UPDATE Președintele Klaus Iohannis a revocat-o pe Laura Codruța Kovesi din funcția de procuror șef al DNA. Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 10:04 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare a Laurei Codruța Kovesi din funcția de procuror șef al DNA, a anunțat luni purtătoarea de cuvânt a Administrației Prezidențiale, Mădălina Dobrovolschi. Decretul de revocare a Laurei Codruța Kovesi a fost publicat în Monitorul OficialInterimatul la șefia DNA va fi asigurat de Marius Iacob, adjunctul lui Kovesi. 

„Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a afirmat constant, că respectă Constituția și legile țării și a acționat permanent în acest sens. Prin urmare, în executarea deciziei Curții Constituționale nr. 358/2018, Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat, astăzi, decretul de revocare a doamnei Laura Codruța Kövesi din funcția de  procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție”, a spus Mădălina Dobrovolschi.

Președintele Klaus Iohannis a preferat să facă acest anunț prin intermediul purtătorului său de cuvânt, Mădălina Dobrovolschi. Aceasta este prima declarație de presă a purtătorului de cuvânt din noiembrie 2017, când aceasta a intrat în concediu de maternitate.

Klaus Iohannis „atrage atenția că, indiferent de numele procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție, această instituție are obligația să-și continue activitatea în mod profesionist, la cel mai înalt nivel de performanță”, a continuat ea.

Potrivit sursei citate, Iohannis „consideră că România nu poate face pași înapoi de la statutul de țară în care domnește legea și în care supremația Constituției este respectată” iar lupta împotriva corupției „nu trebuie să fie diminuată ori blocată în niciun fel”.

„Președintele Klaus Iohannis subliniază că România este și trebuie să rămână un stat de drept. Statul de drept, ca și democrația autentică, se manifestă zi de zi, prin decizia și alegerea fiecărui cetățean de a respecta, mai presus de orice, Constituția și legile acestei țări. O abatere de la acest principiu ar însemna, de fapt, o lovitură și o diminuare a statului de drept”, a arătat Mădălina Dobrovolschi.

Ori, într-un stat de drept, „hotărârile Curții Constituționale trebuie, toate, respectate” și „tocmai de aceea, judecătorilor constituționali le revine responsabilitatea uriașă ca, în asigurarea supremației Constituției, să nu se îndepărteze de la spiritul acesteia, care se fundamentează pe tradițiile democratice ale poporului român și pe idealurile Revoluției din Decembrie 1989”, a argumentat Mădălina Dobrovolschi.

„Însă, hotărârile Curții Constituționale trebuie respectate și aplicate nu numai de către Președintele României, ci și de majoritatea politică, o majoritate care decide modificări legislative cu impact major asupra statului de drept”, subliniat aceasta.

Iar „prin Decizia nr. 358/2018 Curtea Constituțională a decis”: „Președintele României urmează să emită decretul de revocare din funcție a procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție, doamna Laura Codruța Kövesi”, a arătat purtătorul de cuvânt.

„Președintele României, domnul Klaus Iohannis, atrage atenția că, indiferent de numele procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție, această instituție are obligația să-și continue activitatea în mod profesionist, la cel mai înalt nivel de performanță”, a mai spus aceasta.

Acest anunț vine în contextul în care președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, duminică seara, că în zilele următoare va avea loc o discuție în cadrul coaliției PSD-ALDE în care se va decide dacă se demarează procedura de suspendare a președintelui României, Klaus Iohannis, pentru refuzul de a o demite pe Kovesi.

Curtea Constituțională a stabilit, la finalul lunii mai, că președintele Klaus Iohannis „urmează” să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruţa Kövesi, argumentând că în condițiile în care șeful statului nu a avut „nici o obiecţie cu privire la regularitatea” procedurii iniţiate de ministrul justiţiei „ar fi trebuit să emită decretul de revocare”.

”Având în vedere considerentele expuse, dispoziţiile art.146 lit.e) din Constituţie, precum şi prevederile art.11 alin.(1) lit.A.e), ale art.34 şi 35 din Legea nr.47/1992, cu majoritate de voturi, CURTEA CONSTITUŢIONALĂ

În numele legii

DECIDE:

1. Constată existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Ministrul justiţiei şi Preşedintele României, generat de refuzul Preşedintelui României de a da curs propunerii de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi.

2. Președintele României urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi.

Definitivă şi general obligatorie”.























40979 vizualizari

  • +1 (87 voturi)    
    Alt presedinte... (Luni, 9 iulie 2018, 10:06)

    pseudoce [utilizator]

    Deci pe cine altcineva votam data viitoare :)?
    • -39 (57 voturi)    
      acum imi pare rau (Luni, 9 iulie 2018, 10:44)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      trebuia sa-mi dau votul pentru M.Mouse la alegeri- Ponta ar fi fost un mascarici mult mai cuminte!
      • +32 (44 voturi)    
        Dragnea se bazeaza pe logica ta :) (Luni, 9 iulie 2018, 11:30)

        Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Joci exact jocul pe care vor coruptii sa-l joci: opozitia are un bazin electoral care isi sfasie liderii. E suficient ca propaganda mafiei PSD sa arunce cu rahat pe un om din opozitie pentru ca alegatorii acestuia sa faca stanga-mprejur. De-aia si castiga. Votantii PSD voteaza cu nadejde orice-ar face liderii PSD, in timp ce cei ai opozitiei nu-l voteaza decat pe Isus Cristos. Bravo, buni strategi mai suntem...
        • +13 (23 voturi)    
          nu trebuie sa ii bagam in (Luni, 9 iulie 2018, 12:15)

          pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui Vasilake

          seama pe astia, nu vezi cate nume noi au aparut pe articolul asta, ca ciupercile dupa ploaie. Asta e tactica lor, la orice decizie nu ne-ar conveni noua, ei actioneaza pe tactica dezbina si cucereste.
          Asta sunt platiti sa faca, asta fac.
          Normal ca o sa votam tot cu Iohannis, sau altcineva de dreapta, de ce nu poate cu Codruta daca se inscrie. Ce alternative avem de la pcr isti, baronul dragnea, penibila firea, motocicleanu senilu? De rasu curcilor, posibilii lor prezidentiabili
          • -6 (14 voturi)    
            Ioha... (Luni, 9 iulie 2018, 13:41)

            Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

            ...pampalau. N-a facut nimic de cand e presedinte...Vacante, partii si multa liniste.
            • 0 (2 voturi)    
              Cam da, liniste PSD-ista (Luni, 9 iulie 2018, 21:45)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

              La primul moment in care trebuia sa arate ca are cu adevarat coloana, a clacat lamentabil. Ar fi iesit sute de mii in strada daca ar fi fost supendat.
              Un fel de Constantinescu
              Rusine!
          • -4 (10 voturi)    
            ba ar trebui sa-i bagi in seama (Luni, 9 iulie 2018, 14:04)

            mbembe [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

            si aici nu ma refer la mine, eu am fost la vot la locale!
            DAR VOI CEUI CARE NU BAGATI IN SEAMA publicul PSD, ATI FOST LA VOT?
            Daca toti cei NEBAGATORI IN SEAMA mergeau la vot- am fi avut un guvern normal, cu NUME NOI nu baroni.

            Si da, nu am votat nici cu Ponta nici cu Iohanis deoarece nu am vrut sa aleg intre doua cioburi, dar cred ca Ponta era un presedinte mai bun, cel putin era previzibil!

            Si decat sa citesc insulte pe HN de la o tabara care nu stie ce vre- ma retrag cum am facut-o si in trecut. O sa citesc si comentariile cu popcorn, o bere... ca la o comedie de prost gust.

            Bafta la injuraturi si nu uitati sa mergeti la vot data viitoare- o s aeconomisiti si bani si timp (nu mai zic de financiar).

            Noapte buna Romania, ai meritat un guver si un presedinte dupa cum ai, acum o sa ai (poate nu o sa mai existe) si un sef DNA pe cinste!
            • +3 (3 voturi)    
              Pe Iohannis il mai votez doar in turul doi! (Luni, 9 iulie 2018, 20:43)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

              In turul intai votez cu candidatul USR, Romania Impreuna sau PNL, daca va fi Siegfried Muresan.
              • +1 (1 vot)    
                stat de drept ? (Marţi, 10 iulie 2018, 11:43)

                oilman [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                Iohannis afirma ca 'Romania este si trebuie sa ramina un stat de drept !!!! Era beat sau a fumat ce nu trebuie ? Romania stat de drept ? Mr President, you need balls and brains to fight the bolshevik mafia, you have neither !
    • -16 (54 voturi)    
      Nu ai pe cine (Luni, 9 iulie 2018, 10:47)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Sunt înțeleși intre ei. Există o schemă intre "dreapta" și "stânga" încă de pe timpul lui Băsescu. Simulează că se lupta intre ei că sa nu ne luptăm noi cu ei. De 20 ani, președinte de opoziție. Circ. Și fals.
      • -10 (28 voturi)    
        . (Luni, 9 iulie 2018, 11:01)

        Luccian [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Perfect spus.... e surprinzator totusi, cum aproape nimeni nu e constient de acest adevar.
      • +18 (26 voturi)    
        Ba ai cu cine (Luni, 9 iulie 2018, 11:43)

        adrian77 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Ai cu cine vota. Trebuie doar sa te interesezi si sa te implici. Pe langa asta, o tara in care nu se respecta deciziile curtii constitutionale nu ar mai fi o tara democratica. Ma intreb care ar fi comentariul tau pe hotnews daca la putere ar fi unii care iti plac tie si cei din opozitie nu ar respecta o decizie a curtii constituionale.
        • -7 (15 voturi)    
          Iohannis face campanie PSD (Luni, 9 iulie 2018, 12:50)

          Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui adrian77

          In primul rând, nu și asta locul al că președinte intr o țară condusă de PSD. S a spus că ar mai stăvili asaltul borfașilor PSD, dar iată că nici nu vrea, nici nu poate, nici nu se grăbește să o facă.
          Dar lucrul foarte grav este că el practic face campanie electorala continuu PSD. Majoritatea votanților nu stau să citească, sa analizeze, sa comenteze pe HotNews. Ei doar aud in treacăt că Iohannis nu lasă PSD ul să și facă treabă, că are 4 case, că e molâu, că nu e român, că nu e ortodox. Iohannis va garanta încă o victorie PSD. Era constituțional pentru el sa lupte până la capăt, chiar daca ar fi demis, suspendat. La Piovra, live!
    • -14 (48 voturi)    
      UNLIKE Johannis! (Luni, 9 iulie 2018, 10:49)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Clar, Johannis s-a dus de partea psd-ciuma rosie! Nu degeaba a fost premierul desemnat de Ponta daca ajungea presedinte atunci cu Basescu! Trebuie sa ne mobilizam si sa dam unlike si unfollow paginii lui de facebook! Sa vada cat rau a facut cu schimbarea de macaz!
      • +13 (31 voturi)    
        A reactivat PSD postacii? (Luni, 9 iulie 2018, 11:18)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Bagati fumigene ca sa pregatiti terenul pentru viitoarele alegeri? Stai linistit, votantii lui Klaus nu sunt prosti.
        • +11 (11 voturi)    
          miky60 asta e mircica, (Luni, 9 iulie 2018, 13:20)

          pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui banel

          el crede ca pe forumul asta se adreseaza asemenea celor trei, patru sute de asistati care inca ii mai urmaresc jegul de emisiune facuta doar pt spalarea pe creier a saracilor oameni. Atat il duce capul, atat face. Sau mai bine zis, asta e platit sa faca. Respect ziaristilor nemanjiti, ce face el nu se cheama jurnalism, e prostitu tie
      • +3 (3 voturi)    
        cat de (Luni, 9 iulie 2018, 18:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ridicol esti!!!
        Esti postac pesedac si te dai fost votant johannis. Penibil.
    • +28 (42 voturi)    
      De fapt... (Luni, 9 iulie 2018, 10:51)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      am vrea sa vedem sange. Putea sa-si dea el demisia, cu speranta ca noi il vom vota data viitoare. Cred ca si atunci am fi spus la fel- slab om, nu a vrut sa lupte!

