​SONDAJ Ești de acord cu parteneriatul civil pentru cuplurile gay?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2018, 13:18 Actualitate | Esenţial


Sondaj parteneriat civil
Foto: Hotnews
Liderul PSD Liviu Dragnea reia, în contextul referendumului pentru familia tradițională, ideea unei legi a parteneriatului civil. El a spus că parteneriatul civil trebuie "clarificat" deoarece "orice român trebuie să aiba posibilitate să trăiască cum vrea, fără să deranjeze pe altcineva", dar că are rezerve în ceea ce privește posibilitatea cuplurilor gay de a adopta copii.
  • Sondaj HotNews.ro: Ești de acord cu parteneriatul civil pentru cuplurile gay?





Citeste mai multe despre   

















7773 vizualizari

  • +19 (51 voturi)    
    drept de adoptie??? (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:50)

    moka [utilizator]

    lasati sa se inteleaga ca ar fi vorba despre un drept al cuplurilor gay.
    Este vorba despre dreptul copilului de a fi crescut, ingrijit, sa i se acorde sansa la hrana, scoala si educatie.
    Dumnezeu va aprecia pe oricine poate salva un copil si ii ofera o sansa mai buna in viata.
    Uitati-va putin in istorie si o sa vedeti nenumarate cazuri (mai ales in perioada de razboi) cand copii au fost salvati, ascunsi si au crescut printre soldati sau persoane de acelasi sex care imparteau o locuinta (fara a fi neaparat cupluri).
    Partener civil poti fi cu o persoana de acelasi sex si fara a avea neaparat relatii sexuale.
    Nu va ganditi doar la relatiile intime dintre cei 2.
    • +19 (43 voturi)    
      stau mai bine la orfelinat (Miercuri, 25 iulie 2018, 14:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui moka

      sigur le este mult mai bine legati in lanturi si ingrijiti de ortodocsii care semneaza pentru CpF.
      si nu sunt decat vreo 21.000!.. prin orfelinate, ca in total sunt (doar) 58.000 de copii abandonati in Romania.
    • +12 (20 voturi)    
      Completez (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:37)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui moka

      In plus, familiile adoptatoare (indiferent de orientarea sexuala) sunt supuse unor proceduri de control periodic (teste pshihologice, interviuri cu copii in curs de integrare si cu membrii familiei extinse, cercetari sociale, etc.) care impiedica sau limiteaza potentialele abuzuri sau necompatibilitati. Familiile care nu devin compatibile intr-un timp de sudare a adoptiei nu li se permite adoptia definitiva care oricum este reversibila in orice moment la dorinta copilului.
      Daca sistemul asta de monitorizare si analiza ar fi implementat la familiile naturale, nu cred ca l-ar trece mai mult de 30% din parintii "traditionali".
      • +6 (12 voturi)    
        teoretic, exista (Miercuri, 25 iulie 2018, 18:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        legislatia exista (legea 272/2004), institutia exista (DGASPC), dar in practica nu se face nimic. la cum se agita spiritele cand mai auzim de un caz prin Norvegia in care demnitatea copilului a fost protejata, e clar ca populatia Romaniei nu are mentalitatea necesara pentru a aplica astfel de legi.

        daca dgaspc va suna cunoscut este pentru ca de acolo lua tovarasu' dracnea banii sa-si plateasca secretarele de la partid.
        • -2 (2 voturi)    
          i n e p t i e (Joi, 26 iulie 2018, 17:04)

          faizan [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          aoleu ce frustrare iti iese printre randuri! vezi ca se vede. Deci, in cazul Bodnariu de prin Norvegia s-a protejat demnitatea copiilor si a familiei lor DOAR dupa ce s-au ridicat multi romani de peste tot din lume (da, romanii astia pe care ii tot blamezi) sa protesteze fata de abuzurile Barnevernet. Daca suntem momiti cu o astfel d ementalitate, ma bucur ca romanii mei nu o imbratiseaza.
          Iar legatura cu dracnea tau e o incercare vrednica de manualele de propaganda comunista. Vezi ca ti se vede si mentalitatea - e tot aia de acum 50 de ani dar cu haine mai la moda!
      • -1 (1 vot)    
        si totusi (Joi, 26 iulie 2018, 16:57)

        faizan [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        despre astia (vezi link) vei zice probabil ca sunt exceptie?!!

        https://www.express.co.uk/news/uk/864407/gay-dad-fitness-instructor-baby-daughter-adoption-court-cardiff

        Voi aveti dreptul la exceptii, dar noi nu?! Si nici nu te uiti la baza populatiei care e majoritar heterosexuala, deci clar cazurile vor fi mai multe.
    • -10 (16 voturi)    
      nuuu (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui moka

      doamnie feri'ne !
      stau si ei asa, ca n'au gasit pe altcineva.
      nici vorba de ...relatii...

