Manifestaţie pentru Roșia Montana, vineri, în Capitală, după ce Guvernul Dăncilă a stopat procedura de includere a zonei în patrimoniul UNESCO

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2018, 0:21 Actualitate | Esenţial


Manifestatie pentru Rosia Montana
Foto: Facebook
O manifestaţie de susţinere a conservării Roşiei Montane este anunţată pentru vineri, în Piaţa Universităţii din Capitală, după ce Guvernul ar fi oprit procedura de includere a zonei în patrimoniul UNESCO, fără dezbatere publică sau anunţ prealabil, scrie News.ro. De asemenea, peste 20.000 de oameni au semnat o petiţie online prin care cer UNESCO să păstreze pe agendă dosarul zonei Roşia Montană, spunând că reprezentanţii României care au cerut retragerea dosarului nu vorbesc în numele lor.

Protestul ar urma să aibă loc vineri, începând cu ora 18.00, în Piaţa Universităţii.

"Guvernul Dăncilă a oprit procedura de includere a Roşiei Montane în UNESCO! <<Tăcerea e de aur>>, e unul dintre sloganurile Campaniei Salvaţi Roşia Montană care rămâne în continuare de actualitate. Din experienţa celor 15 ani de campanie pentru salvarea Roşiei Montane ştim ce înseamnă tăcerea. Cei ce se află la putere au pledat mereu pentru exploatare, nu pentru patrimoniu. Politicienii au mers mână în mână cu interesele Gold Corporation, indiferent de cine a fost la putere. (...) În 2013 părea că am pierdut totul. Zeci de mii de oameni am ieşit în stradă şi am oprit o lege care ar fi distrus definitiv patrimoniul, natura şi comunitatea din Roşia Montană. Acum putem duce mai departe această campanie care a modelat societatea civilă din România. Dar trebuie să ne mobilizăm cu acelaşi entuziasm. Am reuşit în 2013, vom reuşi şi acum!”, este mesajul postat de organizatori pe pagina de Facebook a protestului.

De asemenea, peste 20.000 de oameni au semnat o petiţie online prin care cer UNESCO să păstreze pe agendă dosarul zonei Roşia Montană, spunând că reprezentanţii României care au cerut retragerea dosarului nu vorbesc în numele lor.

"Noi, semnatarii acestei scrisori, vă solicităm să păstraţi dosarul Roşia Montană pe agenda Comitetului UNESCO şi să nu amânaţi nicio secundă luarea unei decizii. Ne cerem scuze pentru poziţia reprezentanţilor statului român care v-au cerut retragerea dosarului. Aceştia nu ne reprezintă şi nu vorbesc în numele nostru", spun iniţiatorii petiţiei.

Ei explică faptul că sunt sute de mii de cetăţeni români care îşi doresc salvarea patrimoniului de la Roşia Montană pentru generaţiile următoare şi care îşi respectă istoria şi îşi doresc includerea Roşiei Montane în UNESCO.

Protestul şi petiţia vin în contextul în care Guvernul ar fi stopat procedura de includere a localităţii Roşia Montană în patrimoniul UNESCO, cererea fiind făcută de Ministerul Culturii şi transmisă ambasadorului României la UNESCO prin intermediul Ministerului de Externe, potrivit G4Media.ro. Oprirea dosarului a fost decisă de Executiv fără dezbatere publică şi fără un anunţ prealabil.

Motivul ar fi faptul că România este în plin proces de arbitraj cu Gabriel Resources, acţionarul majoritar Roşia Montană Gold Corporation, care cere despăgubiri de 4,4 miliarde de dolari.

Decizia privind includerea Roşiei Montane ar fi urmat să fie luată de Comitetul Patrimoniului Mondial la cea de-a 42-a sesiune a acestuia, care va avea loc între 29 iunie şi 2 iulie la Manama, în Bahrain.

Ministerul Culturii a trimis pe 4 ianuarie 2017, la UNESCO, dosarul "Peisajul Cultural Minier Roşia Montană", pentru înscrierea în Patrimoniul Mondial. În aceeaşi lună, Fondul Mondial al Monumentelor a publicat un articol despre situl istoric din zona localităţii, menţionând că depunerea dosarului pentru includerea pe lista UNESCO reprezintă un pas în direcţia protejării.

La începutul lunii trecute, ICOMOS (Consiliul Internaţional al Monumentelor şi Siturilor), corpul experţilor din cadrul UNESCO, a recomandat înscrierea sitului istoric Roşia Montană pe Lista Patrimoniului Mondial.

Din România au fost înscrise până acum pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO: Delta Dunării, Mănăstirea Horezu, bisericile pictate din nordul Moldovei,  bisericile de lemn din Maramureş, cetatea Sighişoara, aşezările săseşti cu biserici fortificate din Transilvania şi fortăreţele dacice din Munţii Orăştiei.






Citeste mai multe despre   


















1948 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Cu ce ne ajuta Rosia Montana? (Vineri, 8 iunie 2018, 1:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Ne ajuta sa distrugem statul paralel? Ne ajuta sa il bagam pe Soros la inchisoare? Ne ajuta sa stapanim institutiile? Ne ajuta sa ne salvam Inalta Mustata? Ne ajuta sa ne apropiem de stramosii nostri rusi? Ne ajuta sa furam? Nu? Atunci nu ne trebuie!"

