Palestinienii au comemorat marți Ziua Catastrofei. Funeralii în Gaza pentru cele peste 50 de persoane ucise luni / Încă un palestinian a fost ucis

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 9:58 Actualitate | Esenţial


Unde este ambasada SUA din Ierusalim
Foto: OCHA / BBC
Palestinienii au participat marți în număr mare la funeraliile zecilor de persoane ucise de soldații israelieni după protestele la granița cu Fâșia Gaza. Până la prânz, se mai temperaseră temerile că manifestațiile palestinienilor vor fi și mai ample, mai ales că aceștia comemorează marți ”Nakba” (Ziua Catastrofei). Pentru palestinieni, Ziua Catastrofei marchează momentul din 1948 când sute de mii dintre ei au fost obligați să-și părăsească locuințele sau au fugit de luptele apărute la crearea statului Israel. Un bărbat rănit de soldații israelieni și un bebeluș de opt luni afectat de gazele lacrimogene ce au decedat peste noapte au ridicat numărul celor uciși la 60. La îndemnul lui Mahmoud Abbas, în Fâșia Gaza este marți grevă generală

LIVETEXT, evenimentele de marți:

16:54 Un palestinian a fost ucis de tiruri israeliene la granița - ministerul palestinian al Sănătății, citat de AFP

13.59 Un palestinian a fost rănit de gloanțe în confruntările cu forțele israeliene de securitate din Ramallah (Cisiordania)

13.30 Kremlinul a făcut apel marți la evitarea acțiunilor care ar putea să amplifice tensiunile din Orientul Mijlociu și și-a exprimat adânca îngijorare privind faptul că armata israeliană a ucis zeci de protestatari palestinieni.

12.29 Țările musulmane ar trebui să își revizuiască legăturile cu Israel, a declarat marți premierul turc Binali Yildirim. Turcia a cerut ca organizația pentru Cooperare Islamică să se reunească vineri

11.43 Liderul palestinian Mahmoud Abbas a cerut locuitorilor din Cisiordania să intre în grevă generală marți în memoria celor uciși luni. Școli, universități, bănci, instituții publice și companii vor fi închise.

11.36 Numărul morților după confruntările de ieri a ajuns la 60 după ce încă un palestinian a decedat din cauza rănilor suferite, scrie Haaretz.

11.31 În Gaza se vor ține funeralii pentru cei peste 50 de oameni uciși luni de forțele israeliene, notează Guardian. Khaled Batch, unul dintre organizatorii protestelor palestiniene a spus că marți va fi o zi de funeralii, sugerând că nu sunt în plan și alte marșuri la graniță după ce luni a fost cea mai sângeroasă zi din Gaza de după războiul din 2014. Presa israeliană scrie că unele dintre corturile în care protestatarii se strângeau la graniță au fost strânse.

11.23 A fost vorba de o alarmă falsă, transmite armata israeliană.

09.36 Sirenele care avertizează în privința atacurilor cu rachete au început să sune dimineață lângă granița cu Fâșia Gaza, a anunțat armata israeliană, dar nu este clar dacă vreo rachetă a fost trasă din enclava palestiniană

---------------------------
Palestinienii au demonstrat luni, așa cum o fac de șase săptămâni, ca parte a unui protest amplu orchestrat de Hamas, denumit ”Marele Marș al Întoarcerii”.

Cel puțin 55 de palestinieni au fost uciși luni în Fâșia Gaza de către soldați israelieni, la granița cu Israelul, unde zeci de mii de persoane au protestat față de decizia de transferare la Ierusalim a ambasadei Statelor Unite, potrivit celui mai recent bilanț al ministerului palestinian al Sănătății. Cel puțin 2.700 de persoane au fost rănite, dintre care jumătate cu muniție de război. 

A fost cea mai sângeroasă zi pentru palestinieni de la conflictul din Gaza din 2014 încoace. Premierul israelian Benjamin Netanyahu a apărat folosirea forței de către soldații israelieni, afirmând că țara sa are dreptul să își apere granitele în fața organizației "teroriste" Hamas.

Recomandare de lectura:



















3060 vizualizari

  • +1 (35 voturi)    
    Dar daca... (Marţi, 15 mai 2018, 10:10)

    CezarN [utilizator]

    De exemplu, palestinienii ar impusca 55 de colonistii evrei ilegali (ilegalitate recunoscuta chiar de SUA) Israelul i-ar numi imediat "teroristi" pe palestinieni, nu ar spune ca este un gest normal, prin care oamenii isi apara pamanturile luate cu japca.
    • 0 (18 voturi)    
      pai... (Marţi, 15 mai 2018, 11:22)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ei incearca sa faca asta. Non stop. Inclusiv bagand cutitul in oameni care asteapta autobuzul sau beau o cafea.
      Din pacate pentru palestinieni&co, dupa 4 razboaie pierdute, nu reusesc sa priceapa ca nu merge cu forta.
      Desigur, cand primesc gratis de la evrei curent si apa, e ok, sunt halal.
      • +1 (9 voturi)    
        primesc gratis? (Marţi, 15 mai 2018, 17:13)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        aiurae, achita facturile!
      • +1 (1 vot)    
        pai si cu ce merge? (Miercuri, 16 mai 2018, 11:33)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        negocierile pasnice nu duc nicaieri, duc doar la extinderea coloniilor? Asadar ce propui?
  • +1 (33 voturi)    
    ...asasinate... (Marţi, 15 mai 2018, 10:27)

    baligosul [utilizator]

