VIDEO Cum a rămas Oreste Teodorescu fără carnet: Actele mi le aduci acasă cu scuzele de rigoare! Și să vii în civil!

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2018, 15:19 Actualitate | Esenţial


Oreste Teodorescu
Foto: Facebook/ Oreste Teodorescu
Comunitatea Facebook „Polițiștii au umor” a postat o înregistrare video a momentului în care Oreste Teodorescu pleacă fără a-și lua înapoi actele după ce fusese oprit la un control de Poliția Rutieră. Comunitatea acuză faptul că Oreste Teodorescu l-a numit pe polițist „Punjabi” „făcând aluzie la faptul că polițistul ar fi de etnie rromă”, și îi recomandă acestuia să coboare „de pe piedestalul” pe care crezi că se află pentru a realiza că și polițiștii sunt „tot oameni”.

​Oreste Teodorescu a rămas fără permisul auto pentru o perioadă de 30 de zile, după ce a fost oprit în trafic de polițiștii din Ilfov, care l-au acuzat că a fost recalcitrant. Oreste Teodorescu a acuzat în schimb un abuz în serviciu.

În urmă cu o zi, Oreste a cerut Poliției Ilfov, pe pagina sa de Facebook, să-i trimită procesul verbal in urma căruia i-a fost suspendat permisul de conducere pentru a putea contesta in instanță decizia. „A trecut o săptămâna de când Punjabi a făcut pe zmeul și încă nu pot contesta in instanță decizia întrucât nu exista pana acum acest proces verbal!”, a scris vedeta TV.



În replică, pe pagina Polițiștii au umor a fost postată o înregistrare video cu momentul în care Oreste Teodorescu pleacă în mașină și îi cere polițistului care întocmea procesul verbal să îi aducă acasă buletinul și procesul verbal, dar să vină „în civil”.

Iată mai jos postarea de pe pagina Polițiștii au umor:

„De curând, în caz că nu știați, un cunoscut domn din mass-media a fost sancționat exemplar de către polițiștii rutieri din Ilfov. În loc să se comporte cum ar trebui să se comporte, adică decent, domnul Oreste Teodorescu a ales să se comporte așa cum se vede în filmare. Mai mult, acesta a postat pe pagina sa de facebook o poză cu colegul nostru, adresându-i o serie de apelative peiorative (de genul Punjabi), făcând aluzie la faptul că polițistul ar fi de etnie rromă. Și dacă ar fi țigan, ce? Bravo lui! A muncit să ajungă acolo.

Bineînțeles că o grămadă de "judecători facebook" au început să-l înjure pe polițist (ăsta fiind și scopul postării), fără ca măcar unul să realizeze că poate nu acela este adevărul. Tot el se plânge că nu a primit procesul verbal de contravenție și că nu poate contesta procesul verbal. Îi aducem aminte domnului în cauză faptul că sancțiunea poate fi aplicată în termen de 6 luni de la constatarea ei, iar în termen de 15 zile de la luarea la cunoștință o poate contesta în instanța competentă material să judece cauza.

Dacă ar fi rămas la mașină, nu ar fi făcut acest circ ieftin, de care, fie vorba între noi, suntem sătui și ar fi semnat procesul verbal, fără să plece "că așa vrea mușchiul lui", ar fi primit o copie și acum se putea deja adresa instanței cu o contestație. Asta a fost gratis, din partea celorlalți 45.000 de "punjabi", așa cum l-ai numit pe colegul nostru.

Poate nu ar fi rău să îți revizuiești comportamentul, domnule Oreste. Și poate, spun poate, data viitoare nu vei mai rămâne pieton. Încearcă să cobori de pe piedestalul pe care crezi că te afli și o să realizezi că și noi, polițiștii, suntem tot oameni, avem și noi problemele noastre personale, poate iubim și urâm aceiași politicieni sau persoane. Diferența dintre noi și tine este că noi nu te vom jigni, te vom lăsa să te scalzi în ura, ignoranța și infatuarea de care ești atât de mândru”.























8784 vizualizari

  • +1 (37 voturi)    
    O lectie pe care Oreste sigur o s-o uite (Vineri, 27 iulie 2018, 15:30)

    xrogo [utilizator]

    repede, aroganta si suficienta mai trebuie si retezate din fasa, astfel se crede semizeu!
    • +13 (23 voturi)    
      pai se crede (Vineri, 27 iulie 2018, 18:23)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Majoritatea persoanelor publice au impresia ca a inceput lumea cu ei.
      Cum sa primeasca amenda o vedeta tv?! De neconceput!
    • -8 (12 voturi)    
      Da .Lectia nedreptatii .... (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 1:50)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Oare cum te-ai fi comportat tu, daca erai nedreptatit de organ ?
  • -9 (29 voturi)    
    Tentaculele (Vineri, 27 iulie 2018, 15:32)

    vasile-roaita [utilizator]

    Lui Carmen Dan sint lungi. deci daca ar fi ramas in masina ar fi primit procesul verbal daca nu a ramas in masina n-o sa-l primeasca.Probabil este o lege care spune asa ceva, nu stiu.
  • +19 (45 voturi)    
    Hodoronc tronc (Vineri, 27 iulie 2018, 15:41)

    Sani [utilizator]

    Bai Oreste, nu esti altfel decat am crezut.

    Un oportunist care intamplator nu este in tabara PSD.
    Absolut intamplator si surprinzator.

    Politistul mi s-a parut foarte OK!

