Tudorel Toader, prima reacție după motivarea CCR: Decizia aceasta foarte explicită mai pune o temelie la fundamentele statului de drept

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2018, 12:36 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook - Tudorel Toader
Ministrul Justiție, Tudorel Toader, după motivarea deciziei CCR prin care a stabilit că președintele Klaus Iohannis „urmează” să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al DNA: ”a câștigat, dacă vreți statul de drept. Decizia aceasta foarte explicită mai pune o temelie la fundamentele statului de drept”. 

”Repet cu convingere, pentru buna funcționare a statului de drept este necesar ca fiecare dintre noi să ne cunoaștem bine competențele, este necesar să le respectăm integral, la timp, în limitele de competență trasate de Constituție, de lege”, a adăugat Toader, care a subliniat că  ”independența judecătorilor nu o schimbă nimeni, nici ministrul, nici președintele, nici CCR, procurorii ramân independenți în instrumentarea cauzelor. Niciun mininistru nu se va duce în baza acelei autorități sa întrebe un procuror despre modul de soluționare a unei cauzei”.

Curtea Constituțională a publicat miercuri motivarea deciziei prin care a stabilit că președintele Klaus Iohannis „urmează” să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruţa Kövesi, argumentând că în condițiile în care șeful statului nu a avut „nici o obiecţie cu privire la regularitatea” procedurii iniţiate de ministrul justiţiei „ar fi trebuit să emită decretul de revocare”.

Judecătorii constituționali invocă articolul art.132 alin.(1) din Constituţie, care prevede că „procurorii îşi desfăşoară activitatea potrivit principiului legalităţii, al imparţialităţii şi al controlului ierarhic, sub autoritatea ministrului justiţiei”.

Acest articol „este un text cu caracter special, care stabileşte o putere de decizie a ministrului justiţiei asupra activităţii desfăşurate de procurori”, spun judecătorii. 




















2847 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Nu mai e sarac (Vineri, 8 iunie 2018, 12:41)

    ruskimushki [utilizator]

    ci absent cu duhul.
  • +8 (10 voturi)    
    slugarele... (Vineri, 8 iunie 2018, 12:46)

    liviu_ [utilizator]

    sa te inregistrezi si sa dai play la inregistrare...
    pun pariu ca atunci nici macar tu nu o sa te crezi!

    apropos... nu are voie nimeni sa critice o decizie a CCR dau e voie sa se laude acea decizie?! nu e putin ipocrizie?!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e o decizie explicita, CCR abereaza (Vineri, 8 iunie 2018, 14:14)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      grav si nu e consens intre judecatori, 3 sunt contra, 2 au alta parere si 4 sunt ticalosi.

      Cititi contradictiile din motivare, se contrazic aproape la fiecare paragraf, sufera de un caz grav de limba de lemn si nu e nimic clar.

      De ce? Fiindca uneori si cei mai mari ticalosi au teama ca nu-si acopera spatele suficient si astfel iese o gluma de decizie, care nici nu ne arunca in dictatura complet, dar nici democratica nu e.
    • +2 (2 voturi)    
      CCR al PCR? (Vineri, 8 iunie 2018, 14:28)

      kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Chestia cu" nu ai voie sa critici deciziile CCR " poate ca ar avea un fundament daca respectivii ar fi niste somitati in domeniu ajunsi acolo prin concurs.Din pacate sunt niste lepre numite politic astfel ca CCR-ul a ajuns un fel de miniparlament.
  • +8 (10 voturi)    
    Cu vocea sugrumata intr-un "alto castrato" (Vineri, 8 iunie 2018, 12:51)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Grgamel mai da o palma logicii si bunului simt. A executa la ordin ticalosii ce submineaza evident statul de drept si justitia independenta e una dar a mai si minti cu nerusinare si a miza pe lipsa de informare a majoritatii Romanilor e chiar o ticalosie. Unsurosul personaj mai adauga o "buba" profilului sau de sluga ticaloasa.
    • 0 (0 voturi)    
      ... venind din mlastina (Vineri, 8 iunie 2018, 14:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ne spune ce stie el din puturile gandirii de partid
  • +7 (9 voturi)    
    Ca la Radio Erevan (Vineri, 8 iunie 2018, 12:51)

    CezarN [utilizator]

    Nu e temellie, ci este CARAMIDA.
    SI nu o pune la temelie, ci-i da cu ea in cap statului de drept.

    In rest, Tudorel are dreptate. :)
  • +6 (8 voturi)    
    ipocrizie (Vineri, 8 iunie 2018, 12:54)

    izu51 [utilizator]

    Sunt convins ca motivarea cc e scrisa de tt (se recunoaste stilul pompos si gaunos) si semnata doar de "judecatorii"politici obedienti ai puterii.Vai de judecata prescrisa in orice regim...
  • +5 (7 voturi)    
    Aoleu (Vineri, 8 iunie 2018, 12:57)

    Casargoz [utilizator]

    Aoleu, am trăit 30 de ani într-un stat fără fundament și fără temelie.
    Ceea ce zice domnul Toader in limbaj comun este: ca CCR a dat la temelie in constituție.

