UPDATE VIDEO Zeci de mii de palestinieni au protestat în Fâșia Gaza față de mutarea ambasadei SUA la Ierusalim / 55 palestinieni au fost împușcați mortal, 2.700 sunt răniți

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2018, 12:39 Actualitate | Internaţional


Fasia Gaza
Foto: Captura YouTube
Cel puțin 55 de palestinieni au fost uciși luni în Fâșia Gaza de către soldați israelieni, la granița cu Israelul, unde zeci de mii de persoane au protestat față de decizia de transferare la Ierusalim a ambasadei Statelor Unite, potrivit celui mai recent bilanț al ministerului palestinian al Sănătății, scrie AFP. Cel puțin 2.700 de persoane au fost rănite, dintre care jumătate cu muniție de război, potrivit Reuters.

A fost cea mai sângeroasă zi pentru palestinieni de la conflictul din Gaza din 2014 încoace. Oficialii ministerului palestinian al Sănătății au anunțat în cursul serii că cel puțin 55 de protestatari au fost uciși, iar aproximativ 2.700 au fost răniți - fie de tirurile de armă, de gazele lacrimogene sau în alte moduri.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a apărat folosirea forței de către soldații israelieni, afirmând că țara sa are dreptul să își apere granitele în fața organizației "teroriste" Hamas.

"Toate țările au obligația să-și apere teritoriul", a scris Netanyahu, pe Twitter. "Organizația teroristă Hamas își proclamă intenția de a distruge Israelul și trimite în acest scop mii de persoane pentru a forța granița", a- adăugat el, subliniind că Israelul va acționa "cu determinare" pentru a împiedica astfel de acțiuni.

UPDATE 04:40 Premierul israelian Benjamin Netanyahu a susține că trupele israeliene au acționat în legitimă apărare împotriva organizației islamiste Hamas, despre care a afirmat că dorește să distrugă Israelul, informează site-ul postului BBC News. (Mediafax.)

UPDATE 04:00 Statele Unite au blocat adoptarea unei declarații a Consiliului de Securitatea ONU prin care se solicita demararea unei anchete independente privind violențele de la frontiera Fâșiei Gazul cu Israelul, informează site-ul postului France 24. (Mediafax)

UPDATE 03:00 Președintele francez Emmanuel Macron a condamnat acțiunile violente al forțelor de securitate israeliene împotriva demonstranților palestinieni din Fâșia Gaza, se arată într-un comunicat al Președinției de la Paris, informează site-ul agenției de știri Reuters.

Preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a acuzat luni Israelul de "terorism de stat" şi "genocid". În acelaşi timp, Turcia şi-a rechemat pentru consultări ambasadorii de la Tel Aviv şi Washington.

UPDATE 21:33 Casa Albă spune că mișcarea islamistă palestiniană Hamas este responsabilă pentru violențele izbucnite în Fașia Gaza

UPDATE 20:26 Kuweitul a cerut organizarea unei reuniuni publice a Consiliului de Securitate al ONU

UPDATE 19:05 Ministerul Sănătății din Gaza anunță 52 de morți / Ambasadorul palestinian la ONU spune că „8 copii mai mici de 16 ani„ se numără printre morți

UPDATE 19:50 Guvernul britanic a făcut un apel la "calm" și "reținere"

UPDATE 17:00 Raiduri aeriene israeliene împotriva unor ținte Hamas din Fâșia Gaza

UPDATE 16.30 Numărul morților a ajuns la 41, potrivit unor oficiali din domeniul sănătății (Reuters)



Aceste decese ridică la 79 numărul de palestinieni uciși în Fâșia Gaza de la începutul unei mișcări masive de proteste, în 30 martie. Aceasta este cea mai sângeroasă zi din conflictul israeliano-palestinian, de la războiul din enclavă, din 2014.

UPDATE 16:00 Președintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a declarat că SUA și-au pierdut „rolul de  mediator” în Orientul Apropiat după decizia de a-și muta ambasada la Ierusalim.

"Respingem această decizie care încalcă dreptul internațional și rezoluțiile Națiunilor Unite", a spus președintele turc, care efectuează o vizită la Londra.

UPDATE 15:51 Turcia acuză SUA că împărtășesc responsabilitatea pentru „masacrul” din Gaza.

"Administrația americană este la fel de responsabilă ca și Israelul pentru acest masacru", a declarat purtătorul de cuvânt al guvernului turc, Bekir Bozdag, pe Twitter.

UPDATE 15:40 37 de palestinieni au fost uciși de tiruri israeliene

UPDATE 15:15 Guvernul palestinian acuză Israelul de un „masacru oribil”

UPDATE 15.02 Cel puțin 25 de palestinieni au fost împușcați mortal

UPDATE 14.41  Soldații israelieni au ucis lui cel puțin 16 palestinieni la granița cu Fâșia Gaza, inclusiv un băiat de 14 ani și un bărbat aflat într-un cărucior cu rotile au spus oficiali din domeniul sănătății, citați de Reuters. Circa 500 de protestatari au fost răniți, 200 dintre ei de muniție de război. 



În cursul dimineții au avut loc confruntări, în condițiile în care mii de manifestanți s-au adunat în mai multe locuri de-a lungul graniței.

Statele Unite inaugurează luni după-amiază ambasada la Ierusalim, realizând astfel o promisiune controversată a președintelui Donald Trump.

Ivanka Trump și Jared Kushner, fiica și ginerele, dar și consilierii președintelui american, vor lua parte, alături de sute de demnitari din cele două țări, la această ceremonie, care va începe la ora locală (13,00 GMT).



Citeste mai multe despre   
















18565 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Brainbleed (Luni, 14 mai 2018, 15:00)

    MinDepous [utilizator]

    "Cel puțin 16 palestinieni au fost uciși luni de tiruri ale >>>soldaților !!!palestinieni!!!<<< în Fâșia Gaza, la graniță, unde are loc un protest față de mutarea ambasadei americane la Ierusalim, a anunțat ministerul local al Sănătății, citat de AFP.

    UPDATE 14.41 >>>Soldații !!!israelieni!!!<<< au ucis lui cel puțin 16 palestinieni la granița cu Fâșia Gaza, inclusiv un băiat de 14 ani și un bărbat aflat într-un cărucior cu rotile au spus oficiali din domeniul sănătății, citați de Reuters. Circa 500 de protestatari au fost răniți, >>>200 dintre ei de muniție de război. <<<"

    Eu inteleg ca-i la cald, da' in ce limba scrieti? :-)


    Multumim am corectat!
    • +6 (6 voturi)    
      Parol (Luni, 14 mai 2018, 16:16)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Chapeau
    • +4 (4 voturi)    
      Europenii au evoluat. (Marţi, 15 mai 2018, 12:20)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      A fost un moment cand au procedat cum procedeaza acum evreii. In cel de-al doilea razboi mondial. Se pare ca evreii regreta doar un lucru din Holocaust. Nu ca s-a intamplat. Asta le convine. Oricand poti ucide copii fara nici o strabatere. Evrei regreta ca Holocaustul li s-a intamplat lor. Ei asta au invatat din Holocaust. Ca e nasol sa ti se intample tie. Nu este nici o problema sa faci tu ca evreu un Holocaust altora.
      Imi pare rau, pentru ca-i admiram pentru istetime, dar in felul asta de ce le e frica nu vor scapa. Isi asigura un Holocaust de data asta bine facut si final.
      La un moment dat va avea unul arma nucleara si la un moment dat un nebun va intra la manetele ei, la fel cum Trump a intrat in SUA la putere.
      Si atunci nu-i vad bine!
  • +8 (8 voturi)    
    Eroare? (Luni, 14 mai 2018, 15:04)

    Petru108 [utilizator]

    "de tiruri ale soldaților palestinieni"
    • -10 (22 voturi)    
      ? (Luni, 14 mai 2018, 18:44)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

      De ce sa fie eroare?
      'Soldatii palestinieni' au si rachete, nu numai pistoale!
  • -26 (76 voturi)    
    acest masacru trebuie pedepsit (Luni, 14 mai 2018, 15:08)

    tahomir [utilizator]

    Drept care propun bombardarea Siriei si noi sanctiuni impotriva Rusiei si a Iranului.
    Ah, ce bine e sa fii presedinte american!
    • +4 (40 voturi)    
      acri tare, struguri, huh? (Luni, 14 mai 2018, 15:46)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      .
  • +14 (126 voturi)    
    Tocmai am revazut aseara Lista lui Schindler (Luni, 14 mai 2018, 15:12)

    KTerinca [utilizator]

    Impresionant si dureros, ca de fiecare data.
    Rau e ca, acum, evreii au devenit nazistii lumii.
    • +16 (58 voturi)    
      Situația e un pic mai nuanțată (Luni, 14 mai 2018, 15:43)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      în partea aia a lumii. În primul rând Israelul nu sunt "evreii". O mare parte a evreilor (dacă nu o majoritate) trăiesc în afara Israelului și nu toți sunt de acord cu acțiunile lui Bibi (Benjamin Netanyahu). Nici evreii din Israel nu sunt toți de acord cu el.