    Palestinienii omorîți și răniți de militari evrei cu cetățenie israeliană erau pe teritoriul lor.
    Ce face ONU?
    ONU nu vede nici ce se întîmplă în Siria, țară parțial ocupată de americani, turci, francezi, de ISIS, și cine mai știe cine...
    • 0 (10 voturi)    
      rusi (Marţi, 15 mai 2018, 11:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Ai uitat (freudian s-ar spune) tocmai pe cei mai activi in crime de razboi!
  • 0 (4 voturi)    
    un punct de vedere (Marţi, 15 mai 2018, 11:08)

    toxx [utilizator]

    al presei din Orient:

    https://gulfnews.com/news/mena/palestine/palestinian-nakba-explained-1.2219869
  • 0 (20 voturi)    
    Palestina (Marţi, 15 mai 2018, 12:03)

    Standard [utilizator]

    Da, ca de obicei, Hamas-ul reuseste sa faca un marketing criminal cu vietile oamenilor. Daca treci de zidul stirilor stangiste din presa europeana, afli lucruri interesante, precum despre organizarea unor grupuri care au incercat sa taie sarma ghimpata, dintre cele doua state, stabilita prin armistitiul din '48, precum si plantare de explozibil la zidului de demarcatie, in ideea desigur absurda, de a patrunde prin forta in Israel. Soldatii au tras cu munitie de razboi, ce ar fi trebuit sa faca? Sa se dea la o parte? Existenta Hamas-ului este strict legata de problema palestiniana, pe care nu-si doreste s-o rezolve, fiindca nasterea statului palestinian functional, ar insemna scoaterea sa in afara ecuatiei. Cu tot cu Iran. Acum, cum ar fi sa ne enervam si sa marsaluim spre granita de nord si sa intram in Ucraina ca sa reocupam restul Maramuresului, al Bucovinei si toata Pocutna? Ce credeti c-ar facea armata ucrainiana?
    • +4 (8 voturi)    
      orice crima poate fi justificata! (Marţi, 15 mai 2018, 17:14)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Standard

      si discutia e deviata spre Ucraina and shit.
  • -2 (18 voturi)    
    Ziua Catostrofei (Marţi, 15 mai 2018, 12:36)

    karla2019 [utilizator]

    Liderii UE in frunte cu schizoida aia de Mogherini n-au fost prezenti la comemorarea Zilei Catastrofei in Fasia Gaza?
  • +1 (19 voturi)    
    Ipocrizie la nivel maxim (Marţi, 15 mai 2018, 13:10)

    gigibigi [utilizator]

    Treziti-va odata! Nu vedeti ca de fiecare data numai palestinienii, arabii sau altii sunt teroristi, rau voitori, etc, si de fiecare data(fara exceptie) evreii sunt victime. Voi nu vedeti ipocrizia asta?? Cand impusti mortal civili neinarmati se numeste CRIMA, de care se fac vinovati evreii. Nu-i mai aparati pe mincinosii planetei(adica pe evrei).
    • -6 (12 voturi)    
      gigele (Marţi, 15 mai 2018, 16:45)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui gigibigi

      ,, Civilii tai neinarmati'' au luat cu asalt frontiera israeliana avand cocteiluri molotov, arme albe, bombe la purtator. Au incendiat campurile cu cereale aflate in apropierea granitei.
      • +1 (7 voturi)    
        campuri de cereale??? (Marţi, 15 mai 2018, 17:16)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        tu ce canal tv urmaresti? Era pustiu acolo!!

        Si nu s-a gasit nicio arma acolo!
  • 0 (4 voturi)    
    Arabetii (Marţi, 15 mai 2018, 18:38)

    UncleSam [utilizator]

    Hamas ii imping pe palestinieni la suicid, este un PR foarte de succes cu vieti umane, problema este ca presa cade iar si iar in plasa Hamas. Iranul pompeaza bani ca palestinienii sa isi trimita copii la moarte.
    Abbas un dictator aflat de peste 14 ani la sefie indeamna la greva generala si alte acte de nesupunere. O sa le fie si mai greu, bani de la UN nu prea mai vin, US le-a taiat miliardele, se afunda in saracie pe barba lor.
    Oare cati trebuie sa moara ca sa inteleaga ca nu merge asa cu Israelul si mai ales cu Bibi. Raposatul Arafat a inteles ca nu merge cu terorismul, astia de azi sunt si mai caposi.
    Cu cat accepta mai repede ca Ierusalimul este capitala Israelului cu atat mai bine, altfel o sa moara pana la ultimul degeaba.