Tudorel Toader insistă: Abuzul în serviciu nu este incriminat în mod distinct în Codul penal din Germania

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:17 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook - Tudorel Toader
Ministrul Justiţiei Tudorel Toader scrie sâmbătă pe Facebook că abuzul în serviciu nu este incriminat în mod distinct în Codul penal din Germania, dar calitatea de funcţionar public sau european apare ca element de agravare în cazul mai multor infracţiuni.


"Abuzul în serviciu nu este incriminat în mod distinct în Codul penal din Germania ! Calitatea de funcționar public sau european apare însa, ca element de agravare, în cazul mai multor infracțiuni, precum: înșelăciune, frauda în domeniul subvențiilor, abuz de încredere, fals intelectual, falsificarea înregistrărilor tehnice, falsificarea de date cu forță probantă, constrângere, vătămarea corporală în exercitarea unei funcții publice, obținerea de declarații prin forță, urmărirea penală a persoanei nevinovate, punerea în executare a unei sancțiuni împotriva unei persoane nevinovate, abuzul de încredere în afacerile externe, încălcarea secretului oficial, încălcarea secretului fiscal, determinarea subordonaților la săvârșirea unei fapte penale, abuzul sexual săvârșit prin abuz de funcție etc", a scris ministrul Justiţiei Tudorel Toader pe pagina sa de Facebook, conform Mediafax.

Tudorel Toader precizează că și în Codul penal din România sunt incriminate fapte concrete prin care funcționarul public abuzează de poziția pe care o are, precum cercetarea abuzivă, purtarea abuzivă sau falsul intelectual.

Reacția ministrului vine după ce Ambasada Germaniei la București a transmis, într-un mesaj pe Facebook, că urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată în Germania, atât în legile fiscale cât și în codul penal, iar pedeapsa variază de la amendă până la cea cu închisoarea.

"În Germania, urmărirea penală a abuzului în serviciu este reglementată prin intermediul mai multor paragrafe din legi fiscale, din dreptul disciplinar şi din codul penal. Pedepsele ajung de la amenzi modeste până la măsuri disciplinare şi chiar pedepse considerabile cu privare de libertate", potrivit unui mesaj pe pagina de Facebook a Ambasadei Germaniei în România.

Și precizarea Ambasadei Germaniei era de fapt o reacție la afirmațiile făcute de președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, într-o emisiune la Antena 3: „Am auzit că Viorica Dăncilă a avut o discuţie cu Juncker şi Timmermans pe care i-a întrebat dacă "în Olanda sau Germania aveţi abuz în serviciu?" Au spus nu.”

Germania este unul dintre cele 12 state partenere, alături de Belgia, Canada, Danemarca, Elveţia, Finlanda, Franţa, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Suedia şi SUA, care au transmis
, pe 28 iunie, autorităţilor române un mesaj comun prin care cer să nu fie slăbit statul de drept prin modificarea Codului Penal şi a Codului de procedură penală.


Citeste mai multe despre   
















3619 vizualizari

  • +40 (52 voturi)    
    Tontul (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:24)

    mitg [utilizator]

    Asta la cat de prost si cretin si necizelat este, se ia in gura cu ambasade, comisii, oricine o fi.

    Rusine pentru a x-a oara mediului academic si intelectual iesean care au sustinut o astfel de scarba in functie.
    • +27 (37 voturi)    
      El ne minte pe noi, nu pe ambasade (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:52)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      PSD si cu slugile lor comuniste au o traditie in a spune un lucru peste hotare si altul in Romania.

      PSD ne crede prosti, daca vreti sa le aratati ca sunteti destepti mergeti la vot in 2019 si 2020.