      În situația din Orientul Mijlociu nimeni nu e înger pe acolo. Ce făcut Trump acolo prin mutarea ambasadei (urmat de Dragnea îndeaproape) a fost să arunce o petardă într-o cisternă plină de benzină ca să evite o potențială sursă de incendiu (ce a spus cu adevărat e că a înlăturat un obstacol în negocierile de pace de acolo).
      • +17 (23 voturi)    
        desi in general inteleg fenomenul politic (Luni, 14 mai 2018, 16:11)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        romanesc si international, de data asta am o mare nelamurire: de ce Romania, in special guvernul Dancila, se grabeste atat de mult sa mute ambasada, in conditiile in care UE a declarat ca ambasadele tarilor europene trebuie sa ramana la Telaviv? Ne-am gandit si la consecinte?
        Doar Romania, Ungaria si Cehia au facut acest lucru, total neinspirat dupa parerea mea. Castiguri materiale nu avem de pe urma mutarii ambasadei, dar ne punem arabii in cap, plus problemele pe care le vom avea ca facem nota discordanta de UE.
        Pe bune daca inteleg ce strategii au avut Dragnea si Dancila mutand ambasada.
          #showComment#showComment#showComment
    • -5 (61 voturi)    
      tu ce-ai face? (Luni, 14 mai 2018, 15:47)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      daca te-ar invada la granita ...alte "neamuri"?
      Penibil..."political corectness"
      • +11 (49 voturi)    
        ce au facut si ceilalti (Luni, 14 mai 2018, 19:22)

        ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        ai aplica legea dar nu asa.
        ungurii cum i-au linistit fara varsare de sange sau prea multa violenta?
        Europenii cum s-au descurcati invadati de 1 milion de musulmani ?

        Poti sa rezolvi o situatie cu vorba buna sau sa dai cu parul. Acum depinde cat te duce mintea si ce interese ai
          #showComment#showComment#showComment
    • -11 (17 voturi)    
      remarca (Marţi, 15 mai 2018, 8:56)

      fushi [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ar fi bine daca a-ti verifica mai in profunzime datele si in special sursele.
      ce a-ti zice daca miine , sa zicem ,cetateni unguri trimisi ( in mod discret ) de autoritatile de la budapesta sa treaca granita Romaniei in regiunea care a apartinut ( dupa spusele lor) odata UNGARIEI ?
      oricum 60000000 de evrei ucisi ( si in ROMANIA) nu este un mod decent de a amesteca termenul de nazisti
  • -6 (92 voturi)    
    Sunt sigur ca baietelul in carucior (Luni, 14 mai 2018, 15:20)

    asistat [utilizator]

    isi exprima ganduri de pace si intelegere, alaturi de un grup de pacifisti arabi din gaza!
  • +57 (71 voturi)    
    Sa asteptam parerea Dnei Dancila (Luni, 14 mai 2018, 15:27)

    Martinezu [utilizator]

    In aceasta problema mai complexa.
    • +13 (15 voturi)    
      ea e impacaciutitoare, a zis nea Mustata (Luni, 14 mai 2018, 16:05)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      cred ca e foarte potrivita ptr o misiune de pace.
      Desi, la mintea ei, e o posibil sa inteleaga ca impacaciuitor vine de la pac-pac
    • +11 (15 voturi)    
      intzelept sfatul ! (Luni, 14 mai 2018, 17:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      :-))
  • -1 (125 voturi)    
    "Protesteaza" in fasia Gaza? (Luni, 14 mai 2018, 15:32)

    A.Corneliu [utilizator]

    "Protesteaza" in fasia Gaza?
    Asta e tot ce ati inteles?
    Nu, domnilor.
    Zeci de mii de incitati pana la isterie se arunca cu violenta ca niste bezmetici asupra granitei Israelului, vrand pur si simplu s-o rupa, pentru a navali in teritoriul sau in cadrul a ceea ce au numit "marsul reintoarcerii".
    Ei sunt organizati si incitati de catre organizatia terorista Hamas, sprijinita si finantata de Iran. Hamasul are ca scop esential al ideologiei sale nimicirea Israelului si inlocuirea sa cu un stat arab.

    Actiunile militarilor israelieni de impiedicare cu orice pret a acestei invazii, sunt absolut justificate si ar fi luate de orice alta tara din lume care isi apara suveranitatea.
    • +25 (97 voturi)    
      da, da (Luni, 14 mai 2018, 15:45)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      hai sa ne imaginam ca maine vin niste tari si zic asa: bucata asta din moldova, dobrogea si muntenia nu mai e a romaniei, facem aici un stat nou si il numim Lipovenia. Si strangem lipovenii din toata lumea si ii mutam in noul ´stat´. tu, care stii ca pamanturile alea au fost romanesti de cateva sute/mii de ani, ai sta cu mainile in san?
      • -9 (53 voturi)    
        comparatia nu e corecta (Luni, 14 mai 2018, 15:56)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        pt ca niciodata lipovenii nu au detinut bucatile acelea, nici nu au fost majoritari in istorie.
        Pe cand acolo, in acel teritoriu, au fost, pe rand:evreii (cu canaaniti, samariteeni), romanii, selgiucizii, cruciatii, otomanii/palestinienii, britanicii, iar evreii...deci...cine are drepturile istorice si juridice? de cand se aplica? de la ce an? asta e problema...
          #showComment#showComment
      • -10 (36 voturi)    
        Hai, ca m-ai pus pe ganduri! (Luni, 14 mai 2018, 16:00)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        Si daca de atunci incep sa se construiasca autostrazi, si se ridica orase civilizate, si terenurile devin cultivabile, toate prin investitiile "invadatorilor" care intre timp mai pun si osu' la treaba, nu numai banii...
        Ma gandesc ca ar fi un mod curat sa scapam de alde dragnea, cu mana altuia.

        Si apoi, nici chestia cu "noi suntem aici de douamii de ani" nu-i chiar la asa, prin zona aia, cum o zici tu.
          #showComment
      • -5 (67 voturi)    
        Unde bateți ? (Luni, 14 mai 2018, 16:04)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        Să înțeleg că palestinienii sunt un popor milenar care trăiește în Palestina de pe vremea Potopului ? Asta vreți să spuneți cu această comparație stupidă ? Nu domnul meu. „Palestinienii” sunt un popor inventat de KGB prin anii 60. Ei sunt de fapt arabi pe care țările lor de origine nu-i vor în ruptul capului (Siria, Iordania, Egipt, Arabia Saudită etc). Nu există o Palestină multimilenară din care evreii au rupt o halcă în 48. Mai citiți istorie veche și recentă, nu doar propagandă.
          #showComment#showComment#showComment#showComment
      • -9 (23 voturi)    
        ba bine ca nu (Luni, 14 mai 2018, 17:36)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        majoritatea noii generatii, a oamenilor recenti, locuitori in romania, au abandonat basarabia si nordul bucovinei...
        iar aici, pe sait, n'ai gasit pamantu' salvarii, aici e teritoriu progresist, ghiolbanistan. pardon, republica sorosista globaliztan. :-))
          #showComment
      • -6 (58 voturi)    
        mda, frumos exemplu cu lipovenii (Luni, 14 mai 2018, 18:08)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        Puteai sa zici ungurii sau bulgarii si oricum picai mai aproape de ceva.
        Dar sa reluam cazul "palestinienilor" despre care se stie ca au construi o mare cultura si civilizatie in zona Israelului. Acum mai mult de 50 de ani li s-a dat dreptul sa faca un stat in zona. L-au facut? Nu. De ce? Fiindca ii durea pe ei drept in zbang de un stat "palestinian" scopul lor era lichidarea statului evreu. Nimic nu s-a schimbat si cata vreme nefericitii aia vor fi agitati de ura vor muri ca prostii.
          #showComment#showComment
      • -4 (52 voturi)    
        Fals (Luni, 14 mai 2018, 18:46)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        Nu a existat niciodată un stat palestinian așa cum nu există nici azi. Cu excepția Egiptului și a Iranului TOATE statele din zonă sunt creatii artificiale ale ONU sau ale fostelor puteri coloniale. Israelul nu e cu nimic mai putin legitim ca Irak sau Iordania - înființate de englezi ca să dea un os de ros familiei seriff-ului Hussein de la Mecca ce fusese alungat de acolo de sauduti. Ca să nu n-ai vorbim de emiratele din golf...

