vrea sa iau in calcul pe cineva pentru o functie nici macar daca are un proces pe rol si nici o condamnare. Ar fi luat in calcul un astfel de cetatean pentru o slujba de tip paznic? Ma indoiesc.

          Adica, nu poti sa-ti scoti carnet auto fara cazier, dar poti fi la "volanul" unei tari fara nici o grija, infractor fiind? Hai...
          (Ce insinuez mai sus e ca n-ar trebui sa fie posibil sa ajungi sa fii prin conducerea administratiei publice daca n-ai putea sa-ti iei carnet, din cauza cazierului, ca sa fie clar, ca inteleg astia ca ar trebui sa scoata cazierul de la actele necesare carnetului auto :)) )
  • +3 (3 voturi)    
    Corect (Luni, 30 iulie 2018, 13:37)

    Marius_23 [utilizator]

    Pentru normalitate, cu toata familia !
  • +7 (7 voturi)    
    ...alo daddy... (Luni, 30 iulie 2018, 13:42)

    mitocanu [utilizator]

    ..inca unul care semneaza lista #farapenali in functii publice...cand il dai afara???....trebuie deschisa si lista #fara analfabeti in functii publice...numai asa scapam de toti psd-aldistii din guvern...
  • -6 (6 voturi)    
    Foarte bine, fara penali in functii publice (Luni, 30 iulie 2018, 14:13)

    xrogo [utilizator]

    numite, dar ce sa te faci ca in Constitutie se permite penalilor sa candideze si daca sunt alesi pot ocupa acele functii?
    • +3 (3 voturi)    
      ...mi-ai starnit curiozitatea.... (Luni, 30 iulie 2018, 15:36)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ....in care articol din constitutie scrie asa ceva???....
    • 0 (2 voturi)    
      Tu ca Cetatean ar trebui sa nu votezi (Luni, 30 iulie 2018, 15:58)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      un Penal, sa nu il lauzi, sa nu ii faci Publicitate, sa ii bati obrazul pe strada, chiar sa il huidui. De aici pleaca totul, o sa traiesti mai bine, chiar ca postac, o sa postezi articole pe site-ul Lumea Copiilor.
    • +2 (2 voturi)    
      ...vad ca nu vrei sa raspunzi.... (Luni, 30 iulie 2018, 18:08)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...deci minti ca un psd-ist ordinar...
  • 0 (0 voturi)    
    Fara penali in functii de conducere ! (Marţi, 31 iulie 2018, 17:08)

    Zamolxe2017 [utilizator]

    In sfarsit vad si eu in PSD un om cu demnitate si coloana vertebrala si culmea nu este dintre cei din conducerea PSD cum te-ai fi asteptat ci din esalonul 2 sau chiar 3. Un om de bun simt care a inteles ca o tara nu poate progresa si prospera atat timp cat este condusa niste penali.