      Daca nu votati sunteti cat de prosti va crede Tudorel.
      • +29 (39 voturi)    
        omul insista (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:56)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Rudotel Toader insista: "Vreau sa va arat ca eu, daca mai aveati ceva dubii, sunt o scursura pesedista si hartia igienica a lui Dragnea!"
      • +5 (7 voturi)    
        La Roma sunt afise cu o grasa din Romania, (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:39)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        care pozeaza in i si e, niste afise urate facute de ICR sub conducerea unei ceausiste, care nu sunt croite pentru gustul unei civilizatii bimilenare ci ca sa le zgandare, rascoleasca dorul romanilor care n-au ramas sa fie iobagii PSD. Asa ca da, Toader li se adreseaza lui alde Floricia Dansatoarea...nu celor de la ambasada. Insistam si noi: https://www.brocardi.it/codice-penale/libro-secondo/titolo-ii/capo-i/art323.html
    • +12 (14 voturi)    
      Ce lichea! (Duminică, 15 iulie 2018, 0:37)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Germania este unul dintre motoarele Europei si din lume, Romania este o tara bananiera, jucata la loterie de baronii din politica.

      Ba', tie nu ti-e rusine?! Sclavule! Te-a cumparat partidul pe 3 arginti, nu ca ai fi vreun mare profesionist, dar esti caiafa potrivita pentru mizeriile pe care le fac peste tara.
      • +3 (3 voturi)    
        Magistral spus! (Duminică, 15 iulie 2018, 11:38)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Big like de la mine.
    • +10 (12 voturi)    
      Nerusinatule! (Duminică, 15 iulie 2018, 0:38)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nea' strugurele, ma intreb daca te poti privi dimineata in oglinda.
    • +8 (10 voturi)    
      Mediul academic iesean e infestat cu securisti (Duminică, 15 iulie 2018, 2:12)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Turdorel a ajuns ce a ajuns pe linie de partid si cu Secu in spate, acest lucru e bine stiut la Iasi. Nu se poate opune nimeni pt ca vin peste tine, iti gasesc o hiba si ajungi pe la puscarie degeaba sau iti distrug cariera.
      Cunosc cativa securisti, ficiorii si fetele lor, din Iasi, is plini de case si apartamente, mostenite de pe la matusi. Se pare ca placa asta cu Matusa Tamara e veche in Sistem.
    • +4 (6 voturi)    
      Analfabetul funcțional așa este. (Duminică, 15 iulie 2018, 8:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Citește dar nu pricepe ce citește.Are ideile lui fixe pe care le susține.Când are un șef care-l strânge de ouțe are ideile acestuia.
    • +4 (6 voturi)    
      Abuzul in serviciu nu exista dar daca esti (Duminică, 15 iulie 2018, 9:00)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      functionar public esti pedepsit aspru pentru... si apoi descrie precis abuzul in serviciu.

      Deci despre ce vorbim?
  • +29 (39 voturi)    
    Ramâne cum a fost (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ambasadorul e neamț, Tudorel e un neica-nimeni pupincurist. Eu il cred pe neamț, nu târâtura de la Iași
  • +29 (39 voturi)    
    prost dar hotarat! (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:42)

    Francisc 1 [utilizator]

    probabil are si dreptate " abuzul in serviciu " nu exista in legile germane pentru ca sunt scrise in germana !
  • +35 (45 voturi)    
    ca in rest suntem exact ca in Germania (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:43)

    carmen_i [utilizator]

    Avem autostrazi ca in Germania, veniturile sunt la fel ca in Germania, curatenia e ca in Germania, asistenta medicala e ca in Germania. Numai abuzul in servicu e problema, trebuie sa-l scoatem si fericirea ne asteapta undeva, dupa colt.

    Hai sa nu gandim doar pe legi, ci si pe fapte concrete. Ce pasteste in Germania un functionar care-si agnajeaza rudele, iar acestea nici macar nu vin la serviciu, ci primesc doar banii? sau un functionar care incalca legea si da contracte cu dedicatie pentru prieteni sau parteneri de afaceri? sau.. gasiti voi ceva. Scapa ca la noi?
  • +35 (45 voturi)    
    Cati din Parlamentul Germaniei au dosare (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:47)

    __alex__ [utilizator]

    penale pentru furt? Te poti angaja in Germania ca si functionar public daca ai fost hot? Sau sa ramai in functie daca esti cercetat?