        Arabii din Gaza vor pur și simplu să ocupe o bucată sau tot statul vecin. E ca si cum gagauzii din Basarabia ar năvăli in România să o prade și ocupe. Oare grănicerii români nu ar trebui să riposteze cu armamentul din dotate si să-i lase pe ăia să intre si să-și facă de cap?
          #showComment#showComment
    • +9 (53 voturi)    
      asta ai inteles tu? (Luni, 14 mai 2018, 15:51)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Eu am inteles ca evreii, impreuna cu complicitatea SUA, au finalizat de facto anezarea Ierusalimului de est. Si orice civil care protesteaza la granita poate sa se aleaga bonus si cu un glonte in cap.
      Aici e vorba ca palestinienii chiar au dreptate, evreii au anexat cu forta o parte din Ierusalim. Chiar daca palestinienii ar intra cu forta in Israel, ar face-o pentru ca au dreptate. Din nefericire, aici avem un Israel care e mult peste Palestina din punct de vedere militar, iar soldatii everei nu au nicio retinere in a impusca oricati palestinieni e nevoie ca sa opreasca protestele.
      Problema e ca Israelul si-a facut multi dusmani, care sunt din ce in ce mai hotarati. La un moment dat puterea militara a Israelului va fi insuficienta ca sa se opuna unui asalt hotarat. Si tare mi-e ca roata se va intoarce, si mii de civili evrei vor suferi.
      • -10 (42 voturi)    
        facts ?! (Luni, 14 mai 2018, 18:29)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        toate cele enumerate (anexari, "palestina",...) au si fost si in urma cu 2-3000 ani ?
        Unde era "palestina" in timpul lui David, Solomon, ...(ca sa ma opresc doar la ei ) ?
        Ahh, da : filistinii, ce veneau la furat , nu ?
          #showComment
      • -10 (34 voturi)    
        Corect (Luni, 14 mai 2018, 19:13)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Aveti dreptate, caci daca raportul de forte ar fi fost INVERS - si anume: militantii' din Gaza ar fi avut armamentul Israelului, atunci intr-o singura luna s-ar fi inregistrat 500.000 de victime evreiesti, numar la care s-a ajuns in Siria in 6 ani...!
      • -8 (34 voturi)    
        1 FAPTE - nu VORBE! (Adevar-dreptate-pace) (Luni, 14 mai 2018, 22:24)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Sa ne amintim in aceasta zi de urmatoarele fapte istorice:
        Palestinienii nu au avut DREPTUL la întoarcere. La 29 noiembrie 1947, arabii, inclusiv Comitetul Superior Arab, AU RESPINS PACEA și au votat împotriva planului de partiționare pentru „Mandatul Palestina“, așa cum a fost stabilit în Rezoluția 181 a Adunării Generale a ONU. Chiar dacă rezoluția a fost aprobată în mod covârșitor de comunitatea internațională, arabii au declarat că rezoluția ONU fiind o rezoluție a Adunării Generale NU a fost obligatorie pentru ei.

        Arabii din teritoriul numit „Mandatul Palestinei“ au ales apoi să înceapă un război civil de anihilare. Liga Arabă a trimis 9 000 de soldați mercenari în “Mandatul Palestinian” începând cu sfârșitul lunii decembrie 1947, iar 5 (!) țări arabe au invadat micul si noul stat israelian pe 15 mai 1948. Israelul a câștigat surprinzator războiul și sute de palestinieni au fugit din casele lor.

        La 11 decembrie 1948, Adunarea Generală a ONU a propus Rezoluția 194 de stabilire a principiilor de pace și a recomandat refugiaților care doresc să trăiască în pace (!) să li se permită să se întoarcă acasă la casele lor cât mai curând posibil. Arabii s-au opus din nou rezoluției Adunării Generale. Arabii nu au vrut să facă pace, nu au vrut să li se întoarcă refugiații decât dacă întoarcerea refugiaților ar fi însemnat si anihilarea statului Israel. Așadar, nu numai că arabii au votat împotriva rezoluției generale, dar au respins și spiritul de pace sau rezoluția. Pentru ei nu ar putea exista pace, nici recunoaștere a unui stat israelian și nici negocieri pentru pace sau recunoaștere, tot ceea ce rezolutia 194 propusese. rezoluția 194.
          #showComment#showComment
    • +10 (40 voturi)    
      se arunca in carucioare cu rotile? (Luni, 14 mai 2018, 15:51)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Si chiar daca s-ar arunca, trebuie impuiscati pentru asta?
    • +6 (50 voturi)    
      Eliberati Ierusalimul de Est .... (Luni, 14 mai 2018, 16:04)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      ...eliberati teritoriile arabe ocupate, faceti pace cu palestinienii, lasati-i sa isi aiba si ei statul lor independent.
      Nu veti avea pace vreodata, pana nu veti intelege ca nu sunteti cu nimic mai presus decat acesti palestinieini, care isi doresc si ei o tara a lor asa cum aveti voi o tara a vosatra.
      Au trait si ei, alaturi de evrei, pe aceleasi teritorii.
      E greu sa acceptati aceasta, pentru ca aveti inca forta de partea voastra.
      Mai bine insa v-ati aduce aminte de istorie si de crimele pe care le-au facut altii impotriva voastra, de-a lungul timpului. Sa nu le mai faceti voi acum.
      • -9 (37 voturi)    
        Probabil (Luni, 14 mai 2018, 19:21)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        Veti face un mic EFORT pentru a intelege punctul de vedere al lui Mahmoud Abbas:

        'Abbas rejected Israel’s legitimacy in any borders': “All of Israel is a ‎‎“occupation”
        https://www.youtube.com/watch?v=CspkE4Tfh4s

        Dupa care tot Seful lor afirma ca: 'Palestinienii si iordanienii sunt ACELASI popor care traieste in DOUA State:

        http://www.petra.gov.jo/Public_News/Nws_NewsDetails.aspx?Site_Id=1&lang=2&NewsID=328812&CatID=13&Type=Home&GType=1

        Desigur, Dv puteti intelege ceea ce va face placere!
    • +10 (62 voturi)    
      vor sa iasa din inchisoarea (Luni, 14 mai 2018, 16:21)

      sadestwank [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      in care i-ati aruncat cand le-ati luat pamanturile cu japca acum mai putin de 80 de ani....
      • -10 (38 voturi)    
        istorie mai veche cunoasteti? (Luni, 14 mai 2018, 18:31)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

        sa zicem in urma cu 2-3000 ani ..?!
          #showComment
      • +8 (32 voturi)    
        Si totusi ... palestinienii sunt prea moi (Luni, 14 mai 2018, 20:16)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

        Daca erau sarbi sau greci, altfel stateau lucrurile, tovarase corneliu.. Impotriva unei armate ilegale de ocupatie orice mijloc de aparare este legitim. "To rezist is to exist". Punct. Restul e gargara ieftina, trolii hasbara, cum li se zice pe forumuri. Ii recunosti din doua replici, nici macar nu ii recruteaza dintre aia destepti.
      • -6 (18 voturi)    
        da, pamanturile alea bogate muncite de arabi (Marţi, 15 mai 2018, 9:39)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