    Prevad o astfel de dezbatere in interiorul PSD.
  • +12 (14 voturi)    
    cred ca mai bine facem o revolutie (Vineri, 8 iunie 2018, 3:55)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca astfel rezolvam toate problemele. dar cu judecata dreapta si cu plata dupa fapta....ptr toti.
    • +6 (6 voturi)    
      Incepe pe 13 si se termina pe 15 iunie 2018 (Vineri, 8 iunie 2018, 10:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Cu Transportul Public Gratuit Al VIP urilor de la Parlament si Guvern spre Glina cu Pubele Personalizate si Inmatriculate Ca Atare
  • -6 (6 voturi)    
    despre (Vineri, 8 iunie 2018, 9:43)

    vasilica_costica [utilizator]

    sa pui comentariul hotnews

    sa se inceapa exploatarea la rosia montana sa aiba de lucru oamenii, sa se incaseaze taxe si impozite, sa avem aur in tezaur, sa ne fie bine si nu rau, si dupa terminarea exploatarii facuta de romani si nu straini sa se faca arie protejata, si sa ne fie bine si nu rau.
    • +1 (1 vot)    
      daa (Vineri, 8 iunie 2018, 11:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      1 - aurul si o mare parte din bani o sa se duca la cei ce exploateaza, NU la romani. cealalta parte din bani o sa se duca la teldrum .... dracnea stie d c...
      2 - oamenii o sa aiba de munca pt 5 ani, apoi o sa aiba un munte decopertat si un dezastru econogil... 50-100 de ani...

      chiar crezi ca e asa bine?! ma rog... mai poti trola. sper sa fie asta :D
      • 0 (0 voturi)    
        dar gazul din marea il duce Transgaz pt romani? (Vineri, 8 iunie 2018, 18:13)

        may_kasahara [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        1. oricine ar exploata orice (aur, gaz) nu exploateaza ca sa ajunga ceva la romani. Transgaz exploateaza gazul din Marea Neagra pt austrieci si unguri. acolo nu s-a opus nimeni.

        2. unde in Romania mai gasiti loc de care sa fiti sigur mai mult de cateva luni? cinci ani vi se pare putin sa aveti un loc de munca? lasati dezastrul 'econogil'. romanii vor pleca de foame si de la Rosia Montana si din alte locuri din tara pentru asemenea vorbe goale.
      • 0 (0 voturi)    
        despre (Duminică, 10 iunie 2018, 11:39)

        vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        atunci sa ramina asa, sa facem nimic, eu am fost in zona, e saracie mare, dar o sa avem un patrimoniu unesco, si o sa fie perfect, natura unde nu o sa pasca nimic ca oamenii sunt saraci, dar avem natura, iar implicit dracnea al tau o sa fie mai sarac si teldrum la fel, deci saracie si parc unesco, natura salbatica pe vai si dealuri ca asa e pe acolo. minunata ideea ai .
  • +5 (5 voturi)    
    Hmmm. (Vineri, 8 iunie 2018, 10:24)

    Lok [utilizator]

    E de parca Dragnea insista sa ajungem la o revolutie sau proteste violente. Nu sunt sigur ce a planuit cu Black Cube sau cum le spune isrelienilor dar planul pare maret.
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Vineri, 8 iunie 2018, 10:32)

    tenere [utilizator]

    vasilica tu crezi ca banii aia se duc in buget, asta crezi tu? apoi cu cianurile alea ce faci? nici un buget din lume nu le poate acoperi si nimic nu mai poate aduce mediul la forma lui naturala

    dar voi folositi si argumentatia economica doar ca o scuza pentru jafuri si talharii, zicea cineva mai sus ca trebuie o revolutie si intr-adevar asta v-ar lecui

    apoi voi militantii impotriva personajelor imaginare nu intelegeti ca nu toti suntem tampiti precum votantii vostri?
    • +3 (3 voturi)    
      La Videle Cianurile ie bune pe Pita (Vineri, 8 iunie 2018, 11:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Cum crezi ca DUamna Docila S A Facut Asa Infoiata la Par?
  • +2 (2 voturi)    
    Petita a ajuns la 30 000 de semnatari (Vineri, 8 iunie 2018, 13:17)

    Zimbru [utilizator]

    Petitia este semnata deja de aproape 30 000 oameni in doar cateva zile. PSD, ALDE si UMDR au reusit sa-si puna in cap cam toata societatea: ONG-urile de mediu, de cultura, jurnalistii. Ne trebuie acum o revolutie sa scapam o data de ei!!
    • +2 (2 voturi)    
      Obligatoriu cu incepere pe 13 Iunie (Vineri, 8 iunie 2018, 14:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      pana pe 15 Iunie 2018
    • +1 (1 vot)    
      lege speciala la Transgaz si niciun protest? (Vineri, 8 iunie 2018, 18:17)

      may_kasahara [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      pentru gazele din Marea Neagra nu s-a simtit nimeni oparit la talpi, nu? s-a dat lege speciala, s-au facut derogari peste derogari, s-au angajat neveste de Nicolicea si Gerea la Transgaz si acolo nu s-a protestat. deci cum?