      Dar ar trebui sa vedem adevarul.

      Constitutia a fost scrisa atunci cand procurorul era efectiv sub "autoritatea" politicului.
      Sigur ca este absurd sa crezi ca un procuror anticoruptie si-ar putea desfasura activitatea in conditiile cand este supus "autoritatii" unui prieten ai coruptilor- dar aici problema este ca Legile specifice (bune si corecte) nu sunt in armonie cu Constitutia (scrisa si nemodificata de taticul PSD).

      Mai pe romaneste Constitutia ar trebui schimbata, oricum nu Presedintele este vinovat pentru situatia asta absurda.
      • +5 (11 voturi)    
        Doar ca (Luni, 9 iulie 2018, 11:37)

        aranhil [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Un presedinte care-si da demisia nu mai poate candida, au avut grija PSD si de asta.
    • -6 (54 voturi)    
      Klause esti pentru noi (Luni, 9 iulie 2018, 10:53)

      Aspus [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Constantinescu doi.
      • +8 (22 voturi)    
        Care voi? (Luni, 9 iulie 2018, 11:28)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Aspus

        Voi psd-istii? :-)))
      • +18 (24 voturi)    
        100% gresit: (Luni, 9 iulie 2018, 11:30)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Aspus

        Nu prea avea ce sa faca; chiar si comisia de la Venetia a scris clar ca deciziile Curtii Constitutionale se pot comenta, dar trebuie respectate.
        • +1 (19 voturi)    
          Stiu asta dar tot este depasit. (Luni, 9 iulie 2018, 11:49)

          Aspus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          costumul de presedinte este prea stramt pentru el.
        • +15 (21 voturi)    
          Ba' avea ce face, da' (Luni, 9 iulie 2018, 12:15)

          ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          trebuia sa faca mai din timp. Nu trebuia sa o numeasca pe Dancila prim ministru, si sa forteze alegeri anticipate. Neactuinea lui a permis chestia asta.
          • -4 (12 voturi)    
            nu avea nici o sansa (Luni, 9 iulie 2018, 12:31)

            Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

            sa forteze anticipate. mai informeaza-te.
            • +5 (7 voturi)    
              ba da avea: (Luni, 9 iulie 2018, 14:28)

              ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

              daca parlamentul refuza de 2 ori nominalizarea prim ministrului propus de presedinte, atunci se fac alegeri anticipate. Primul ministru e propus de presedinte si votat de parlament. Parlamentul nu poate decat sa voteze pro sau contra prim ministrului propus de presedinte.
              • -3 (3 voturi)    
                eu zic (Luni, 9 iulie 2018, 18:24)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

                sa lasi teoria.
                Pe aia o cunoastem cu totii.
          • +3 (5 voturi)    
            ce anticipate? (Luni, 9 iulie 2018, 15:26)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

            In primul rand ca nu se stie daca reusea sa forteze anticipatele. Si, chiar daca reusea, de unde stii ca actuala majoritate nu iesea si mai intarita dupa anticipate?!!
            Grosul votantilor PSD nu are treaba cu Codruta Kovesi si cu DNA: pe ei ii intereseaza ajutoarele sociale si cine da mai multi bani la lume.
            S-a vazut la mitingul PSD cati au venit si ce fel de oameni erau. Tot ei sunt si votantii.
      • -2 (2 voturi)    
        altul (Luni, 9 iulie 2018, 18:22)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Aspus

        care daca nu este vreun postac pesedac ce scrie sub mai multe porecle, se da inteligent.
        Toti vreti, aparent, democratie dar habar nu aveti de responsabilitatile fiecaruia in schema politica a Romaniei.
        Ati vrea un fel de basecu+ceausescu, dar sa fie pe placul vostru.
        O data ce curtea de casa a psd, ccr, a behait demiterea lui Kovesi, Johannis nu mai avea ce face, oricata filozofie si sfaturi ar fi dat altii.
        Faptul ca a taraganat demiterea ma face sa cred ca a tras de timp cu un scop. Care e ala, inca nu mi-e clar, cu exceptia, poate, a condamnarii lui dragnea in prima instanta pentru abuz. Ramane sa vedem in ce masura dragnea isi va impune omul la DNA ca sa-i tergiverseze la infinit dosarul OLAF sau tradiceanu il va juca pe degete pe guru politicii teleormanene de cumetrie, prin impunerea unui om (ministrul TT e omul lui tradiceanu) cu care sa-l manevreze pe acesta.
        Schimbarea lui Kovesi oricum s-ar fi facut la inceputul anului urmator, peste 6 luni. Cine stie daca nu cumva procuroarea care asigura interimatul, nu va avea viata tot atat de lunga la sefia DNA, cat ar mai fi avut Kovesi in situatia in care si-ar fi terminat mandatul.
    • -9 (29 voturi)    
      cred ca il putem (Luni, 9 iulie 2018, 10:56)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      vota pe Dragnea ! Hahahaha ! O sa fie liniste in tara ! Asta ati vrut asta primiti !
      • +4 (10 voturi)    
        O semnatura pentru linistea oficialilor nostri (Luni, 9 iulie 2018, 11:18)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        ANI este absenta de mult, DNA-ul pe faras, DIICOT-ul daca nu se cumunteste . . . .
    • +3 (15 voturi)    
      unul care se aiba.. (Luni, 9 iulie 2018, 10:59)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      ...OO
    • -1 (31 voturi)    
      Un cacacios! (Luni, 9 iulie 2018, 11:11)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Asta este Iohannis, in cacacios fricos.
      Nu a iesit nici macar o secunda din zona de confort, un alt Emil Constantinescu...
      Lumea nu uita, alt mandat nu vede fricosul asta!
      • 0 (4 voturi)    
        ceva (Luni, 9 iulie 2018, 18:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

        idei din ce credeti ca trebuia sa faca Johannis si nu a facut?
        Asta pt. ca tot va erijati in cunoscatorul atributiilor prezidentiale si a politichiei romanesti si puneti epitete.
        Critica doar de dragul criticii va arunca direct in epitetulm de "cacacios" pe care i l-ati pus presedintelui.
    • +8 (12 voturi)    
      Inca nu ai invatat? (Luni, 9 iulie 2018, 11:23)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Nu ai invatat nici dupa 30 de ani ca nu are importanta pe cine votezi (deocamdata), ci conteaza ca cei alesi sa isi faca ceea ce au zis/promis.Mai important, oamenii din tara asta sa se comporte ca niste cetateni si sa ia atitudine INSTANT (NU PESTE 4 ANI LA VOT) cand sunt furati/inselati/condusi de corupti.
    • +8 (22 voturi)    
      Doamna Kovesi ar fi cea mai buna alegere (Luni, 9 iulie 2018, 11:29)

      OviCti [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Evident ca la presidentie este nevoie de cineva care nu e dispus la blaturi cu penalii.
      In momentul asta cea mai potrivita persoana ar fi chiar Laura Codruta Kovesi
      Desi, la cum a fost preschimbata legislatia de catre alianta borfasilor, ar fi mai folositoare in pozitia de Ministru al Justitiei.

      Rusine Johannis !!!
    • +8 (12 voturi)    
      Din nefericire... (Luni, 9 iulie 2018, 12:00)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      vom alege ca de fiecare data raul cel mai mic!
    • +9 (11 voturi)    
      era mai bine sa fie suspendat? (Luni, 9 iulie 2018, 12:06)

      Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      ...si sa asistam la promulgarea de urgenta a legilor (in)justitiei? pune-ti si tu neuronii la treaba. (no offence)
    • +6 (8 voturi)    
      Klaus Popescu Tariceanu (Luni, 9 iulie 2018, 12:54)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Sau Liviu Johanis
    • +4 (10 voturi)    
      Poate este o miscare f buna (Luni, 9 iulie 2018, 13:25)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Daca merge Codruta sa fie procuror la Comisia Europeana la OLAF...vor dori cei don PSD sa fi ramas la DNA
      • -9 (9 voturi)    
        esti prost ? (Luni, 9 iulie 2018, 13:53)

        Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        Cine sa o sustina pe Kodrutza ?
        • +3 (3 voturi)    
          :)) (Luni, 9 iulie 2018, 18:59)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

          :)) :))
          Se pare ca cel prost esti tu, cu astfel de intrebari.
          E suficient sa fie numita consilier pe justitie al vreunuia cu cojones anticoruptie de la Bruxelles si dragnea poate sa-si faca bagajele deja, pt. "beciul domnesc". La cate stie Kovesi din culisele afacerilor lui dragnea, a belit-o, pe romaneste (sau teleormaneste, cum vrei)
      • 0 (6 voturi)    
        care e procedura de numire in OLAF? (Luni, 9 iulie 2018, 15:07)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        Ce OLAF? E bine daca n-o trimit pe granita, spre Ucraina, s-o termine mafia moldoveneasca sau ucrainiana (asta daca sunt zgarciti si n-o rezolva cu Black Cube...).

        Procurorii nu trebuie sa fie recomandati de Statul Roman? Al cui este Statul Roman, pe persoana fizica? Al lui Dragnea, cu servitorii de serviciu: Guvernul, Parlamentul, CCR, SRI, Armata, Avocatul Poporului, ANI, DIICOT, consilii judetene, primarii si cate alte balarii, cuiburi de criminiali pe timp de pace cati exista in tara asta nenorocita.

        Executia lui Laura Codruta Kovesi va fi dusa pana la capat pentru ca nimeni, niciodata, dar niciodata sa nu mai miste in front.
        • +1 (1 vot)    
          Sri (Luni, 9 iulie 2018, 21:20)

          Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Va rog verificati acest account “revo” si al cui e , s-ar putea sa aveti o surpriza. E cam pornit pe fapte ‘baiatul’ asta!
    • +3 (3 voturi)    
      Pe Ciolos! (Luni, 9 iulie 2018, 17:12)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Pe Ciolos!
  • -6 (52 voturi)    
    mda... (Luni, 9 iulie 2018, 10:07)

    liviu_ [utilizator]

    deci clar pnl+psd aceeeasi mizerie
    o sa castigi mandatu 2 cand o zbura porcu jegule!
    il loc sa faci scandal ca decizia CCR a fost luata indoielnic, in loc sa .... nu domne...
    te caci pe tine cususpendarea...
    tocmai s-a dus racu justitia din romania indiferent de legile penale!
    de acum politicul poate numi/demite pe cine vrea muschii lui...

    ce sa zic.. macar accepta si legile penale... sa stim o treaba
    sper sa mori in chinuri jeg infect ce esti!
    • +12 (24 voturi)    
      Inainte de a arunca cu noroi... (Luni, 9 iulie 2018, 11:36)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ar trebui sa te mai documentezi , Iohannis a "facut scandal " ref. la decizia ccr, dar multi din cei ce postati pe-aci nu intelegeti ca Iohannis nu avea alta posibilitate , el e obligat sa ia decizia asta, in loc sa vina tariceanu ca presedinte si sa rada tot .
      • -2 (12 voturi)    
        tot aud de un an de zile asta (Luni, 9 iulie 2018, 12:19)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        si nu ma intelege gresit... vreau sa cred ca o sa vina cineva calare.... pe un tanc alb, care sa ne scape de corupti...
        dar pur si simplu nu cred ca o sa ne salvezen nimeni si nu cred ca iohannis nu avea alta cale...

        parlamentul amana de 10 ani un referendum si nimeni nu se crizeaza!

        si daca vina tariceanu ce?! serios acum... mai conteaza?!
        chiar si fara codurile penale... justitia E A PSD!
        si codurile penale o sa intre in vigoare ... doar o sa dureze mai mult...

        dreacnea tocmai a castigat cea mai importanta resursa: TIMPUL!
        putea sa mai astepte Iohannis , nu il suspenda nimeni azi... sa fim seriosi...