        In primul rand majoritatea arabilor au taiat-o in '48 de frica invaziei prietenilor lor arabi.
        @baimarean explica mai sus cu date concrete cum li s-a propus inca de acum 60 de ani reintoarcerea numai ca acestia au refuzat-o fiindca ar fi presupus pacea si recunoasterea Israelului.
          #showComment
    • -12 (44 voturi)    
      DA, dar... (Luni, 14 mai 2018, 16:22)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      cine mai e in stare sa se apere impotriva atator presiuni internationale? Pana una alta Israelul o face...
    • +15 (31 voturi)    
      ... (Luni, 14 mai 2018, 16:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Si era nevoie sa zgandare ...situatia prin mutarea ambasadei? Nu era destul zona un butoi de pulbere si fara gesturi din astea? Ne mai implica si Dragnea fix ca musca in lapte in toata nenorocirea acestor oameni :((
      • -11 (29 voturi)    
        de acord cu prostia lui Dracnea, insa (Luni, 14 mai 2018, 18:32)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        de vreo 30 ani exact aceleasi lucru si stari se perpetueeaza... Pai, ceva altceva merita incercat .
    • +11 (47 voturi)    
      ca sa'ti dau dreptate (Luni, 14 mai 2018, 17:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      ia zi'ne cu ce sunt inarmati palestinienii care se arunca in garduri.
      au ganduri de distrugere, sau de disperare ?
      aveau incredere in sua, care le promitea si le trimitea ajutoare.
      n'am nimic cu mutarea ambasadei, dar trebuia facuta cu compensatii pt. statul palestinian, cum ar fi recunoasterea sa si deschiderea unei ambasade americane in teritoriile palestiniene, cu mutarea, in viitor, in ierusalimul de est.
      au si ei nevoie de speranta.
      necazul israelienilor, in majoritate ioropeni din fostul lagar comunist, este ca arabii palestinieni nu pleaca, nu emigreaza.
      spuneau pe un chat ca i'ar vrea plecati in alte tzari arape, ca arapii au destul pamant.
      cam asta ar vrea si nathan yahoo, maca-l-ar puscaria !
      poate d'aia au facut presiuni in ioropa, pe merkel, sperand ca in valul ala sa fie si palestinieni.
      iete ca ei sunt incapatanati si se arunca cu piepturile in gardul frontierei temporare. se incapatzaneaza sa nu plece.
      • +18 (30 voturi)    
        ia zi tu, (Luni, 14 mai 2018, 18:25)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        cum si cand au inceput evreii sa se mute pe actualul teritoriu?
        Cine si cand i-a ajutat pe evrei sa stapaneasca primele teritorii numite din 1949 Israel?
        Ce crezi tu ca s-ar fi intamplat daca respectivii care i-au sprijinit si inca ii sprijina, nu ar fi facut-o?
        Situatia de acolo a ajuns atat de complexa incat nu te poti manifesta fatis de o singura parte, fara sa provoci un conflict (ceea ce a si facut idiotul de Trump, dupa cum se vede). Poate-i explici pe intelesul lui, idolului tau ahtiat dupa putere, dragnea.
      • -10 (38 voturi)    
        buna asta cu alte tari arabe! (Luni, 14 mai 2018, 18:33)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Chiar asa: de ce nu-i primesc "fratii" lor?
          #showComment#showComment
      • -10 (30 voturi)    
        Raspuns (Luni, 14 mai 2018, 19:30)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Arabii palestinieni care traiesc in Israel NU sunt disperati si NU au nici un motiv sa vina la 'ciorba' lui Merkel.

        Daca veti vedea in ce case traiesc, ce afaceri fac, ce masini au in posesie, va asigur ca NU i-ati mai plange, ci i-ati invidia.

        Ceea ce se intampla in Gaza, acolo unde Hamas-ul detine puterea - si de unde l-au alungat pe Presedintele Abbas, - este o tragedie provocata de interese iraniene, si au facut acolo un fel de 'laborator' - studio - pentru compromiterea Statului Israel.

        Cautati SINGUL pe You Toub, sau orice alta sursa si veti vedea cum isi cresc copiii numai pentru a se folosi de ei ca martiri, etc, etc
          #showComment
    • -7 (53 voturi)    
      Vedeti istoria (Luni, 14 mai 2018, 17:45)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      si apoi veti judeca mai in cunostiinta de cauza. israelul a aparut in '48 dupa o decizie ONU disputata. A fost atacat de N ori de forte mult superioare numeric (vezi mai '48) si in perioade de sarbatoare (Yom Kippur '73). Nici unul dintre vecini nu ii are la inima. Dupa Camp David in '79 au cedat SInai-ul Egiptului - nici nu era al lor. Gaza, TransIIordania si Golan-ul sunt zone controversate in ceea ce priveste posesia. In rest, am avut colegi israelieni in facultate pe vremea impuscatului - era mare diferenta de educatie si civilizatie intre israelinei si palestinieni. Asa ca dincolo de aspectele lacrimogene pro Palestina, identice cu cele pro- refugiati sirieni, sa-si cunoasca locul. Daca fratii lor arabi ii iubesc, sa si-i ia in Irak, Arabia Saudita sau Egipt....sau Malaezia
      • +10 (28 voturi)    
        spui (Luni, 14 mai 2018, 18:33)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        jumatati de adevar.
        Printre altele, daca e adevarat ca numeric palestinienii ii depaseau pe vremuri pe evrei, ca tehnica militara erau depasiti la extraordinar. Nu te poti bate cu sabii impotriva tunurilor si mitralierelor. Cam asa era diferenta.
        Pe de alta parte, pana la declararea, cum singur zici, controversata a statului Israel de catre nou creata ONU, stii cum au ajuns evreii in posesia pamanturilor pentru care s-a facut respectiva declaratie a ONU?
      • +15 (27 voturi)    
        asa da, (Luni, 14 mai 2018, 18:42)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        si pe cale de consecinta, sa luam si noi romanii din bucovina, timoc, iar ungurii sa'si ia secuii !
        nemtii swabii si ..sibienii :-))
        sa nu mai zic pe cin' sa ia indienii.... :-))
        bati campii, zau.

        daca tot iti place istoria, trebuia sa vorbesti si de sephardici si ashkenazi.
        sephardicii, adevaratii evrei semiti, s'au intors din spania, unde, dupa alungarea maurilor s'a impus atat arapilor civili cat si evreiilor, care erau f. multi, sa se converteasca la crestinism, sau sa plece.
        majoritatea evreilor si maurilor au plecat.
        evreii au urmat un drum lung, prin nordul africii, pana in grecia, pe atunci imperiul otoman.
        se pare ca gretzile nu sunt prea bucurosi cu cine nu e grec, crestin ortodox, si nu s'au inteles. sultanul, la rugamintea capeteniilor evreilor au permis ca sa se reaseze in pamanturile stramosesti, in palestina, pe atunci incoroporata imperiului.
        sute de ani au trait in buna intelegere cu populatiile locale, inclusiv arape.
        pe la inceputul secolului 20,, evreii askenazi din ioropa au facu presiuni la britanici sa li se dea un teritoriu unde sa infiinteze un stat. britanicii erau atunci stapani pe palestina, luata de la turci, dupa caderea imperiului.
        asa a inceput migrarea evreilor ioropeni catre palestina, si mai cu arma, mai cu banul au inceput sa infiripeze comunitati.
        in timpul lui hitler, o multime de evrei, care au reusit sa scape, au plecat spre palestina.
        dupa razboi, la onu, s'a hotarat infiintarea a doua state in teritoriul palesinian, a unui stat evreu si a unuia palestinian, iar ierusalemu sa ramana oras international, sub administratie onu.
        atunci s'a plecat masiv spre israel, asa ca populatia actuala este majoritar ashkenazi din europa de est, dar ci cu o populatie arapa de cam 20%
        ghici cine n'a recunoscut statul palestinian si statutul internatioanal al ierusalemului !
      • -10 (28 voturi)    
        Arabs & Israel (Luni, 14 mai 2018, 19:40)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        If you could ask an Israeli Arab where he would prefer to live from two options:
        1-In an Arab democracy from Syria, Iraq, Iran, Yemen, Libya, etc.
        2-Or in the democracy of Israel,

        Then you might get an ‘unpleasant’ answer for you, because he could answer: Israel!

        It can elicit an ‘unpleasant’ answer for anti-Semites in the world, because he could answer: Israel!
          #showComment
    • -5 (51 voturi)    
      Asta nu este protest (Luni, 14 mai 2018, 18:13)

      redy [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Au gasit scuza cu ambasada.
      Ce protest face cineva la granite si incerci apoi sa treci granita.
      Protestul asta e unic in lume sa faci protest la granite cu nu te lasa sa intri si sa ataci granicieri apoi sa te plingi ca o incasezi.
      Chiar nu putea sa faca altundeva protestul asta sau este doar o scuza sa isi faca de cap.
      • -10 (38 voturi)    
        Hamas! (Luni, 14 mai 2018, 18:35)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui redy

        Premeditat!
        Insangereaza Aniversarea celor 70 ani ai Israelului. Nu e prima data.
        Restul e politica.
        Vor razboi si-l vor avea. Deocamdata numai morti - fara razboi.
      • -11 (25 voturi)    
        only business! (Luni, 14 mai 2018, 19:45)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui redy

        Today each one focuses on a specific international market to sell, namely: automobile, computer, food, technology, diamonds, high-tech, etc.

        Palestinian Authority leadership has specialized in something that can get billions of dollars: HATRED of Jews and the State of Israel.