      dac'ai avea un copil si nu l'ai putea creste, sau cum fu cazul alora din novegia, sa'si fie luat de stat, ti'ar conveni sa ajunga la...un cuplu care...acelasi sex masculin, care dorm in acelasi pat...copilul in patutzu' se alaturi...?!
      ca vorba aia, interesul copilului, first...
  • +21 (45 voturi)    
    . (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:52)

    1234_5678 [utilizator]

    aproape jumatate sustin parteneriatul gay, restul nu prea. intrebarea mea este urmatoare: ce va pasa voua de ce fac altii? daca vor sa fie gay, sa fie gay. este treaba lor. si ei au nevoie de protectie din partea statului si de beneficiile de care cuplurile hetero beneficiaza. ca sa nu mai spun ca familia traditionala din romania ar fi ilegala in alte tari: parinti alcoolici, batut copii, munca fortata a copiilor, cersetorie, educatie 0 si neincurajata, asta e familia traditionala din romania. media aici este. daca voi sunteti mai breji, bravo voua, dar nu reprezentati realitatea.
    • -9 (13 voturi)    
      Sa fie si gay..... (Miercuri, 25 iulie 2018, 21:13)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      ......dar fara drept de adoptie !!! E total impotriva naturii......
    • -7 (13 voturi)    
      Ipocrizie liberala (Joi, 26 iulie 2018, 3:21)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      "Ce va pasa voua de ce fac altii?"
      Cum de nu aud argumentul asta la CNN si NYT cand vie vorba de Trump? Ba presa considera ca e de datoria ei sa spuna lumii intregi ce a facut Trump in dormitor acum zeci de ani.
    • -1 (1 vot)    
      chiar? (Joi, 26 iulie 2018, 16:41)

      faizan [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      asa m-am saturat de argumentarea asta cu alcoolicii, copii batuti, etc E ca si cum ai spune - poti sa-ti spargi capul, ca oricum, ai dintii stricati!!
      Argument de toata jena.
      Si tu pe ce lume traiesti de vezi problema cu copii batuti, cersetorie, educatie neincurajata etc DOAR in Romania?! Se pare ca tu nu reprezinti realitatea. Ai inghitit si tu ideea asta doar ca are iz progresist. Asa e la moda. Ca ultima pereche de blugi ce ti-ai luat-o sa fii si tu trendy.
  • +17 (39 voturi)    
    egalitate in fata legii (Miercuri, 25 iulie 2018, 13:56)

    pehash [utilizator]

    puteti sa-i spuneti cum vreti, dar familiile trebuie sa fie egale in fata legii. ce fac ei in propria casa si pe cine primeste popa in biserica nu se dezbate in public. daca BOR nu vrea sa cunune cupluri gay, e dreptul lor si n-au decat sa faca ce vor, dar daca statul ofera drepturi mai mari unui cuplu doar pe diferente de sex sau unei familii cu doi parinti fata de una monoparentala, cred ca este gresit.
    daca vrem sa incurajam natalitatea, fondurile sunt pentru copil, nu pentru parinti, deci nu conteaza sexul parintilor. un copil cu doua mame este de preferat fata de unul cu un tata abuziv si o mama alcoolica.
    • +8 (10 voturi)    
      exact. Si in plus (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:11)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      de ce ar trebui sa fiu eu de acord sau nu cu ceea ce fac altii atat timp cat nu ma priveste problema???
    • -8 (10 voturi)    
      ei fac ce vor si acum (Joi, 26 iulie 2018, 9:34)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Ei fac ce vor si acum, si nu pot face nimic sa impiedic aceasta. Dar daca ma intreaba cineva intr-un sondaj sau referendum am dreptul de a spune ceea ce cred: ca nu sunt de acord cu ceea ce fac, si am sa fac ce pot ca aceasta sa nu devina o normalitate in societate, sau in viata acelor copii adoptati.

      Daca il scoti din ecuatie pe Dumnezeu, cee ce se face acum foarte usor, ca omul se crede el buricul pamantului, atunci da, poti spune ca fiecare face ce vrea, cu cine vrea, in limitele moralitatii definite de majoritatea societatii in acel moment. Eu nu il scot pe Dumnezeu din ecuatia aceasta, Biblia ne spune clar ca Dumnezeu e impotriva acestor deviatii, acolo este definita moralitatea pe care imi doresc sa o traiesc.

      Societatea se schimba, azi ceva e rau, maine nu mai e pt ca Holywoodul va avea grija sa ne bage be gat atat rahat cat nu mai putem inghitii, pana ce acceptam orice ideologie vor promova ei. Dumnezeu nu se schimba, valorile lui nu se schimba si prefer sa raman la ele.