        PS: declaratiile ca si Lazar e vinovat... facute de nustiu cine si care o sa continue, dovedesc ca o sa mearga in continuare cu asta si nu se vor opri aici... demisia asta tocmai le-a dat aripi! sper din tot sufletul sa ma insel si sa nu fie nevoie sa invat alta limba straina...
      • -4 (12 voturi)    
        dvs (Luni, 9 iulie 2018, 12:21)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        intelegeti ca in momentul asta klaun e cel mai urat presedinte?
        si mai faceti o greseala.il suspectati de viziune politica.ceea ce nu a avut si nici nu va avea.
        a facut jocul papusarilor dintotdeauna.
        faza asta cu ''nu a avut alta posibilitate'' e un motiv hilar de aparare a eternului privitor ingrijorat si preocupat.
        (de soarta concediului lui)
      • -2 (10 voturi)    
        Merita sa incerce. (Luni, 9 iulie 2018, 13:11)

        uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Nici macar nu a avut oua sa spuna el ca o revoca. Probabil era la sauna si nu s-a deranjat...
  • -5 (53 voturi)    
    isi strica concediul (Luni, 9 iulie 2018, 10:09)

    Captain Obvious [utilizator]

    hai sa dormim iohanis. ai incuiat usa ?
  • +25 (41 voturi)    
    gata.. (Luni, 9 iulie 2018, 10:09)

    rochiri [utilizator]

    s-a rezolvat problema romaniei..acum numai bunastarea va fi ! CCR noul PCR!
  • -28 (54 voturi)    
    Good (Luni, 9 iulie 2018, 10:09)

    Razvan_M [utilizator]

    Presedintele Iohannis tocmai si-a castigat din nou votul meu si sustinerea mea la urmatoarele alegeri.
    • +14 (26 voturi)    
      o sa mai fie alegeri?! (Luni, 9 iulie 2018, 10:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ma indoiesc
    • +11 (41 voturi)    
      Si al meu (Luni, 9 iulie 2018, 10:51)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cei care comenteaza negativ, nu inteleg ce inseamna un stat de drept. Daca presedintele nu respecta o decizie a CCR , atunci cum poti sa-i reprosezi ceva lui Dragnea ? Apoi, presedintele are un motiv esential sa refuze orice propunere din partea PSD-ALDE daca vor incerca sa impuna un om de paie la conducerea DNA.
      • +7 (11 voturi)    
        Da, da (Luni, 9 iulie 2018, 11:13)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Nu mai visa ca nu o sa ajunga omul lui dragnea acolo. Ne tot amagim ca lupul e prietenul oilor.
      • +2 (18 voturi)    
        va trebui sa ne maturizam candva (Luni, 9 iulie 2018, 11:14)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        In momentul asta s-au format doua tabere dincolo de politica si exista riscul unor confruntari violente intre oameni obisnuiti. Constitutia Romaniei pare a fi un text oarecare, dar eu consider ca este mai mult decat atat. Daca deciziile CCR, care, conform Constitutiei, sunt obligatorii "Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.", nu ar fi respectate, atunci Constitutia Romaniei nu mai este un document pentru toti cetatenii Romaniei. Si aici nu ma refer la pulimea care nu are nicio putere, ci la oligarhii care ne conduc si care detin comanda fortelor de represiune armata (politie, jandarmerie).

        Parlamentul a incalcat Constitutia atunci cand nu a respectat decizia noastra de Parlament Unicameral cu max. 300 de porcusori. Dar, sa nu uitam, niciun partid politic din Parlament nu a urmat procedura de modificare a Constitutiei.

        Mergand chiar si numai pe aceste doua fire logice, Presedintele Romaniei a fost pus in fata unei decizii clare, unde nu exista nicio procedura suplimentara legala ce trebuie urmata pentru revocarea Codrutei Kovesi. Un refuz de revocare ar fi dus fara putinta de tagada la distrugerea bazei constitutionale a statului roman, cu consecinte pe termen foarte lung (un precedent, precum cel cu suspendarile lui Basescu, are efecte pt. totdeauna).
      • +7 (15 voturi)    
        rationament fals (Luni, 9 iulie 2018, 11:18)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        "Daca presedintele nu respecta o decizie a CCR , atunci cum poti sa-i reprosezi ceva lui Dragnea ?"

        Pana acum vad ca Dragnea este primul care nu respecta legile si le modifica atunci cand nu-i convin. Ce poti sa-i mai reprosezi lui Dragnea cand, tehnic vorbind, a exlus abuzul in seriviu?

        Vad ca democratia pesedista functioneaza doar cu un singur sens: numai altii trebuie sa respecte legile, nu si ei
        • -1 (7 voturi)    
          Dragnea le face in Parlament (Luni, 9 iulie 2018, 11:53)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          Ca ne place sau nu, Parlamentul are dreptul sa legifereze, e scris in Constitutie si pana la urma deciziile luate acolo sunt cenzurate de presedinte si de CCR. Ca ce face el e complet imoral, ca si-a construit o camarila in jurul lui care-i voteaza tot pe baza de beneficii materiale, asta nu e ok , nu e moral, nu e normal si ar trebui penalizat la vot. Problema nu e PSD si nici Dragnea. Problema e ca Opozitia nu are nici macar un om capabil sa contracareze PSD. O idee, o viziune, o logica, o abordare decenta despre ce se poate face in tara asta, si sunt enorm de multe domenii de abordat incepand de la eduatie, sanatate, infrastructura, saracia cvasi-generalizata in zona rurala, etc. Ati auzit ceva dinspre Opozitie legat de pensiile speciale, as vrea sa aud si eu un partid din opozitie care spune : pensiile speciale sa fie desfiintate, complet, total. Nimic, le convine, PNL ii convin pensiile speciale pentru primari, USR ii convin pensiile speciale pentru magistrati, tuturor le convin pensiile speciale pentru armata, poltiie.
      • +6 (10 voturi)    
        nu are curaj... (Luni, 9 iulie 2018, 11:46)

        rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        este slab...nu trebuia sa ajung in stiuatia asta...
        trebuie sa lupte si cu CCR-ul si cu kkt-ul ala de tudorel...dar este un mare ficus....
      • +5 (13 voturi)    
        NU e chiar asa.. (Luni, 9 iulie 2018, 12:23)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Cei care comentam suntem intrigati ca:

        - intr-o luna de zile de cand CCR a dat aceasta decizie Iohannis nu a facut NIMIC.. s-a jucat de-a cititul..

        - nu a fost capabils a gaseasca o solutie desi multe variante propuse de unii/altii puteau macar a fi discutate sau verificate (nu cea de nerespectare a unei decizii a CCR)

        - a trimis purtatorul de cuvant sa prezinte acest eveniment. E de joasa speta cand toata lumea astepta ceva DE LA EL !!!

        Si in ultimul rand: de ce naiba si-a anuntat candidatura la un nou mandat? E pe langa realitate ???
        • +3 (3 voturi)    
          Alta solutie nu avea (Luni, 9 iulie 2018, 14:35)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui gabone

          Dar nu-l impiedica nimeni sa refuze o propunere de procuror general care sa fie un om de paie al coalitiei PSD-ALDE.
        • +2 (4 voturi)    
          "Noi" (Luni, 9 iulie 2018, 15:40)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui gabone

          Una din "tainele" manipulării este folosirea persoanei întâi plural. Te faci dintr-o dată reprezentatul unei majorități pe care nu o definești.

          În cazul de față "Cei care comentam suntem intrigati ca:".

          Pentru punctele tale 1 și 2. "Nu a făcut NIMIC ...." ... "deși multe variante propuse...". De unde știi că nu a făcut nimic? Probabil a examinat multe variante dar nu în mod public pe facebook.

          Punctul 3. "A trimis purtătorul de cuvânt ..." Câteodată în viață ești învins și trebuie să mănânci rahat. Asta nu înseamnă că trebuie să spui că-ți și place. Trimisul unui purtător de cuvânt pentru prima dată după o perioadă îndelungată e un fel de a spune am făcut-o dar nu mi-a plăcut.

          Ultimul punct este punctul tău de vedere. A făcut ce a putut cu puterile constituționale care i-au fost tăiate între timp. După alegerile în care PSD-ul a triumfat nu putea să impună un alt premier decât cel propus de PSD.

          A întors legi la reexaminare și la CCR de nenumărate ori. Asta e tot ce a putut face. A oprit avântul PSD în relații externe și cam atât, nu are mai multe puteri.

          Ce a făcut Basescu cu forțarea lui Boc (tot când era în minoritate) nu este posibil acum. Atunci era criza și nici măcar PSD-ul nu se încumeta să fie la conducere atunci. Plus că PSD-ul nu avea majoritatea de azi.

          Din punctul MEU de vedere e cel mai bun președinte care l-am avut. Nu perfect, dar cel mai bun din cei avuți până în prezent.
  • -1 (49 voturi)    
    Mda... (Luni, 9 iulie 2018, 10:10)

    gabone [utilizator]

    A citit pana a obosit si apoi a trimis purtatoarea de cuvant sa anunte o stire atat de importanta.. el o sa iasa mai tarziu sa ne spuna cum urmareste cu atentie.. bleah..
  • +7 (53 voturi)    
    Adio Iohannis, Adio Romania! (Luni, 9 iulie 2018, 10:10)

    neagoe [utilizator]

    Va amintiti ca Iohannis a fost la un moment dat propunerea USL (PSD+PNL) pentru functia de prim-ministru. Iata de ce!
  • +15 (49 voturi)    
    PS: (Luni, 9 iulie 2018, 10:10)

    liviu_ [utilizator]

    nu tu o declaratie de amanarea de vreo 7 ani a deciziei CCR de catre parlament,
    nu tu un cuvand despre votarea FOARTE dubioasa de catre CCR
    NIMIC!!!
    linistit si frumos fara alt comentariu, ca un sclav linistit votam ...
    parlamentul a facut pipi pe o decizie CCR de ANI DE ZILE!!! nici macar nu ai adus in discutie asta...
    esti un 0!
    Credeam ca incerci ceva , credeam ca totusi faci ceva... NU.... tu esti sluga perfecta!
    dracu te mai voteaza!
  • +6 (42 voturi)    
    ...cine te mai voteaza???... (Luni, 9 iulie 2018, 10:10)

    mitocanu [utilizator]

    ...faci jocul psd-alde?....ti-e frica de suspendare?...tudorel (iuda justitiei) va face o propunere de sef dna care sa convina coruptilor si pe care o vei semna ca primarul...adio al doilea mandat...mai degraba il votez pe dragnea, pentru ca stiu ca este sincer in a corupe romania, decat pe tine...fatarnicule...ne-ai lasat pe mana hotilor si coruptilor....
    • -6 (12 voturi)    
      Unde e dom'le... (Luni, 9 iulie 2018, 11:38)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      dragnea "sincer" in a corupe Ro, a declarat el expres asta ? Habar n-aveti care-s implicatiile ..
      • +1 (9 voturi)    
        ...aha... (Luni, 9 iulie 2018, 12:17)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        ...mataluta nu ai habar de ce inseamna o metafora...iei tot ce se scrie drept bun...psd-istule esti la nivelul veoricai dancila...pune mana pe carte si documenteaza-te...
        • -2 (2 voturi)    
          Doamne -fereste ... (Luni, 9 iulie 2018, 12:35)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

          nu sunt pesedist, niciodata nu i-am suferit !
  • +5 (39 voturi)    
    sa-si caute si votanti eu unu gata! (Luni, 9 iulie 2018, 10:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    turul doi in nici un caz!
    • +4 (16 voturi)    
      . (Luni, 9 iulie 2018, 10:46)

