Traian Băsescu a vorbit cu Elena Udrea: Îi recomand să se apere pentru că poate cere revizuirea deciziei de condamnare. Nu-i într-o stare bună. Îmi pare rău pentru ea

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 17:13 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: captura B1 TV
Fostul președinte Traian Băsescu spune că a vorbit deja cu Elena Udrea, aflată în Costa Rica, și îi recomandă să ceară revizuirea deciziei de condamnare la șase ani de închisoare cu executare pentru corupție. El a mai spus că starea fostului ministru al Dezvoltării nu este una bună.

”Cred că are calea revizuirii. Să-și pună avocații să strângă documente, să ceară revizuirea. N-aș comenta mai mult acum, dar cred că are calea revizuirii”, a spus Băsescu, la Palatul Parlamentului.

Întrebat dacă îi recomandă să revină în țară, Băsescu a reafirmat că îi recomandă să se apere și este decizia ei dacă vine sau nu în România.

”Am și vorbit cu ea. Nu-i bună (starea-n.r.), știu asta de la fratele meu, când a fost condamnat, cum s-a simțit”, a mai comentat el. De asemenea, întrebat dacă este greu și pentru el, fostul șef de stat a răspuns: ”Pentru mine e grea cu partidul, îmi pare rău și pentru Elena Udrea”.

Elena Udrea a fost condamnată definitiv la şase ani de închisoare pentru luare de mită şi abuz în serviciu de către Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în dosarul Gala Bute. De asemenea, și Rudel Obreja a fost condamnat la cinci ani de închisoare. Elena Udrea se află în acest moment în Costa Rica.


















1310 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Asteptam acordul de extradare (Marţi, 5 iunie 2018, 17:34)

    DanBruma [utilizator]

    Ca Rudel sa nu se simta singur.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu a aparat-o (Marţi, 5 iunie 2018, 17:36)

    Frank777 [utilizator]

    Marele Traian Basescu, gagicar si presedinte cu a reusit sa isi protejeze fata. Acum fata in mod normal trebuie sa il dea pe goarna ca sa isi negocieze ceva.
  • +2 (4 voturi)    
    Hai, dom' presedinte (Marţi, 5 iunie 2018, 17:43)

    clint [utilizator]

    Ori e stat de drept ori ce naiba. Ai fost condamnat definitiv, te duci la inchisoare, nu la plaja.

    Ce sa zic, mata ai sustinut-o si o sustii pana in panzele albe. Nu zic sa nu se apere, dar din puscarie. Ca asa e in tenis.
  • +2 (4 voturi)    
    daca ea e cel mai bun produs politic basist, (Marţi, 5 iunie 2018, 17:45)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cum or arata produsele normale?
  • +2 (4 voturi)    
    asta a fost (Marţi, 5 iunie 2018, 19:08)

    exilatul [utilizator]

    alesul poporului roman...""Băsescu a reafirmat că îi recomandă să se apere și este decizia ei dacă vine sau nu în România"""...un fost presedinte care incurajeaza o escroaca ( si fosta ..."colaboratore"...apropiata ) sa fuga de justitie...
  • +2 (4 voturi)    
    Of, of, (Marţi, 5 iunie 2018, 19:22)

    tarabost [utilizator]

    biata femeie... vom tine un minut de reculegere in onoarea sa, si ne vom simti ca si cand am fi avut aceleasi "succesuri" in afaceri si in cariera politica.
  • +2 (2 voturi)    
    Hotline (Marţi, 5 iunie 2018, 20:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ce-mi plac mie astia care au hotline cu infractorii. El cu Udrea, Antenele cu Ghita...

    Prin SUA eu stiam ca este infractiune sa stii locatii sau sa mentii legatura cu infractori fara sa anunti autoritatile. Dar na, traim in Romania unde legile sunt facute de mafioti pentru mafioti.

    Sa nu uitam de episodul inregistrarilor facute de Ghita pentru televiziunea lu' peste. Intr-o tara civilizata acea televiziune era inchisa si ajungeau toti la inchisoare pentru ca au mentinut indirect legatura cu un infractor cautat international si de Europol fara sa anunte autoritatile.

    ... dar eu o sa continui sa visez. Macar atata pot.