IMAGINI: Momentul prăbușirii avionului MiG 21 LanceR la Baza aeriană Borcea

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2018, 15:20 Actualitate | Esenţial


Momentul prabusirii avionului MiG LanceR
Foto: Captura video
Filmul prăbușirii avionului de vânătoare MiG 21 LanceR, sâmbătă, la baza aeriana Borcea, în timpul unui show aviatic, a apărut pe rețelele de socializare. În imagini se poate vedea cum aeronava explodează în momentul impactului cu solul și cum ia foc. Pilotul, locotenent-comandorul Florin Rotaru, a murit, carbonizat, după ce ar fi refuzat să se catapulteze astfel încât să ducă avionul cât mai departe de oamenii care participau la eveniment.



Pilotul avionului, locotenent-comandorul Florin Rotaru, în vârstă de 36 de ani, îndeplinea funcția de pilot-șef în cadrul Escadrilei 861 Aviație Luptă a Bazei 86 Aeriană Fetești. Era pilot clasa I, avea la activ peste 400 de ore de zbor, din care aproximativ 250 pe MiG-21, potrivit Ministerului Apărării. Florin Rotaru era căsătorit și avea doi copii.

















12067 vizualizari

  • +23 (37 voturi)    
    Povesti (Duminică, 8 iulie 2018, 15:24)

    AdrianBorza [utilizator]

    Intrebati un pilot despre treaba cu catapultarea si evitarea victimelor: dupa ce a indreptat avionul intr-o directie sigura, catapulteaza, daca functioneaza sistemul de catapultare. Nu e nevoie sa stai in avion pana face bum.
    • +2 (12 voturi)    
      Oare? (Duminică, 8 iulie 2018, 16:50)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Știi dumneavoastră precis condițiile în care a avut accidentul? Poate a avut nevoie de cineva să direcționeze avionul până a coborât sub 110 m altitudine unde este minimul de catapultare la MIG 21 pentru a supraviețui.

      Nu elimin eroare de pilotaj/defectarea sistemului de catapultare sau altceva dar mă îndoiesc că aveți îndeajuns de multe date să dați verdictul (foarte apreciat de altfel de piloții de canapea).
      • +2 (2 voturi)    
        Scaunul catapultabil făcut de Elbit nu a mers (Marţi, 10 iulie 2018, 2:01)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Scaunul catapultabil produs de compania israeliana Elbit nu a funcționat. Acesta este adevarul.
    • 0 (6 voturi)    
      nu cred (Duminică, 8 iulie 2018, 17:58)

      gica69 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      nu sunt expert dar nu cred ca se putea catapulta de la 5 -10 m "altitudine" .
    • +5 (7 voturi)    
      ...da' daca .. (Duminică, 8 iulie 2018, 18:00)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      ... catapultarea nu a functzionat ? Intreb si eu ...
    • +5 (5 voturi)    
      la asta ma gandeam si eu... (Duminică, 8 iulie 2018, 19:53)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      presa spune ca avionul s-a prabusit la 10-12 km de locul unde era adunata lumea. Deci culmea ca saracul pilot nu a avut timp sa se catapulteze in mijlocul campului cand exista duzina de filmulete pe net care arata situatii cu piloti catapultandu-se in max 5 secunde inainte de impact. Iar autoritatile noastre o lalaie cu faptul ca au acum flota e toata la sol, chiar daca Tutuianu sppunea ca avioanele sunt super-verificate. Asa fac de fiecare data cand se prabuseste un Mig, le pun la sol si apoi le dau drumul iar cand de fapt Migurile trebuie trimise toate la cimitir.
    • +1 (1 vot)    
      se poarta in aviatie (Luni, 9 iulie 2018, 11:29)

      Alelu [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Basmele cu "eroul pilot care zboara avionul pina la impact, doar ca sa evite alte victime" e foarte popular in aviatia militara romana.

      Ca in acel accident de la Turda, unde omul face un split S de la altitudine prea mica, il zboara in pamint si astia il scot pronto erou cu evitarea caselor in zona. De parca ala cu mansa in burta ii mai ardea de case, cu pamintul venind spre el.
  • +6 (12 voturi)    
    Ca militar in rezerva cu 35 de ani de (Duminică, 8 iulie 2018, 18:42)

    Rescator [utilizator]

    serviciu ințeleg durerea și frustrarea colegilor pilotului
    decedat in misiune.DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA
    IN PACE.Rog cetațenii romani care mai iubesc,fie și
    discret,Romania sa ințeleaga ce simt militarii romani
    cand sunt facuți nesimțiți incepand din 2010 și pana astazi.Autori ai insultelor sunt mazetele politice
    corupte,adesea fara nicio meserie in afara de datul
    din gura.Acum numita Volguța este fericita ca a ramas cu o pensie nesimțita.Nu știu cat vor mai
    rabda militarii insultele și umilinșa!
    • +4 (12 voturi)    
      daca nu mai rabda sunt liberi sa demisioneze (Duminică, 8 iulie 2018, 19:04)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      sloganul asta PSD-ist cu militarii care ar fi "facuti nesimtiti din 2010 pana astazi" e penibil.