      Luccian [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Si daca in torul doi va fi tot cu Ponta (sau altul mai rau ca Ponta ex Dragnea), ce faci?
      • +4 (14 voturi)    
        Asa (Luni, 9 iulie 2018, 11:16)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Luccian

        Si asta cu ce e mai bun? Asta doar se preface ca lupta, nu a castigat absolut noci o batalie. Atat a amanat referendumul pana au schimbat astia legile si nu mai are nici dreptul asta. Halal luptator :)
      • +7 (9 voturi)    
        pai votez cu Ciolos (Luni, 9 iulie 2018, 13:07)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Luccian

        si daca in turul doi Ciolos nu intra dar il sprijina pe Iohanis , il votez pe iohanis ce-i asa de greu , doar nu ma apuc sa-l votez pe dragnea sau alti ticalosi din psd!
  • -4 (34 voturi)    
    . (Luni, 9 iulie 2018, 10:10)

    Luccian [utilizator]

    Stiam ca e panarama de cand l-am votat, dar asa e cand trebuie sa alegi intre doua rele, alegi raul cel mai mic. Mereu am stat si m-am intrebat, cum e mai bine? sa nu merg deloc la vot sau sa aleg mereu raul cel mai mic?
    • +3 (5 voturi)    
      in mod rational (Luni, 9 iulie 2018, 10:58)

      User53221 [utilizator] i-a raspuns lui Luccian

      cand ai de ales intre doua rele, trebuie sa te duci la vot sa alegi raul cel mai mic. prin analogie, daca ar trebui sa alegi intre a ti se taia un deget sau toata mana, nu ai vrea sa lasi pe altii sa aleaga, nu? ai vrea sa-ti maximizezi sansele sa iasa raul cel mai mic.
      • -3 (3 voturi)    
        Problema e alta (Luni, 9 iulie 2018, 13:41)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui User53221

        Și anume că de fapt Ponta ar fi fost răul cel mai mic.
  • -3 (43 voturi)    
    Trist moment istoric !!!!! (Luni, 9 iulie 2018, 10:11)

    polonyca [utilizator]

    Din pct meu de vedere , din secunda asta , Romania nu mai are Presedinte !!! Postul e vacant.......punct !
  • +2 (40 voturi)    
    Si gata! (Luni, 9 iulie 2018, 10:15)

    Martinezu [utilizator]

    Ciuma rosie a invins, pacientul adecedat si trebuie inmormantat degraba.
    Luptele seculare incepute pe la Antena 3 si RTV , imaginile detinutilor amarati din penitenciare ce nu mai aveau spatiu suficient, au inmuiat inimile romanilor si acum s-a rezolvat totul.
    Eu zic ca poate sa plece si Iohanis ca oricum sta degeaba acolo.
  • +4 (46 voturi)    
    hai pa (Luni, 9 iulie 2018, 10:16)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    nu mai pupi tu un alt mandat.
    • -2 (16 voturi)    
      Si a anuntat (Luni, 9 iulie 2018, 11:05)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      cu putin timp in urma ca va candida din nou pentru Presedinte ! Poate pune si afise. Sa avem unde scuipa .
  • +3 (43 voturi)    
    bai klaus (Luni, 9 iulie 2018, 10:16)

    mazgalici [utilizator]

    cariera ta politica s-a terminat aici
  • +2 (42 voturi)    
    RETARD !!! (Luni, 9 iulie 2018, 10:17)

    mirceacr [utilizator]

    gata...vand tot si plec cu bilet de dus !
  • -2 (38 voturi)    
    deci? (Luni, 9 iulie 2018, 10:17)

    Point [utilizator]

    in cine mai avem incredere?
    ca sasu s-a patat la scutece cand a auzit de suspendare.
  • -10 (38 voturi)    
    mascarici nu presedinte (Luni, 9 iulie 2018, 10:18)

    mbembe [utilizator]

    Uite de asta nu am dat votul pentru tine, tot ce ai nemtesc in tine este spalat atunci cand tragi apa!

    Invita-l pe Base la un vals ca dansati bine sub muzicutza PSD!
  • +24 (38 voturi)    
    pacat...asta este! (Luni, 9 iulie 2018, 10:18)

    bancher [utilizator]

    Sa vedem pe cine pune in loc, poate pe cineva care sa aiba chiar mai multa verva decat Codruta. Ar trebui numita o persoana asa de competenta si pusa pe dreptate incat Dragnea sa regrete ca a dat-o jos pe Kovesi.
    • -5 (9 voturi)    
      bati campii (Luni, 9 iulie 2018, 10:59)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      !
    • +3 (5 voturi)    
      Nu (Luni, 9 iulie 2018, 11:19)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      O sa vedem asa ceva, o sa fie cineva “competent” dupa standardele psd-ului 100%
    • 0 (4 voturi)    
      TUDOREL FACE PROPUNEREA!!! (Luni, 9 iulie 2018, 15:19)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Il vezi pe Iohannis refuzand sau luptand in vreun fel pentru DNA? Pentru tara asta, in general?
      S-a intors din week end? Unde este? De ce nu apare sa-si asume revocarea lui Kovesi, desfiintarea de facto a DNA si subminarea atributiilor presedentiei?

      De fapt, noi habar n-avem pentru cine lucreaza aceasta creatura care pare proasta si molaie, lasa si nepriceputa - poate ca toate sunt cu bataie lunga - ce zici de o provincie autonoma a Transilvaniei, aflata sub tutela germana?
      Nemtii au investit foarte mult in zona centrala si de vest. La urmatoarea impartire a sferelor de influenta nu cred ca toata Transilvania va fi lasata ungurilor, cum era planul rusesc de acum cativa ani, mai ales ca ungurii sunt paria acum in ochii UE. De unde stim ca acest sas tradator de Romania nu lucreaza in subteran? Prea le-a facut pe toate late pana acum, a ros la la temelia acestei tari la rand cu PSD-ALDE-UDMR.
      • +1 (1 vot)    
        scuze ca intreb: (Luni, 9 iulie 2018, 15:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui revo

        azi ce ai fumat?
  • -2 (30 voturi)    
    Speram sa gaseasca o alta .... (Luni, 9 iulie 2018, 10:20)

    gigiN [utilizator]

    ...varianta,dar frica... Mai ramane sa semneze si pentru Lazar si sa intre in psd !!!
  • +12 (42 voturi)    
    O decizie inteleapta (Luni, 9 iulie 2018, 10:20)

    Maspp [utilizator]

    Din doua motive:

    1. Dovedeste ca Romania inca e un stat de drept.
    2. Lasa fara munitie pe cei din PSD si in special pe Dragnea.
    • 0 (20 voturi)    
      Problema (Luni, 9 iulie 2018, 10:48)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Problema este ca acea motivare creeaza un precedent! Erau lucruri grave sesizate de catre procurori si magistrati, cum ca procurorii se subordoneaza ministrului justitiei. Iar rolul presedintelui este nul. Eu nu inteleg aceasta miscare.....Isi bate joc...
      • +7 (9 voturi)    
        Procurorii sunt subordonati pe linie administrativ (Luni, 9 iulie 2018, 11:36)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui sim18

        ministrului justitiei. Nu e nimic extraordinar, asta scrie si in Constituie, asa e peste tot in UE. Problema e la numirea procurorului sef al DNA. Acolo Iohannis ar trebui sa se opuna numirii unui om de paie si cred ca nimeni nu-i va putea reprosa nimic indiferent cum au schimbat ei legile ca sa-i reduca din atributii si nici nu vor avea curajul sa-l suspende si nici CCR nu-i va spune nimic.
    • -2 (12 voturi)    
      decizie..comoda, pentru el (Luni, 9 iulie 2018, 10:58)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      pleaca in vacanta, de ce sa fie stresat ca este posibil, sa se aseze in scaunul lui confortabil de la cotroceni?!!!
      Nu lasa pds fara munitie. Din contra psd prinde curaj, sa mearga si mai departe cu mizeriile, cu jaful.. legal acum, si sa distruga pe vecie Romania si natia romana, vanzand-o pe 30 de arginti
      Nu va pune pe nimeni bun , macar la fel de bun si nepatat ca Keovesi . psdracnea va pune, un teleormanean de-al lui de la videle. vreun fost politist de comuna, corupt pana in adancul oaselor
    • +5 (7 voturi)    
      fara munitie? (Luni, 9 iulie 2018, 10:59)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      PSD fabrica munitie din orice rahat real sau imaginar, mereu se vor victimiza si vor arunca vina pe altcineva cat timp ei fac dezastru
    • -1 (7 voturi)    
      pe bune? (Luni, 9 iulie 2018, 10:59)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      adica,pe bune.mata esti serios?
      bine ca nu i-a bufnit dreacu intelepciune pe nas mai devreme.
      si oamenii mai credeau ca sasu moare cu ei de gat...
      bine zice gigin mai sus.
    • -3 (11 voturi)    
      de ce ar mai avea nevoie de munitie ? (Luni, 9 iulie 2018, 11:00)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      acum intre talhari si popor nu se mai opune nimic ! E gata !
    • +3 (5 voturi)    
      inteleapta? (Luni, 9 iulie 2018, 12:50)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      1. stat de drept.. nu pt mult timp in conditiile date.. cand un infractor santajeaza public presedintele si ameninta cu trimiterea ANAF-ului peste el..

      stat de drept putea fi daca ficusul arata asta din prima saptamana.. nu dupa 30 zile cand a fost sifonat de toti infractorii..

      2. lasa fara munitie??? PSD deja a distrus tot, deja conduce tot, deja ameninta tot... La ce munitie te referi? Scapa ficusul de suspendare? aia era munitia? isi poate vedea linistit de concediu? CARE munitie?
      • -1 (1 vot)    
        Pai pe logica asta (Luni, 9 iulie 2018, 14:38)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        DNA cu Kovesi acolo a devenit inutil. Nu mai pot face nicio ancheta serioasa deci Kovesi era de forma.
  • +37 (41 voturi)    
    Banii (Luni, 9 iulie 2018, 10:22)

    kilroy456 [utilizator]

    O zi trista pentru toti romanii carora statul le baga in mana in buzunar ca sa poata Dragnea sa angajeze membri de partid PSD in institutii de stat si oamenii aia sa nu calce o zi pe la munca si sa faca doar munca in interesul PSD la sediul PSD. Totul pentru doar 1 miliard de lei vechi.
    Si pe urma Dragnea sa scape (cu un grav conflict de interese pentru ca a votat cu mana lui pentru anularea unui articol de Cod Penal pentru care tocmai a fost condamnat), iar ministrul justitiei PSD (Tudorel Toader) sa decida concedierea celei mai bune aparatoare a romanilor muncitori si de buna credinta.
    Laura Codruța Kovesi, ai tot respectul meu. Ne-ai aparat ani de zile de acesti monstri pusi pe furat. Esti unul din putinii oameni care merita o statuie in fata cladirii parlamentului inca din timpul vietii.
    Ar fi extraordinar daca ai putea sa-i fugaresti pe acesti hoti si dupa ziua neagra de azi.
    RESPECT, Laura Codruța Kovesi!
    • -15 (17 voturi)    
      Zi fericita! (Luni, 9 iulie 2018, 11:17)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui kilroy456