    Nu pot sa cred ca constitutia FSN-ista si PSDista nu avea temelie...


    Si nu stiu daca domnul toader sta la bloc sau la casa dar recomand cu caldura sa nu umble vreodata la temelie, in timpul duratei de viata a constructiei.

    Situația este altfel daca consideram ca avem in loc de constituție o casa din chirpici
    1. Case din chirpici: sunt casele făcute din pământ uscat la soare sub forma de cărămizi si zidite apoi tot cu mortar din pământ. Au buiandrugi din lemn si planșeu peste parter tot din lemn. Aceste case nu sunt foarte răspândite, nu au fundații.
    2. Case din paianta: paianta reprezinta o tehnica de construire pentru case din lemn care consta in realizarea unui schelet de rezistenta, nu pe tipicul american cu rigle, ci pe tipicul romanesc vechi adică cu niste stâlpi din loc in loc si contrafișe (contravântuiri) intre ele. Golurile se umpleau cu diverse materiale pentru izolație, apoi se acopereau cu sipca si tencuiala din var nisip, pe rabit. Nu stiu când a apărut aceasta tehnica dar este destul de răspândită in mediul rural. Aceste case nu au fundație ci doar o talpa din lemn. In zonele de munte am întâlnit totuși si clădiri de acest fel cu fundații din piatra zidita.
    ....

    Dupa cum vedeți mai sus, cladirile vechi românești nu prea au fundații, cel putin nu conform normativelor moderne. Intrebarea este cum se consolidează fundațiile acestor construcții.
    Raspuns:
    la casele din chirpici nu se consolidează fundațiile și nici casele este mai eficient sa le demolezi si sa le refaci;

    – la casele din chirpici nu se consolidează fundațiile și nici casele este mai eficient sa le demolezi si sa le refaci;

    – la casele din paianta nu se consolidează fundațiile si nici casele este mai eficient sa le demolezi si sa le refaci;
    Deci mai usor cu temelia la constructii existente...
  • +5 (7 voturi)    
    Inainte spre subordonarea politica a procurorilor! (Vineri, 8 iunie 2018, 13:05)

    2087 [utilizator]

    Hai Tudorele, ca nu mai ai mult si-ti subordonezi procurorii exact ca in comunism!
  • +7 (9 voturi)    
    toadere (Vineri, 8 iunie 2018, 13:05)

    Cata79 [utilizator]

    o sa ți se umple fata de bube ...
  • +4 (6 voturi)    
    Prin aceasta declaratie (Vineri, 8 iunie 2018, 13:11)

    Nickson [utilizator]

    distinsul minsitru a depasit cu ani-lumina limitele nerusinarii, pe care cineva putea sa si le imagineze!
  • +4 (6 voturi)    
    Chiar asa? (Vineri, 8 iunie 2018, 13:17)

    d2d [utilizator]

    *Temelie la fundamentele statului de drept*?
  • +4 (6 voturi)    
    poate a statului de stramb ca de drept.. (Vineri, 8 iunie 2018, 13:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    s-a cam terminat in romania
  • +4 (6 voturi)    
    foarte explicita (Vineri, 8 iunie 2018, 13:27)

    gogu_milogu [utilizator]

    poate in creierii matale obositi; ct despre legala ce sa mai vorbim...sa ne uitam doar la art 148 2) din constitutie si mai vorbim pe urma ofticosule....
  • +4 (6 voturi)    
    Convingerea (Vineri, 8 iunie 2018, 13:33)

    tarabost [utilizator]

    mea este ca prin ingustarea preogativelor Presendentiei in privinta numirii/revocarii procurilor de rang inalt la verificarea conditiilor de legalitate simultan cu transferul prerogativelor de decizie catre un politruc-sluga care reprezina interesele unui singur grup politic ce a concentrat astfel sub controlul sau toate mecanismele interne de control al procesului de justitie, s-a subminat puternic, cu deosebita marsavie, temelia statului de drept - de care Romania se indeparteaza accelerat.
  • +5 (7 voturi)    
    Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Vineri, 8 iunie 2018, 13:38)

    Cozmin30 [utilizator]

