Viorica Dăncilă, întâlnire cu Juncker și Timmermans

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2018, 18:53 Actualitate | Esenţial


Dancila si Juncker
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dăncilă urmează să aibă, săptămâna viitoare, o întâlnire cu președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, și cu prim-vicepreședintele CE responsabil de justiție și statul de drept, Frans Timmermans, iar ministrul Justiției, Tudorel Toader, cu comisarul european pe justiție, Vera Jurova, potrivit unui draft de program al executivului comunitar.

Întâlnirile programate pentru premierul Viorica Dăncilă, marți, 10 iulie 2018, la Bruxelles:
  • Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, și prim-vicepreședintele Frans Timmermans se întîlnesc cu Viorica Dăncilă.
  • Comisarul european pentru buget, Günther Oettinger.
  • Comisarul european pentru agricultură, Phil Hogan.
  • Comisarul european pentru politică regională, Corina Creţu.
La rândul său, vineri,  13 iulie, la Innsbruck, Austria, ministrul Justiției, Tudorel Toader, se va întâlni cu comisarul european pe Justiție, Vĕra Jourová. Austria a preluat președinția Consiliului UE.

Reamintim că în ultima perioadă Comisia Europeană și-a întețit avertismentele față de România, în contextul mdificărilor legislative din Justiție, operate de majoritatea PSD-ALDE.

Miercuri, Comisia Europeană s-a declarat tot mai îngrijorată de modificările legislative privind justiția din România și a avertizat că nu va ezita să ia măsuri, dacă va fi nevoie, pentru a asigura compatibilitatea legilor românești cu legislația UE relevantă în domeniul justiției penale, al cooperării polițienești și al standardelor internaționale.

Parlamentul a decis modificarea Codului penal, redefinind infracțiunea de abuz în serviciu.

















3103 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Make a photo? (Vineri, 6 iulie 2018, 18:58)

    aladdin [utilizator]

    .
    • +2 (8 voturi)    
      Pavianca E Frumoasa (Vineri, 6 iulie 2018, 20:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Dar e Fenomenal de Proasta!
    • +1 (1 vot)    
      Mache more.... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 12:40)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      O să facă ăia încleștare de fălci de la abținerea de a pufni în râs. Noroc că au experiență diplomatică și poate că și știu cât îi poate pielea de la eventualele întâlniri anterioare pe la Bruxelles....
  • +24 (24 voturi)    
    Pfff (Vineri, 6 iulie 2018, 18:59)

    Captain Obvious [utilizator]

    O văd și aia cât e de proasta
    • +12 (12 voturi)    
      Pentru o tara cu 40% analfabeti? (Vineri, 6 iulie 2018, 20:28)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu ne reprezinta pe toti, sigur, dar pe 40% dintre noi ii reprezinta perfect.
  • +22 (22 voturi)    
    Asta (Vineri, 6 iulie 2018, 18:59)

    tarabost [utilizator]

    ar fi trebui vazuta! Cum o sa-i puna ea la punct:)! He, he!
    • +9 (9 voturi)    
      Se dă la TV? (Vineri, 6 iulie 2018, 20:35)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      Pe Latrine
  • +8 (8 voturi)    
    Aha (Vineri, 6 iulie 2018, 19:07)

    JHolden [utilizator]

    Vorbeste Anca Alexandrescu cu gura primului incompetent.
  • +14 (14 voturi)    
    Haios ! (Vineri, 6 iulie 2018, 19:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Haios tare ! Mafia incearca disperata schimbarea la față Din păcate VD e [...] de dă în gropi, iar TT un gargaragiu, sluga de hoti si un penalist de o mediocritate lucie, recunoscut ca „somitate” doar pe Bahlui.
  • +10 (10 voturi)    
    Hai sa ne oprim să îi zicem premier (Vineri, 6 iulie 2018, 19:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    E o rușine că ocupa poziția asta. Asta nu merita sa fie nici femeia de serviciu de la guvern.
  • +8 (8 voturi)    
    o da... (Vineri, 6 iulie 2018, 19:43)

    liviu_ [utilizator]