      In sfarsit partenera de Politie Politica a lui Basescu a fost demisa! Unde sunt banii tai? Vezi la Base, Udrea..vezi cat au furat cand intre 2005-2014 cand Codruta ta facea politie pentru Basescu! Acolo sunt banii tai.
  • -1 (35 voturi)    
    Ghinion (Luni, 9 iulie 2018, 10:23)

    mithrill [utilizator]

    pe noi cu dl pres, care nici macar n-a avut taria sa dea poporului vestea proasta. Daca imi mai amintesc bine, nea baselu nu l-a lasat pe boc sa anunte taierea salariilor bugetarilor ci a facut-o dumnealui. Alte vremuri, dom'le.... se pare ca ne tot afundam in mocirla.
    • -1 (11 voturi)    
      dl. pres al nostru (Luni, 9 iulie 2018, 11:03)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

      s-a transformat in presh rosu, in fata psdracnea!! Aveti dreptate. Cu toate bubele dansului, Base nu ar fi facut asta. Si culmea inafara de nea milica, invinsul de sistem, nici un alt presedinte oricat de rosu, sau bleu, sau verde nu ar fi fost atat de lash. Ma umfla si rasul. Ca derbedeii aia l-au amenintat ca-i iau banii incasati ca chirie pe acel imobil ( fapt care nici nu este adevarat, si poate fi demontat de orice avocat mai inteligent), domnul nostru presh, a si facut pipi in chiloti. Nu cred ca-i neamt.
  • +15 (27 voturi)    
    Vlad Tepes (Luni, 9 iulie 2018, 10:23)

    europeanul2 [utilizator]

    Romania e in picaj liber. Avem nevoie de un Vlad Tepes altfel disparem!
  • -4 (34 voturi)    
    Superb (Luni, 9 iulie 2018, 10:23)

    RenRadu [utilizator]

    Bravo Klaus, ai demonstrat inca o data cat de moale esti! In stilul asta, urmeaza sa te desemneze monstroasa coalitie candidatul lor la prezidentiale...
  • +2 (32 voturi)    
    Cu Dancila mi-e rusine (Luni, 9 iulie 2018, 10:23)

    batmanss [utilizator]

    Da nici cu Iohannis nu ma pot lauda. Chiar dacă nu prea a avut de ales , nu mi-a plăcut modul in care “a luptat”. Votul meu deja l-a pierdut , sper ca Ciolos sa fie mai bătăios.
  • +23 (33 voturi)    
    Trist (Luni, 9 iulie 2018, 10:24)

    marcus61 [utilizator]

    Sper sa ajunga comisar UE pentru justitie.
    Nu inteleg de ce Curtea lui Dragnea (ca a Romaniei nu poate fi), nu a explicat daca cererea lui Tudorel se bazeaza pe ceva. Pana acum toata lumea a spus ca argumentele slugoiului sunt de rahat. Curtea asta are datoria sa explice la tot poporul o astfel de decizie.
    • -3 (5 voturi)    
      cine sa o sustina ? (Luni, 9 iulie 2018, 11:02)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      (!)
  • +1 (31 voturi)    
    jalnic, domnule presedinte (Luni, 9 iulie 2018, 10:25)

    lp [utilizator]

    din tot ce puteai face, asta e cea mai jalnica reactie si prin substanta ei, si prin modul in care ai facut publica decizia. Bravo, lasa lupta pe umerii mei, in strada, se pare ca am mai multe c...e decat domnia ta
  • -3 (23 voturi)    
    Not like this... (Luni, 9 iulie 2018, 10:28)

    calin__ [utilizator]

    Nu era si alta varianta? Sa o scoata din functie in Ian. 2019?
  • -1 (29 voturi)    
    A venit vacanta!!!! (Luni, 9 iulie 2018, 10:28)

    lerim70 [utilizator]

    S-a grabit pentru ca a venit vara si trebuia sa plece in vacanta fara griji.
  • +15 (27 voturi)    
    Intreb si eu: ''Oare pe cine va trebui sa (Luni, 9 iulie 2018, 10:29)

    scaraotchi [utilizator]

    sa votam in 2019 pentru a ne fi Presedinte? Gasiti-l/o repede, pana nu isi va cauta Tradiceanu costum pe masura…!

    Indraznesc cu o propunere: Codruta…?!
  • -6 (30 voturi)    
    A CEDAT CEL INTELIGENT (Luni, 9 iulie 2018, 10:29)

    dincannes [utilizator]

    Bravo domnule Iohannis !
    • -5 (29 voturi)    
      a cedat (Luni, 9 iulie 2018, 10:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      cel mai las!

      deci GATA... daca ajunge iohannis cu psd sau similar in turu 2 nu ma mai duc la vot

      dar lasul asta NU-L mai votez!
    • +1 (1 vot)    
      hmmmm (Luni, 9 iulie 2018, 12:42)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      slabuta ironie.

      aaaaaanyway vede cineva diferentele dintre comentarii si minusurile cu gramada?
      bots much hn?
      • +1 (3 voturi)    
        da (Luni, 9 iulie 2018, 15:28)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Point

        scretarele si femeile de serviciu de la Cotroceni fac bataturi la degete, isi tot fac conturi pe HT si dau minusuri. Probabil ca si madam Carmen (aia de la Sibiu) si-a pus elevii de la meditatii sa intre si sa dea minusuri. Ca nu cred ca Moliciunea Sa ar fi in stare de un asemenea efort si nici nu are dece - acum e pe fata in tabara invingatorului Dragnea, nu mai are de ce sa fie stresat.

        Mai lipseste ca Gadea sa zica la Halena 3 - "imi pare rau de sitatia in care ati ajuns - sa va injure prostovanii care s-au strivit, ore in sir, la cozi interminabile, la vot!"

        Cred ca mentorul lui, Varanul, este multumit. De aia isi si lichideaza tot din Romania, a invins, nu mai are de ce sa lupte, isi pregateste retragerea impreuna cu fii-sa si cu teschereaua plina.
  • +29 (41 voturi)    
    Deci dupa toata mascarada lui Toader, (Luni, 9 iulie 2018, 10:31)

    Habermas [utilizator]

    cel care insulta inteligenta tututor si bunul simt general, Kovesi este demisa? Dupa toata mascarada CCR care isi aroga - FARA DREPT - atributii neconstitutionale, Kovesi este demisa?

    Romania a devenit in mod oficial, prin semnatura Sefului Statului, o tara a triumfului non-valorii si a imposturii.

    Daca situatia nu este intoarsa imediat si spectaculos-puternic in favoarea valorii. Daca Iohannis nu reuseste sa blocheze si sa darame gasca PSD printr-o alta miscare in paralel, Romania a inceput auto-distrugerea cu semnatura lui Iohannis.

    Daca succesoarea/succesorul lui Kovesi nu va fi cel putin la fel de bun(a), s-a terminat. iar acest lucru este posibil numai prin inlaturarea PSD-ALDE de la putere inainte de a putea numi pe cine vor ei.
    • +12 (14 voturi)    
      Nu mai are unde sa blocheze (Luni, 9 iulie 2018, 10:45)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      CCR a capatat imunitate totala, asta inseamna ca vor judeca dupa indicatiile de partid, si nu conteaza ce vrea sau nu vrea Johanis
      • +6 (14 voturi)    
        In primul rand, numele Presedintelui Romaniei este (Luni, 9 iulie 2018, 11:09)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Iohannis.

        In al doilea rand, CCR nu are imunitate totala, cel putin atat timp cat in constitutie scrie ca poporul este suveran (nu scrie ca CCR este suverana).

        In al treilea rand, acuma Iohannis poate spune Parlementului: Eu am aplicat deciziile CCR. Acuma este randul vostru. Executati schimbarea in parlement de 300 de parlamentari, si unicameral. Ceea ce implica alegerea unui nou parlement, prin alegeri. In acest sens, logica, legea si morala (si popurul) vor fi de partea lui Iohannis.

        Si in al patrulea rand, acuma Iohannis poate spune CCR: Eu am aplicat deciziile CCR. acuma este randul vostru: rezovati contrazicerile dintre propriile voastre decizii sau Va Dizolvati (sau va dizolv, deoarece eu Presedintele Romaniei sunt garantul statului de drept in Romania).
        • +2 (2 voturi)    
          E usor (Luni, 9 iulie 2018, 13:38)

          tarabost [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          sa intuim ce va spune Parlamentul si CCR.
  • +47 (59 voturi)    
    Pentru ca n-ati votat in 2016, (Luni, 9 iulie 2018, 10:32)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    acum presedintele e la mana unor infractori.

    Nu v-a placut USR-ul si nu i-ati votat, ei bine, luati dictatura pe paine.
    • +18 (20 voturi)    
      Exact asta este raspunsul (Luni, 9 iulie 2018, 10:47)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Ce nu inteleg oamenii (sau poate sunt eu inadaptat) e ca nu poti sa mictionezi pe statul de drept doar pentru a te pozitiona impotriva PSD. Nu faci decat sa le deschizi larg poarta pentru a proceda la fel, dar cu consecinte mult mai grave. Acelasi lucru se aplica si protestelor violente. Raspunsul PSD va fi pe masura si in niciun caz proportional. Vor face uz de forta pana nu mai misca vreunul, fiindca vor avea justificare in fata simpatizantilor lor.
  • +4 (36 voturi)    
    !!! (Luni, 9 iulie 2018, 10:32)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Klaus Iohannis "atrage atenția că, indiferent de numele procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție, această instituție are obligația să-și continue activitatea în mod profesionist, la cel mai înalt nivel de performanță"
    Pai puneti voi o maimuta in fruntea DNA si va functiona la "cel mai inalt nivel de performanta"! Sunt fara cuvinte!
    Sunteti ca plastilina, domnule Iohannis!
    • +7 (19 voturi)    
      Pai pare ok declaratia (Luni, 9 iulie 2018, 10:54)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Daca DNA nu functioneaza decat cu Kovesi, atunci inseamna ca institutia e praf si ca Kovesi nu si-a facut treaba. In mod normal, o institutie nu trebuie sa depinda in mod esential de cine e la conducerea ei. D-aia nu merge nimic in Romania. Institutiile nu functioneaza.
  • +4 (18 voturi)    
    Ultima reduta (Luni, 9 iulie 2018, 10:35)

    lasa [utilizator]

    Pacat, ati avut un atu important in maneca.
    Sigur a nu conteaza numele, dar era importanta sa NU fie dintre oamenii aserviti PSD.
    Sunteti prea singur, dar , nu uitati, romanii sunt alaturi de dvs.............
    • +11 (15 voturi)    
      Nu i va fi de mare ajutor (Luni, 9 iulie 2018, 10:41)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      sa auda doar ca romanii sunt cu el cand in strada sunt 3 oameni .....fara sacrificii nu vom scapa de lipitori! Daca nu iesim sa ne aparam dreptul nu o va face nimeni. Daca lasam oameni condamnati de justitie si punem capul jos si ne uitam in alta parte ....asta se intampla .... Nu va place oameni buni iesti in strada , semnati pentru FARA PENALI IN FUNCTII PUBLICE ...
  • +10 (26 voturi)    
    Asta e.... (Luni, 9 iulie 2018, 10:35)

    blackarrow [utilizator]

    nu putea face altfel, venea tariceanu ca presedinte si dobora absolut tot ! Chiar si asa , tavalugul merge inainte , doar i s-a pus putin frana...
    • -5 (25 voturi)    
      imi pare rau... (Luni, 9 iulie 2018, 10:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      am tot crezut asta
      nu o mai cred

      de astazi oficial justitia este subordonata politic!
      s-a terminat!
      am pierdut... si ne cautam de lucru in alta tari!
      • +3 (5 voturi)    
        Justita e deja... (Luni, 9 iulie 2018, 11:46)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        subordonata politic, de cand a dat ccr decizia aia ...despre ce vorbim aici ?! decizia aia e valabila pt oricine ,oricand.
        • +5 (7 voturi)    
          corect... (Luni, 9 iulie 2018, 12:22)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          dar a intrat in vigoare de astazi...

