500 de procurori reacționează la decizia Curții Constituționale și cer respectarea independenței justiției

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2018, 18:15 Actualitate | Esenţial


ICCJ - sala Sectiilor Unite
Foto: Agerpres
500 de procurori au semnat o ”declarație de independență”, ca reacție la decizia Curții Constituționale a României privind revocarea șefei DNA, precizând că ministrul justiției nu poate avea niciun rol în cariera magistraților, singurul garant fiind CSM. Ei mai spun că decizia CCR nu poate valida implicarea factorului politic în justiție.

”Singura instituție care gestionează cariera procurorului și singurul garant al independenței procurorilor este Consiliul Superior al Magistraturii, conform art. 1 alin. (2) din Legea 304/2004, ministrul Justiției neavând și neputând să aibă niciun fel de rol sau implicare în cariera individuală a procurorului, acest principiu neputând să fie modificat prin inserarea unei alte sintagme în decizia Curții Constituționale, instituție ce nu are competență de legiferare pozitivă.”, se scrie în document.

În contextul în care decizia Curții Constituționale îi conferă ministrului Justiției puteri sporite privind revocarea șefei DNA, procurorii mai spun în declarația de independență că ”activitatea noastră se va derula întotdeauna în conformitate cu rolul constituțional prevăzut de art. 131 alin. (1) din Constituția României, apărând interesele generale ale societății, ordinea de drept precum și drepturile și libertățile cetățenilor”.

”Respectăm competențele Ministrului Justiției privind politica penală a statului precum și atribuțiile concrete în anumite domenii dar aceste competențe nu validează în niciun fel implicarea factorului politic în modul de instrumentare și soluționare a cauzelor penale. Ministrul Justiției nu are și nu va avea nicio implicare și niciun rol în activitatea noastră profesională ori în vreo cauză penală sau civilă pe care o avem spre soluționare sau la care participăm în calitate de reprezentanți ai Ministerului Public”, se mai arată în declarație. 


 




















5012 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Legea e optionala (Joi, 31 mai 2018, 18:25)

    2087 [utilizator]

    Singura solutie e sa votezi oameni care nu sunt hoti si ticalosi.

    Dar USR erau prea ciudati pentru voi si n-ati mers la vot, prostilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Vineri, 1 iunie 2018, 12:55)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Procurorii nu trebuie sa se multumeasca cu o simpla declaratie de independenta.
      Procurorii trebuie sa-i trimita in judecata pe judecatorii corupti de la CCR, pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu si pentru favorizarea infractorilor.
  • -4 (16 voturi)    
    WOW! (Joi, 31 mai 2018, 18:48)

    Romulanul [utilizator]

    Statul paralel strange randurile. Greu sa desfaci, ce Base a construit cu dibacie in 10 ani.
    • +4 (14 voturi)    
      anteneleee (Vineri, 1 iunie 2018, 4:07)

      traian_mari [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      spalaturile pe creier nu trec in toata viata....mai schimba canalu sau trezeste-te!!!!!!!
    • 0 (8 voturi)    
      Esti paralel... (Vineri, 1 iunie 2018, 9:49)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      cu realitatea !
  • -1 (7 voturi)    
    nu cred ca hotii se vor da dusi de buna voie... (Joi, 31 mai 2018, 19:05)

    rov [utilizator]

    va fi nevoie de o revolutie adevarata!
    Sper sa ma insel...
  • -2 (6 voturi)    
    Da, dar nimic in Constituție despre (Joi, 31 mai 2018, 19:09)

    Observatory [utilizator]

    “ sa nu te contrazici cu “prostia” PSD ului,
    golanii nu sunt educați cu “vrăjeala” cu constituția , ei nici nu știu sa citească , așa ca procedează cu legile ca la barbut....
  • -1 (19 voturi)    
    Pot sa reactioneze toti procurorii, cu catel (Joi, 31 mai 2018, 19:25)

    xrogo [utilizator]

    si purcel, deciziile CCR se pot discuta dar trebuie aplicate, pa Kovesi, du-te unde vrei dar du-te odata sa respir si eu usurat!
    • 0 (14 voturi)    
      Cand Phutin iti respira in ceafa (Vineri, 1 iunie 2018, 1:49)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Tu nu poti sa respiri usurat, decat transpirat, panimayush???
    • +3 (9 voturi)    
      Da' ce ti-a facut ... (Vineri, 1 iunie 2018, 9:51)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Kovesi , de-ti sta in gat, ai ? Ti-a pus in urmarire penala toti grangurii , toti miseii si nu-ti convine, nu ? Ti-au bagat in cap numai prostii, esti dus ...
    • -1 (1 vot)    
      dracnea, tu esti? (Vineri, 1 iunie 2018, 14:02)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      .
  • -1 (15 voturi)    
    unde-i lista (Joi, 31 mai 2018, 20:49)

    Mazeta [utilizator]

    semnează și Portocală?
    • 0 (10 voturi)    
      Nu, decat Hriska (Vineri, 1 iunie 2018, 1:49)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si cu Pufaika!!!
    • +1 (1 vot)    
      el strange (Vineri, 1 iunie 2018, 14:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      semnaturile,
      el si lucica.
  • +1 (7 voturi)    
    iesiti in strada! (Joi, 31 mai 2018, 20:57)

