MAE confirmă că România a blocat declarația UE privind condamnarea mutării ambasadei SUA la Ierusalim: ”S-a considerat că textul este lipsit de echilibru”

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2018, 14:24 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Captura Digi 24
Ministerul Afacerilor Externe a confirmat sâmbătă faptul că România se numără printre statele europene care au blocat planurile de adoptare a unei declarații comune a Uniunii Europene prin care se condamna mutarea Ambasadei SUA de la Tel Aviv la Ierusalim. MAE susține că textul propus era ”lipsit de echilibru”.

Redăm integral comunicatul MAE:

”Ținând cont de contextul regional deosebit de complicat și în urma unei analize complexe a textului propus aprobării statelor membre de către Serviciul European de Acțiune Externă, la nivelul MAE s-a considerat că textul este unul lipsit de echilibru, prin punerea accentului pe un singur element, respectiv mutarea reprezentanțelor diplomatice europene în Israel la Ierusalim. Menționăm, de asemenea, că poziții similare au fost adoptate și de alte state membre UE, Ungaria și Cehia. În urma procesului de analiză desfăşurat la nivelul SEAE, s-a convenit transmiterea unei declaraţii în numele Înaltului Reprezentant Federica Mogherini”.

România, Cehia și Ungaria au blocat planurile de adoptare a unei declarații comune a Uniunii Europene prin care se condamna mutarea Ambasadei SUA de la Tel Aviv la Ierusalim, potrivit postului israelian Channel Ten, care citează surse diplomatice, informează site-ului cotidianului Times of Israel, citat de Mediafax.

Diplomați europeni și oficiali israelieni au afirmat că declarația comună, elaborată la inițiativa Franței, ar fi urmat să prezinte un front unit european împotriva acțiunii Washingtonului.

Potrivit televiziunii, declarația comună ar fi subliniat că Ierusalim ar trebui să fie capitala a două state - Israel și Palestina, statutul orașului ar trebui rezolvat doar în urma negocierilor de pace, iar țările UE nu vor urma exemplul SUA privind mutarea ambasadei la Ierusalim.

Menționăm că poziția exprimată de MAE vine pe fondul disputelor politice interne dintre șeful statului Klaus Iohannis și guvernul PSD-ALDE ca urmare a discutării în cadrul Executivului a unui memorandum secret privind mutarea ambasadei României din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim. După ce președintele PSD, Liviu Dragnea, a anunțat discutarea memorandumului în ședința de guvern, acesta a efectuat o vizită în Israel, alături de premierul Viorica Dăncilă.

Președintele Klaus Iohannis a invocat încălcarea prevederilor constituționale potrivit cărora șeful statului este cel care coordonează politica externă, dar și prevederi privind dreptul internațional. Iohannis a mai spus că discuțiile privind memorandumul au avut loc fără consultarea sa, la fel și vizita efectuată în Israel, fără mandat.

”Președintele Klaus Iohannis îndeamnă toți factorii guvernamentali și politici la responsabilitate și discernământ în ceea ce privește deciziile majore de politică externă ale României, cu efecte strategice, inclusiv asupra siguranței naționale și a cetățenilor români. În acest sens, o astfel de decizie trebuie luată numai după consultarea și cu avizul tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul politicii externe și al securității naționale, decizia finală aparținând, din punct de vedere constituțional, Președintelui României”, transmitea Administrația Prezidențială, la sfârștiul lunii aprilie.

MAE a comunicat că în ședința de guvern s-a lansat doar un proces de analiză privind mutarea ambasadei și nu a fost luată o decizie, așa cum anunțase Dragnea.

Tensiunile dintre președinte și guvernul PSD-ALDE au culminat cu solicitarea președintelui ca Dăncilă să demisioneze, însă aceasta a refuzat.



















6120 vizualizari

  • +33 (43 voturi)    
    Da si cand (Sâmbătă, 12 mai 2018, 14:29)

    moka [utilizator]

    O sa vi se intoarca....
    • +20 (32 voturi)    
      Dupa 30 de ani, tot comunism e, (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:49)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui moka

      oamenii sunt aceiasi.