          eu nu inteleg d c tot primesc minusuri pentru ca spun adevarul...
          ce mai e de facut?!
          sa-mi spuna cineva cum se mai poate lupta?!
          ce se mai poate face pentru a nu se distruge de tot tara...

          dar momentan vad ca tot pe UE sau pe presedinte lasam tot...
          daca nu se schimba ceva ACUM! tara asta este pierduta!
      • +1 (1 vot)    
        de fapt.... (Luni, 9 iulie 2018, 20:37)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        in Constitutie scrie (acum si de cand a intrat in vigoare) ca procurorul (nu magistratul!) este subordonat politic.
        Astazi, oficial, s-a confirmat ca ce citim in Constitutie e real, nu e o tulburare de vedere,
        Degeaba ne tanguim si asteptam minuni din afara,,, pai daca asta e scris in zderanta aia de Constitutie, cine sa ne rezove problema?
  • -2 (38 voturi)    
    Adio al doilea mandat! (Luni, 9 iulie 2018, 10:37)

    Cocoh [utilizator]

    Klaus, poti sa iti iei adio de la al loilea mandat, si poti sa iesi din viata politica. Esti un pierde vara!
    • -1 (1 vot)    
      vise (Luni, 9 iulie 2018, 14:11)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui Cocoh

      de ciumati rosii.
  • +1 (41 voturi)    
    FARA COLOANA (Luni, 9 iulie 2018, 10:38)

    jidanul [utilizator]

    Un mare las, dl. Presedinte, de ce nu a iesit singur sa comunice el personal faptul ca a revocat-o pe LCK.
  • +19 (29 voturi)    
    Victorie!!!!!: hotii au castigat!!!!! (Luni, 9 iulie 2018, 10:39)

    MirceaIo [utilizator]

    Lichelele, jigodiile, hotii au castigat!!!! In Romania unii sunt mai egali decat altii. Ne intoarcem la perioada privilegiilor. Cand o sa vedeti flegme pe strada sa nu va mirati!!!!Cine are interesul sa distruga Romania!???? Greata cand o vad pe "buzata" aia din Prahova care se vaieta ca a fost persecutata!!!Urmeaza amnistia fiscal!!!! N-ai platit impozite, BRAVO!!! ai fost inspirit!!! Iti luai teapa daca plateau ca acum cei ce nu au platit scapa!!!!!
  • +16 (22 voturi)    
    Asta e tara ! (Luni, 9 iulie 2018, 10:40)

    Alex56 [utilizator]

    1) Linkul urmator: http://www.mediafax.ro/politic/presedintele-comisiei-de-la-venetia-deciziile-curtilor-constitutionale-trebuie-implementate-17344852
    duce la articolul "Preşedintele Comisiei de la Veneţia: Deciziile Curţilor Constituţionale trebuie implementate"
    2) Presedintele e unul singur si nu poate lupta cu coalitia PSD-ALDE. Opozitia e fragmentata iar manifestatiile de strada nu pot schimba nimic, pe moment.
    3) Comisia Europeana avertizeaza mereu Romania ca este pe o cale gresita, privitor la independenta justitiei. Romania nu insemna doar clasa politica ci si electoratul. In concluzie : "Asta e tara !"
  • +11 (17 voturi)    
    Urmeaza un "domn", (Luni, 9 iulie 2018, 10:40)

    Leo55 [utilizator]

    "doamna" Dorneanu sef la DNA. Rezerva PSD de dorneni ca si cea de dragneni este inepuizabila. Nu va faceti iluzii.
  • -16 (22 voturi)    
    Auleooo ce chin si jale, pe la poarta unora, (Luni, 9 iulie 2018, 10:40)

    xrogo [utilizator]

    ma inclin in fata suferintei celor care au sustinut-o pe regina anticoruptiei, revocarea era inevitabila si de-aceea Johann a facut-o cu mana sa decat s-o faca un presedinte interimar, cu daune mult mai mari decat asa!
    • -2 (8 voturi)    
      era mai bine pentru toti (Luni, 9 iulie 2018, 11:07)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      daca o demitea un intermar ! Din mai multe puncte de vedere !
      • 0 (2 voturi)    
        care ar fii acelea? (Luni, 9 iulie 2018, 12:22)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        care ar fii aceste puncte de vedere?
  • +17 (23 voturi)    
    Nu pot accepta decat un singur motiv al demiterii (Luni, 9 iulie 2018, 10:40)

    Habermas [utilizator]

    lui Kovesi: aplicarea unei logici care in final va duce SI LA DESIINTAREA CCR actuale. Kovesi a fost demisa fara motiv, pentru ca CCR si-a arogat atributii pe care nu are dreptul sa si le aroge.

    In final, daca trebuie sa plece Koevsi pentru a proteja principiul aplicarii legii in Romania (deci ca Romania sa ramana stat de drept), atunci si CCR trebuie sa plece. Din motive deja discutate si cunoscute de noi.

    Fara desfiintarea CCR actuale, actul demiterii lui Kovesi nu poate fi aparat nici legal nici moral.
  • -6 (18 voturi)    
    clar (Luni, 9 iulie 2018, 10:41)

    UglyKidJoe [utilizator]

    USL traieste!
    • +2 (6 voturi)    
      usl (Luni, 9 iulie 2018, 11:08)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      este de fapt ciuma rosie transpartinica care trebuia data afara din politica in 89 !
  • -4 (18 voturi)    
    Nu pot sa cred ce citesc (Luni, 9 iulie 2018, 10:46)

    Jan2016 [utilizator]

    Lasitate, rusine.
    Tine bine de scaun , si tu esti la fel ca penalii. Nici o diferenta. Poate doar de vocabular. In rest, sunteti toti o apa si un pamant. Niste lasi, fara demnitate si fara patriotism. Va doare in fund de cetatenii romaniei.
  • -3 (13 voturi)    
    deci? (Luni, 9 iulie 2018, 10:48)

    toxx [utilizator]

    vreau un sfat, mai dau prin RO sau imi reinnoiesc pasaportul la ambasada? sa stiu daca mai dau banii pe bilete de avion degeaba... anul asta am facut greseala, stau pana pe 10 august (intentionat !)
    • +1 (1 vot)    
      nu mai pierde timpul cu pasaportul (Luni, 9 iulie 2018, 14:53)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      innoieste-l doar daca ai nevoie de el acolo unde ti-ai refacut viata. Pentru venit aici - bai, tu esti nebun?
  • +17 (23 voturi)    
    Propunere Numire Kovesi (Luni, 9 iulie 2018, 10:51)

    RobertFlorian [utilizator]

    Eu as propune sa o numeasca tot pe Kodruta Kovesi si astfel respecta si decizia Curtii si vointa poporului roman!!!
    • +7 (9 voturi)    
      pe ce lume trăiești? (Luni, 9 iulie 2018, 11:21)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui RobertFlorian

      Președintele nu are absolut niciun control asupra numirii, conform constituției ministrul justiției (Tudorel Toader) face numirea șefului DNA, o să numească un Grăjdan care o să facă praf DNA-ul. A reușit PSD să ne omoare definitiv și în unii oameni mai pâlpâie speranța :)))))
      • +3 (5 voturi)    
        Raspuns (Luni, 9 iulie 2018, 11:50)

        RobertFlorian [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Ministrul face propunerea, Presedintele numirea.
        • +5 (5 voturi)    
          exact :)) (Luni, 9 iulie 2018, 12:21)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui RobertFlorian

          președintele numește ce i se propune. Concret, Iohannis va numi persoana propusă de Toader. (Până la recentele decizii CCR președintele putea refuza numirea, moment în care Toader venea cu o altă propunere. După ultimele decizii conform principiului simetriei președintele nu mai are voie nici măcar să refuze. Dar chiar dacă nu luăm în considerare asta, chiar dacă ar avea voie să refuze, următoarea propunere vine tot de la Toader)
          Revenind. Iohannis poate numi în decretul de numire o singură persoană: cea propusă de Toader. Cum cred că știi, Toader nu o va propune pe Kovesi. Deci pe ce lume trăiești? :)
    • 0 (6 voturi)    
      Vointa ? (Luni, 9 iulie 2018, 11:26)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui RobertFlorian

      Si comunistii isi numeau stadioanele "Vointa".


      Romanii au vointa atata timp cat au bani sa consume, curatenie si un regim politic sanatos nu-i intereseaza.
      • -2 (4 voturi)    
        Daca esti roman (Luni, 9 iulie 2018, 12:27)

        RobertFlorian [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Daca esti roman, nu ar trebui sa vorbesti asa despre conationalii tai.
      • +1 (1 vot)    
        sigur vointa (Luni, 9 iulie 2018, 14:06)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        .. de a mentine scaunul sub fund!
    • +5 (7 voturi)    
      da cine o sa-i dea dreptul? (Luni, 9 iulie 2018, 11:31)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui RobertFlorian

      Numirile vor fi facute tot de PSD, prin Tudorel Toader. Si daca au nevoie, vor scoate de la CCR o decizie prin care presedintele va fi obligat sa accepte orice propunere.
    • +4 (4 voturi)    
      prpunere (Luni, 9 iulie 2018, 11:48)

      esc [utilizator] i-a raspuns lui RobertFlorian

      cine presedintele nu mai prooune dupa noile legi care intrq in vigoare luna viitore ci ministrul justitiei PSD deci urmeaza dictatura in romania politicieni no sa mai ajunga sa fie cercetati adio stat de drepr BUN VENIT DICTATURA
  • +3 (9 voturi)    
    3 concluzii: (Luni, 9 iulie 2018, 10:58)

    dan.c [utilizator]

    1. A procedat corect, nu avea ce face in conditiile date.
    2. Trebuie schimbata Constitutia si generatia tanara are forta sa faca asta. Nici un procuror sau presedinte nu poate inlocui simtul critic si implicarea societatii. Incepe sa se inteleaga asta.
    3. Cade Dragnea
  • -7 (11 voturi)    
    intre capul propriu si capul LCK... (Luni, 9 iulie 2018, 11:00)

    demaGOGU [utilizator]

    ...alegerea lui KWJ era evidenta.
  • -7 (7 voturi)    
    Grasu XXL (Luni, 9 iulie 2018, 11:00)

    lp [utilizator]

    a avut mai mult tupeu decat presedintele, incredibil.
    • +2 (6 voturi)    
      nu e buna comparatia (Luni, 9 iulie 2018, 11:56)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Fara sa incerc sa il jignesc, "Grasu XXL" nu are nici o responsabilitate decat de papagal.
      Nu poti compara responsabilitatea discuruslui, a actiunilor unui artist 'anti sistem' cu cea a presedintelui care are rol de mediator, care trebuie sa uneasca si care are si o cariera politica.

      De pe margine e usor sa comentezi. Din contra, e char si benefic, pentru ca mai castigi niste fani (sigur nu votantii PSD ii cumpara albumele/vin la concertele lui).

      Nerespectarea undei decizii a CCR (cea mai inalta entitate legiuitoare din RO) din partea unui presedinte este impardonabila democratic, politic si electoral.

      Scopul unui presedinte nu e sa aiba tupeu ci curaj.
  • +12 (14 voturi)    
    Cineva (si bravo lui) pune astfel problema: (Luni, 9 iulie 2018, 11:02)

    scaraotchi [utilizator]

    "Am impresia ca se omite din vedere un lucru: daca Iohannis semneaza decretul de revocare, LCK are solutia atacarii in contencios administrativ a acestui decret. Ce ar impiedica-o sa faca lucrul asta? Pana sa fie numit noul procuror-sef, la toamna, daca instanta decide anularea decretului, LCK revine fumusel in functie. De ce nu ar fi o ipoteza plauzibila?..."