    Oreste, un mitocan, aduce a borfas mai degraba.
    • 0 (4 voturi)    
      Si mie mi s-a parut ok politistul ... (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 17:51)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      ... mai ales ca a sanctionat un cetatean fara motiv. Pardon ,era "recalcitrant" dom'le, cetateanul ....si o supara pe sefa, in fiecare seara la tveu.
      F. grava fapta , chiar antisociala ...:)
  • +19 (35 voturi)    
    Urat... (Vineri, 27 iulie 2018, 15:43)

    plictisitu [utilizator]

    ...comportament de beizadea, pe care cu atata manie proletara il infiereaza cand apare pe ecran. Pe de alta parte nu se vede toata discutia pentru a intelege contextul, dar totusi imi e greu sa-mi inchipui ce nedreptate i-a facut "organul" pentru a justifica o astfel de atitudine. Mare dezamagire si scarba...
  • +14 (26 voturi)    
    .... un partid ..... (Vineri, 27 iulie 2018, 15:49)

    cbogdan [utilizator]

    Putem spera in creearea unui "partid" al nesimtitilor in trafic - doi s-au inscris deja: Teodorescu si Ilie Nastase.
  • +11 (27 voturi)    
    Oreste cocalarul (Vineri, 27 iulie 2018, 15:50)

    Soulless [utilizator]

    QED
  • -12 (32 voturi)    
    politistii (Vineri, 27 iulie 2018, 15:51)

    Kosmos [utilizator]

    Ar trebui dati toti afara si reangajati prin concurs dupa modelul georgian
    • +6 (10 voturi)    
      Si pana atunci... (Vineri, 27 iulie 2018, 16:23)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ...sa poti fura in voie. Convenabil, n-am ce sa zic.
  • -3 (13 voturi)    
    Oreste (Vineri, 27 iulie 2018, 16:05)

    CipCC [utilizator]

    Comportamentul lui nu e tocmai unul ok dar nu vad un derapaj foarte mare in comportamentul lui.
    Nu am auzit cuvinte urate ci doar ca era oarecum nervos ca se considera nedreptatit.
    Omul nu a fost prins beat la volan ca Nastase.
    Sa fim seriosi, omul doar s0a enervat si poate a exagerat.
    Eu nu mi-am schimbat parerea despre Oreste, mi se pare un om destept.
    • -5 (13 voturi)    
      Exact asa este ... (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 1:45)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Sar toti pe Oreste sa il critice fara sa gandeasca.
      Pt. ce a fost sanctionat ?! Daca a fost un abuz din partea politistilor nu era normal sa fie nervos ?!
      Astia care il critica pe Oreste ,vai de capul lor de needucati , ce ar fi facut in locul lui ? Ar fi pozat in pozitia "misionarului" in fata politiei?
  • -4 (8 voturi)    
    Village People, Macho Man (Vineri, 27 iulie 2018, 16:15)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    PSD castiga din orice pozitie!
  • +8 (18 voturi)    
    Atitudine marlaneasca (Vineri, 27 iulie 2018, 17:11)

    noi2013 [utilizator]

    Tipic pentru multi progresisti si formatori de opinie, dar care sub poleiala nu au nimic.

    Dar ce nu inteleg de ce trebuie sa devina stire orice marlanie pusa pe FB....
  • +7 (15 voturi)    
    Neam de traista .... (Vineri, 27 iulie 2018, 17:49)

    KTerinca [utilizator]

    .... insa cu pretentii.
    Sictir !
  • -5 (11 voturi)    
    incredibili comentatorii de mai sus (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 7:58)

    ember [utilizator]

    oare voi cum ati reactiona daca, circuland regulamentar, ati fi opriti de politie ca sa vi se verifice portbagajul si sa fiti intrebati de unde veniti si unde mergeti?! parca suntem in afganistan. parerea mea este ca omul a fost vanat si filmarea prezentata este doar finalul povestii, partea in care oreste si-a pierdut, pe buna dreptate, cumpatul.
  • +3 (9 voturi)    
    urat (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 10:05)

    Livius777 [utilizator]

    Urat ...domnule Oreste....nu toti din politie sunt de rea credinta...ca si un formator de opinii ar fi trbuit sa fi dat dovada de probitate morala.....nota 4
    Chiar nu avem timp s au vointa sa numai fim de genul :"Tu stii cine is eu ba "
    No servus natie romana!!!
  • +6 (8 voturi)    
    BRAVO POLITISTULE (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 13:26)

    elysyum [utilizator]

    Ardeti toata cocalalrimea balcanica cu mii de amenzi poate se civilizeaza si cireada asta amestecatura a zoaieleor a tururor imperilor ce au trecut pe aici.
    • -3 (3 voturi)    
      Corect ,dar nu uitati sa luati o shpaga, mica.... (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 17:47)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      ...pt. ca pedeapsa sa fie " completa" !
  • +1 (3 voturi)    
    Meteo man. (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 19:26)

    ElHobolan [utilizator]

    Nu mai bine rāmânea la rubrica METEO? Era haios si uneori simpatic. Acum, analizând doar ceea ce apare în film, dā dovadā de arogantā si prostie (desi a arātat de atâtea ori în diverse ocazii cā este un om citit).
  • +1 (3 voturi)    
    Autoritatea si demnitatea politiei (Duminică, 29 iulie 2018, 9:44)

    Gaga-mic [utilizator]

    e un semn de societate randuita si confortabila; de ce agresivitatea (verbala in cazul de fata, incepand de la formula de adresare pana la continutul discursului) fata de politist nu e sanctionata?
    cum e protejat cetateanul lambda fata de sociopatul de baza daca politistul nu are mijloace sa se protejeze pe el insusi?
    a, si nu, nu ai voie sa insulti pe nimeni pentru ca esti 'nervos';