      Jos Melescanu!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu e comunism, e ceva mult mai rau..! (Duminică, 13 mai 2018, 11:45)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        E dictatura hotilor si a talharilor, cu o singura ideologie- jaful sistematic, practicat atat timp cat fraierii suporta si nu fac nimic ...!

        Deci, sa suportam in continuare si sa nu ridicam un deget. Cat timp avem ce pune pe masa e inca bine, apoi 'om mai vedea, improvizam asa cum am procedat de secole.

        Tineti minte 7 cuvinte: '' Capul ce se pleaca, sabia nu-l taie...!''

        Sa asteptam cumintei urmatoarea ciosvarta suculenta pe care ne-o va arunca Marele Lider. Oare o sa fie vorba de salarii, oare de pensii..? Sau macar de s-ar indura sa ne faca 1-2 kilometri de autostrada pe care sa facem ''vru-vru'' cu masinutele...Cum o vrea Liderul, ca doar el ne hotaraste soarta, nu-i asa...?

        Asta ne dorim in subconstient, un Lider care sa ia decizii in locul nostru. Consiglierii ce poarta kipa, au descoperit treaba aceasta si au sfatuit in consecinta...
        Sa ne traiesti, Maria Ta si daca e posibil, sa ne traiesti intr-un palat cu 1000 de camere, precum
        Marele sultan Erdogan, slavit sa-i fie numele...!
    • +12 (22 voturi)    
      Animalul asta bolsevic (Sâmbătă, 12 mai 2018, 18:38)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui moka

      s-a consultat cu presedintele inainte, caci parca presedintele face politica externa ???? Atat de disperat a ajuns acest dinozaur ca pentru un salariu primit la 80 de ani sal nenoroceasca o tara, in loc sa stea dracului acasa, sa se ingrijeasca, mai ales la mansarda ??? Nimeni nu poate sa anihileze aceasta celula de agenti rusi mosita de Tariceanu care a ajuns in cele mai inalte structuri ale statului ?????
      • +2 (6 voturi)    
        Esti cu toti boii acasa? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 20:40)

        Arminius [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Adica americanii si israelienii sunt bolsevici in mintea ta? Romania trebuia sa semneze o declaratie de condamnare a deciziei SUA? Tu te auzi ce spui? Citeste textul cu voce tare inainte de a incerca sa-l publici.
      • +1 (1 vot)    
        Motivul (Luni, 14 mai 2018, 14:00)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Motivul pentru care fac asta este simplu:

        In realitate ei joaca pentru degradarea relatiilor cu UE si spun ca fac asta ptr. ca trebuie sa fie de partea SUA.

        UE le impun niste reguli pe care ei nu vor sa le respecte si vor cu orice pret degradarea relatiilor iar acest motiv este unul foarte bun.

        Tineti minte cand cu Ordonanta 13? A fost adus un profesionist Tudorel Toader, el a fost adus tocmai ca lumea spunea ca e nu stiu ce expert si nu a mai comentat nimeni. Dupa asta stim toti ce a urmat.... TT ul le-a facut jocurile putin cate putin
  • +52 (64 voturi)    
    încotro (Sâmbătă, 12 mai 2018, 14:50)

    sov [utilizator]

    Nu România a blocat declarația. Ar trebui să știm exact persoana care s-a pronunțat în numele nostru. Încotro ne împing oamenii ăștia care au puterea?
    • +18 (30 voturi)    
      Spre Rasarit tocarasi! (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sov

      CA de acolo vine Lumina si Hotia. Urmasii criminalului Iliescu ii calca pe urme.
      • +9 (15 voturi)    
        N-a zs Tariceanu ca (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:47)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        nu e obligariu sa luam de la Occident lumina?
        Acuma face pe niznaiu si se mira ca nu e consens in UE...
    • 0 (32 voturi)    
      Acelea (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:25)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui sov

      Au fost votate de popor. Chiar si prin neprezentare - vot in alb. Deci poporul sa suporte consecintele actiunilor sale.
      • +2 (12 voturi)    
        nu inteleg (Sâmbătă, 12 mai 2018, 16:09)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

        de ce ti-ai luat minusuri cand n-ai facut altceva decat sa scrii un fapt implinit?...