    Bai Tudorica, du-te ma in piata, ai smecherii de zarzavagiu zevzec.
  • +26 (34 voturi)    
    Asta-i mai "tare " decat tov Bobu("am fost un....) (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:52)

    Plagarus [utilizator]

    ......dobitoc" varianta 2018)
  • -37 (45 voturi)    
    Tudorel greseste (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 21:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    oricat le-ar explica #rezistentilor, ei nu pot intelege. Ei stiu cateva lozici scurte: "Penalii, coruptii, ciuma rosie.". Daca-i scoti din zona asta, se simt pierduti. Sa le dai citate din legi? sa fim seriosi! Aici Iordache avea, de fapt, dreptate. Singura replica (si aia lunga) este „Alta intrebare!”.
    • +25 (31 voturi)    
      eu inteleg ca esti lobotomizat.... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si tocmai d-asta o sa explic incet:
      AMBASADA GERMANIEI A ZIS CA NU E ASA !
      mai nou stiu mai bine romanii legile germane decat nemtii?!
      cat de spalat pe creier esti ca sa crezi aberatii asta!

      la tine daca psd zice la ora 13 ca e miezul noptii tu ii crezi...
      • +20 (24 voturi)    
        ignora-l (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:30)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        stie ca abereaza, doar pentru asta e platit - e singura lui sansa de supravietuire, si el lupta pentru subzistenta lui...
        • +14 (18 voturi)    
          Bine zis, "subzistenta"... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:41)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          râmele nu ajung sa existe ci doar ”subizsta”.
    • +10 (12 voturi)    
      Asa este .. (Duminică, 15 iulie 2018, 0:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .. recunosc, eu nu mai atat stiu: penalii, ciuma rosie, coruptii.

      Dar si voi numai atat stiti: sa furam. sa furam, sa furam, si sa ne dam legi pentru a scapa "curati" dupa furturile facute.
      • +2 (2 voturi)    
        Numai (Duminică, 15 iulie 2018, 8:47)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ..greseala mea.
    • +8 (10 voturi)    
      Cu dedicatie ... (Duminică, 15 iulie 2018, 0:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .. pentru voi, borfasii:

      "Later edit: Cine vrea si poate, lesne intelege ca Art.266 C.pen.german incriminează conduite într-o paletă mult mai largă ca legiuitorul român. Ba mai cuprinde și incalcarea unor obligații ce decurg dintr-o convenție. Si nu are nici prag. Iar pentru aceasta constatare este suficienta Teoria generala a dreptului, anul I ”
      • +2 (2 voturi)    
        Cu regret spun: teoria dreptului, in Romania, (Duminică, 15 iulie 2018, 11:40)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        si in instante, nu face nicio ceapa degerata.
    • +3 (5 voturi)    
      ce fiinta trista tre sa fii (Duminică, 15 iulie 2018, 1:43)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      sa ai iq-ul atat de mic incat sa nu intelegi nimic din ce se intampla in jurul tau....sa fii ruda cu euglena.
      • +1 (3 voturi)    
        Concluzia? (Duminică, 15 iulie 2018, 9:07)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Euglena verde și naziștii roșii NSDAP-PCR-FSN-PDSR-PSD
      • +2 (2 voturi)    
        Gresesti. (Duminică, 15 iulie 2018, 22:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Nu sunt prosti, sunt doar ticalosi si borfasi. Ei stiu foarte bine ce vor: hotia sa nu mai fie incriminata, hotii sa nu mai fie pedepsti. Ce daca scapa si alti cativa pe care-i urasc? Important este ca ei stiu ca majoritatatea hotilor sunt de la PSD si majoritatea si cele mai mari hotii au fost si sunt facute de PSD. Ei nu vor ca psd-istii sa intre la parnaie. Sunt constienti ca psd-istii fura, dar nu vor ca sa fie pedepsiti si pentru asta sustin orice face PSD-ul.
  • +23 (29 voturi)    
    Toderaș, dragă (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 21:06)

    nick24 [utilizator]

    nu lua exemplu Germania, că la corupția de la noi, atât de mare, abuzul in servici ar trebui pedepsit cu tăierea mâinilor și tot ar fi puțin.
  • +13 (19 voturi)    
    ministrul Toader (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 21:46)

