Augustin Zegrean, fost șef al Curții Constituționale: „Dacă nu ținem cont de recomandările Comisiei de la Veneția, atunci plecăm din Europa”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 13 iulie 2018, 17:31 Actualitate | Esenţial


Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
​Fostul președinte al Curții Constituționale(CCR), Augustin Zegrean, susține că România trebuie „obligatoriu” să țină seama de recomandările Comisiei de la Veneția în cazul legilor Justiției. 

„Dacă vrem să fim în clubul țărilor democratice, obligatoriu trebuie să ținem cont de aceste recomandări. Dacă nu ţinem seama de ele, atunci plecăm din Europa”, a declarat Zegrean la Digi24. 

Fostul șef al CCR a apreciat încă ca fiind „ușor exagerată” recomandarea privind modificarea Constituției. 
„Recomandarea cu modificarea Constituției mi se pare ușor exagerată, pentru că nu Constituția trebuie modificată pentru ea permite orice abordare legislativă pentru a asigura echilibrul”, a spus el. 

Comisia de la Veneția a publicat vineri raportul preliminar privind legile justiției din România, cu o serie de recomandări pentru autorități, principala fiind aceea de a menține rolul președintelui și al CSM în procedura de numire și revocare a procurorilor șefi DNA și DIICOT și a Procurorului General.  

„Comisia de la Veneția recomandă autorităților României să reevalueze sistemul pentru numire/revocare a procurorilor de rang înalt, inclusiv prin revizuirea prevederilor din Constituție, având în vedere să fie asigurate condițiile pentru un proces de numire/revocare neutru și obiectiv, prin menținerea rolului instituțiilor, precum al președintelui și al CSM, pentru a echilibra influența ministerului Justiției”, se arată în raportul preliminar al Comisiei de la Veneția. (integral aici)


















3789 vizualizari

  • -16 (24 voturi)    
    Pai cum Domnule Zagrean...Ungaria e Democratica ? (Vineri, 13 iulie 2018, 17:34)

    un domn [utilizator]

    doar pentru ca URSS POATE investi acolo ?
    • 0 (2 voturi)    
      este (Vineri, 13 iulie 2018, 23:15)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      bucuria nebunilor !
  • +4 (26 voturi)    
    Ba Europa este sustinatoarea abuzurilor si a lui (Vineri, 13 iulie 2018, 17:52)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Soros!

    Europa sa plece din noi!

    Wtf!.. Ce comedie neagra traim in 2018!
    • +4 (6 voturi)    
      continuati asa (Vineri, 13 iulie 2018, 23:17)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD

      nu mergeti la vot stati in casa si o sa vedeti voi ,,, ! viermii ne mananca !
  • -32 (36 voturi)    
    PSD va aplica recomandările Comisiei (Vineri, 13 iulie 2018, 17:53)

    Mazeta [utilizator]

    imediat după ce va fi numit noul șef al DNA.
    • +17 (21 voturi)    
      Esti (Vineri, 13 iulie 2018, 19:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca nu ai fi un hot si un jeg psd ti-as raspunde. Dar esti si prea prost ca sa intelegi, se cunoaste dupa cât r*t manânci pe HN
    • +1 (3 voturi)    
      nu PSD ci parlamentul, carnacior rusesc (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 21:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Stiu ca la voi in Rusia ce decide Putin a doua zi simulacrul de Parlament pune in lege.
      Numai ca aici, desi avem tot un simulacru de Parlament, nu merge chiar asa.
      Cat despre noul sef al DNA, poate va fi numit exact cand apare sentinta la recursul lui Dragnea, e win-win nu-i asa? sau cum ii spuneti voi in rusa.
  • +22 (26 voturi)    
    Excat (Vineri, 13 iulie 2018, 18:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Exact asta si doresc ticalosii psd, alde, udmr---- la care se audauga si mafiotii auto-intitulati reprez. ai minortatilor, unii av\d scopul precis sa distruga Romania ca stat.
  • +15 (17 voturi)    
    Principalul (Vineri, 13 iulie 2018, 18:32)

    vasile-roaita [utilizator]

    Este sa scape Dragnea si acolitii lui de puscarie. Ii doare undeva de Romania si de poporul roman.
  • +15 (17 voturi)    
    decizia ccr a fost politica si nu constitutionala (Vineri, 13 iulie 2018, 18:37)

    mnicku [utilizator]

    asa ca toti "judecatorii" ccr la bulau

    .... niste jeguri ce incalca chiar ei Constitutia de dragul unor spagi grase acordate prin pensii speciale si paraspeciale
  • +5 (7 voturi)    
    Din Cuptor în Pivniță (Vineri, 13 iulie 2018, 19:01)

    clencix [utilizator]

    Augustin Zegrean. Un om care și-a meritat locul în CCR, se vede și mai bine după ce se întâmplă fără el.
  • +9 (11 voturi)    
    Cu d'Alde Sterling Popescu & DLN suntem in Europa? (Vineri, 13 iulie 2018, 19:10)

    Plagarus [utilizator]

    Unde mai legifereaza condamnatii si inculpatii ????
  • +10 (12 voturi)    
    miza o stiam cu totii... (Vineri, 13 iulie 2018, 19:31)

    g01an [utilizator]

    intrebarea este ce facem ca sa ne asiguram ca recomandarile comisiei sunt implementate cu BUNA CREDINTA. aici este problema la noi, ca sa nu mai zic de apetitul pentru scandal.
  • +13 (15 voturi)    
    ce iesire din UE (Vineri, 13 iulie 2018, 19:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    dragnea face si razboi civil , sobolanul incoltit!
  • +4 (6 voturi)    
    "Pt. ca putem" (Vineri, 13 iulie 2018, 22:04)

    strelka [utilizator]

    Un grup infractional organizat ar putea sa tina cont de pareri moraliste..... ahahhahhahahahaha, niciodata - " Noi mergem pina la capat" .Ne meritam soarta pt. ca asta am votat.
  • -5 (5 voturi)    
    Zise pensionarul (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 5:56)

    tontu [utilizator]

    Stai linistit nea Gusty cs nu plecam niciunde doar o sa ne dea bani mai putini.
  • +1 (3 voturi)    
    Domnule Augustin Zegrean, (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:10)

    Rescator [utilizator]

    Liv Jong Unu și gașca lui de interlopi școliți pe strazi
    asta vor:un simulaccru de stat condus de oligarhii
    Mafiei Roșii.De ce s-a dus Valer Vladimirovici Dorneanu la ruși!?A comis fapta pentru a primi instrucțiuni de la silovikii lui Putin pentru cei doi
    mari infractori de drept comun -Dictatorul Liv Jong
    Unu și Tradceanu-Narașkin.A merge pana la capat pentru ei inseamna distrugerea Romaniei ca Stat,
    doar pentru ași salva fundurile.Uitați-va cum rupe
    lanțul interlopul Cap de Pluta!
  • -2 (4 voturi)    
    Mai zegrean , (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 21:51)

    A310 [utilizator]

    tu vorbesti , care ai fost o sluga basista de cea mai joasa speta , si ne-ai mai pricopsit cu criminalul de basescu cativa ani la Cotroceni
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sa plecam noi din UE?! (Duminică, 15 iulie 2018, 15:13)

    John M. [utilizator]

    Sa plece hotii din PSD-ALDE !