        Ce care ti le-au dat nici nu s-au obosit sa le argumenteze.
        • +3 (15 voturi)    
          simplu (Sâmbătă, 12 mai 2018, 20:25)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

          Le dau exact aia de-o ardeau prin baruri si le-a fost lene sa voteze. Incidental, #rezistii de pe hn. Sunt mari patrioti neintelesi.
          • -1 (1 vot)    
            Asa este. (Duminică, 13 mai 2018, 0:13)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Te vad pe tine, stai prin baruri, nu votezi si esti mare patriot. Mare dreptate ai.
    • +12 (14 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:46)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui sov

      Persoana care a decis blocarea si care a votat in acest sens.
    • +8 (16 voturi)    
      dragnea, (Sâmbătă, 12 mai 2018, 17:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sov

      un pupin al lui Netanyahu, un obedient in fata lui Putin si un servil fata de Trump, ii dicteaza fosilei melescanu pe care, la cei 75 ani, nu-l doar nici intre fesele-i fleoscaite si uscate de tara noastra. Ca sa nu mai spunem ca asocierea cu putinistii orban si presul Cehiei ii dau fiori de placere lui Putin.
      Propunerea de declaratie a lui Mogherini cum că Ierusalim ar trebui să fie capitala a două state - Israel și Palestina, este tocmai o declaratie moderata si in conformitate cu dorinta de pace in regiune, in timp ce mutarea in forta a ambasadei SUA este in fapt o declaratie de ostilitate fata de palestinieni, producand exact dezechilibrul nedorit. Traump, un cabotin al politicii, trebuie sa si-o ia peste bot, dupa cate tampenii a facut recent.
      Cu cat mai repede se va misca justitia si ne va scapa de pacaliciul asta din Teleorman, cu atat mai repede va fi mai bine (deh, acum e nota de plata a lenei multora de la alegerile parlamentare din dec. 2016).
      • +1 (1 vot)    
        O mica corectura, (Duminică, 13 mai 2018, 8:15)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Securistul si bolsevicul Mele a intrat pe 78 de ani.Nu-si mai aduce aminte unde si-a pus
        pampersul.
    • +2 (4 voturi)    
      Sa condamnam America, tovarasi! (Sâmbătă, 12 mai 2018, 20:46)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui sov

      Nu pot sa cred ca trebuie sa dam declaratii de condamnare a singurei tari de pe mapamond care ne poate garanta securitatea si ca sunt unii care sunt nemultumiti ca nu semnam astfel de aiureli. Chiar sa ne batem cuie in talpa? Aici nu e vorba de PSD, e vorba de Romania si SUA. Nu avem intelegeri nicio tara din EU ca trebuie sa semnam declaratii de condamnare a SUA (sper sa nu se fi semnat protocoale secrete).
  • +26 (40 voturi)    
    mae confirma ca suntem codasii europei (Sâmbătă, 12 mai 2018, 14:55)

    Adrian_. [utilizator]

    asta e stirea
  • +27 (39 voturi)    
    ma intreb daca e constitutional (Sâmbătă, 12 mai 2018, 14:57)

    Adrian_. [utilizator]

    dat fiind ca politica externa o decide presedintele, in momentul in care MAE ia o decizie contrara, ce se intampla?
    • +7 (13 voturi)    
      nu , nu este constitutional (Sâmbătă, 12 mai 2018, 19:10)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      este o obraznicie fara de margini sa te dai reprezentantul Romaniei, cand nici macar nu te-a votat cineva, asa cum este aceasta epava sclerozata,
    • 0 (2 voturi)    
      aberezi (Sâmbătă, 12 mai 2018, 23:52)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      politica externa o decide Parlamentul! presedintele si MAE doar o aplica
      • 0 (0 voturi)    
        daca (Duminică, 13 mai 2018, 17:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        n-ai auzit de Constitutie, cat-o si citeste-o. Esti cu mintea in spagat.
  • +24 (34 voturi)    
    Sa fie lectie pt UE (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca sa nu mai primeasca toaye gunoaiele in UE, state mafioto-securiste conduse de hoti si fosti kgbisti si/sau ceausisti ca Mele.
    • +5 (11 voturi)    
      Ne-au lasat de capul nostru (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:48)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Si uite ce-a iesit.
      cand a fost vorba de punctul 8, at7nci trebuia sa intervina UE puternic.
      • 0 (8 voturi)    
        De acord!! Cred ca acum UE trebuie sa intervina (Sâmbătă, 12 mai 2018, 19:15)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui moka