        This proves to be a highly profitable business in which many, organizations and governments make massive investments…
          #showComment
    • -9 (9 voturi)    
      da (Marţi, 15 mai 2018, 9:03)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      un comentariu decent. Iranul a capatat multa influenta in Orientul Mijlociu, urmariti cine candideaza la alegerile din Irak, ce s-a intamplat in Liban dupa demisia prim ministrului (tot iranienii sunt si acolo), la fel cu organizatia Houthi din Yemen. Placa asta comparativa cu teritoriile Romaniei istorice nu are nicio legatura cu ce se intampla acolo, intr-adevar palestinienii au trait pe teritoriile alea sute de ani, pana cand "alesii Domnului" si-au luat-o in cap, au intrat cu japca in ce se numeste azi Israel, dar de aici pana la influenta negativ intr-un razboi pe care fasia gaza il va pierde cu siguranta, e cale lunga. Iranul a inceput sa atace pe toate fronturile de cand au fost ridicate sanctiunile de Obama, inclusiv in Pakistan pe granita de sud-est, dupa cum spuneam si in Irak, Liban si Yemen. Astfel, sauditii sunt tinuti ocupati pe sud cu razboiul "restore hope", in care sunt implicate si UAE, de aici deducem corect ca si US/Vestul, impotriva insurgenitlor houthi, la vest in Liban, pozitie strategica langa Mediterana si langa Siria, unde traiesc destui siiti, in Irak nu mai zic... Observand obiectiv, Trump a avut dreptate cand a renuntat la acord si a activat sanctiunile. Problema nu e daca Iranul construieste arme nucleare, au mai incercat si altii, nu au reusit, ci cat si cum isi extind influenta in zona, ei fiind intr-un razboi istoric pe tema religioasa cu musulmanii suniti cat si cu Israelul, cum de altfel sunt toti musulmanii.
    • +6 (10 voturi)    
      Asta e propaganda lui Netanyahu (Marţi, 15 mai 2018, 9:48)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      oamenii aia cer dreptul la o tara si sunt intampinati cu gloante.
    • +5 (9 voturi)    
      Invazie ?!!! (Marţi, 15 mai 2018, 11:07)

      gancea.c [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Doar in capul infierbantat al unora e invazie, pentru restul lumii e o demonstratie a unui popor asuprit care demonstreaza neinarmat si asupra caruia se deschidefoc cu munitie de razboi. Astea sunt crime fara nici o justificare.
    • +7 (7 voturi)    
      Amesteci Hamas (Marţi, 15 mai 2018, 11:49)

      delco [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      cu populatia palestiniana si protestele civile cu actiunile teroriste. Totul pentru a justifica impuscarea civililor.
  • +15 (57 voturi)    
    Urat (Luni, 14 mai 2018, 15:33)

    RaduMischie [utilizator]

    Oricum o dam, 25 morti e un numar mare, dupa o singura manifestatie. Bun, cel mai probabil, o parte din ei au atacat soldatii israelieni, nu au fost pasnici. La fel de probabil si unii din soldatii israelieni au fost iuti de tragaci.
    Una peste alta, nu prea inteleg cine ce castiga din asta. Pace nu e acolo si nu se stie daca va fi vreodata. Dar pare ca este un echilibru fragil. De ce sa muti ambasada SUA si sa dai nastere la chestii din astea in fiecare zi?
    • +17 (33 voturi)    
      Asta a cerut Israelul (Luni, 14 mai 2018, 16:19)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Plus desfintarea acordului nuclear cu Iranul. Sper ca si-au calculat bine iesirea din situatia creeata. Deoarece dupa inca cateva sute de morti, SUA nu poate sa ii mai ajute.
      • +12 (22 voturi)    
        :)))) (Luni, 14 mai 2018, 18:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Au trecut de cateva sute de muuult timp. Relax, n-au nevoie de ajutor, ca li se rupe. Si daca au, doar dau comanda si us of a percuteaza :)))))
          #showComment
    • -12 (50 voturi)    
      TOTUl era premeditat de HAMAS... (Luni, 14 mai 2018, 16:24)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      ..pentru a "insangera" aceasta Zi (oficial, a celor 70 ani ai Israelului ...Bonus fiind chestia cu ambasada)
      Daca au reusit sa-si impinga semenii la moarte, o fi meritat si ei conducatorii lor...
      • +12 (30 voturi)    
        Hamas a cerut mutarea capitalei? (Luni, 14 mai 2018, 16:40)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        Hamas a cerut retragerea acordului cu Iranul? Hamas a cerut gloante in loc de bastoane? Sincer de dragul pacii era mai simplu ca Hamas sa nu ceara cele de mai sus.
          #showComment
      • +11 (23 voturi)    
        sigur (Luni, 14 mai 2018, 17:36)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        trompa e omu' hamas...
    • -13 (21 voturi)    
      Every day? (Luni, 14 mai 2018, 19:56)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      The US Embassy does not move every day!!

      It has only moved once in the last 70 years, during which have been four wars...
  • -16 (58 voturi)    
    Voi stiti macar despre ce e vorba? (Luni, 14 mai 2018, 15:36)

    A.Corneliu [utilizator]

    Va asigur ca nu stiti.
    • +22 (52 voturi)    
      Si de ce nu ne explici? (Luni, 14 mai 2018, 15:41)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Sau inca n-ai primit materialul de propaganda...
      • -11 (15 voturi)    
        da.. (Luni, 14 mai 2018, 16:06)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui banel

        https://youtu.be/e1khvPplcRI
      • -15 (23 voturi)    
        Ti-am aratat mai inainte (Luni, 14 mai 2018, 17:58)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Ti-am aratat mai inainte.
        Dar pentru o baba surda nu se mai trag a doua oara clopotele.
      • 0 (2 voturi)    
        Ha ha (Luni, 14 mai 2018, 18:02)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui banel

        "Buffering..."
    • +16 (34 voturi)    
      Pai lumineaza-ne (Luni, 14 mai 2018, 15:48)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      ... nu te sfii!

      Eu am priceput asa: niste maimute incitate de o organizatie terorista se arunca violente, dar inarmate cu betze, asupra armatei de ocupatie care ii rade cu gloante cat se poate de reale.

      Altceva? Nu te sfii, repet! O buna doza de propaganda israeliana e binevenita, in zilele astea in care parca nu mai auzim nimic de ei. Incepuse sa mi se faca dor de autocompatimirea IDF-ului.
    • +15 (25 voturi)    
      PSD-istic (Luni, 14 mai 2018, 15:56)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Bre, daca maine Dragnea se cearta cu Israleul. ne vei explica ca evreii sunt teroristi iar arabii au in mana adevarul absolut.

      Ma intreb, aveti in PSD o haita de androizi programati de echipa de interlopi din conducerea PSD?
    • +15 (31 voturi)    
      am vazut mai sus cat stii tu (Luni, 14 mai 2018, 16:05)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      E ok, lasa-ne cu iluminarea ta. Canta la alta masa cu alte cuvinte
    • +10 (26 voturi)    
      De cand semitu' stie mai (Luni, 14 mai 2018, 16:10)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      bine situatia decat europenii ?
      Ca la obraznicie, europenii nu-i ajung pana la nas.
    • +11 (21 voturi)    
      daca stii, (Luni, 14 mai 2018, 18:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      de ce nu ne luminezi?
  • +13 (81 voturi)    
    inchipuiti-va orice alta tara in care o armata (Luni, 14 mai 2018, 15:44)

    __alex__ [utilizator]

    de ocupatie trage in populatie neinarmata cu muniitie de razboi.
    Oriunde s-ar lasa cu sanctiuni internationale, blocade, boicoturi. Israelul e diferit si are imunitate pe care o crede totala. Boycott, Divestment, Sanctions (BDS) ramane singura solutie impotriva unei tari care, de la nazisti incoace, are crima ca si program national de guvernare.
    • +16 (32 voturi)    
      nimeni nu-i inspecteaza la bomba... (Luni, 14 mai 2018, 15:52)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      oare de ce?
    • -13 (39 voturi)    
      Chestia e ca... (Luni, 14 mai 2018, 18:00)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Chestia e ca Gaza nu mai e ocupata de 13 ani incoace.
      Dar au ales sa lupte pana cand "elibereaza" tot Israelul de evrei.
      O sa aibe de astptat pana la Pastele musulman...
      • +18 (28 voturi)    
        si care e statutul gazei? (Luni, 14 mai 2018, 18:04)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        ?
          #showComment
      • +15 (29 voturi)    
        la fel (Luni, 14 mai 2018, 18:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        cum au facut europenii in urma cu peste 200 ani cu populatia bastinasa din America de Nord, la fel au facut si evreii cu Fasia Gaza. D-aia nu mai e locuita.
        Ori vrei sa spui ca esti de acord cu teoria expusa de maghiarii ultranationalisti care sustine ca teritoriul Transilvaniei era gol complet cand au ajuns ei aici?
          #showComment
    • -10 (44 voturi)    
      inchipuieti ca maine 2000 de israelieni urland (Luni, 14 mai 2018, 18:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      se prezinta la granita cu Libanul, sa zicem. Ce crezi Hezbollahul ii va lasa sa rupa granita? sau le va da flori?
      Alege orica alta granita, 2000 de unguri la Bors, 2000 de romani la Negru Voda.
      Granitele sunt granite, tinere si exista legi pentru apararea lor. Nu e o manifestatie ANTIFA intru-un campus universitar
      • +12 (26 voturi)    
        zici? (Marţi, 15 mai 2018, 0:44)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        In cazul asta, am o intrebare: este vreo diferenta intre a ii impusca pe unguri pe teritoriul Ungariei sau al Romaniei?

