VIDEO FOTO Incendii devastatoare în Grecia: cel puțin 74 de morți și 187 de răniți/ Ministrul grec de interne: Un dezastru de dimensiuni biblice/ MAE român: Nu au fost primite până acum solicitări de asistență consulară

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2018, 8:03 Actualitate | Esenţial


Peste 70 de oameni, ucisi de flacari in Grecia
Foto: Twitter
Cel puțin 74 de persoane au murit și aproape 200 sunt rănite după ce două incendii de pădure scăpate de sub control au făcut ravagii în apropiere de capitala Greciei, Atena. Autoritățile le-a cerut luni oamenilor să-și părăsească locuințele, după ce vântul puternic a întețit cele mai grave incendii din ultimul deceniu. Acestea au avut loc în două zone din apropierea Atenei, stațiunile Mati și Rafina, distrugând numeroase proprietăți și obligând autoritățile să închidă principala autostradă ce merge spre vest, spre Corint. Guvernul elen a solicitat sprijinul țărilor europene, prin Mecanismul de protecție civilă al UE. „Grecia trece printr-o tragedie de nedescris”, a spus premierul Alexis Tsipras într-o apariție televizată, anunțând trei zile de doliu național.


LIVE TEXT, principalele informații din Grecia:

21.15 Autoritățile se tem că bilanțul victimelor - oficial până acum de 74 de morți și 187 de răniți - ar putea crește, echipele de salvare căutând în continuare persoane blocate în case sau în mașinile carbonizate.

De asemenea, un jurnalist grec menționează într-un tweet că o altă zonă rezidențială, de data aceasta din apropiere de Corint, este evacuată, întrucât focul se extinde și spre acest oraș.

Peste 600 de pompieri se luptă cu flăcările.

Pe de altă parte, potrivit Sky News, pentru miercuri sunt prognozate ploi în sudul Greciei, ceea ce ar putea sprijini eforturile pompierilor.

20.50 Macedonia oferă un ajutor de urgență de 100.000 de euro țării vecine

Premierul Macedoniei Zoran Zaev a anunțat într-o postare pe Twitter că guvernul său a oferit Greciei un ajutor de urgență de 6 milioane de denari (aproximativ 100.000 de euro). Fondurile vor fi puse la dispoziție instituțiilor grecești care se ocupă cu intervenția în cazul incendiilor.

Guvernul de la Skopje va înființa de asemenea un organism de monitorizare a situației și pentru coordonarea asistenței umanitare.

17.30 Bilanțul victimelor a ajuns la 74 de morți, au anunțat pompierii greci, citați de AFP. Bilanțul nu este definitiv, o sută de pompieri continuând căutările unor eventuale noi victime în zona balneară a coastei estice a Atticii.


15.54 ”Grecia trece printr-o tragedie de nedescris”, a spus premierul Alexis Tsipras într-o apariție televizată, în care a anunțat trei zile de doliu național.

15:19 Premierul Dăncilă anunță că România este gata să acorde sprijin Greciei. „Ministrul apărării român se află deja în contact cu ministrul apărării elen”

13.36 Imaginile aeriene arată amploarea dezastrului:





13.33 Ministrul grec de interne, Panos Skourletis, a declarat la Sky News că incendiile sunt o ”tragedie națională” și ”un dezastru de dimensiuni biblice, cu pierderi de vieți omenești”. 

13.10 Potrivit ultimelor informații, peste 60 de oameni au decedat. ”Numărul morților crește. Deja a depășit 60”, a spus primarul din Rafina, Evangelos Bournous. 


12.25 Mărturii din infernul din Grecia. „Un salvator a văzut ceva șocant: 26 de persoane au murit imbrățișate pe câmp, la 30 metri de plajă. Acești oameni și copii lor nu s-au salvat la timp”

11.38 Grecia va primi ajutor după ce a invocat acordul de protecție civilă. O aeronavă militară aduce 60 de pompieri din Cipru, iar Spania a trimis două avioane de stins incendii.

11.31 Garda de Coastă și alte vase au salvat 696 de oameni care fugiseră de flăcări pe plaje. Alte 19 persoane au fost salvate din apele mării. 

11:06 La nivelul ambasadei din Atena, nu au fost primite până acum solicitări de asistență consulară, precizează Ministerul Afacerilor Externe.

11.02 Grecia a declarat stare de urgență.





10.02 Potrivit ultimului bilanț, peste 50 de oameni au murit și peste 150 au fost răniți de flăcările care au prins ca într-o capcană familiile ce încercau să fugă de incendii. 