    Rog colegii cu studii juridice sa-si dea cu parerea...
  • 0 (14 voturi)    
    La revedere Sibiu, (Luni, 9 iulie 2018, 11:08)

    constan [utilizator]

    Ma intreb cat de confortabil se va simti Dl Johanis când va veni acasa la Sibiu (presupun ca nu-si va muta domiciliul in Teleorman)?
  • +6 (16 voturi)    
    Pacat (Luni, 9 iulie 2018, 11:19)

    vasile-roaita [utilizator]

    Acum Johannis este terminat ca om politic. Il regret pe Basescu, ala s-ar fi batut cu ei i-ar fi dat cu capul de toti peretii parlamentului. Am zis eu acum citiva ani c-o sa-l regretam pe Basescu. Acum Dragnea si acolitii lor au liber la acapararea totala a Romaniei. Gen Erdogan, Orban din Ungaria si Putin. Nu mai vin pe 10 august asa cum planificasem.
    • 0 (10 voturi)    
      nu avea de ales (Luni, 9 iulie 2018, 11:49)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Nu mai era nici o varianta, decat sa execute decizia Curtii. In special cand seful comisiei de la venetia a spus acelasi lucru. Nu mai exista nici o cale de atac superioara iar chiar daca decizia CCR este politica si foarte dubioasa in sensul ce cere specific ce pasi are de urmat presedintele, tocmai pentru a nu ii mai lasa loc de manevra, decizia trebuie executata.

      Prin neexecutarea deciziei facea mai mult rau democratiei romanesti si Romaniei.

      DNA sper sa nu stea intr-un singur om si sper ca sa isi faca treaba nepartinitor si pe mai departe.
      • +1 (1 vot)    
        care democratie? (Luni, 9 iulie 2018, 14:55)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        aia in care hotii, borfasii, criminalii fac legile?
        • +1 (1 vot)    
          asa cum e (Luni, 9 iulie 2018, 15:28)

          an_drei [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Aia care e mai buna decat cea din Rusia, Corea de Nord, Turcia si celelalate. Ca nu ii perfecta, nu ii vina PSDuli, ci vina ROMANILOR care nu ies la vot, a celor ce isi dau votul pentru in 1kg de faina etc.
          PSD doar isi face meseria, e de datoria noastra sa nu ii lasam.

          Ce mi se pare trist e ca au reusit sa o dea jos si pe Codruta si au reusit si sa slabeasca legiile. Mai bine zis: scapam de cei ce vor sa ne faci investigaiile (procurori) iar apoi ii vom forta pe judecatori sa ne dea sentinte dupla placul nostru schimband legile.
  • -15 (15 voturi)    
    Ramasita basista (Luni, 9 iulie 2018, 11:19)

    Stefannel [utilizator]

    In sfarsit, unealta de politie politica a lui Basescu a fost eliminata.
    Nu inteleg ce atatea plansete si bocete: faceti ca aia din Korea de Nord la inmormantarea lui Kim Jong Il.
    Este momentul sa fie pus cineva care nu va mai face pol. politica!
  • -4 (12 voturi)    
    Hehe (Luni, 9 iulie 2018, 11:19)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Daca asta intra in turul doi, eu nu mai merg. Sa faca romanii ce stiu mai bine: sa fure si sa ia spaga neconditionat! Evul mediu e aici :))
  • +1 (7 voturi)    
    O posibilitate (Luni, 9 iulie 2018, 11:25)

    BRANDON5 [utilizator]

    O posibilitate (la care nu se gandesc prea multi in acest moment) ar fi sa o numeasca tot pe Kovesi in functia de procuror sef DNA.
    Ganditi-va, Tudorel nu mai poate sa ceara revocarea, intrucat ea a fost deja demisa pentru presupuse fapte neconstitutionale.
    • 0 (8 voturi)    
      mai sunteți mulți? (Luni, 9 iulie 2018, 11:46)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui BRANDON5

      Potrivit constituției șeful DNA este numit de ministrul justiției. Recte Tudorel Toader
      • 0 (2 voturi)    
        Partial gresit (Luni, 9 iulie 2018, 12:58)

        BRANDON5 [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, va face numirea procurorului sef al DNA.
        • +1 (1 vot)    
          referinta? (Luni, 9 iulie 2018, 13:48)

          an_drei [utilizator] i-a raspuns lui BRANDON5

          Poti da o referinta? Conform acestei stiri: http://www.gandul.info/stiri/cine-alege-seful-dna-si-procurorul-general-monica-macovei-procedura-actuala-a-fost-acceptata-de-comisia-europeana-orice-schimbare-ar-incalca-mcv-ul-10105655 propunerea o face Ministerul Justitie, avizat de CSM si presedintele doar semneaza decretul.
        • +2 (2 voturi)    
          de unde le scoți? (Luni, 9 iulie 2018, 14:00)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui BRANDON5

          Ți-ar plăcea ție să numească Lazăr, și atunci hop, îl scoți pe Lazăr din pălărie? :)))))
          Legea 303 din 2004 https://goo.gl/Zub5Fp - Rezumat: Ministrul Justiției (Toader) face o propunere, CSM dă aviz (e consultativ, poate fi da sau ba, propunerea rămâne în picioare) și președintele aprobă sau refuză (o singură dată). Dacă refuză, următoarea propunere VINE TOT DE LA TOADER. C-așa-i în dictatura PSD!
          Art. 54: Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, prim-adjunctul și adjunctul acestuia, procurorul general al Parchetului Național Anticorupție, adjuncții acestuia, procurorii șefi de secție ai acestor parchete, precum și procurorul șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism și adjuncții acestora sunt numiți de Președintele României, la propunerea ministrului justiției, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii, dintre procurorii care au o vechime minimă de 10 ani în funcția de judecător sau procuror, pe o perioadă de 3 ani, cu posibilitatea reînvestirii o singură dată.
        • +1 (1 vot)    
          nu procurorul (Luni, 9 iulie 2018, 14:59)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui BRANDON5

          seLectia o face ministrul justitie, TUDOREL, dupa ce intervieveaza canditatii!

          Nu i-ar mai muri multi inainte - decat copiii lui si nevasta si nepotii!!!
  • +7 (13 voturi)    
    Eu sa fiu in locul lui Kovesi (Luni, 9 iulie 2018, 11:33)

    vasile-roaita [utilizator]

    Acum ca este eliberata din functie m-as inscrie in USR si as candida pentru presedentie. Eu as vota cu ea.
    • +2 (4 voturi)    
      USR si-a sacrificat toti sefii de care s-a folosit (Luni, 9 iulie 2018, 12:39)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Ma intreb cine coordoneaza de fapt acest USR si ce reprezinta el.

      A folosit ca locomotive de imagine niste oameni cu ceva merite si notorietate, apoi, daca acestia au indraznit sa aiba puncte de vedere proprii, au fost exclusi sau facuti sa plece.
  • 0 (10 voturi)    
    daca stia ca nu e in stare, (Luni, 9 iulie 2018, 11:38)

    lp [utilizator]

    trebuia sa se lase suspendat. Avea o responsabilitate uriasa - ERA (la trecut) ultima speranta a oamenilor cinstiti. S-a dus pe copca .... dar nu-i problema, eu inca mai vreau sa lupt, cat timp mai e unu ca mine, nu s-a terminat
  • 0 (10 voturi)    
    Mda (Luni, 9 iulie 2018, 11:40)

    TotLaFel [utilizator]

    M-as fi asteptat la o declaratie din partea dumnealui! O asumare publica a semnarii decretului de revocare! Dar, putin ciudat sa te speli pe maini cu o alta persoana!
  • +4 (10 voturi)    
    !!!! (Luni, 9 iulie 2018, 11:44)

    nlln [utilizator]

    Deciziile Curtii nu sunt optionale , sunt obligatorii.
    Nu avea lata optiune.

    Ca decizia curtii lasa loc de interpretari ( si inca cum... a fost politica, ...decizie data de oameni de casa ai PSD..etc) este alta discutie.

    Acum sa vedem ce urmeaza.

    Exista si o decizie cu privire la numarul de Parlamentari...
  • +1 (17 voturi)    
    am avut impresia (Luni, 9 iulie 2018, 11:45)

    nocomment [utilizator]

    ca site-ul asta e citit si comentat de oameni care inteleg ce inseamna stat de drept, institutii, etc... dar dupa comentarii, se pare ca a strans destul de multi postaci de la PSD, ciuma rosie...
    Presedintele a facut doar ce trebuia sa faca intr-un stat de drept unde constitutia primeaza, indiferent daca e buna sau rea. Sunt curios daca si PSD-ul respecta statul de drept... CCR cu un membru expirat si legile votate cu 3 parlamentari fara drept de vot.
    • +1 (9 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 9 iulie 2018, 12:37)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

      Din pacate majoritatea comentatorilor care se declara dezamagiti de gestul presedintelui dau dovada de imaturitate(politica mai ales) si reactioneaza ca niste copii bosumflati pt ca nu li s-a facut pofta.
  • +3 (9 voturi)    
    ficusul de cotroceni (Luni, 9 iulie 2018, 11:49)

    tupac [utilizator]

    Johanes face pasi in spate de un an si jumatate,acum a ajuns cu spatele la zid si va incasa de la hotii psd-alde-udmr fara numar.din pacate modul in care a anuntat decizia arata noncombat politic desi avea si alte variante pe care romanii le-ar fi sustinut.a ales sa conserve o functie care devine onorifica si sa renunte la lupta.PENIBIL!!!!!
  • +4 (12 voturi)    
    multi postaci ciumati (Luni, 9 iulie 2018, 12:00)

    pepper89 [utilizator]

    dupa orice decizie a presedintelui care nu ne convine in mod special, sa bage zazanie intre votantii lui Iohannis.
    Stati parcati, noi nu ne schimbam votul, pe cine propuneti, dragnea cu averi ilicite, parte a grupului infractional organizat? sau firfirica "zero realizari in Buc" deja fluierata de Bucuresteni? Mucles ma!
    Lupta anticoruptie continua, cu alti protagonisti, poporul roman si UE o sustin! Jet continuu pe psd=pcr!
    Stim tacticile voastre deja.
  • +6 (14 voturi)    
    Robananiera nu merita Codrute (Luni, 9 iulie 2018, 12:03)

    cristi_an [utilizator]

    Romania nu merita oameni ca LCK .