      Fara a spune ca urmator lucru ce se vrea legaliza e zoofilia, doar ca un exemplu teoretic pentru a reprezenta relativitatea moralitatii umaniste, daca maine o parte din oameni din decidenti dezvolta o atractie sexuala fata de animale, si se fac campanii de "infomare" suficiente, in timp s-ar legaliza si aceasta. Garantat. Probabil cei de la PETA ar fii ofensati, dar ce mai conteaza, pentru ca noi suntem proprii nostri dumnezei si ne definim morlaitate fix asa cum vrem si ne convine, fara a avea un reper fix in timp sau o autoritate undeva. Love is love.
      • +4 (4 voturi)    
        dar nu te intreaba nimeni (Joi, 26 iulie 2018, 12:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        intrebarea nu este daca esti de acord cu ce fac, ci daca un cuplu are aceleasi drepturi in fata legii, indiferent de sex si orientare sexuala.
        biblia spune multe, dar tu esti crestin (sau esti evreu?..) si trebuie sa mai citesti si ce-ti spune Iisus, care iti cere sa ierti toti pacatosii. in plus, pacatul este judecat de Dumnezeu, nu de tine. sau poate vrei sa te intorci in evul mediu si sa arzi pe rug pe oricine nu are aceleasi opinii religioase?..
    • -6 (8 voturi)    
      what? (Joi, 26 iulie 2018, 10:46)

      Fapte [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      "[...] daca vrem sa incurajam natalitatea, fondurile sunt pentru copil, nu pentru parinti, deci nu conteaza sexul parintilor".
      Pai si daca sexul parintilor e de acelasi fel, cum naiba se intimpla natalitatea, de unde apar copiii? Ii aduce barza?
      • +4 (4 voturi)    
        uimitor (Joi, 26 iulie 2018, 12:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

        de-aia e nevoie de educatie sexuala in scoli...
        chiar vrei sa-ti explic eu cum "se intampla natalitatea"? e simplu! femeia naste! atat.
        sau tu faci confuzie intre "parinti" si "cuplu"?.. pentru ca poti sa ai un cuplu format din doua femei, care pot naste cati copii doresc.. sigur nu duc lipsa de donatori de spermatozoizi.

        exista deja metode de fecundare in vitro si clonare. singura bariera ramasa este faptul ca un embrion nu se dezvolta mai mult de 14 zile in vitro, dar cu timpul se va trece si peste asta. sunt milioane de potentiale mame care nu pot duce o sarcina la capat din motive medicale si asteapta astfel de solutii salvatoare... sa nu va mire daca vor fi si barbati care vor apela la aceeasi metoda.
        • -2 (2 voturi)    
          aaa!... (Joi, 26 iulie 2018, 18:12)

          Fapte [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Ma scuzati, eu m-am luat dupa definitia din dex, cum ca parinti sint mama si tata. Am uitat ca voi incercati sa re-definiti dictionarele ca sa va iasa voua socoteala.
  • +8 (18 voturi)    
    Este cea mai buna solutie (Miercuri, 25 iulie 2018, 14:01)

    banel [utilizator]

    Pana la urma, casatoria este un parteneriat civil care are suplimentar o componenta traditionala (cununia religioasa/nunta), altfel dpdv civil sunt aceleasi drepturi (mai putin adoptia)

    Referitor la adoptie, sunt rezervat deoarece nu cred ca societatea romaneasca este pregatita. Un copil cu doi "tati" va fi tinta mistourilor la scoala si va avea serioase dificultati dpdv emotional.
    • +3 (15 voturi)    
      dpdv sunt exact acelasi lucru, (Miercuri, 25 iulie 2018, 14:23)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui banel

      doar ca se numesc diferit ca sa se dea satisfactie unora care se simt lezati de cuvantul casatorie.

      Cununia religioasa este cu totul si cu totul altceva decat cununia civila si este rezervata doar celor care cred cu adevarat si pot urma invataturile din biblie mot-a-mot.
      In fapt, te cam accepta oricum la biserica (chit ca nu esti practicant) - banii conteaza. In ziua de azi este mai mult o traditie decat un act de credinta adevarata.
    • +1 (13 voturi)    
      Parol (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:17)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui banel

      "sunt rezervat deoarece nu cred ca societatea romaneasca este pregatita. Un copil cu doi "tati" va fi tinta mistourilor la scoala si va avea serioase dificultati dpdv emotional."

      Si problema, in final, tot la societate este, nu la cuplul homosexual.