    Are un tupeu fantastic aceasta likea.
    Nu a citit opiniile divergente ?
    Nu s-a lamurit ca a sustinut doar aberatii ?
    Nu ii este rusine sa mai apara in public ?
    La evaluarea unei lucrari sau a unui proiect, daca intre notele evaluatorilor este o diferenta de mai mult de un punct, se incearca concilierea, iar daca nu se poate, se apeleaza la alti evaluatori.
    Nu se poate ca o lucrare sau un proiect sa primeasca 10 puncte de la niste evaluatori si 1 punct de la alti evaluatori.
    In cazul CCR, este evident o decizie politica aberanta inacceptabila.
    Daca ministrul corupt si las al justitiei cerea revocarea Sefei DNA pentru ca l-a impuscat pe J. F. Kennedy, cu toate ca Sefa DNA nici nu se nascuse atunci, Presedintele poate fi obligat sa accepte cererea aberanta a ministrului ?
    Evident ca nu.
    Asa este si in cazul de fata.
    Ministrul corupt si las al justitiei a acuzat-o pe Sefa DNA de 20 de fapte. Toate au fost demonstate de sefa DNA si de CSM.
    Cum sa accepte in acest caz Presedintele cererea de revocare ?
    Presedintele trebuia sa ceara imediat demisia ministrului pentru denunt calomnios.
    Presedintele nu a spus ca minstrul are dreptate, dar nu este oportun sa o revoce pe Sefa DNA, asa cum s-au prefacut ca inteleg judecatorii corupti de la CCR, ci ca motivele invocate nu se sustin si de aceea nu este necesar, nu este cazul, nu este oportun sa o revoce.
  • +7 (9 voturi)    
    Singura întrebare pe care mi-o pun... (Vineri, 8 iunie 2018, 13:46)

    Observator roman [utilizator]

    ...citind comentariul bubosului Tudorel este dacă e cu adevărat bou sau se preface cu... grație...
  • +6 (8 voturi)    
    . (Vineri, 8 iunie 2018, 13:56)

    theo667 [utilizator]

    Asta ar fin in stare sa argumenteze constitutional ''juridic'' si ridicarea propriilor parinti de catre Securitate
  • -1 (7 voturi)    
    va bateti joc de functia de presedinte a unui stat (Vineri, 8 iunie 2018, 13:59)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca sa fiu sincer cred ca nu joha sau codruta sint obiectivele exercitiului ptr ca piesele fac parte din acelasi sistem. joha nu stii ce carti joaca, el nu e cu nimeni dar in acelasi timp cu toti. da girul unor incompetenti, apoi se supara pe ei, semneaza tot ce i se pune in fata si se plimba. ce faceti voi e sa dati sah la functia de presedinte a unui stat si in acelasi timp sa aratati lumii intregi cit de murdari sinteti ca si sistemul pe care l-ati creat iar in murdaria asta neglijati ceva, un popor intreg. sper sa va punem cap cit de curind si cineva sa plateasca dupa merit.
    • +1 (1 vot)    
      Cine sunteti voi care "puneti cap" (Vineri, 8 iunie 2018, 14:07)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      gasca de crima organizata condusa de un infractor, gasca numita psd?
  • 0 (0 voturi)    
    deci nu adauga la lege decizia dar ... (Vineri, 8 iunie 2018, 14:09)

    nikulae [utilizator]

    ... mai pune un fundament la temelia statului de drept.
  • 0 (0 voturi)    
    Pune o temelie la fundament ? (Vineri, 8 iunie 2018, 14:38)

    Cuca [utilizator]

    Eu as fi spus "Pune o temelie la fundamentul esentei bazei statului de drept" !

    Bravo, Patratel !

    Esti mai bun decat noi !
  • 0 (0 voturi)    
    tudorel si (Vineri, 8 iunie 2018, 14:51)

    zigot [utilizator]

    reactiile
    lasati omul sa-si revina, pana si-o reveni(max 15 ani
    fara executare)
  • 0 (0 voturi)    
    Pai (Vineri, 8 iunie 2018, 14:59)

    yol [utilizator]

    Temelie sau fundament e unul si acelasi lucru.
  • -3 (5 voturi)    
    Doare chiar asa rau motivarea, hai (Vineri, 8 iunie 2018, 15:08)

    xrogo [utilizator]

    recunoasteti ca ati sperat pana la sfarsit ca in motivare va exista o portita pebtru Johann, dar CCR v-a dezamagit rau de tot si neavand ce face, va razbunati pe Tudorel?
    • 0 (2 voturi)    
      :D (Vineri, 8 iunie 2018, 15:55)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Dezamagiti de Dorneanu ?
      :D
      De Mona Pivnicieru?
      De baietii cu ochii albastri care injura statul paralel :)
      Avem incredere in ficus, macar nu face rau...
      In afara de faptul ca nu face nimic, PSD nu are nici un alt repros pentru ficus...
      Mai bine nu faci nimic rau decat sa strici rau o tara.
      Tu crezi ca-i un meci de tenis? ca noi suntem suporterii psd sau iohanis? :DDDDD
      O sa fiu dezamagit daca nu ploua maine :)
      Cum sa organizezi miting cu sute de mii de oameni si sa nu le spui sa vin cu o umbrela macar :)

      Dezamagirea nu poate sa fie decat la marii sustinatori ai PSD, restul lumii e mult prea inteligenta ca sa crediteze orice prost din coltul tarii cu mai multa incredere decat merita un politician
  • 0 (0 voturi)    
    DE RETINUT (Vineri, 8 iunie 2018, 20:03)

    dincannes [utilizator]

    CCR are puterea suprema si raspundere zero !
    Un ministru (numit politic) dicteaza Presedintelui Romaniei (ales prin vot) !


    PSD-isti, nu va faceti de risul curcilor !