    Pentru ca romania merita liviu dragna, merita nicolicea, merita kapatos, merita las fierbinti.. asa ca doresc din tot sufletul ca ro sa aiba parte doar de ce merita pana se alege praful de pe toba.
    • +1 (5 voturi)    
      hmmm (Luni, 9 iulie 2018, 13:33)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      ce-ti facu tie Tara asta,cristinele tata?
      ti-a luat samagonul de la gura?
  • +3 (11 voturi)    
    Sa speram ca (Luni, 9 iulie 2018, 12:04)

    Adri70 [utilizator]

    si-a facut bine socotelile. O suspendare ar fi insemnat promulgarea imediata a legilor justitiei. Vina nu este a lui Iohannis ci a celor fara carte, care au votat PSD + a nesimtitilor care au stat acasa cand ar fi trebuit sa mearga la vot.
  • +5 (13 voturi)    
    Deci borfasii chiar fac ce vor in Romania (Luni, 9 iulie 2018, 12:05)

    Dalinar [utilizator]

    Nu li se poate impotrivi nimeni, nici Strada, nici Presedintele, nici Exogenii, s.a.m.d.
    There is no hope. Deja prevad ca Presedintele va fi psdist pt ca.....la vot or sa se prezinte numai zombiile psd, data viitoare.
  • +4 (10 voturi)    
    Atentie ! A fost creat ,,PRECEDENTUL,,. (Luni, 9 iulie 2018, 12:11)

    hahahaha [utilizator]

    De acum toate cazurile asemanatoare vor avea acelasi parcurs. Nu zic ca este bine sau rau, dar pe viitor se va proceda ca in acest caz si nici nu va mai fi nevoie de CCR . Daca se va ajunge acolo, se va utiliza jurisprudenta dobandita .
  • +4 (16 voturi)    
    klaus, klaus (Luni, 9 iulie 2018, 12:11)

    tarabost [utilizator]

    De asta am tremurat o iarna la OUG 13 si am iesit in stranda un an de zile!
    Acum mai putem doar sa iti uram drum bun in vacanta in urmatorul an!
    Si celor care mai credeau intr-o Romanie a lucrului bine facut - la revedere Romania, bun venit in Republica Dragnea!
  • +1 (5 voturi)    
    Acum (Luni, 9 iulie 2018, 12:25)

    vasile-roaita [utilizator]

    Acum daca ar avea singe in instalatie ar trebui sa se ia de ei ca sa respecte referendumul si decizia CCR pentru un parlament unicameral cu 300 de deputati. dar fiind fost uslinos nu cred c-o va face. Presedinte de paie, asta este. Nu mai regret daca-l suspenda acum, chiar ar merita-o.
  • +3 (7 voturi)    
    Of! (Luni, 9 iulie 2018, 12:28)

    Bittick [utilizator]

    Trecand peste socul si dezamagirea momentului, incerc sa privesc obiectiv: daca presedintele nu semna decretul, ar fi fost un motiv de suspendare, tariceanu sau alt jeg ar fi devenit presedinte interimar si ar fi promulgat toate nenorocirile votate de parlament. Din porcaria asta cred ca am castigat totusi ceva: un nou lider - Laura Kovesi
    • -3 (3 voturi)    
      nu-ti face iluzii (Luni, 9 iulie 2018, 14:50)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Codruta Kovesi este terminata. Daca pana acum zice ca a fost umilita, nici nu ne putem inchipui prin ce va trece de acum inainte. Daca era un angajat anonim, un procuror oarecare, ar fi putut trai, dar acum este o tinta - vor sterge cu ea pe jos.

      Imi pare tare rau pentru ea. Cred ca cel mai bine este sa-si asigure plecarea undeva, in lume. Aici, lupta s-a terminat.
  • +2 (6 voturi)    
    Si totusi... (Luni, 9 iulie 2018, 12:28)

    nlln [utilizator]

    Simt o adanca dejamagire in legatura cu semnarea acestui decret...
  • -1 (9 voturi)    
    si inca ceva (Luni, 9 iulie 2018, 12:31)

    nocomment [utilizator]

    Nu stiu de ce toti dau in presedinte cand vinovatul e ministrul justitiei... vezi cum e politica asta
  • -3 (7 voturi)    
    Normalitate (Luni, 9 iulie 2018, 12:32)

    tontu [utilizator]

    Presedintele a luat o decizie inteleapta si sa speram ca a tras de timp doar pentru a-si pregati mutarile ca lupta anti-coruptie si de intarire a staului de drept sa continue.
    Vreau sa cred ca procurorii si judecatorii nu se vor lasa intimidati si vor gasi pana la urma ac si de cojocul lui don Livio...
  • +2 (8 voturi)    
    Oricum il vor suspenda, macar o luna... sau de tot (Luni, 9 iulie 2018, 12:42)

    D-or [utilizator]

    Vor gasi un pretext, oricare.
    Iar acum, ca s-a vulnerabilizat prin revocarea LCK, vor putea duce jocul pina la capat.
  • 0 (10 voturi)    
    Klaus esti varza (Luni, 9 iulie 2018, 12:46)

    trem [utilizator]

    Pentru moment chiar am crezut ca ai curaj, ca lupti, ca in sfarsit mai sunt si oameni care vad dincolo de intereasul lor. De unde...m-am inselat amarnic si esti o mare, foarte mare dezamagire!

    Sper sa vina Codrutza Presedinte, ca ne-am lamurit cu tine. Imi e jena ca te-am votat cu speranta in ceva mai bine......
  • -1 (7 voturi)    
    Era nevoie sa astepte!!! (Luni, 9 iulie 2018, 12:52)

    Decadere [utilizator]

    Cu totii am putut asista la masacrarea legilor.
    Acum este momentul in care CCR are 2 variante: cu poporul sau cu infractorii de rang inalt PSD-ALDE-UDMR, chiar si pe cei din Opozitie, Costa Rica, Madagascar (vezi de la Referendum incoace)
    Mi-as fi dorit, ca Johannis, sa faca personal anuntul.
    Este un moment de rascruce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nu este o procedura clara de denumire a sefului DNA dar probabil ca TT va superviza si gestiona.
    TT este un numit politic deci subiectivitatea lui si din activitatea desfasurata pana acum ne pune mari semne de intrebare(????????????) A fost capabil sa ne minta si in corespondenta cu seful pe coruptie pe probleme economice de la OECD . A ciontat de-a dreptul informatia clara si concisa ca raspuns a oficialului fata de ce a publicat el!!!!!
    Execrabil!!!Nu am incredere in el!
  • +2 (10 voturi)    
    Domnule Johannis... (Luni, 9 iulie 2018, 12:54)

    Olyx [utilizator]

    ati ratat finish-ul...Din cauza ca ati mers "la pas" si nu ati alergat, asa cum ar fi fost necesar...
  • +3 (13 voturi)    
    Ultimii 2 ani sint plini de greseli dl presedinte (Luni, 9 iulie 2018, 13:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    Si nu ma refer aici la procedura de destituire ci la tot ce s~a intimplat pe scena politica a romaniei la care ati contribuit. Va acuzam de lasitate, da, dar mai mult e vorba de lipsa unei viziuni atit de necesara unui lider dar si modul de comunicare. Ati respectat constitutia dar azi noi toti am suferit o mare infringere dar nu si voi. Dovediti ca stiti sa va asumati aceasta infringere ca sa nu cada tot pe umerii acestor bravi soldati dn strada si va depuneti mandatul...sau plimbarile sint mai convenabile? Astept cu interes sa vedem cit de mlt sinteti presedinte pina la capat? Acela a lui dracnea....
  • +2 (8 voturi)    
    Aceleasi greseli te duc la acelasi rezultat (Luni, 9 iulie 2018, 13:50)

    n.dumiritu [utilizator]

    Iohannis a pus din nou principiile peste oameni. D-aia o avem pe Dancila. Daca respecti principiul si apoi contesti urmarea alegerii, nu inseamna ca ai de evaluat si omul, si nu numai principiul?
    Daca aveti principii atit de minunate, "care se fundamentează pe tradițiile democratice ale poporului român" (cum zice mr. prezident), de ce avem domnule atitea probleme sociale?

    M-am saturat de flasnetele care-si dau drumul in aer la principii. Propun sa se inventarieze, sa se faca un recensamint al principiilor (aproape toata comunicarea de mai sus se califica), pt.ca ele oricum sint invariabile, facem un compendiu si le punem pe un disc recitate de un actor cu dictie buna. Ce rost are sa tot repeti de o suta de ori aceeasi chestie, iar oamenii sa te aprobe mereu? Vrei sa faci o carare in mintile oamenilor? Ai acum atitea posibilitati tehnice. Iti poti lua vacanta in timp ce pui purtatorul de cuvint sa puna placa. Nu poti gresi cind reciti principiile, cu atit mai putin cind pui pe cineva sa puna placa cu principii.

    Scula Tudorel si-a meritat investitia. Sper ca va fi pupat pe chelie de "marii barbati de stat" Dragnea si Tariceanu care erau incomodati de o functionara care mai avea demnitate si onoare intr-o raspundere publica. Meritul in serviciul public este actualmente oficial un delict.
    • +1 (1 vot)    
      mi-ar placea sa cred ca (Marţi, 10 iulie 2018, 12:04)

      ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Tudorel, Dragnea si Tariceanu o sa plateasca pentru astea. Sper sa fie cat mai curand.
  • -2 (6 voturi)    
    Un scepticism radical (Luni, 9 iulie 2018, 14:13)

    Setalcott [utilizator]

    De ce mai e nevoie pentru democrati-liberali sa isi dea seama ca statul de drept si separarea puterilor in stat inseamna de fapt dictatura magistratilor?
  • +5 (9 voturi)    
    coruptii, turnatorii, fostii nomenclaturisti (Luni, 9 iulie 2018, 14:21)

    1A [utilizator]

    adica jefuitorii Romaniei au castigat acest razboi. Infinit de trista aceasta zi in care Iohannis practic nu a a mai avut incotro din punct de vedere constitutional.


    CCR = PCR
    CNA sluga care implementeaza ideologia la nivelul ''comunicarii''

    Aceste doua institutii cheie trebuie deratizate de sobolani rosii daca vrem sa mai ramanem in Europa!
    • 0 (2 voturi)    
      constitutional poate, dar... (Luni, 9 iulie 2018, 16:32)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      constitutia nu ne vine de la Dumnezeu, ci d ela Iliescu.
      Iohannis putea deveni un erou, asa isi dovedeste doar lasitatea
  • +8 (8 voturi)    
    Trist (Luni, 9 iulie 2018, 15:28)

    bogdanrech [utilizator]

    Nu trebuia să se ajungă în situația asta în primul rând, dar primii vinovați sunt cei care nu au votat care, de fapt, au votat cu PSD-ul în proporție de 60%, 11 milioane de români! Ăștia 11 milioane care nu s-au obosit o zi o dată la 4 ani .Câteva ore nu au sacrificat atunci ca acum să piardă înzecit prin muncă și timp. Acest ”n-am cu cine să votez!” aduce voturi PSD-ului de 28 de ani și milioanele de români nici astăzi nu pricep!
  • +2 (4 voturi)    
    presedintele USL (Luni, 9 iulie 2018, 16:30)

    sorin3 [utilizator]

    Vi-l mai amintiti pe Crin impingind-ul pe Johannis spre postul de prim ministru? Stiau cei de la USL de ce!

    Pare din ce in ce mai evident ca intrega tevatura inceputa de la ordonanta 13 e doar un plan bine pus la punct de a ne impinge pe toti inapoi in lehamitea care le-a asigurat puterea timp de 80 de ani.

    Mai demult se dadea foc la conace si se taiau capete.
    Acum asistam plini de civilizatie la crearea unei noi clase de nobili, si implicit la transformarea noastra in sclavi. Asemanarea dintre sistemul de azi si cel medieval e izbitoare...
  • +4 (4 voturi)    
    pana cand? (Luni, 9 iulie 2018, 17:23)

    g01an [utilizator]

    de acum inainte va trebui sa luam in considerare foarte serios pentru ce platim noi taxe in tara asta.

    varianta cu greva fiscala devine din ce in ce mai atractiva, mai ales ca nu este nevoie de un numar exagerat de mare de participanti pentru a crea un impact suficient de evident.

    m-am saturat sa platesc taxe si pentru ca cei care muncim cu forme legale suntem in minoritate in tara asta, de fiecare data sa se voteze impotriva interesului general (nu doar al nostru).

    ce alternative mai am sa-i fac sa inteleaga ca nu se mia poate continua asa? sa ma duc sa le dau cu bata in cap sa inteleaga de frica? am ajuns la limita rabdarii de multa vreme.
  • +1 (5 voturi)    
    Johannis s-a purtat ca un las. Trista zi. (Luni, 9 iulie 2018, 19:42)

    grunespferd [utilizator]

    Lasitatea nu e doar faptul ca a revocat-o. Asta as putea sa inteleg, doar ca sa nu ajunga Tradiceanu presedinte interimar. Ar fi un dezastru national, si o mare bucurie pentru rusi. Las este sa nu iti asumi decizia umilitoare de a executa un profesionist, sub amenintarea mafiei.
    Mare dezamagire.