      Dar suntem prea limitati ca sa putem intelege ca suntem limitati, stii? :-(
    • +10 (14 voturi)    
      Stimate dle rezervat (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:16)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Un copil poate fi adoptat doar si numai daca nu are parinti doritori sa il creasca, deci este orfan sau abandonat.
      Nu ti se pare putin (doar putin) ipocrit din partea ta sa consideri ca ar avea probleme emotionale la scoala daca ar avea doua mame sau doi tati?
      Eu cred ca acei copii au infinit mai multe probleme emotionale daca nu au parinti dornici sa-i creasca.
      • -5 (11 voturi)    
        Cred c-ati gresit niste cuvinte (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:25)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        "Nu ti se pare putin (doar putin) ipocrit din partea ta sa consideri ca ar avea probleme emotionale la scoala daca ar avea doua mame sau doi tati? "
        Nu - pentru ca bullying-ul nu e ceva magic, e ceva real. Copii s-au sinucis din cauza hartuirii psihologice.
        Nu e nici pe departe ipocrizie. Ar fi mai rau sa nu aiba parinti si, in "cinstea" traditiilor romanesti, sa alegem raul mai mic pentru acesti copii -> acela fiind cel de-a suferi hartuirea celor din jur pentru ca parintii lor nu sunt heterosexuali.
        • +4 (10 voturi)    
          Se rezolva cu educatie (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:04)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Tinerii din ziua de azi cresc deja cu alta mentalitate (e bun si internetul la ceva..). Cine stie ce va fi peste inca o generatie!..
          Cred ca un caz atat de extrem nu o sa apara prea curand, orice legi ar trece monitorul oficial. Sunt foarte rare cazurile in care o familie gay primeste drept de adoptie si toate sunt suficient de instarite incat copilul sigur va merge la o scoala cu standarde evoluate. In plus, parintii ar fi primii care constientizeaza problema si nu ar expune copilul acestui risc.
          • -2 (6 voturi)    
            Da (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:51)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            In cate generatii? :-(
        • +4 (6 voturi)    
          Si copiii orfani nu sunt afectati de bullying? (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:04)

          Mjay [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Si copiii orfani nu sunt afectati de bullying? Doar cei adoptati de familii homosexuale.
          La asta m-am referit cand am zis - citez "putin (doar putin)". Nu trebuia sa o iei ca pe o jignire personala ci ca pe un argument care sa-ti largeasca orizontul tau de intelegere.
          Problema invocata de tine e o problema general valabila si pt. copiii saraci si pt. copiii de etnie minoritara si pentru copiii cu probleme de dictie, etc.
          NU are nicio legatura cu orientarea sexuala a parintilor.
          Important este ca un copil abandonat/orfan sa aiba parinti, asta e prioritar. Iar familiile adoptatoare (indiferent de orientare sexuala) trec prin procese multiple de selectie si verificare si daca nu corespund, nu primesc adoptia.
          • -1 (5 voturi)    
            Parol (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:44)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

            Si... am zis eu ca n-ar suferi copiii orfani? Imi reprosezi ceva complet aiurea.

            Pai, in cazul asta, hai sa nu mai fie abandonati copii! Si, ce parere aveti? Cam in ce procentaj provin copiii orfani/abandonati din familii heterosexuale? Aud?

            Mi se pare ca vorbim separat. Iar dumneata eviti ce-afirm eu (si am reactionat strict la ce-ai scris) si le dai intoarse fix cum iti convine.
        • +4 (4 voturi)    
          Dilema (Joi, 26 iulie 2018, 10:15)

          tarsic [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Sa pedepsim copiii nefericiti prin privarea dreptului la o familie doar pentru ca cei din jur sunt intoleranti ? Nu cumva perpetuam aceste atitudini ?
          • +1 (1 vot)    
            Wait, what? (Joi, 26 iulie 2018, 11:01)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

            Mai cititi o data ce-am afirmat.
            Eu sunt de parere ca:
            1. copiii nu ar trebui abandonati (de aici, ipocritii sunt cei de orientare heterosexuala, pentru ca majoritatea orfanilor sunt abandonati de parintii lor, care sunt heterosexuali)
            2. ca sa nu mai avem orfani, orice cuplu, in baza unei evaluari (facuta in bunul interes al copilului) ar trebui sa aiba sansa de-a adopta un copil
            3. oferirea copiiilor spre adoptie nu este o forma de anticonceptie, chit ca unii par s-o foloseasca in acest fel -> culmea, majoritatea TOT heterosexuali...

            Fix de parere ca un copil merita sansa la o familie, fie ea si cu parinti homosexuali. Alti comentatori afirmau cum ca n-ar fi bine, ca pe urma cei din jur bla bla. Nu eu.
      • +1 (5 voturi)    
        Sunt realist, nu ipocrit (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:46)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        Nu e vorba de cum mi se pare mie ci de ce vad in jurul meu. Sa nu intelgei acest lucru inseamna sa fii deconectat de la realitate. Iar mentalitatea oamenilor se schimba cu pasi mici cu atat mai mult cu cat vorbim de o societate puternic indobitocita de comunism si de religie. Homosexualitatea era chiar ilegala pe vremea cand Romania se considera democratie.
      • -4 (10 voturi)    
        Inca ceva (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:50)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        E o diferenta de impact emotional. Un copil al unui cuplu homosexual risca sa fie respins de colectiv, sa fie marginat si badjocorit. Un copil orfan, de acord, va suferi emotional, dar nu va fi respins de catre societate. Iar eu nu resping ideea, ci doar momentul adoptarii.
      • -7 (7 voturi)    
        adoptia (Joi, 26 iulie 2018, 9:47)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        Aici nu este vorba despre salvarea copiilor. Cate adoptii gay crezi ca ar avea loc in RO raportat la numarul de copii din orfelinate?
        Aici este vorba despre principii. Stiu ca acest argument pare a fii o solutie la o problema trista. Stai linistit, nu cuplurile gay sunt solutia salvatoare a orfanilor. Mai multa nevoie au cuplurile gay de a adopta un copil decat are nevoie acel copil sa fie adoptat. Si am sa iti spun de ce: ipotetic daca am avea un stat bogat care sa implemeneze un sistem in care fiecare cuplu ce adopta un copil sa fie ca un job pentru ambii partini, sa fie platiti suficient de bine, verificati, etc, etc. Orfelinatele s-ar golii. Pe de cealata parte inafara de adoptie, spune-mi tu te rog un mod in care un cuply homosexual poate sa aiba un copil.