Inițial bilanțul era de 24 de morți, însă corpurile neînsuflețite a alte 26 de persoane au fost descoperite marți dimineață în apropierea unei plaje din zona localității Rafina, au declarat voluntari de la Crucea Roșie și un oficial local. Potrivit ziarului Ta Nea, este vorba de bărbați, femei și copii care ar fi murit îmbrățișați. 






08.41 Numărul celor decedați a ajuns la 24, potrivit ultimelor informații oferite de autorități (Reuters).

Cele mai multe dintre victime au murit în casele sau în mașinile lor în Mati, o localitate turistică aflată la 29 kilometri de Atena ce a fost devastată de flăcările ce s-au extins rapid luni după-amiază, a declarat marți dimineață Dimitris Tzanakopoulos, purtător de cuvânt al Guvernului. 

El a spus că 88 de adulți și 16 copii au fost răniți, 11 dintre ei grav. Cea mai tânără victimă este un bebeluș de 6 luni, care a murit din cauza intoxicării cu fum. 

”Mati nu mai există ca localitate. Am văzut cadavre, mașini arse. Sunt norocoasă că mai sunt în viață”, a declarat o femeie pentru televiziunea elenă Skai TV. 

Grecia a cerut ajutor pentru a lupta cu flăcările, spunând că are nevoie de la partenerii din UE de echipamente pentru combaterea de la sol și din aer a incendiilor. Cipru și Spania s-au oferit să ajute. 



Citeste mai multe despre   
















21892 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Mai multi (Marţi, 24 iulie 2018, 9:54)

    beradi17 [utilizator]

    Sunt 50 de morti acum. Au mai gasit 26 pe un camp. Incredibil...
  • -25 (43 voturi)    
    ce te poti astepta... (Marţi, 24 iulie 2018, 11:01)

    liviu_ [utilizator]

    de la o tara APROAPE la fel de corupta ca a noastra!
    • +22 (32 voturi)    
      Vorbesti prostii (Marţi, 24 iulie 2018, 11:24)

      beradi17 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Grecia e cu 10 clase peste noi la orice. Sistem sanitar, infrastructura, educatie, armata, tot ce vrei
      • -1 (15 voturi)    
        eu nu vorbeam (Marţi, 24 iulie 2018, 12:35)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui beradi17

        decat de coruptie...
        nu vorbeam de sistemul medical, educatie, infrasturctura sau armata!

        vorbim totusi de o tara care a fost falimentata de coruptie...
        • +4 (10 voturi)    
          Inside (Marţi, 24 iulie 2018, 15:40)

          The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          In concediu am discutat cu localnicii, detinatori de butic, restaurant sau hotel. Niciunul nu emitea bon fiscal sau factura. Nu ca nu emit, dar cand am cerut factura nici nu stiau ce e aia (sau nu le convenea intrebarea) si de ce as avea nevoie de asa ceva...
          O fi si coruptie, dar nici unul dintre cei intrebati nu se plangea ca nu are bani. Mi-au spus... falimentul e in capul guvernantilor, nu al nostru. Noua ne merge bine (normal, cand nu achiti nicio taxa...).
      • -3 (9 voturi)    
        cu cele 10 clase si marea la tarmuri (Marţi, 24 iulie 2018, 14:04)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui beradi17

        au o lene tipica . Nu compara Grecia antic cu Gretzia actuala

        sa nu aud de maretia gretzilor, m-am convins singur.

        cu toata infrastructura lor si stiind ca in fiecare an au incendii ei nu-si taie iarba si nu curata vegetatia ca-i scump ....... las ca incendiul e mai ieftin

        mai mult cu marea linga ei le e lene sa faca bazine pt stins incendii in caz de nevoie

        n-au elicoptere si avioane de stins incendii
    • -13 (25 voturi)    
      asa da (Marţi, 24 iulie 2018, 13:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      in timp ce derulam pagina spre comentarii, ma intrebam daca apare sau nu vreun postac #rezist :)))
    • +7 (13 voturi)    
      @Liviu (Marţi, 24 iulie 2018, 13:47)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      “Ce te poti astepta....”
      Ce vrei sa spui?
      In Grecia este acum o situatie de urgenta...!Ce legatura are asta cu faptul ca grecii sunt corupti, evazionisti...balcanici pana in maduva oaselor?!
      Autoritatile isi fac treaba si chiar nu le-a fost rusine sa ceara ajutorul UE pentru cazuri de urgenta...!
      Asta apropo de incompetenta si refuzul autoritatilor romane de a cere ajutorul UE in cazul Colectiv.
      • -7 (9 voturi)    
        . (Marţi, 24 iulie 2018, 15:33)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Deja din cauza "competentei" lor vor avea in jur de 100 de decese, poate mult. Au cerut ajutor pentru ca situatia a scapat de sub control.
        • +1 (1 vot)    
          Pai asta era normal (Marţi, 24 iulie 2018, 16:43)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          ...sa faca!
          Sa ceara ajutorul UE!
          Si asta au facut!
          Anormal era sa nu o faca!
        • -2 (2 voturi)    
          Exact (Marţi, 24 iulie 2018, 17:31)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Nici măcar ISIS nu ar fi făcut o treabă mai bună. E ca-n gluma aceea cu teroristul care conchide că nu ar avea sens să facă atentat în România, fiindcă se ocupă românii singuri de asta. În cazul de față însă, e vorba despre o națiune-soră din Balcani.
  • +28 (42 voturi)    
    incalzirea globala e hoax (Marţi, 24 iulie 2018, 11:14)

