Gabriela Firea, despre modalitatea de modificare a Codului penal: Săptămâna viitoare va avea loc o întâlnire a experţilor din domeniul juridic și se va lua o decizie

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2018, 20:16 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Vicepreşedintele PSD Gabriela Firea a declarat, vineri, după şedinţa Comitetului Executiv Naţional al partidului, că săptămâna viitoare va avea loc o întâlnire a experţilor din domeniul juridic, parlamentari şi miniştri, în care se va decide modalitatea de adoptare a modificărilor la Codul penal, prin ordonanţă de urgenţă sau prin procedură parlamentară, relatează Agerpres.

Întrebată dacă la şedinţă s-a discutat procedura prin care vor fi modificate Codurile penale, prin ordonanţă de urgenţă sau prin Parlament, Firea a răspuns că o decizie în acest sens va fi luată după o întâlnire a experţilor partidului din domeniul juridic.

"După Comitetul Executiv, când s-au stabilit principiile de bază care au fost deja transmise în comunicatul de presă şi explicate de domnul preşedinte, săptămâna viitoare va avea loc o întâlnire a experţilor din domeniul juridic, a colegilor noştri parlamentari, miniştri şi se va lua o decizie în acest sens", a explicat Firea.

Chestionată dacă se va emite o ordonanţă de urgenţă pe această temă, Firea a spus: "Se va lua o decizie în acest sens, nu pot să fac speculaţii".

Și secretarul general adjunct al PSD, Codrin Ștefănescu, a spus că începând de luni va fi aplicat un plan pe puncte, subliniind că ”vom explica fiecare pas pe care îl facem și îl și facem” și că ”de data aceasta trebuie să mergem rapid până la capăt”.

Gabriela Firea a mai spus, răspunzând întrebărilor jurnaliştilor, că la Comitetul Executiv nu s-a discutat despre suspendarea preşedintelui Klaus Iohannis şi nici despre numirea lui Gabriel Vlase la conducerea SIE. "Chiar nu s-a discutat subiectul deloc", a menţionat ea.

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat vineri că îşi cere iertare că "s-a lungit atât de mult elaborarea Codului penal", precizând că maniera de până în prezent, din Parlament, s-a dovedit a fi una greşită.

"Le-am spus că obiectivele mele rămân aceleaşi, şi anume programul de guvernare să fie pus în practică, şi va fi pus, iar statul paralel să fie zdrobit, şi va fi zdrobit. Îmi cer iertare acum miilor de români care unii stau în puşcărie pe un articol neconstituţional (...) Îmi cer iertare că s-a lungit atât de mult elaborarea Codului penal. Maniera pe care am avut-o (...), în Parlament, s-a dovedit că a fost una greşită", a declarat Dragnea după Comitetul Executiv Naţional al formaţiunii. 



















1876 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Ce experti (Vineri, 22 iunie 2018, 20:19)

    mitg [utilizator]

    O echipa formata din pandele si cretinul ala de la PR care a conceput campania "simona a fost huiduita"?
    • +3 (5 voturi)    
      Nicolicea, Iordache, Tudorel..... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Diplome cumparate la Universitatea Spiru Haret, Invatamant la distanta, Turnu Severin sau obtinuta pe baza de dosar de cadre cum s-a intamplat la Tudorel. Dar va dati seama ce destept a fost Tudorel daca a reusit la facultate doar la a treia incercare, desi practic la drept era omul si locul, intrucat trebuia sa ai dosar de cadre. Picau doar 2-3 asa, de forma,. sa nu se zica ca nu e admitere iar TT a fost doi ani la rand exact printre cei 2-3 picati. Va dati seama ce inteligenta sclipitoare la domnul ministru si rector ??? Va dati seama, daca asta e rector, in ce mocirla ne scaldam in Romania.
  • +10 (12 voturi)    
    Expertii... (Vineri, 22 iunie 2018, 20:20)

    nlln [utilizator]

    Iordache si T Toader.
  • +9 (11 voturi)    
    experti? (Vineri, 22 iunie 2018, 20:27)

    zigot [utilizator]

    nicolicea si nicolae, bine sustinuti de . de . de .de
    tudorel toader;
  • +9 (11 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 22 iunie 2018, 20:34)

    Tony_K [utilizator]

    “Expertii” in domeniul juridic! :))
    • +5 (7 voturi)    
      Da, ce nu e clar? (Vineri, 22 iunie 2018, 21:30)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Experti in furat... astia stiu cel mai bine domeniul juridic, iar PSD e plin de ei.
  • +9 (11 voturi)    
    Sigur ca da (Vineri, 22 iunie 2018, 20:52)

    avint [utilizator]

    Se vor intalni "expertii" Nicolicea, Ciordache, Serbanica soferul, sluga Toader si "ingerii dreptatii" de la luju.ro.
    Vor face o analiza cu rezultat previzibil..
    Ba, voi va mai suportati? Noi nu.
  • +6 (8 voturi)    
    expertii astia is laureatii nobel ai psdului? (Vineri, 22 iunie 2018, 21:09)

    vidra [utilizator]

    bucurestiul e ca dupa razboi dar "duamna" are alte preocupari, cum ar fi pupatul in fund a unui dublu condamnat penal
  • +6 (8 voturi)    
    Ai văzut blonda deșteaptă? (Vineri, 22 iunie 2018, 22:24)

    Observatory [utilizator]

    Curățenie in mizerabilul de București , ca mai vin emigranți din Siria și rad de romani..
  • +4 (6 voturi)    
    Firea folosește cuvinte mari. (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 9:02)

    asavreau [utilizator]

    Cred-că Firea nu știe ce-i ăla //expert//,altfel nu s-ar împăuna aiurea.Eu cred-că nu au o soluție și așteaptă ca Dragnea să se liniștească după dușul rece primit,ca să le dea ordin ce să facă.Până atunci Firea mestecă ceva ca să pară că muncește.Adevărul este că condamnarea lui Dragnea le-a stricat vacanța și sunt cătrăniți.Felicitări justiției-judecătorilor care au dat sentința.
    • 0 (0 voturi)    
      teleprompterista (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 17:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ce sa faca? Citeste si ea ce a primit de la sefu suprem. Desi l-ar manca cu fulgi cu tot.
  • +3 (5 voturi)    
    experti (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:40)

    Ilidia [utilizator]

    Adica e vorba de marii "juristi" facuti experti la apelul bocancilor Nicio-lichea, Ciordache, Serban-gusatul sia ltii asemenea...