        Asa ca gogoasa ca vrem sa facem bine copiilor din orfelinat pica. Este doar un mod in care cuplurile gay se valideaza in societate in a nu fii mai prejos decat cele normale, isi indeplinesc nevoia de a fii parinte (daca exista aceasta) si prin crestera a unui copil in astfel de mediu isi pot asigura viitorul ca si minoritate in sensul ca virgula copilul poate urma exemplul parintiilor.
    • +4 (14 voturi)    
      hm (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:03)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Copilul cu doi parinti de sex masculin va fi imun la glumele despre ma-ta :)

      Sa fim seriosi, copii sunt niste animale, chiar si asa se vor lega de ceva sa te tachineze, asa ca nu vad copiii de cupluri gay in pericol mai mare de a fi tachinati decat restul.
    • +5 (5 voturi)    
      Daca tu (Miercuri, 25 iulie 2018, 21:28)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Crezi ca unui copil ii e mai bine intr-un orfelinat decât intr-o familie cu părinți de același sex, pentru ca va fi ținta mistourilor la școala... Înseamnă ca n-ai cunoscut un copil crescut in orfelinat...
  • +8 (16 voturi)    
    Diversiune. (Miercuri, 25 iulie 2018, 14:14)

    Isobar [utilizator]

    Romania are multe alte prioritati care asteapta o rezolvare.
    Cati romani sunt statistic afectati de parteneriatul civil pentru cuplurile gay?
    "Orice român trebuie să aiba posibilitate să trăiască cum vrea, fără să deranjeze pe altcineva"
    Cum deranjeaza un cuplu gay concetateni ?
    De unde atata grije pentru romani, se pare ca erijarea in functia de parinte si-a insusit-o dupa un model de trista amintire.
    A sosit vremea concediilor si ar fi indicat ca Dl. Dragnea sa se destinda dupa atatea eforturi facute pentru binele romanilor.
    • -9 (21 voturi)    
      esti liber sa faci ce vrei (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:01)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Ca familia traditionala (din experienta personala) e pt tine"un model de trista amintire" nu e un argument suficient ca sa blamezi ceea ce natura a lasat clar sa se inteleaga a fi firesc: cuplul barbat-femeie. Nefiresc este sa confunzi v.aginul cu rectul sub pretextul ca tot dragoste se cheama, nu deviatie. Familia traditionala nu a fost si nu va fi niciodata perfecta, dar omenirea este rezultatul ei. Apoi, sa nu uitam ca peste 80% din cazurile de imbolnaviri cu SIDA in lume se datoreaza homosexualilor. E o eroare sa asociezi tot ce nu-ti convine cu numele psd-ului si a lui Dragnea. Familia dainuie de milenii, Dragnea e doar un paduche care, conjunctural, se lipeste de tot ceea ce i-ar aduce un avantaj politic.
      • 0 (8 voturi)    
        Greu de inteles !!! (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:27)

        Isobar [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Model de trista amintire este cel care are grije de romani si nu are legatura cu familia traditionala.
        Recomandare:
        M-ai cititi odata !!!
      • +4 (12 voturi)    
        Bravo (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:35)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Frumos. Pe modul asta de-a gandi, violul e perfect in regula, omenirea e, partial, rezultatul violului.

        "sa nu uitam ca peste 80% din cazurile de imbolnaviri cu SIDA in lume se datoreaza homosexualilor"
        Citation or GTFO.
        https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/data-and-trends/statistics
        Circa 25% din diagnosticarile cu visurul HIV corespund unor persoane din cupluri heterosexuale. Asadar, acel "peste 80%" e scos din burta. Sau, poate, a fost prin burta la un moment dat, insa a ajuns sa iasa prin alte parti.