    nea_caisa [utilizator]

    30 de grade in scandinavia, sudul europei e scrum si idiotul pamantului se retrage din acordul de la paris si nu e foarte departe de un razboi nuclear. faine vremuri traim.
    • +9 (31 voturi)    
      din pacate, Europa e condusa de fatalai (Marţi, 24 iulie 2018, 11:57)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      preocupati de politically correctness
      • +3 (13 voturi)    
        Exact, ne-ar trebui un conducator suprem (Marţi, 24 iulie 2018, 12:16)

        DonaldDuck [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        sa decida repede ca un barbat adevarat (sunt evident sarcastic).
        • -3 (9 voturi)    
          sa nu exageram cu conducatorii supremi.. (Marţi, 24 iulie 2018, 13:26)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui DonaldDuck

          Trebuie sa fii un "pic" lenes, fricos si sarac cu duhul sa-ti doresti asa ceva...
    • -4 (16 voturi)    
      facts. (Marţi, 24 iulie 2018, 13:43)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      Interestingly, emissions since 2014 have been going up in 14 out of the 19 larger E.U. countries listed by BP. These countries include Germany, France, Poland, Spain, and the Netherlands. For Europe as a whole carbon dioxide emissions increased by 2.5 percent in 2017.

      In contrast, U.S. carbon dioxide emissions continue their downward trend, dropping by 15.2 percent since 2007. In 2017, they fell by 0.5 percent.

      source: BP Statistical Review of World Energy 2018.
      • +6 (8 voturi)    
        mda (Marţi, 24 iulie 2018, 14:38)

        Quantum [utilizator] i-a raspuns lui hamham

        British Petroleum este in spatele studiului deci spune multe. Sunt British intr-adevar dar sa nu uitam ca si pro-Brexit in acelasi timp. Oh, dar sa nu uitam ca BP este alcatuita si din foste companii americane precum Atlantic Richfield Company si Standard Oil of Ohio. De ce consideri studiul lor ca fiind plin de "facts" iar pe de alta parte, cand vine vorba de cercetarea academica, care este mult mai transparenta, un hoax?!

        Iti dau si eu alte "fact"-uri extrase din jurnalism independent si vorba aia, e de la ei de acasa, The Guardian:

        "ExxonMobil, Shell, BP and Chevron are identified as among the highest emitting investor-owned companies since 1988. If fossil fuels continue to be extracted at the same rate over the next 28 years as they were between 1988 and 2017, says the report, global average temperatures would be on course to rise by 4C by the end of the century. This is likely to have catastrophic consequences including substantial species extinction and global food scarcity risks."
        • -1 (1 vot)    
          pai (Marţi, 24 iulie 2018, 19:39)

          hamham [utilizator] i-a raspuns lui Quantum

          sterge-ti ochelarii si citeste mai bine.

          studiul lor nu contrazice cu nimic incalzirea globala. spune doar ca in timp Uniunea Europeana e pe panta ascendenta cu emisiile, SUA e pe panta descendenta. asta apropos de acordul de la paris.

          si cireasa de pe tort,sa nu-i uitam pe prietenii chinezi de care merkel si macron nu prea zic nimic. dar nu stiu de ce.mister.

          o fi cald pe la tine, cu incalzirea asta globala, si e mai greu cu concentrarea. make logic great again.
      • +4 (6 voturi)    
        mda (Marţi, 24 iulie 2018, 15:35)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui hamham

