Toader îi acuză pe procurorii care au făcut apel la independența justiției de presiune asupra Curții Constituționale

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2018, 21:35 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader, ministrul Justitiei
Foto: Guvernul Romaniei
​Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat joi seară, făcând referire la ”declarația de independență” a unor procurori, că ceea ce fac aceștia acum poate fi interpretat ca o presiune asupra Curții Constituționale care urmează să își motiveze decizia referitoare la revocarea șefei DNA.

"Ce fac procurorii acum poate fi interpretată ca o presiune asupra Curții să aibă în vedere cum și cât motivează decizia. (...) Faptul că ar fi trebuit mai demult declanșată această procedură, sunt convins și eu, dar nu eram eu mai demult. Eu am făcut o evaluare anul trecut în martie și am spus că sunt motive, motive și că nu e momentul declanșării procedurii. Pentru că nimeni, societatea, nu vedea realiatea din DNA atât de bine ca astăzi, nici astăzi nu vedem complet că nu știm totul, dar oamenii nu vedeau acaestă realitate intolerabilă într-un stat de drept. Acuma s-au creat premisele cererii de revocare și acuma Curtea Constituțională a dat această decizie", a declarat Tudorel Toader, la România Tv, potrivit mediafax.

500 de procurori au semnat o ”declarație de independență”, ca reacție la decizia Curții Constituționale a României privind revocarea șefei DNA, precizând că ministrul justiției nu poate avea niciun rol în cariera magistraților, singurul garant fiind CSM. Ei mai spun că decizia CCR nu poate valida implicarea factorului politic în justiție.



















2989 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Situatie intolerabila? Corect (Joi, 31 mai 2018, 21:39)

    grunespferd [utilizator]

    Dar dumneavoastra sunteti acea situatie, si toti penalii din parlament si guvern care faceti totul pentru a distruge independenta cat a mai ramas a justitiei romanesti.
  • +4 (6 voturi)    
    dupa minata ccr scrisa pe genunchi in wc (Joi, 31 mai 2018, 21:43)

    mnicku [utilizator]

    urmeaza motivarea scrisa prin canale ca sobolanii

    infam personajul , deja a si inceput "procurorii fac presiune "
  • +3 (5 voturi)    
    Gargameeel (Joi, 31 mai 2018, 21:49)

    ady77 [utilizator]

    Crezi ca la toata lumea ii place sa fie pres?
  • +6 (6 voturi)    
    Mda. (Joi, 31 mai 2018, 21:53)

    nlln [utilizator]

    "Ce fac procurorii acum poate fi interpretată ca o presiune asupra Curții"...

    Nici o grija .In februarie judecatorii Curtii au " primit" o superimunitate.
    Acum stim de ce.
    Ca ieri sa poata intari prin hotarare , visul partidul aflat din greseala ( greseala neprezentarii) la putere.

    Vorba Vasilicai Viorica .." reducem democratia".

    Asa se intampla cand ajung incompetentii la putere.
  • +4 (6 voturi)    
    Cum adica ??????? (Joi, 31 mai 2018, 21:54)

    polonyca [utilizator]

    Nenorocitii astia de procurori protesteaza fara sa-i fi cerut voie MINISTRULUI ??????!!!! Tz,tz,tz.........ce oameni si procurorii astia.......tre urechiati bine ....zau !!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Bai, cum functioneaza prezumtia de nevinovatie (Joi, 31 mai 2018, 22:00)

    Susufler0 [utilizator]

    la Slugarel !

    Practic a capatat culoare politica ! S-a "inrosit" de tot si a devenit o prezumtie de nevinovatie "de partid si de stat"!

    PS. Sictir, Slugarele !
  • +2 (4 voturi)    
    Slugarele, (Joi, 31 mai 2018, 22:22)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    nu te-a bantuit niciodata intrebarea: de ce in COnstitutia Romaniei apare "MINISTERUL PUBLIC" si nu "Ministerul Justitiei"?

    Pentru ca MINISTERUL PUBLIC e parte a PUTERII JUDECATORESTI, iar Ministerul Justitiei e parte a puterii executive, bah, Slugarele. Conform principiului separatiei puterilor in stat, puterea executiva nu poate sa incalece puterea judecatoreasca.

    Ministrul Justitiei, bah, Slugarele, are ca atributii asigurarea conditiilor de munca decente pentru magistrati/judecatori/procurori, NU CONTROLUL activitatii lor judiciare.

    O alta atributie importanta a ministrului Justitiei, bah, Slugarele, e scrisa in Constitutia Romaniei. Conform acestei atributii, ministrul Justitiei ISI PUNE AUTORITATEA LA DISPOZITIA procurorilor, ferindu-i de imixtiunea politicului, fiind pe post de interfata, nu pe post de vataf.

    Adica, tu, bah, Slugarele, din postura de Ministru al Justitiei, AI DATORIA CONSTITUTIONALA SA II AJUTI CU AUTORITATEA TA, nu sa ii calci pe cap.
  • +2 (2 voturi)    
    asta s-a vazut deja sef (Joi, 31 mai 2018, 22:24)

    moka [utilizator]

    si a simtit sa-si aduca aportul...
  • +2 (2 voturi)    
    . (Joi, 31 mai 2018, 22:28)

    theo667 [utilizator]

    Sclav pe plantatie asta o sa fie orice procuror
  • +3 (5 voturi)    
    Presiune asupra Curții Constituționale a facut (Joi, 31 mai 2018, 22:40)

    ty [utilizator]

    PSD-ul pentru asa o decizie. Procurorii reactioneaza la asa o marsavie.
  • +3 (5 voturi)    
    Da (Joi, 31 mai 2018, 22:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    A invatat limba pesedista. Faptul ca el constrange presedintele si pune stapanire pe procurori nu inseamna presiune, ca sa nu zic de amenintari cu suspendarea, dar niste rugaminti sau implorari de a nu distruge justitia inseamna presiune.

    Logica demna de un pesedist nativ.
  • +4 (6 voturi)    
    "Acuma s-au creat premisele cererii de revocare" (Joi, 31 mai 2018, 22:56)

    Adrian_. [utilizator]

    asa de bine s-au creat aceste premise ca pe ele scrie "made in soviet union"
  • 0 (0 voturi)    
    ^ministrul justitiei (Vineri, 1 iunie 2018, 23:03)

    Dizidentul [utilizator]

    dl.Toader pretinde ca este un ministru al justitiei de neegalat poate sa raspunda la urmatoarele intrebari:
    1-cere din orgoliu demisia doamneiCovesi pentru nerespectarea articolului X sau articolului Y cu multe amanunte de Corifeu in materie de justitie.
    2-apartine unui guvern care se lauda ca vrea numai binele Romaniei cum explica dinsul si cum supravegheaza bunul mers al justitiei cind,condamnatii pot pleca din tara,cind sub ochii dinsului condamnatii fac parte din guvern,cind mari politicieni au acte penale?
    pentru astfel de nelegalitati nu are nimic de spus? nu am vazut ca a luat vreodata atitudine,ramine un gust amar cind un politician(ministru ) este atit de partinitor si detine o doza mare de razbunare