        "E o eroare sa asociezi tot ce nu-ti convine cu numele psd-ului si a lui Dragnea."
        Nu chiar. Dragnea e calare pe PSD. PSD e peste tot, are tentaculele peste tot, face ce vrea Dragnea de niste ani buni (mai mult sau mai putin pe fata). Multe din ce suferim au ajuns sa se intample/sa devina o "normalitate" din cauza PSD.
        Asadar, ai sanse chiar mari (mult mai mari ca la loto) sa ai dreptate cand asociezi numele hamsterului si-al PSDului oricarei chestii din Romania care nu-ti convine.
        • +3 (5 voturi)    
          fugi la dictionar (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          heterosexual si homosexual.. doua cuvinte complet opuse. :)
          statistica aia este incompleta si este specifica pt SUA. HIV se transmite si pe alte cai decat sexual, de exemplu prin utilizare la comun a acului de seringa (pentru injectarea de droguri) sau la nastere.
          • +2 (8 voturi)    
            Eu la dictionar, tu la artimetica de clasa a II-a (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:50)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            "heterosexual si homosexual.. doua cuvinte complet opuse. :)"
            No shit, Sherlock?
            25% din bolnavi sunt heterosexuali -> 100% - 25% = 75% sunt altfel decat heterosexuali. Pana una alta, de homosexuali suntem siguri, iar aia cu fetisuri bizare n-ar putea sa ia virusul HIV din neant, asa ca tot la homosexuali ii bagam (daca nu s-au declarat singuri heterosexuali).
            75% e cu mult mai mic decat "peste 80%".
            Aud un contra-argument? Sau doar scheunat aiurea?

            "statistica aia este incompleta si este specifica pt SUA"
            Ma scuzati, ca statistica pe care ai oferit-o tu ce cuprinzatoare era! Ah, dar, vai, n-ati oferit nici o statistica! Cum ziceam, citation or GTFO.

            "HIV se transmite si pe alte cai decat sexual"
            *grabs popcorn*
            *heavy breathing intensifies*
            Mai ai generalitati de-astea? Poate invat si eu ceva azi, nu doar stau sa-ti indur tie ineptia.
            • +4 (6 voturi)    
              Sa nu uitam (Joi, 26 iulie 2018, 0:43)

              tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

              Ca atunci cand virusul HIV a fost identificat, medicii care au vrut sa obtina fonduri pt a cerceta si eventual gasi un tratament pt HIV au fost luati la goana, motivand ca e boala gaylor si nu au decat sa moara pt asta! Evident ca HIV sa raspandit (sau era deja) in afara comunitatilor LGBT si ghinion, deja era prea tarziu sa opresti epidemia.

              sursa: https://www.theguardian.com/us-news/2016/mar/11/nancy-ronald-reagan-aids-crisis-first-lady-legacy
              • +3 (3 voturi)    
                Hmm (Joi, 26 iulie 2018, 10:57)

                MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

                Unu la mana, n-avem nici o dovada ca saltul de la primate la om al virusului a fost facut catre un gay. Asadar, "s-a raspandit (sau era deja) in afara comunitatilor LGBT" insinueaza cum c-ati fi de acord cu ideea ca este, intr-adevar, "boala gaylor".

                Doi la mana, cercetarea nu e finantata mai deloc sau execrabil la modul general, asa ca nu ar trebui sa fim surprinsi. Heck, stiinta e pagana, din punctul de vedere al Bisericii aproape 100%. Si cum Biserica si lideri votati merg mana-n mana (case in point: Romania), cu atat mai putine sanse ca stiinta sa aiba parte de finantarea de care are nevoie.
                Cati bani a vazut cercetarea romaneasca in ultimii ani? Cati bani a vazut, insa, catedrala mituirii neamului?
      • +10 (16 voturi)    
        N-o sa dispara omenirea pentru ca doi barbati se f (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:58)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Tendinta naturala va fi tot timpul predominanta, daca unii au ales o cale diferita n-o sa dispara specia si nici prea afectata nu va fi...nu e ca si cum va deveni o moda care va prinde la majoritate. Din punctul meu de vedere fiecare e liber sa faca ce vrea cat timp nu dauneaza societatii.
      • +6 (6 voturi)    
        Mai documenteaza-te (Joi, 26 iulie 2018, 10:45)

        tavu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        HIV/AIDS is a global pandemic. As of 2016, approximately 36.7 million people are living with HIV globally. In 2016, approximately half are men and half are women.
        Sub-Saharan Africa is the region most affected. In 2010, an estimated 68% (22.9 million) of all HIV cases and 66% of all deaths (1.2 million) occurred in this region. This means that about 5% of the adult population in this area is infected. Here, in contrast to other regions, women compose nearly 60% of cases.

        Mother-to-child transmission is another contributing factor in the transmission of HIV-1 in developing nations. Due to a lack of testing, a shortage in antenatal therapies and through the feeding of contaminated breast milk, 590,000 infants born in developing countries are infected with HIV-1 per year. In 2000, the World Health Organization estimated that 25% of the units of blood transfused in Africa were not tested for HIV, and that 10% of HIV infections in Africa were transmitted via blood.

