CSM: Nu am propus instituirea unui prag valoric în cazul vreunei infracţiuni, cu atât mai puţin pentru abuz în serviciu în cazul funcţionarilor publici sau pentru corupţie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 20:07 Actualitate | Esenţial


Simona Marcu, presedinta CSM
Foto: Agerpres
Consiliul Superior al Magistraturii nu a propus instituirea unui prag valoric în cazul vreunei infracţiuni, cu atât mai puţin în cazul infracţiunii de abuz în serviciu săvârşită de funcţionarii publici sau în cazul infracţiunilor de corupţie, precizează CSM, într-un comunicat publicat marți.

CSM precizează că a înaintat Comisiei speciale parlamentare pentru legislația din domeniul justiției un „punct de vedere asupra solicitării Ministerului Finanţelor Publice, de modificare a Legii nr.241/2005 privind evaziunea fiscală”, în care s-a urmărit „orientarea spre recuperarea prejudiciului şi nu preeminenţa măsurilor punitive”.

„În contextul mai larg al dezbaterilor asupra modificărilor Codului penal, Consiliul a propus o abordare integrată a infracţiunilor economice, printr-o nouă variantă de incriminare a articolului 308 din Codul penal, care reglementează exclusiv infracţiuni săvârşite în mediul privat.

Subliniem, aşadar, că varianta de nepedepsire sau de atenuare a pedepsei, propusă de Consiliu, vizează anumite fapte săvârşite exclusiv de angajaţii din mediul privat, iar nu de către funcţionarii publici”, precizeaza CSM.

Aceste precizări vin după ce în cadrul Comisiei a fost prezentată o propunere a CSM care prevede un prag de 50.000 euro pănâ la care abuzul în serviciu și alte infracțiuni de serviciu comise de alte persoane, și nu de funcționarii publici, să fie considerate infracțiuni.



















3299 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Pai de ce nu iesiti public, sa precizati (Marţi, 15 mai 2018, 20:41)

    Inna100 [utilizator]

    acest lucru, stimati judecatori? Pentru ca jupanii au propovaduit galagios pe toate canalele tv, ca ati facut asta!!! Puteti chiar sa-i actionati in justitie pentru propaganda falsa, si atac la integritatea justitiei
    • +3 (5 voturi)    
      pt ca CSM e plin de SLUGI PSD (Marţi, 15 mai 2018, 21:16)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      slugile PSD dion CSM le-au spus celor din comisia pt justitie (condusa de PSD) cum sa interpreteze ceea ce a propus CSM
    • +3 (5 voturi)    
      Care justitie? (Marţi, 15 mai 2018, 22:26)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      A fost odata, ca niciodata. Acum totul e in mainile lui Dragnea, Ceausescu v1.5, mai smecher si mai sociopat.
    • +3 (5 voturi)    
      Ce sa precizere? (Marţi, 15 mai 2018, 23:56)

      civism [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      Pai oamenii chiar au pus prag la abuzul in serviciu, dra nu direct, si atentie si la infractiunile de delapidare, neglijenta in serviciu, uzurparea functiei, folosirea abuziva a functiei, divulgarea informatiilor secrete, toate savarsite de alte persoane decat functionarii publici. E adevarat ca nu au modificat niciuna dintre aceste infractiuni ci au introdus alineatul 4 care practic le pune prag tuturor infractiunilor enumerate:
      "(4) Infracțiunile prevăzute la art 295 (delapidare - n.r.), 297-300 (abuzul in serviciu, neglijenta in serviciu, folosirea abuzivă a funcției, uzurparea funcției - n.r.) și art. 304 (divulgarea informațiilor secrete - n.r.), săvârșite în conditiile alin (1), dacă au produs un prejudiciu material nu se pedepsesc atunci când valoarea prejudiciului este de cel mult 50.000 euro, in echivalentul monedei nationale, iar faptuitorul il acopera pana la momentul sesizarii instantei de judecată."
  • +8 (14 voturi)    
    Mintiti, ati propus! (Marţi, 15 mai 2018, 20:46)

    civism [utilizator]

    Pai exact asta ati facut, ati propus prag pentru abuz in serviciu pentru persoanele altele decat functionarii publici. O luam prin invaluire, pai daca se poate pentru unii , pentru functionarii publici de ce nu s-ar putea.
    De ce sa fure numai privatii si nu functionarii publici!
    Si ma rog de ce privatii sa poata fura pana la 50000 de euro din banii publici? Care e diferenta fata de functionarii publici?
    Magarie cu dedicatie!
    • +4 (4 voturi)    
      Acesta (Miercuri, 16 mai 2018, 10:25)

      colu [utilizator] i-a raspuns lui civism

      este primul pas.Apoi,pe motive de discriminare intre sectorul privat si cel de stat,prevederea va fi generalizata,cu acordul CCR.
  • +8 (10 voturi)    
    pt viol nu puneti limita? (Marţi, 15 mai 2018, 21:12)

    gigiduru_ [utilizator]

    Asa, 10 cm. Ca se incadreaza toti PSD-istii.
  • +7 (9 voturi)    
    in tari mai dezvoltate decit romanika (Marţi, 15 mai 2018, 21:45)

    optiunea-2 [utilizator]

    spre exemplu, canada, orice trece 5000 (cinci mii) de dolari e grav; federal/etc... aia vine vreo 4mii de iuro.
    dancila e varza, iordache e mafiot, dragnea este el capo!
  • +2 (4 voturi)    
    N-o sa mai plateasca nimeni nimic :))). (Miercuri, 16 mai 2018, 10:43)

    abisala [utilizator]

    Sa vedem atunci de unde va mai plati statul salariile judecatorilor!