        Ca sa-ti continui exemplul, e ca si cum s-ar aduna 2000 de unguri la Bors si noi i-am impusca, preventiv (sic!), pe teritoriul Ungariei.

        Spuneai?!?
      • +2 (2 voturi)    
        Au fost zeci de mii de refugiati in Europa (Marţi, 15 mai 2018, 17:54)

        giani.edmond [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        si nu a deschis nimeni focul asupra lor. Ce se intampla daca facea cineva gesturi necugetate si incepea sa omoare oameni ?
  • +1 (3 voturi)    
    Un pic de istorie... (Luni, 14 mai 2018, 15:47)

    dandra [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=-evIyrrjTTY
  • +16 (18 voturi)    
    se coace o entifada... (Luni, 14 mai 2018, 15:52)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in toata regula.

    Ro ar trebui sa stea departe de viesparul din orient si, mai ales, sa nu-i provoace pe arabi.

    daca nu dorim sa aducem Parisul la Bucuresti.
  • -10 (40 voturi)    
    Manifestatie pasnica?! (Luni, 14 mai 2018, 15:52)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ma indoiesc ca soldatii israelieni trag pur si simplu in manifestantii aflati de cealalta parte a granitei, in Fasia Gaza. Aaa, ca trec unii granita...pai ce ati vrea, sa ii lase sa treaca precum milioanele de imigranti si refugiati in 2015 granitele pana prin Germania, fara oprire?

    multi "pacifisti" , evident, fiind atatati de Hamas (in spatele lor fiind Iran) si ISIS!!!

    Cei care ii sustineti: sa va ganditi ca tot astia sunt si "pacifistii" care va ataca cu cutitul, masina,arma, bomba prin Paris, Barcelona, Londra, etc...sau va face o deosebita placere sa fiti oile sacrificate in vacanta pt cauze relgioase si nu numai islamice?!
    • +10 (36 voturi)    
      ai vazut imaginile? (Luni, 14 mai 2018, 18:26)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      aparent nu, dar scrii despre orice.
    • +6 (6 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 15 mai 2018, 11:38)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      milioanele alea de disperati care fugeau sa-si scape viata de bombele lui Assad si cautau o zona siogura pentru copiii lor in Europa trebuiau impuscati in cap dupa "metoda Israel".

      Hitler ar dansa de bucurie daca v-ar auzi.
  • +12 (26 voturi)    
    Nu mai vine oare un meteorit sau o civilizatie (Luni, 14 mai 2018, 15:57)

    galeo [utilizator]

    Nu mai vine oare un meteorit sau o civilizatie extraterestra sa ne extermine?
    Cat ne mai suporta pamantul oare?
    • -7 (7 voturi)    
      Pe curand! (Marţi, 15 mai 2018, 13:02)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      "Ai un pic de rabdare, Neicusorule!", Este pe DRUM...!

      Cine a facut Cerurile si Pamantul este BUN!
      Omul - in general - este NE'BUN...

      Ce-a fost mult A TRECUT...
      Inca un pic de tutun, inca ceva bum-bum, si dupa aceea va fi LINISTE...
  • +10 (32 voturi)    
    Complicitate (Luni, 14 mai 2018, 15:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Regimul Drac.Nea, Guvernul Hotiei Nationale si România prin aceste lichele sunt COMPLICE la CRIMELE din Fâsia Gaza. Hortysmul maghiar cu neo-comunismul nationalist din Cehia si Rom. vor trebui sa raspunda pentru faptele lor!
  • +16 (34 voturi)    
    baie de sange (Luni, 14 mai 2018, 16:05)

    Anaconda_ [utilizator]

    Vulgar display of power of the weak politics...Bravo...Era doar o chestiune de timp pana cand politicienii nostri corupti sa isi murdareasca mainile de sange. Urmatorul pas va fi sa ni le murdareasca si pe ale noastre...
  • -10 (32 voturi)    
    Ceaușescu ar fi foarte mulțumit (Luni, 14 mai 2018, 16:15)

    Tescovin [utilizator]

    Pe vremea lui Ceaușescu, dacă te-ai fi înfierbântat într-o discuție cu un alt român amărât la coadă la zahăr să susții „justa cauză palestiniană” și să-i faci albie de porci pe „ocupanții israelieni”, nu te-ar fi luat nimeni în serios, deoarece nimeni nu credea în mod sincer că „omul nou” propovăduit de Ceaușescu ar putea exista cu adevărat și că cineva ar crede cu convingere în basmele lui nenea cu cearceaful, tovarășul de chiolhane al lui Ceaușescu, Yasser Arafat.
    Ei bine, uite că astăzi acești „oameni noi” există. Dacă ar fi știut Ceaușescu rețeta, murea fericit la 115 ani și proștii îi cărau și coșciugul pe umeri.
    • +10 (24 voturi)    
      ar fi multumit si consumul de soia (Luni, 14 mai 2018, 22:26)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Pe care atunci romanii o huleau si azi o venereaza.

      Hai lasa-ne cu "reductio ad Ceausescum" --chiar si un ceas stricat are dreptate de doua ori pe zi, faptul ca Ceausescu le-a sustinut cauza palestinienilor nu inseamna automat ca aceasta cauza nu e justa.
    • +8 (8 voturi)    
      Ceausecu ar fi apreciat metodele evreilor (Marţi, 15 mai 2018, 11:36)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      "golanii" si "vandalii" care "ameninta" statul trebuie lichidati. Si Iliescu i-ar aprecia pe evrei, ca tot cu scuze din astea a "curatat" Piata Universitatii.
  • +10 (60 voturi)    
    daca Siria ar ucide civili, ar fi bombardata! (Luni, 14 mai 2018, 16:19)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    aici, nu. Dublu standard.
    • -10 (46 voturi)    
      astia nu-s civili (Luni, 14 mai 2018, 17:15)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      de ce ataca armata? de ce ataca granita israeliana?
      pana la urma militarii se apara cu ce pot
      • +17 (41 voturi)    
        la urmatoare demonstratie rezist (Luni, 14 mai 2018, 18:06)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        cand jandarmii vor treage cu arme automate in demonstrantii cu copii pe umeri, te voi cita!
      • +6 (6 voturi)    
        Copilul ala era sigur vreun colonel (Marţi, 15 mai 2018, 11:33)

        ankido [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        sau ceva general, sigur nu era civil. Trebuia lichidat "teroristul". Poate Ii lichideaza pe toti Israelul, preventiv.
  • +13 (37 voturi)    
    Daca (Luni, 14 mai 2018, 16:45)

    hmc [utilizator]

    singura metoda de aparare pe care o tara pretins inteligenta o are de a se apara de copii si adolescenti care arunca cu pietre este de a-i impusca, m-am lamurit deplin in ceea ce priveste Israelul.
  • -12 (38 voturi)    
    pai (Luni, 14 mai 2018, 16:46)

    hamham [utilizator]

    37 de morti?
    pai 130 au fost doar la mascrul din Paris 2015.
    toti civili,of course.
    imi amintesc cum tot hamasu era in doliu atunci,zau asa.
    • +11 (27 voturi)    
      deci cei 37 erau vinovatii de la paris? (Luni, 14 mai 2018, 18:45)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      ok atunci, n-am stiut!