        Poor economic conditions (leading to the use of dirty needles in healthcare clinics) and lack of sex education contribute to high rates of infection. In some African countries, 25% or more of the working adult population is HIV-positive. Poor economic conditions caused by slow onset-emergencies, such as drought, or rapid onset natural disasters and conflict can result in young women and girls being forced into using sex as a survival strategy.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Epidemiology_of_HIV/AIDS
    • +7 (13 voturi)    
      Studiu de caz (Miercuri, 25 iulie 2018, 15:24)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Ion e deranjat de faptul ca Gheorge si Vasile sunt homosexuali si vor sa se casatoreasca.
      Daca Gheorge si Vasile s-ar casatori, ar ajunge sa aiba aceleasi drepturi si responsabilitati -> unul dintre ele fiind responsabilitatea de-a ramane fidel partenerului ales. Recte (no pun intended), Gheorge doar cu Vasile ar face sex, ca altfel societatea noastra nu prea tolereaza mai deloc (oficial) poliamori/relatiile "deschise"/conceptul de harem (din nou, oficial, ca neoficial, zburda bondarii prin toate florile de pe camp).

      Asadar, Ion nu vrea ca Gheorghe sa ii fie fidel lui Vasile si invers. Nu. Astfel, Gheorghe si Vasile pot sa aiba relatii sexuale cu oricine doresc, pentru ca sunt "liberi de contract". Ion e si el pe piata (ori intr-o relatie neoficial deschisa, ca face pe bondarul, ori e singur, ca nu-l tolereaza nimeni cu mai mult de 2 neuroni). Recte, Gheorghe si Vasile l-ar putea lua pe Ion in brate, simultan sau pe rand.

      Draga Ion: daca vrei sa fii in siguranta, lasa-i pe Gheorghe si pe Vasile sa-si ocupe reciproc timpul!
      Si mai vezi-ti de farfuria ta, nu te mai holba in viata altora, ca nu te priveste!
  • -13 (19 voturi)    
    La chestiune (Miercuri, 25 iulie 2018, 19:29)

    munuc [utilizator]

    Nu cred ca intereseaza pe cineva despre ce face Ionel cu Marcel sau cum l-o chema pe el. (apropo, nu se prea discuta despre ce face Ionela cu Marcela, o fi mai putin scarbos?) Intereseaza ca nealiniatii astia vor sa formeze o FAMILIE. Vor sa impuna aberatia ca norma universal acceptata. Si sunt atat de obraznici incat vor sa-si legifereze relatia si la biserica. Vor binecuvantarea unui Dumnezeu care a pedpsit cu foc si pucioasa asemenea practici. DE CE? De ce vor sa-si bata joc in asemenea hal de un popor crestin si de legile pe care acesta si le-a asumat de-a lungul unei istorii milenare?
    • +6 (18 voturi)    
      Aberezi (Joi, 26 iulie 2018, 0:47)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Aberezi, tipic pt un bible thumper! Nu are nicio legatura cu biserica monser !

      Casatoria este un ACT CIVIL, lasa prostiile si ritualire tampite care se petrec in biserica cu banii fraierilor dati la smecherii cu barba si rochie!

      Casatoria ca act civil inseamna protectie sociala, asigurari medicale care acopera si partenerul, dreptul de a mosteni si a fi mostenit, dreptul de a lua decizii medicale pt partenerul aflat inconstient la terapie intensiv si multe altele, capisci ?
  • -4 (14 voturi)    
    bineinteles (Joi, 26 iulie 2018, 10:55)

    Fapte [utilizator]

    Nu stiu cum se numeste chestia asta pe care o fac sexo-marxistii, eu ii zic sindromul problemei solutie (SPS).
    Daca avem o problema cu copiii din orfelinate ar trebui sa rezolvam problema, nu sa-i dam spre adoptie unor cupluri de homosexuali pentru ca inlocuim o problema cu alta. Bineinteles ca in orfelinate e rau si ca le-ar fi mult mai bine intr-o familie de homosexuali, dar stim sigur ce inseamna acest bine? Nu cumva reusim sa-i ferim de foame, de bataie, de alte abuzuri dar ii transformam in niste mici monstri alienati latenti carora le va lipsi toata viata echilibrul unei familii normale?
    Daca in familia traditionala apar probleme (certuri, abuzuri, violuri) asta nu inseamna automat ca familia traditionala e defecta si, mai mult decit atit, familia de gay e automat mai buna.
    • -7 (11 voturi)    
      Propaganda de genul asta distruge opozitia (Joi, 26 iulie 2018, 12:18)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      In loc sa fie interesati de problemele reale ale tarii generate de dominatia neocomunistilor si securistilor, sursele media "de opozitie" tin cu tot dinadinsul sa ne reeduce ideologic pe numeroase coordonate, inclusiv sexual, afisandu-si o superioritate morala de carton presat. Noi suntem doar niste target-uri de reeducare stangista, iar, daca avem idei diferite de cele promovate de noii socialisti, suntem anacronici, degradati si abuzivi. Ei sunt singurii destepti, noi, toti ceilalti, prosti.