    Dizidentul [utilizator]

    mare noroc are Germania ca nu esti Ministrul Justitiei la Berlin.Cred ca a sosit timpul sa tragi o linie si sa te intrebi (cit mai scot eu carbunii din foc pentru analfabetii din comisia de justitie si pentru Dragnea?)
  • +17 (23 voturi)    
    ABUZUL DE SERVICIU (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 21:52)

    Constantius [utilizator]

    Se compara nivelul de coruptie al functionarilor publici si de stat din Romania cu cel din Germania? Sunt state in Europa in care functiile publice si de stat sunt ocupate numai de oameni cinstiti si drepti! Abuzul de serviciu poate sa nu fie incriminat, intrucat nu se manifesta niciodata! Sunt state in care se desfinteaza penitenciare, intrucat nu au infractori! Se compara cu ce se intampla la noi? La noi furtul e sport national, promovat tocmai de cei aflati in functii publice si de stat! Pana cand? Cine ii sprijina pe acestia? Cine vrea sa faca rau Romaniei?
  • +12 (18 voturi)    
    huligan neviolent (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:04)

    nedumeritul [utilizator]

    Rau am ajuns daca un om cu asemenea calificari juridice si functie ne minte cu asa nerusinare.
    La clasa elementara a unei facultati juridice se explica la ce fenomen (fapta) este necesara o lege de pedepsire.Daca fapta se intampla des si produce pagube se face o lege de pedepsire distincta,
    Daca in Germania abuzul se intampla rar nu se face o lage distincta pentru abuz , e prevazuta o pedeapsa in alte cateva legi.
    Daca un om te musca de picior nu este necesara o lege distincta de pedepsire a muscaturii de catre om la picior. Se intampla foarte rar.
    Tudorel stie asta , a ajuns si Rector, are doctorat in stiinta legilor ....si ne minte in halul asta ????
    Este un huligan...pasnic, adica nu violent dar tot huligan....
  • +17 (23 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:05)

    liviu_ [utilizator]

    zice ambasada ceva... el sustinem altceva... aparent marele ministru roman stie mai multe despre justitia germana decat nemtii...
    hai sictir!
  • +10 (16 voturi)    
    persevarare diabolicum (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:13)

    revo [utilizator]

    Tot nu se lasa, ii da inainte.

    TuDorel jigodel, dar ti-ai pus vreun minut intrebarea de ce nu a fost nevoie ca abuzul in serviciu sa fie incriminat distinct? O fi oare pentru ca legile sunt legi, justitia, justitie, pedepsele, pedepse iar functionarul public le respecta si se supune legilor si justitiei, fiecare la locul lui de munca, la nivelul lui, de la mic la mare?
    Ti se pare improbabil si imposibil? N-ai intalnit in mizerabila ta viata asa ceva?
    Tu, de exemplu, ca functionar public de rang inalt, cui te supui? Pe cine servesti? Cine ti-a inrosit curu', nu de acum, ci din frageda tinerete? Cui i l-ai pus la dispozitie? In niciun caz legii. Nu e nevoie sa spui public, mediteaza tu singurel, in sinea ta, la viata ta de vierme nenorocit.
    • +9 (11 voturi)    
      La Panciu... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 23:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ... nu era chiar un nenorocit, era ditamai procurorul care executa ordine de la partid si de la Secu. Si uite asa s-a ajuns, in cariera, cățărându-se ca o reptilă până la ciolanul cel gras. Si e si rectorul unei Fabrici de diplome universitare, ales de niste cadre didactice care sunt dupa chipul si asemanarea lui.
  • +9 (13 voturi)    
    abuz de incredere vs. abuz in serviciu (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:38)

    ics_11 [utilizator]