      Sau aplici "vina colectiva"?
    • +10 (34 voturi)    
      palestinienii (Luni, 14 mai 2018, 19:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      nu sustin nici statul islamic nici alqaida...
      si nici nu emigreaza. o dadusi in bara.
      un palestinian ti'a inventat smurdu'////
  • +16 (32 voturi)    
    Dragnea (Luni, 14 mai 2018, 17:05)

    claonic [utilizator]

    Si Dragnea are aproape aceeasi parte de vina ca Trump. Ne-am gasit noi, mai idioti ca restul UE sa sustinem un alt idiot de peste garla sa dea foc iar regiunii. Un dobitoc. Sa ne explice acum putin urmarile.
  • +10 (36 voturi)    
    Trump and Netaniahu dit it (Luni, 14 mai 2018, 17:08)

    MG [utilizator]

    and their stupidity. Brace yourselves
  • -8 (60 voturi)    
    voi daca ati fi militari (Luni, 14 mai 2018, 17:18)

    DSS [utilizator]

    si v-ar ataca o groaza de teroristi cu fanatici cu coctailuri molotov, pietre si cine mai stie ce (pot avea arme, granade, etc) voi ce ati face?
    Iar voi sunteti insarcinati cu paza granitei iar familiile voastra sunt in sate si orase nu departe?
    Voi nu ati trage?

    Ati putea sa va puneti o intrebare legitima. De ce nu sunt la munca acele zeci de mii de arabi? Voi unde sunteti, nu cumva munciti? Arabii de ce nu muncesc?
    • -9 (43 voturi)    
      Palestinienii au treaba (Luni, 14 mai 2018, 17:42)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Ori protesteaza, ori sapa tuneluri, ori se arunca in aer sau omoara evrei cu cutitul pe strada.
      Cand sa munceasca?!
    • -10 (36 voturi)    
      Teroristii (Luni, 14 mai 2018, 17:47)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      care se manifesta in EU la ora actuala - si in ultimii 40 ani - sunt musulmani, indemnati la jihad de catre ulemele lor si cu creirul spalat. N-am vazut inca sinucigas crestin sau evreu
      • +12 (30 voturi)    
        daca (Luni, 14 mai 2018, 18:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        ai gandi un pic, nu mult, te-ai intreba de ce exista atentate numai in anumite tari si de ce atentatele nu au de fapt caracter religios desi autorii se declara islamici.
        Atentatele se produc in tari foste mari imperii. Franta, Marea Britanie, Germania, Belgia, sunt state care au avut puterea inzonele respective secole de-a randul. Ele au fost puterile care au trasat la inceputul sec. XX hartile actuale ale tarilor din Orientul Mijlociu, zona bogata in resurse minerale, scopul fiind de a subjuga economic, dupa declararea independentei statelor nou create chiar de fostii stapani. Nu te-ai intrebat de ce nu a fost creat si un stat al kurzilor? Totul a fost si este doar un interes pecuniar si de putere. Israel a fost creat ca un ghimpe in coasta arabilor. De unde pana unde au ei arma nucleara, cu mult inainte ca Iranul sa-si creeze propriul program nuclear.
      • +6 (10 voturi)    
        Teroristii nu sunt numai musulmani (Marţi, 15 mai 2018, 11:29)

        ankido [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        Tu nu ai auzit de ETA, IRA, Brigazile Rosii etc ?
          #showComment
    • +10 (36 voturi)    
      dar daca n-am fi militari? (Luni, 14 mai 2018, 17:58)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Tu te-ai uitat la filmari? Molotov, grenade, mitraliere....??

      Unde sa munceasca arabii aceia? Crezi ca exista locuri de munca in Gaza? Daca stii, da un link.
      • -11 (37 voturi)    
        Muncesc la tuneluri (Luni, 14 mai 2018, 18:22)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Fitile, bombe artizanale, ascutit cutite si condusul calcatul oamenilor cu autovehiculele. Uneori incendiaza paduri si parcuri.
        Au de lucru pentru inca 100 de ani.
          #showComment
    • +6 (10 voturi)    
      Numai un criminal trage (Marţi, 15 mai 2018, 10:22)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      asa cum trageau comunistii in cei care doreau sa poaraseasca Romania sau soldatii de la Zidul Berlinului. Exista tunuri cu apa si gaze lacriogene. Nu omori oameni neinarmati.

      Arabii nu muncesc pentru ca teritoriile sunt controlate de Israel, unde sa munceasca daca pamantul lor e confiscat ?
    • +7 (7 voturi)    
      Daca te-ar "ataca" un copil cu strigate disperate (Marţi, 15 mai 2018, 11:31)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      l-ai impusca in cap ? Asta e civilizatie ?

      Si uite asa ati ajuns sa justificati crimele Israelului.
  • +12 (50 voturi)    
    Israel = stat terorist (Luni, 14 mai 2018, 17:32)

    gigibigi [utilizator]

    Israel e un stat TERORIST. Nu-i mai aparati pe vesnicele "victime"(cum se pretind ei). Ei impusca, bombardeaza civili , pt. ca pot, si nici macar nu sunt criticati de mass-media. Daca cineva se opune vointei lor, el este catalogat antisemit, rasist etc. sau daca e palestinian, este impuscat.

    Inainte sa-mi criticati commen-tul va rog informati-va putin
    (de pe net, si nu de la Antena3) despre cum se comporta
    evreii cu palestinienii, de pe teritoriul statului Israel.
    • -7 (7 voturi)    
      Deoarece nentul este sursa infaelibila de informar (Marţi, 15 mai 2018, 11:53)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui gigibigi

      S-ar putea sa mai ai tu nevoie de ceva informare.
      Israelul le ofera infrastuctura si access la utilitati in mod gratuit, bineinteles ca nu o fac din dragoste, dar o fac. Nu stiu cum poti sa numesti Israelul un stat terorist cand ei sunt ramasitele HOLOCAUSTULUI. Ce terorism au facut atunci de au fost masacrati? Daca ONU a decis ca mai bine ii trimita acasa si au primit teritoriul acolo tot ei sunt vinovati..
      Daca ei se apara, tot ei sunt vinovati.
      Mai citeste despre razboiul de sase zile, de Iom Kipur si altele.
  • -8 (38 voturi)    
    ! (Luni, 14 mai 2018, 17:39)

    tudorr [utilizator]

    Pustanii aia sunt dresati special de Hamas sa se poarte ca niste caini turbati dezlegati! Vedeti cam ce aveti au si cum baga ura in populatie impotriva evreilor! Probabil nici aia n-au toate tiglele pe casa, dar regulile sunt reguli cand esti de partea nepotrivita a pustii!
    • +7 (35 voturi)    
      un altfel de #rezist! (Luni, 14 mai 2018, 18:03)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      nu?
    • +7 (11 voturi)    
      Manifestantii pentru libertate (Marţi, 15 mai 2018, 10:14)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      au devenit acum caini turbati !!! Pe modelul demonstrantii din Piata Universitatii se drogheaza, sunt violenti si vor sa organizeze o lovitura de stat legionara. Ura unora fata de palestinieni e fara limite.
  • +17 (39 voturi)    
    palestinienii s'au adunat (Luni, 14 mai 2018, 17:42)

    nash pandelica [utilizator]

    in zona frontierei, spune articolul.
    oare, aia impuscati erau in israel, incalcasera suveranitate statului israel ?
    sau, au fost secerati dincolo de gard, pe pamantu' care, inca, cred ca mai este al lor ....?!~
  • +13 (31 voturi)    
    Religia si pacea (Luni, 14 mai 2018, 17:58)

    Liv0007 [utilizator]

    nu au nimic in comun. Atata timp cat o sa existe religiile, multi o sa faca bani din omorarea altora. Se pare ca la conducerea tarilor nu ajung decat sociopati.
    • -6 (6 voturi)    
      nu as generaliza (Marţi, 15 mai 2018, 11:34)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Liv0007

      Depinde de ce promoveaza fiecare religie. Sau mai bine zis cum o interpretreaza anumiti lideri ce vor sa se foloseasca de acesta pentru a manipula si incita la anumite acte de violenta.

      Cel putin din Crestinism, care e majoritar la noi in tara, nu poti invata decat sa iubesti. Aceasta invata Cresinismul. Ca la cruciade s-au folosit unii pentru a face exact opusul e alta treaba. Nu cred a avut vreo legatura cu crestinismul.
  • +15 (39 voturi)    
    Ce tare.... (Luni, 14 mai 2018, 18:21)

    rubberduck [utilizator]

    Inauguarea ambasadelor se fac acum cu sacrificiu uman. Tareeee!!! Trump are deja "The God Syndrome". Cred ca se simte omnipotent. A rezolvat ginerica problema palestiniana, preluand sistemul SOWETO!!! Ma intreb cate tari vor dori sa isi mute ambasada cu sistemul sacrificiului uman brevetat de America Trumpista.
  • +11 (31 voturi)    
    unde sunt acum locuitorii Canaanului? (Luni, 14 mai 2018, 18:32)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    daca tot argumentam cu Biblia!
    Poate au si ei un drept asupra pamantului de pe care au fost alungati de triburile nomade de evrei.....