      Ei bine, problema e ca genul acesta de insistenta agresiva a distrus bruma de opozitie contra PSD, faramitandu-i grupul de sustinatori si alienand oamenii care gandesc singuri pentru ei insisi, adica oamenii care erau si sunt baza curentului de dreapta. Manipulari de stanga incercate deja in istorie si de alti socialisti sunt acum folosite in mediul anti-psd ca idei principale asa-zise impotriva comunistilor. Ce gluma buna! Fratilor, nu suntem chiar atat de prosti. PSD e o plaga, de acord, dar stangismul vostru intolerant (mascat cu o aparenta de dulce toleranta) nu e cu nimic mai bun.
    • +5 (13 voturi)    
      si viceversa.. (Joi, 26 iulie 2018, 12:41)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      sunt o gramada de "monstri alienati latenti" crescuti in familii traditionale. violul este dovada unui "monstru alienat latent". parerea mea...

      deci argumentul tau este ca nu aplici o solutie care rezolva o problema grava (majoritatea copiilor care cresc in orfelinate raman marcati pe viata..) pentru ca e posibil ca sistemul de adoptii (care presupune testarea potentialilor parinti si vizite repetate ale asistentilor sociali..) sa nu observe si copilul sa creasca sanatos, educat, dar cu un comportament homosexual. desi toate studiile pe tema asta spun ca nu e adevarat?
      eu iti dau un link la un studiu stiintific recent (din zeci sau sute) care spune ca teama ta este nefondata. ai si tu unul care sa-ti sustina parerea?
      https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-017-0812-5
      • -8 (10 voturi)    
        hmmm (Joi, 26 iulie 2018, 13:45)

        faizan [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Acum ce, ne vom bate in linkuri de articole stiintifice?! Stii prea bine ca pentru orice link / cercetare ce aproba problematica A este cel putin unul care o dezaproba. Dovedit, negru pe alb. Pana la urma omul alege cu inima. Dar ai ales ca instanta superioara pe care te bazezi este descoperirea stiintifica. Acesta e dumnezeul tau. Aaaaa ... credeai ca tu nu esti religios?!
        Welcome to the this century! Cineva zicea ca secolul 21 va fi unul religios, sau nu va fi deloc. Conform religiei tale, homosexualitatea trebuie imbratisata pt ca totul e relativ oricum. Nu exista absolut (pardon, doar judecata ta este absoluta - vezi impocrizia relativismului). In religia mea, Dumnezeu, care e mai presus de mintea mea si mintea ta a zis la unele lucruri NU si am incredere ca El stie mai bine.
        • +2 (4 voturi)    
          stiu prea bine (Joi, 26 iulie 2018, 17:18)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui faizan

          ca nu ne vom bate in linkuri de articole stiintifice pentru ca revista "Ortodoxia" nu este publicatie stiintifica.
          din punctul meu de vedere "religia" implica o credinta in supranatural. cat timp ne limitam la explicatii care pot fi demonstrate si observate, nu este religie, ci stiinta si metoda stiintifica.
          fiecare cu educatia lui...
          • -2 (2 voturi)    
            pe bune? (Joi, 26 iulie 2018, 20:35)

            faizan [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            pot gasi si eu linkuri pe springer! Am abonament la cateva colectii de articole ISI tocmai pt ca lucrez intr-o universitate. Aaa si nici nu sunt de religie ortodoxa!!! :)) Ce le-ai nimerit....NOT!
            Ai grija insa ca esti gresit in chestii mult mai importante!
      • -2 (4 voturi)    
        meh (Joi, 26 iulie 2018, 18:24)

        Fapte [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu prea pot sa am incredere intr-un astfel de studiu pentru ca adoptia de copii de catre cuplurile homosexuale e foarte recenta, nu cred ca a trecut destul timp pentru a dovedi asa ceva. Au fost cazuri in care copiii ajunsi maturi s-au plins de parintii homosexuali, au fost si cazuri in care parintii homosexuali s-au dovedit a fi pedofili, dar nu cred ca aceste deviatii sint o norma, asa cum nu cred ca daca intr-o familie traditionala are loc un incest, inseamna ca modelul familiei traditionale e defect.
        Este foarte posibil ca intr-o familie anormala (sper ca sintem de acord ca o familie de gay e anormala, da?) sa creasca si sa se dezvolte un om normal, desi mi se pare improbabil. Atita doar ca nu prea avem cum sa stim lucrul asta, timpul a fost prea scurt.
        • +1 (3 voturi)    
          (a)normala.. (Vineri, 27 iulie 2018, 2:20)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

          adica e rau ca cineva nu adera la norma? unii chiar se mandresc cu asta. se numeste nonconformism.
          daca o familie gay este anormala pentru ca nu este compusa din doi adulti de sex opus inseamna ca si familiile monoparentale sunt anormale? sau ca e anormal ca o mama singura sa-si creasca copiii ajutata de bunici?

          Studiul este relevant pentru ca s-a urmarit evolutia copiilor pana la maturitate. Nu trebuie sa-i asteptam sa si moara ca sa aflam daca le-a fost afectata orientarea sexuala. Si presupunerea ca trebuie neaparat sa fie adoptati este falsa. Orientarea sexuala a parintelui nu schimba modul in care este conceput copilul.