        Stim si noi cum se fac studiile astea, vezi sondajele lui Mirel Palada, si emisiile manarite ale masinilor nemtesti. Interesul poarta fesul.
    • -2 (2 voturi)    
      Pai incalzirea e hoax ca si tratatul (Marţi, 24 iulie 2018, 23:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      Baietii au schimbat-o pe Climate Change iar tratatul e in mare despre Carbon Tax. De ce si-ar taxa extra poporul atata vreme cat America e lider in asa zisele green energy si electric cars???
  • +13 (17 voturi)    
    Grecia este in stare de urgenta... (Marţi, 24 iulie 2018, 13:00)

    paonipao [utilizator]

    Eu sunt acum impreuna cu familia in sv peninsulei Pelopones...pe aici au survolat avioane militare toata dimineata, ieri am fost intr-o excursie la Olympia iar pe E 65 ce merge spre Corint erau autovehicule militare.
    Am sunat la ambasada RO din Atena sa aflu ceva despre prognoza si mi-au zis sa intru pe aplicatia MAE “calatoreste in siguranta”...sunt total pe dinafara!

    Mi-au trimis pana la urma (dupa insistenta) un email de informare care incepe asa :

    “Conform solicitarii dumneavoastra, avem placerea sa va comunicam urmatoarele informatii:

    Republica Elenă – înrăutățire a vremii

    Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Republica Elenă că, în ultimele zile, capitala Atena se confruntă cu incendii de vegetație, declanşate şi în contextul unui val de căldură, care s-a abătut asupra ţării, cu temperaturi de până la 40 de grade Celsius, iar Serviciul de Meteorologie grec a anunțat o înrăutățire a vremii pentru perioada 24-26 iulie 2018. Sunt prognozate ploi și furtuni puternice la nivel local, însoțite de căderi de grindină, vânt puternic și scăderea semnificativă a temperaturii.

    Vor fi afectate următoarele regiuni: Epirul, insulele din nordul Golfului Ionic, vestul Greciei continentale, Tessalia, insulele Sporade și insulele din nordul și estul M. Egee, estul Macedoniei, Tracia, Evia,

    Macedonia Centrală (în principal Halkidiki).”
    • +13 (17 voturi)    
      grija (Marţi, 24 iulie 2018, 14:35)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      Omule nu stie ambasada cum o sa bata vantul.
      Ce vezi la stiri, aia stiu si ei.
      Daca era vorba de vreo nenorocire politica, razboi, lovitura de stat, atunci da puteau sa stie ceva.
      Dar starea vremii... Ce sa-ti zica?
      • -1 (3 voturi)    
        @motanul... (Marţi, 24 iulie 2018, 16:38)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Eu am cerut o prognoza a evenimentelor, zonele afectate de incendii, etc!
        Nu am cerut o prognoza vremii!
        Pe aia o pot afla si singur!
        Ai inteles?!
        Hai ca nu este greu!

        Ambasadele sunt conectate in permanenta la fluxuri de informatii (legate de diverse evenimente, situatii de urgenta, catastrofe, etc)direct de la autoritatile guvernamentale din tarile unde activeaza.
        MAE preia informatiile tot de la ambasade...
    • +3 (5 voturi)    
      Ar fi bine sa te cari, daca poti (Marţi, 24 iulie 2018, 15:33)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      De ce sa risti? Deja nu mai e vacanta, e catastrofa naturala.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai asta a fost si (Marţi, 24 iulie 2018, 16:57)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        motivul pentru care am sunat la ambasada ...sa stiu daca exista riscul ca incendiile sa ajunga si in Pelopones!
        Eu sunt cam la 300 km (in linie dreapta ) sv de Atena...destul de departe de focar.
        Problema a fost ca a batut vantul destul de puternic iar temperatura este in jur de 35 de grade.
        • 0 (2 voturi)    
          da (Marţi, 24 iulie 2018, 23:59)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

          ramane vala bila chestia cu matza !
      • +1 (3 voturi)    
        da (Marţi, 24 iulie 2018, 23:58)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        si matza o sa se urce pe soba !
        acum vad ca sunt unii care nu pot sa stea fara sa emita judecati absolute de valoare , indiferent de domeniu si situatii
        • -1 (3 voturi)    
          Miculescule... (Miercuri, 25 iulie 2018, 9:06)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          ai vreo problema, te doare ceva...?!
  • +2 (2 voturi)    
    Ajutoare? (Marţi, 24 iulie 2018, 17:38)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Tarile din jur, Macedonia, Albania, Bulgaria, dar si Romania nu trimit ajutoare?

    La stiri ziceau ca cica Grecia cere ajutor de la SUA care e cam departe totusi.
    • -1 (1 vot)    
      relax (Miercuri, 25 iulie 2018, 11:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

      numai Flota a VI-a, care bantuie prin Mediterana, are rezerve pentru toata Grecia