Olt: Şoferul care a provocat accidentul mortal transmis live pe Facebook a fost arestat

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iunie 2018, 21:00 Actualitate | Esenţial


Inca un accident mortal transmis live pe facebook
Foto: captura facebook
Şoferul care vineri seară a provocat accidentul rutier din Olt soldat cu decesul a două persoane a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, el urmând să fie dus în arestul Inspectoratului de Poliţie, informează News.ro. Decizia instanţei nu este definitivă şi poate fi atacată la instanţa superioară.

Judecătoria Slatina a decis sâmbătă după-amiază arestarea preventivă pentru 30 de zile a bărbatului care a provocat accidentul rutier de vineri seara în urma căruia au murit două persoane, el fiind acuzat de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă şi conducere sub influenţa băuturilor alcoolice.

Decizia instanţei nu este definitivă şi poate fi atacată la Tribunalul Olt. Bărbatul a fost dus în arestul IPJ Olt.

Accidentul de vineri seară s-a produs în timp ce Cătălin Şindilă, pasagerul din stânga şoferului, maşina având volanul pe dreapta, transmitea live pe Facebook. Şindilă a postat sâmbătă pe Facebook o fotografie a şoferului, spunând că acesta l-a "nenorocit", în condiţiile în care soţia lui a murit în accident.

Postarea lui a atras mai multe critici. "Vai de capul tău. Nu eşti victimă, eşti la fel de vinovat (...). Ţi-ai dus soţia către moarte", scrie cineva.

Accidentul s-a petrecut în comuna Slătioara. În momentul în care echipele de intervenţie au ajuns la faţa locului, două persoane din maşina care a intrat pe contrasens se aflau în stop cardio-respirator şi nu au mai putut fi salvate, fiind declarat decesul. Cele două persoane care şi-au pierdut viaţa sunt o femeie de 34 de ani, soţia pasagerului care transmitea live pe Facebook, şi un bărbat de 48 de ani, şofer al celuilalt autoturism.



Citeste mai multe despre   


















2463 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Alt "cetatean" (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 21:10)

    adrian88000 [utilizator]

    cu volanul pe dreapta. Spun cetatean , ca daca spun de fapt ce fel de individ este acesta , ma cenzureaza HotNews.
    Cand se vor radia din circulatie toate masinile cu volanul pe drepata din Romania ?Sunt proiectile zburatoare pe sosele !
    • -1 (9 voturi)    
      Amice, (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 22:17)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      șoferul era beat-mort. Crimnală nu este mașina ci șoferul. In logica ta, ar trebui interzise toate masinile.
      • +3 (7 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 23:15)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

        In logica "altui cetatean" ar trebui interzise masinile cu volan pe dreapta, asta a zis, nu stiu de unde a rasarit deductia ta extraordinar de "logica".

        Omul a zis ca ar trebui interzise acele masini, tu ai contorsionat si ai zis ca toate. Deci, in logica ta, ar trebui sa interzicem si rachetele. Tu citesti in romana, lucruri clare, si interpretezi in rusa sau cum?
        • +2 (4 voturi)    
          Am dedus de unde nu ai citit tu: (Duminică, 1 iulie 2018, 9:38)

          alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          "Sunt proiectile zburatoare pe sosele !"
          La fel ca cele cu volan pe stanga.

          Repet: nu masinile ucid ci oamenii prosti care le conduc. In cazul de fata, masina nu are nicio vina.

          Cine interpreteaza ruseste?
          • 0 (0 voturi)    
            Alibaba (Duminică, 1 iulie 2018, 23:31)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

            Ai dedus gresit ! Le-am comparat cu niste proiectile zburatoare. Nu am zis ca ar trebui interzise proiectilele , trenurile si avioanele pe sosele !
            Dar atentie ! O masina cu franele ce nu functioneaza , cu anvelope foarte vechi si uzate, etc., tot " proiectile zburatoare" sunt. Indiferenr cat de destepti sunt oamenii care le conduc.
      • +3 (7 voturi)    
        No shit Sherlock (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 23:47)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

        Masinile cu volan pe dreapta nu sunt un accident pe cale sa se intample ?

        Ia spune-mi cum faci o depasire pe un drum cu o singura banda pe sens fara sa intri pe contrasens fara sa vezi daca vine o masina din sens opus?
        • +2 (4 voturi)    
          Prostii (Duminică, 1 iulie 2018, 8:22)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          1. La accidentul asta n-a fost depasire, a fost viteza prea mare si sofer baut!
          2. Poti depasi pe in drum cu o singura banda de sens daca incepi depasirea de la oarece distanta, cat si vizibilitate suficienta, indiferent pe ce parte e volanul. Daca nu ai vizibilitate, astepti!
          La fiecare accident din depasire provocat de o masina cu volanul pe dreapta sunt 100 de accidente provocate de depasirea neregulamentare a soferilor cu masini cu volan pe stanga! La accidentul cu microbuzul din Ungaria, si ala transmis Live pe FB, de sofer, volanul era pe stanga! Acolo au murit 8 oameni!
          Eu as zice ca soferii romani sunt un accident pe cale sa se intample!
        • 0 (2 voturi)    
          Lol (Duminică, 1 iulie 2018, 11:03)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Cu grija si atenție :))
      • 0 (0 voturi)    
        Nu toate ! (Duminică, 1 iulie 2018, 23:26)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

        Doar cele cu volan pe dreapta .
    • -2 (8 voturi)    
      Nu se poate (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 22:38)

      IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Nu ai cum sa interzici, nu te lasa legislatia UE.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru IonFrom Raion (Duminică, 1 iulie 2018, 23:33)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

        Ai dreptate ! Dar dupa ce U.K. iese din U.E. ? Atunci se va putea ?
    • +3 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 30 iunie 2018, 23:28)

      287 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      'masini de lux "bulgaresti"? sunt pline drumurile de cazane inmatriculate in BG. Si la volan sunt bivoli traditionali romani...
    • 0 (2 voturi)    
      Lol (Duminică, 1 iulie 2018, 11:02)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      In logica ta ar trebui interzise toate mașinile cu volan pe stânga in UK si Australia :))))