    ...!?! [utilizator]

    .
  • +3 (9 voturi)    
    daca sint asa independenti (Vineri, 1 iunie 2018, 8:46)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa-si dea demisia si sa nu mai incaseze salarii dolofane de la statul care le afecteaza "independenta". Poate asa reusim sa angajam unii competenti care sa faca si lupta anticoruptia in tara asta
  • +1 (5 voturi)    
    hotnews sa pui comentariul !!! (Vineri, 1 iunie 2018, 11:19)

    vasilica_costica [utilizator]

    asi vrea sa vad lista, ca de fumigene sunt satul, decizia ccr se refera la faptul ca iohanis sa semneze decretu, deci cine este numit poate fi si revocat, in plus procurorii sunt in subordinea procurorului sef, deci ii controleaza cineva, procurorul sef este numit politic , este normal, cine ii impiedica sa se plinga la csm-ul lor de imixtiuni, asa cum a facut iorga-moraru, dar nici de capul lor nu se poate, ca astia sunt precum copii mici, fac numai prostii
    • +1 (1 vot)    
      Se impun masuri exceptionale (Vineri, 1 iunie 2018, 13:26)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      Mafia psd si alde si-a infiltrat oameni nu doar la CCR, ci si la ICCJ si in CSM.
      Situatia este disperata.
      Presedintele sa constate ca tara a fost acaparata de un grup infractional organizat, ca este o situatie exceptionala si sa adopte masuri exceptionale pentru salvarea tarii din ghearele mafiei.
      In mod sigur majoritatea Romanilor si Europa il vor sustine.
      Presedintele trebuie sa suspende constitutia, sa dizolve parlamentul, sa demita guvernul, sa-i revoce pe judecatorii corupti din CCR, ICCJ si CSM, sa numeasca un premier tehnocrat, care sa organizeze alegeri generale anticipate, la care penalii sa nu aiba dreptul sa participe.
      • 0 (0 voturi)    
        cine'i mafia, cine sistemuL (Vineri, 1 iunie 2018, 14:22)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        din cate stiu, psd n'are niciun protocol cu ccr, iccj sau csm.
        nici peneleaua !(?)
        poate ...salvatorii natiei ...

        o fi la secret, la ferma de porci din salcia. :-)
        pesedeii numa' bateau mingea si trageau spritzuri la cadoi si la pescariu. mai taiau cat'un porc..

        nasol, ca ccr n'a consimtit la protocol. au aparat costitutia de securei. :-))
        d'aia l'au si luat pe grebla, pe grapa.

        deci, mai cu rezon, nu mai repetati de la tonomate..
  • +1 (7 voturi)    
    cei 500 (Vineri, 1 iunie 2018, 11:30)

    nash pandelica [utilizator]

    care au speriat vestul, apoi estu', sau vicevarza, uita un lucru: kotrutza nu e precuror practicant, nu are dosare de rezolvat, numai de manipulat :-)
    mai pe scurt, este manager, este sef de directie in minister.
    si in calitatea aia s'a cerut demiterea, nu in calitate de precuror de caz, nu s'a interferat nimeni in solutionarea vreunui caz al kotrtute, de pe vremea can' mai solutiona dosare.
    totul este despre activitatea sa manageriala, ca_cap de departament. punkt.

    ps. daca isi dadea demisia, nu'l mai facea pe herr klauz de toate naduselile, ca nu asta ii trebuia lui, acum cand incep vacantele, tot omul pleaca in canare, azore, costa rica....:-)
    macar la miami...
    pai !

    alt ps. si nici nu mai zadara curtea s'o dea cum ca precurorii sunt sub tudoric'al nostru.
    iaca, mocalau' de care radeati, v'a traso turceste. :-)
    caci asta e problema nasoala, ca'l scoate pe herru din schema nimirilor.
    acuma, tre' sa umble cu fel de fel de reparatii juridice, pe la inalte curti internationale....
    prea mult pt. un fost primar....
  • 0 (0 voturi)    
    declaratia semnata (Vineri, 1 iunie 2018, 18:09)

    Dizidentul [utilizator]

    sinteti 500 cu semnaturi Tudorel a luat opinie si sinteti acum circa 350-400 daca, frica pazeste pepenii,intrebarea la ora actuala"unde in ce birouri sau dupa care paravane fiintele voastre si mintea voastra nu a reusit sa scoata o singura apreciere ca sa nu se ajunga la acest dezastru?" in Europa presedintii sint inzestrati cu mai multa sau mai putine drepturi constitutionale dar ca in Romania sa fie injosit nu se intimpla in nicio tara din Europa, de la preluarea puterii in ianuarie 2017 coalitia nu a avut alt scop"ingenuchiarea presedintelui".Noi postam lucruri problema este ca cei avizati nici cu curul nu se uita la postarile din Internet( sint in ingimfarea si indolenta care este caracteristica clasei conducatoare )total imuni.