VIDEO Incendiile devastatoare din Grecia: Mati, o localitate care nu mai există / Oamenii povestesc că focul a coborât de pe coline în cel mult 10 minute (reportaj AFP)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2018, 20:21 Actualitate | Internaţional


Incendii devastatoare in Grecia
Foto: Agerpres
"Mati nu mai există": liniște dezolantă, carcase de mașini sau de animale calcinate - mica localitate de coastă situată la est de Atena a fost redusă la cenușă, răscolită marți de membrii serviciilor de salvare pentru a extrage noi victime, al căror număr nu încetează să crească, scrie AFP.

50, 60, 74... bilanțul este revizuit mereu în creștere, după descoperirea macabră a 26 de persoane moarte, pe un teren din apropierea mării.



Cadavrele calcinate erau "în grupuri de patru sau cinci persoane, poate familii, poate prieteni sau necunoscuți care s-au aruncat într-o ultimă tentativă de a scăpa, de a ajunge la mare, aflată la 30 - 40 de metri de ei", povestește Vassilis Andriopoulos, unul dintre salvatorii de la Crucea Roșie care a descoperit marți dimineață teribilul spectacol. Printre ei, și copii mici.

Fugind de flăcări, au fost prinși între foc și faleza care cădea spre mare.

O tânără a încercat să sară. A fost găsită moartă.

În timpul nopții, un fotograf AFP a găsit în apropiere cadavrele a patru persoane care încercau să fugă, trei într-o mașină, unul cu o motocicletă.

Focul a venit în 10 minute

Pe strada principală, totul este negru, în special marii pini care înconjurau casele. Marea este gri, mirosul de ars este omniprezent.

Avioanele Canadairs traversează cerul cu intermitență, zeci de mașini arse sunt pe stradă, alături de cadavre de câini.



Stella Petridi, o pensionară de 65 de ani, avea șase câini. Se afla la biserică atunci când a simțit focul venind și a fugit acasă, unde erau închiși. Dar nu a mai putut deschide ușa casei care ardea deja.

A fugit pe plajă, unde a fost recuperată, alături de alte persoane, în jurul orei 4 dimineața, de o patrulă a echipelor de salvare care i-a dus în orașul portuar Rafina. Primarul de aici, Evangelos Bournous, spune că "Mati nu mai există".



Athanasia Oktapodi, 60 de ani, cu chipul înnegrit și ochii roșii, povestește despre viteza flăcărilor, calificată drept "fulgerătoare" de pompieri.

"Am văzut focul coborând colina în  jurul orei 18,00, în cinci sau zece minute era în grădina mea". Ca multe case din Mati, casa sa era înconjurată de pini înalți.

"Au luat foc. Am ieșit ca o nebună și am fugit pe plajă, am intrat cu capul sub apă. Apoi au venit patrulele".

Majoritatea persoanelor care au scăpat au stat neputincioși în mare, privind flăcările mai multe ore. Unii s-au înecat.


Alegeri teribile

Lela Demertzi, 53 de ani, și-a dus în spate mama bolnavă până la mare. "Soțul meu a rămas, a făcut totul pentru a ne salva casa și a reușit", povestește ea.

Pe lângă pini, care ard ușor, mai mulți vecini spun că au auzit numeroase explozii: buteliile de gaze sunt deseori prezente în reședințele de vacanță.

Marți după-amiază, locuitorii continuau să-și caute prietenii și rudele. În zonă sunt prezente echipe de psihologi iar voluntarii Crucii Roșii distribuie apă, medicamente și mâncare.

În același moment, în mica localitate învecinată Kokkino Limanaki, care oferă aceleași imagini macabre ca și Mati, o ziaristă AFP a văzut cum echipele de salvare scoteau din mașină corpul unei bătrâne.

"Fiul său a ieșit din casă pentru a o pune la adăpost în mașină”, spune vecinul lui, Anastasios Probonas, 60 de ani, inginer. ”Dar avea deja arsuri, i-am spus să plece repede cu cei doi copii, și i-a luat cu motocicleta", lăsându-și în urmă mama.






