    ce as da pt o inregistrare a TUTUROR convorbirilor intre astia!
  • +11 (11 voturi)    
    Meic foto? (Vineri, 6 iulie 2018, 20:14)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Aghein?
  • +8 (8 voturi)    
    va fi un standup comedy romanesc (Vineri, 6 iulie 2018, 20:55)

    averageJoe [utilizator]

    n-ar fi nicio pb daca nu ar fi tot Romania cea care suporta toate costurile, inclusiv biletele de intrare..
  • +9 (9 voturi)    
    Dialogul intre cei doi (Vineri, 6 iulie 2018, 21:49)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Va fi la fel cu dialogul intre Patapievici si un bolovan cu diferenta ca bolovanul nu spune tampenii.
  • +9 (9 voturi)    
    O sa i-o traga in freza de pavian (Vineri, 6 iulie 2018, 22:40)

    cartofil [utilizator]

    Dar femeia pare atat de analfabeta functional ca probabil ca nu va pricepe ce i se intampla. Ba poate va crede, cand pleaca de acolo, ca a fost laudata.
    • +5 (5 voturi)    
      ponta dupa suspendarea din 2012 s-a intors de la (Vineri, 6 iulie 2018, 23:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Barroso cu o lista de 11 puncte pentru a le rezolva. Pentru VV Dancila cate puncte va avea lista? Sau nu este cazul . . .
  • +10 (10 voturi)    
    Dancila... (Vineri, 6 iulie 2018, 22:41)

    blackarrow [utilizator]

    da in gropi de proasta ce e , e un afront adus umanitatii in general , iar toader e bun sa vrajeasca , un specimen ce n-ar recunoaste in ruptul capului ca nu face bine ce face , el parca e fra'su lui dragnea si tariceanu , creaturi
    fara constiinta .
    Ar fi cazul ca europenii sa puna saua pe ei si sa le arate un frumos exemplar natur de pisica moarta , poate se mai trezesc ...
  • +7 (7 voturi)    
    Mai traiesc aia dupa atata HeHe? (Vineri, 6 iulie 2018, 23:15)

    Dalinar [utilizator]

    Nu I-a bagat in pamant, Pavi?
  • +4 (4 voturi)    
    muncile lui Hercule au fost nimic (Vineri, 6 iulie 2018, 23:34)

    revo [utilizator]

    pe langa ce va trebui sa indure un om inteligent, cu mintea brici si limba ascutita, ca Juncker, care va trebui s-o suporte pe vitica Vasilica vreo 30 de minute. Ce misto o sa faca de biata femela, chiar daca ea nu se va prinde.
  • 0 (2 voturi)    
    Tariceanu (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 8:12)

    ruskimushki [utilizator]

    a mai inscris niste evenimente la categoria "shi altele"...
  • -2 (4 voturi)    
    Foarte bine ca o sa se intalneasca, poate (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 9:10)

    xrogo [utilizator]

    ne vor spune inaltii demnitari UE ce si cum trebuie facut cu legile justitiei si Codurile Penale, nu numai ca sunt ingrijorati si preocupati!
    • 0 (2 voturi)    
      Unkiu Tau Varanu (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 12:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ar putea fi in locul Docilei?
    • +1 (3 voturi)    
      Ai scos capul, X-Kroko? (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 12:44)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu este nevoie să ne spună nimeni - oamenii au ieșit în stradă și au spus foarte clar: FĂRĂ PENALI în funcții publice, fără iertăciuni la furăciuni, iar eu aș adăuga fără zvoneri/răspândaci/agitatori-propagandiști/trollovi mosko-teleormano-neisprăviți... auzi bâzul pe căciula ta rusească? Este o muscă mare cât un condor....
      • -2 (2 voturi)    
        Mi-e foarte clar, au iesit in strada un (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 13:36)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        procent minuscul din romanii cu drept de vot, de ce i-as asculta pe aia?
        • 0 (0 voturi)    
          Mircica, breh, la Piata Victoriei (Duminică, 8 iulie 2018, 11:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Ti ai dat singur interzis si ai legitimat protestele