    inteleg ca in Germania exista abuzul de incredere.
    din ce am citit, pentru angajare fictiva, Le Penn este cercetata in Franta pentru abuz de incredere.
    in Romania nu exista infractiunea de abuz de incredere,
    pe vremea cand era presedinte, basescu, ca sa justifice tampenia cu taierile de salarii, ne arata un desen cu un om gras (bugetarii) care stateau in carca unui om slab, reprezentand sectorul privat.
    avand in vedere ca dragnea a fost condamnat pentru ca in perioada 2006-2012 (cand ne arata basescu desenul cu pricina) au fost angajate fictiv 2 persoane care d efapt lucrau la partid, cati din "bugetari" lucrau cu adevarat la stat ?! dar acum ?!
    la ce articol se incadreaza angajarea fictiva la stat conform codului penal proaspat votat de parlament, ?!
    • +6 (8 voturi)    
      Articolul (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 23:38)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      „Furăm pentru că putem”.
      Pentru că suntem pesdiști (alde sau udmr) si poporul ne-a votat ca sa furam.
  • +7 (11 voturi)    
    un Nicolicea (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:44)

    nedumeritul [utilizator]

    Tudorel este un Nicolicea in devenire.
  • +8 (10 voturi)    
    Todirel mizerabilu (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 23:18)

    Kosmos [utilizator]

    Daca psd facea autostrazi spitale scoli si totul erape plus ii trimiteam lui Dragnea felicitari. Dar porcul asta vine si se compara cu germanii? Piei Bubulea!!
  • +9 (11 voturi)    
    Coada de topor minte... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 23:40)

    taro [utilizator]

    Abuzul in serviciu este infractiune. De fapt in germana exista si un cuvant pentru abuzul in serviciu:

    Amtsmissbrauch
  • +5 (7 voturi)    
    da' furtu e? (Duminică, 15 iulie 2018, 0:10)

    young_e [utilizator]

    pana la urma o sa ne spuneti ca nici furtul nu e o asa mare problema... de furci si de topoare nu o sa scapati, miseilor.
  • +13 (15 voturi)    
    Tu esti destept, Tudorele! Bravo! (Duminică, 15 iulie 2018, 0:35)

    Klaus_ [utilizator]

    Bravo Tudorele, le-ai zis-o la nemtii astia incompetenti. Astia intotdeauna au fost niste haotici dezordonati si nu si-au inteles propriile legi. Ce bine ca noi te avem pe tine! Cum le stii tu pe toate! Daca tolomacul ala de Christian Wulff, care a demisionat din functia de presedinte al Germaniei, te-ar fi avut pe tine ministru, sa te intrebe atunci, in 2012, n-ar fi trebuit sa-si dea demisia ca prostu’ din cauza unui amarat de dosar de abuz in serviciu, care nici macar nu e incriminat in Germania. Dar tolomacul a avut avocati prosti si a trebuit sa-si dea demisia, desi era curat ca lacrima. Faptul ca atunci cand era guvernator al Saxoniei, Wulf a profitat de pozitia sa si a obtinut gratuitati si a incercat sa influenteze presa sa nu dea in vileag magariile, asta evident ca nu e incriminat de legislatia penala din Germania. Dar ei nu stiau, bine ca au aflat acum de la tine... :)) B0ULE!
  • +3 (3 voturi)    
    langa (Duminică, 15 iulie 2018, 12:43)

    Ilidia [utilizator]

    O tine langa cu "nu exista"... Din antichitate se spune ca "A GRESI E OMENESTE, A PERSEVERA E DIABOLIC"...
  • +4 (4 voturi)    
    De ce iei tu ca exemplu Germania?! (Duminică, 15 iulie 2018, 14:54)

    John M. [utilizator]

    De ce nu America unde doi consilieri municipali care luau mita au fost condamnati la 22 si respective 28 de ani de inchisoare. Daca nu crezi iti trimit bibliografia.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne Dumnezeule, (Duminică, 15 iulie 2018, 18:34)

    Rescator [utilizator]

    Pe ce maini ticaloase a ajuns Romania in Anul
    Centenarului!?Propun prietenilor de pe HN sa facem zilnic o lista cu toți ticaloșii din politica ,aratand defectele lor de caracter,lipsa de pregatire și ticaloșia
    congenitala,toate concretizate prin jefuirea și umilirea romanilor care muncesc din greu in țara și in
    strainatate.Dupa parerea mea in top sunt vreo doua
    sute de ticaloși din seria A.Ajunge ipochimenilor!