14430 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Cimitir de masini (Marţi, 24 iulie 2018, 20:32)

    mitg [utilizator]

    Tare "interesant" e de studiat geneza acestui incident, ca in situatii similare din SUA sau Australia, vezi politia cu masti de gaze pe strazi evacuand lumea si fluidizand traficul, pe cand aici, jale ...
    • +2 (10 voturi)    
      Nu stiu cum o fi in Grecia sau SUA (Miercuri, 25 iulie 2018, 1:30)

      Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si nici care o fi geneza incendiului, dar Australia are experienta, nu e luata niciodata prin surprindere, iar incendiul nu se propaga asa rapid. In plus, cele mai afectate zone sunt in outback, unde localitatile sunt rare, mici, cu spatii mari intre case si cu populatie scazuta. Ceea ce nu e cazul Greciei.
      • -7 (11 voturi)    
        cineva... (Miercuri, 25 iulie 2018, 3:11)

        mache [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

        ... nu apreciaza brutalitatea adevarului...
        • +1 (1 vot)    
          mersi de minusuri (Miercuri, 25 iulie 2018, 23:13)

          mache [utilizator] i-a raspuns lui mache

          ... dar problema exista: grecii chiar nu au avut o strategie solida pentru evacuarea oamenilor chiar daca sunt scenarii diferite fata de cele ale australienilor...
      • +1 (1 vot)    
        Oare ? (Miercuri, 25 iulie 2018, 9:04)

        Miriapodul [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

        Cu focul poti sa te pregatesti, dar poti fi oricand luat prin surprindere. Nu mai departe de 2009 au murit 173 de persoana in Victoria / Australia. https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Saturday_bushfires
  • -15 (21 voturi)    
    aceste incendii sunt puse (Miercuri, 25 iulie 2018, 1:42)

    matematics89 [utilizator]

    aceste incendii sunt puse asa cum sunt cele din california la americani, e o nebunie sa crezi ca sunt accidentale. un incendiu accidental este de 10.000 de ori mai rar decat un castig la loto. totul este cu stiinta serviciilor secrete, se stie tot f exact, cativa oameni morti nu conteaza....se elibereaza terenul si se obtin f repede autorizatii de constructie...plus crestere economica de la cei care si-au pierdut casele si trebuie sa refaca...iar noi, idiotii, ii mai si ajutam...incredibil cata mafie, cata prostie, cata dementa...
    • -1 (1 vot)    
      Posibil (Miercuri, 25 iulie 2018, 9:18)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      dar de ce se vad cladiri neatinse in poze ?
      face focul exceptii ?
      poate se testeaza niste substante inflamabile, cine stie
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 25 iulie 2018, 9:27)

      doz [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      Ia-ti repede pastilele. Nu mai sta asa. Orice intarziere iti agraveaza situatia.
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 25 iulie 2018, 9:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      https://www.bbc.com/news/world-europe-44941934

      ii cam dati degeaba minusuri:

      "Fires are a recurring problem during the hot, dry summer months in Attica.

      Officials have suggested the current blazes may have been started by arsonists looking to loot abandoned homes.

      "Fifteen fires had started simultaneously on three different fronts in Athens," said government spokesman Dimitris Tzanakopoulos.

      Greece, he added, had requested drones from the US to "detect any suspicious activity"."

      also cunosc greci si aia sugereaza fix acelasi lucru...
    • 0 (2 voturi)    
      PS: (Miercuri, 25 iulie 2018, 10:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      https://en.wikipedia.org/wiki/2007_Greek_forest_fires

      cautati arson.... doar zic...
      dar na... dam minusuri aiurea... nici macar nu stiu d c....

      hai sariti cu minusurile... dopvediti ca nu va pasa decat de opinia voastra nici cand lumea va aduce dovezi!
    • -2 (2 voturi)    
      Aveți dreptate (Miercuri, 25 iulie 2018, 10:29)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      De când extratereștrii au preluat controlul asupra serviciilor secrete de pe Terra, au studiat în detaliu sistemul nostru economic... au investit în industria construcțiilor și în cea a pompelor funebre... acum scot profituri extraordinare... Ce contează câțiva pământeni morti? Deschideți-vă ochii oameni buni!!
  • 0 (2 voturi)    
    e plauzibil (Miercuri, 25 iulie 2018, 7:39)

    codyrocco [utilizator]

    pana si tsipras a venit cu ideea asta; am mai auzit-o si la altii, localnici.
  • -1 (1 vot)    
    De ce este intreg hotelul acela, ma rog (Miercuri, 25 iulie 2018, 9:16)

    ruskimushki [utilizator]

    acea cladire situate imediat dupa copacii calcinate ?