      Te deranjeaza ADEVARUL ??? in 2010 poporul roman a aflat ADEVARUL - fap[tul ca politistii, militarii, jandarmii, gardienii din puscarii si multi altii sunt BUGETARI SPECIALI.

      problemaa e ca majoritatea romanilor care muncesc, nu au salarii DECENTE si atunci normal ca sunt invidiosi pe salariile bugetarilor speciali

      sunt nesimtiti cei care au dat PENSII NESIMTITE unor politisti care s-uau pensionat la 40-45 de ani....aia e intradevar nesimtire!

      adica toti se pensioneaza la 60-65 de ani dar unii cu 20 de ani mai devreme.
      • -3 (5 voturi)    
        Sloganul nu este pesdist. (Duminică, 8 iulie 2018, 19:18)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Pesediștii de rit profund stalinist au preluat
        insultele si batjocura de la celebra troica
        Udrea-Basescu-Boc(aștia sunt in ordinea de
        precadere).Nu este deloc greu sa se consulte
        presa din perioada 2010 și pana astazi si,la nevoie sa luați interviuri mazetelor politice fara
        nicio meserie.Apropo,cunoașteți vreo țara de pe
        glob in care militarii sa fie batjocoriți in așa hal
        de catre LT-urile politice!?
      • -1 (7 voturi)    
        esti pe alaturi (Duminică, 8 iulie 2018, 19:25)

        gica69 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        prietene , daca e asa simplu : de ce nu te-ai facut si tu pilot de supersonic ? ce te-a impiedicat ? sau jandarm . sau angajat intr-un penitenciar .... emani fustrare de asistat social .... probabil in '90 aplaudai minerii care bateau studenti . inca ceva : vorbim de un accident : refuleaza si tu in alta parte. macar din respect . admitand ca stii ce e ala respect :am dubii ...
        pensionare placuta !
        • +2 (2 voturi)    
          haha (Luni, 9 iulie 2018, 11:34)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui gica69

          stiu eu prea bine cat de usor e sa intrii in structurile MAI. acum cativa ani, taxa de intrare la academia de politie era undeva la 10 - 15 000 de euro. daca nu ai pe cineva in spate esti mancat si daca intri. daca iesi agent si nu ai pe nimeni te trimit in ceva sat uitat de lume sau poate la rutiera. cum ai pe unchiul sa te ajute ajungi direct in oras. doar naivii cred ca merge pe merit oriunde in structurile de stat din rromania.
        • +1 (1 vot)    
          si tu esti tot pe laturi (Luni, 9 iulie 2018, 11:46)

          eGerula [utilizator] i-a raspuns lui gica69

          Ai dat o replica de 2 lei. Am facut armata si am rude care lucreaza sau au lucrat in MAI/MApN. Nu toti merita pensionarea la 45 de ani. Sunt multi care invart niste hartii prin birouri, lucreaza in parcuri auto, la popota, intretinere etc.
          Si ca sa-ti raspund in acelasi ton: Bai desteptule, daca e asa de simplu ce fac eu de ce nu te-ai facut si tu ...
          • +1 (1 vot)    
            pentru asitati (Luni, 9 iulie 2018, 20:03)

            gica69 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

            @blec-bierd : eu am intrebat de pilot de supersonice nu de militian care sta la panda cu radaru ' cred ca tu asta cautai ... nasol !
            @eGerula : eu am folosit un limbaj decent. nu accept sa fiu insultat de un mos teaca . taica: pensia ti-o platesc eu, ba desteptule, din taxele pe care firma mea le plateste la bugetul de stat. ai avut vreodata responsabilitatea de a asigura salariile la peste 50 de oameni ? dupa cum te exprimi: clar ca nu ! ah, da: daca ai fi pensionar MApN: de ce luna asta va vin pensiile mai tarziu ? traiasca partidu care iti da un mic si voie sa postezi !
  • +4 (6 voturi)    
    Mig21, 400 ore de zbor...... (Duminică, 8 iulie 2018, 22:58)

    matdo [utilizator]

    Un pilot american, la terminarea școlii de pilotaj(22ani), are cel puțin 1700 ore de zbor. Alta pregatire, alta logistica,etc...... Cunosc foarte bine condițiile de pregătire din școala de aviație de la Bobocu. Suntem departe.
    • +1 (1 vot)    
      nope (Luni, 9 iulie 2018, 20:05)

      gica69 [utilizator] i-a raspuns lui matdo

      Alta pregatire, alta logistica,etc : corect ar fi "alti bani, mai putini corupti ".
  • +1 (1 vot)    
    Eroii patriei (Luni, 9 iulie 2018, 11:25)

    Alelu [utilizator]

    A fost o simpla trecere in formatie, la 5-600km/h, fara schimbari de directie sau altitudine. Din pacate nu cred ca vom afla vreodata cauza REALA.
    La Bobas au facut manevre mult mai periculoase si nu s-a angajat niciunul.

    Foarte interesanta prabusirea...se lasa pe o aripa si cade usurel spre sol.

    L-au facut deja erou, desi prin zona aia nu prea avea ce sa evite si nici nu trebuia sa stea cu el pina jos.

    250 de ore pe MiG si te bagi la show-uri...trist.