    Unde sunt filistinienii din Biblie? Aaa, sunt palestinienii de azi!?
  • -9 (41 voturi)    
    si copii ce cauta acolo? (Luni, 14 mai 2018, 20:08)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    "UPDATE 19:05 Ministerul Sănătății din Gaza anunță 52 de morți / Ambasadorul palestinian la ONU spune că „8 copii mai mici de 16 ani„ se numără printre morți"-deci nu isi cruta nici copii- fortandu-i sa participe la o manifestatie care din start nu e pasnica, care isi propune sa forteze o granita blindata cu militari (dintre care multi sunt tineri de 19,20,21 ani, aflati intre liceu si facultate, deci aproape imaturi si inca nu sunt stabilizati emotional si psihic).

    Sau, mai rau, trimit acolo pustani care sunt spalati pe creier , inveninati, atatati si plini de ura in stil ISIS, asa cum au tot fost si unii din atentatorii de prin Europa mai recent (bomba de la concertul din UK, atentatorii din Barcelona si nu numai, erau tot "minori"=sub 18 ani).

    Trimiti constient copii la moarte si pe urma tipi tot tu ca sunt inumani ceilalti....mda....asta ca sa vedeti cu cine aveti de-a face: cei care nu ezita sa se detoneze si pe ei si copii lor in piete, biserici etc (vezi si atentatele de peste weekend din bisericile din Indonezia, unde o singura familie s-a auto-detonat simultan in 3 biserici).
    • -11 (27 voturi)    
      cum ce? (Luni, 14 mai 2018, 20:42)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      publicitate pentru cauza Hamas-ului
    • +6 (28 voturi)    
      sunt victime, nu calai! (Luni, 14 mai 2018, 22:19)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      dar tot mortii sunt de vina, deh....
    • +6 (10 voturi)    
      Pe copii i-au ucis soldatii evrei (Marţi, 15 mai 2018, 10:12)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      nu Hamas.
      • -6 (6 voturi)    
        Te inseli (Marţi, 15 mai 2018, 11:43)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui aramos

        Hamas i-au dus acolo, apoi au incitat armata sa traga. Ii crunt sa folosesti copiii la asa ceva.
        Sunt organizatie TERORISTA si punct. Acolo nu mai e loc de copii, de arimistitiu, de reguli, de nimic. Doar extremism si moarte.
          #showComment#showComment#showComment
  • -13 (25 voturi)    
    bravo (Luni, 14 mai 2018, 23:39)

    martel55 [utilizator]

    Israelului, asta e raspunsul unei armate adevarate si a unor politicieni adevarati la o tentativa de invazie a tarii din exterior, nu cum au facut lasii din Europa in 2015 si dupa aceea cand s-au lasat calcati in picioaore d emiliaone de invadatori....m-as simti mandru daca as fi cetatean al unei tari care isi apara teritoriul in fata unei invazii in loc sa se faca sluga invadatorilor.....pentur ca presa progresista urla doar despre vicitme, uitand sa spuna ce caytau acolo acele victime si mai ales de cand Israelul nu are dreptul sa aiba cpaitala la Ierusalim din cauza musulmanilor, avand in vedere ca pe vremea cand regatul evreu avea capitala acolo islamul nici nu aparuse? de unde niste nomazi care au ocupat teritoriile alea la un moment dat prin forta au mai multe drpeturi decat cei care le stapeanu deja? asta ar insmena sa dam Ungariei Transilvania , cjiar daca au ocupat-o prin forta, doar ca sa aplicam aceeasi masura prin care musulmanii, sustinuti de lasitatea vest europenilor, pretind drepturi asupra Ieruslaimului?
  • -13 (21 voturi)    
    Palestina (Marţi, 15 mai 2018, 6:49)

    kthor7 [utilizator]

    Un popor de analfabeti, prosti, rupti in fund, cu o rata de saracie demna de evul mediu, blocati in evul mediu ca mentalitate si cultura, morti de foame, indivizi care traverseaza fasia aia cu nume splendid spre a merge in israel...la lucru! Deseori isi bombardeaza sursa de trai, adica israelul, desi cersesc un serviciu pentru ca nu sunt in stare sa faca nimic bun din Palestina aia. Un fel de Romania, inundata de pesedisti si aldeisti, care vor sa izoleze poporul de progres, de luma moderna, unde doresc numai ei sa aiba acces. Israelul tot a avut probleme pe acolo. Uitati-va la Dubai in schimb, in trecut era vai de el, cineva a dorit ca tara sa sa ajunga o putere in lumea araba si a muncit, si a deschis-o progresului si acum? Ia ziceti cum e Dubaiul fata de Afganistan si alte tari intepenite in trecut? Cu traditia aia de doi bani mai au de lucru, dar in mare si-au dat drumul. Unde e Romania fata de Dubai? Raspunsul vi-l dati singuri.
    • +6 (10 voturi)    
      Palestiniei=rai (Marţi, 15 mai 2018, 10:08)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      evrei=buni. Dihotomie infantila.
    • -4 (4 voturi)    
      Nu e asa simplu. (Marţi, 15 mai 2018, 11:17)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      Palestinienii, ca indivizi sunt clar analfabeti, plini de ura si resentimente, unele justificate poate, altele nu, pe cand evreii, desi se tem de palestinieni, sunt in general educati, bogati, toleranti ( mai ales aia din Tel Aviv ), etc.

      Dar nu judecam indivizii separat, ci ceea ce fac ei ca organizatii sau dupa caz ca stat.

      Avem pe de o parte organizatii teroriste gen Hamas, dar daca ne uitam la ce face statul Israel in West Bank...lucrurile nu mai pot fi vazute in alb si negru.
      • +4 (4 voturi)    
        Sunt sigur ca uciderea civililor (Marţi, 15 mai 2018, 13:44)

        adry27 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        palestinieni o sa-i umple de bucurie pe "analfabetii plini de ura si resentimente". E modul original al evreilor de a rezolva conflictul de acolo.
        De fapt da apa la moara Hamas si apoi se plang de consecinte.
  • +10 (14 voturi)    
    Situatie complicata. (Marţi, 15 mai 2018, 8:39)

    clint [utilizator]

    Orice incercare de a o simplifica si de a gasi doar baieti buni de o parte si rai de cealalta, este, desi inteleg tentatia, o mare eroare.

    Daca ne uitam strict dpdv uman, palestinienii ii urasc de moarte pe evrei, o ura care nu isi gaseste o contrapondere in randul evreilor mai relaxati si mai civilizati, la adapostul unui stat mai bogat si inarmat. Insa ce face statul evreu cu ceea ce ar fi trebuit sa fie statul Palestina ( West Bank ), asa cum s-a negociat initial, nu este foarte kosher.

    Israelul s-a infiltrat in West Bank si are inclusiv baze militare acolo, blocand astfel apartitia statului Palestina. Palestinienii in schimb, prin organizatiile lor teroriste si sprijiniti de restul lumii arabe, fac tot felul de atentate, isi baga copiii in fata, chestii care nici ele nu fac parte din acordul initial. Ca raspuns, Israelul face "raiduri" si omoara la intamplare oameni, copii sub pretextul faptului ca ii pedepsesc pe teroristi.

    Acum spuneti dvs. care sunt baietii buni si care sunt baietii rai, ca eu nu imi dau seama.
  • -14 (24 voturi)    
    REMARCA (Marţi, 15 mai 2018, 8:48)

    fushi [utilizator]

    ceea ce este descris ca fiind " demonstratii " sunt de fapt incercari intentionate de a trece granita in spatele grupurilor de femei batrane si copii trimisi de conducatorii gruparii teroriste HAMAS , provocari intentionate pentru a atrage atentia publica .
    aceeasi conducatorii care fura banii de ajutor din toata lumea si tine populatia locala intr-o mizerie de nedescris infometata si care da foc punctului de granita prin care sunt transferate din israel in GAZA ajutoarele de mincare ,imbracaminte,benzina , curent electric etc.
    departe de a sustine ca israelul este usa de biserica dar cum se explica ca ei nici cu AUTORITATEA PALESTINIANA EI NU SUNT IN RELATII ?