        ferm, si fara echivoc. Nu sa pedepseasca populatia, ci sa faca ceva foarte clar sa-i spulbere pe acesti ticalosi.
    • +5 (13 voturi)    
      cand UE ne-a acceptat in acest club (Sâmbătă, 12 mai 2018, 19:14)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      al elitelor, nu eram condusi de acesti primitivi tradatori, care cred ca Romania este feuda lor. Nici macar psd de atunci, nu era intru totul aceasta clica de infractori tupeisti
  • +26 (32 voturi)    
    capra si daca-i raioasa tot (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:15)

    __alex__ [utilizator]

    tine coada in sus. Sa ai Ministru de Externe o fosila comunista la aproape trei decenii de la caderea comunismului e o performanta, nu ar trebui sa ne mire reflexele lui pavloviene: vede un c*r de ticalos, pupa!
  • +8 (14 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca un reprezentant, de exemplu ambasadorul, ar contesta decizia voastra, adica refuzul. Cum ar fi?

    Intreb din curiozitate. Adica daca contextul dat de mine seamana cu ceva initiat de catre PSD, ese, desigur, o pura coincidenta. Nu as incerca niciodata sa denigrez cel mai competent si capabil partid care nu face altceva decat sa ne apropie de valorile democratice si de un stat de drept, unde justitia va triumfa, iar puterea economica sa fie intr-o crestere continua (reala, nu artificiala).

    Deci sa nu aud rautati, eu doar intreb asa, pur teoretic.
  • +21 (31 voturi)    
    Ar trebui arestați cu toții. (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:39)

    ouyang [utilizator]

    E un puci dle Iohannis. Cuvântul tău e doar de formă, nimeni nu ți-l mai respectă. Ce dzo mai aștepți?
    • +3 (11 voturi)    
      Chiar!! Cred ca presedintele si-a pierdut (Sâmbătă, 12 mai 2018, 19:22)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      cu totul autoritatea in fata acestor barbari . Si asta , de cand a avut lipsa elementara de simt politic sa fie de acord din prima ca acea nulitate sa fie prim ministru. Nu s-a mai intamplat asta vreodata. Eu cred ca este evident pericolul, in care suntem acum. Daca mai amana si nu face ceva clar, trebuie sa dizolve parlamentul pana nu este prea tarziu. Si pentru asta trebuie sprijinul UE. Sa nu mai recunoasca nici un parlamentar psd, in parlamentul European, . sa nu le mai dea salarii, sa nu mai aiba nici o legatura cu acest guvern de r***t.
  • +19 (27 voturi)    
    MAE sluga lui Dragnea distruge diplomatia romana (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:43)

    grunespferd [utilizator]

    Sub Dragnea Romania isi joaca destinul european, si in definitiv asta si vrea teleormaneanul geostrateg, intaiul pescar de stiuci si porcar al tarii: sa fure din fondurile europene ca oligarhii lui putin fara teama de DNA ori justitie independenta. Si sa o lamurim: i se rupe de Israel! Vrea doar sa aiba“ceva“ la mana impotriva iminentelor condamnari, de parca Europa e Videle! O sa-si rupa dintii in bucile Europei din care infuleca acum!
    • +3 (7 voturi)    
      Fostul hidrant Numit Cuptor (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      L a invatzat pe Meleshcanovici Treaba cu Estul
    • +3 (7 voturi)    
      Târgoviștea... (Sâmbătă, 12 mai 2018, 16:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      ... nu e departe de Teleorman! Art. 391 din NCP.
  • -8 (14 voturi)    
    Ambasada la Jerusalem (Sâmbătă, 12 mai 2018, 16:22)

    POMPIERUL [utilizator]

    V-ati ca acele capete patrate luminate de politica externa au vrut doar sa arate Evropei ca `de nu ne dati drumul in Shengen` va putem pune bete si noi in roate???
  • -3 (11 voturi)    
    axa Washington-Jerusalem-?Vatican... (Sâmbătă, 12 mai 2018, 16:40)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pare sa aduca un suflu proaspat in prafuita politica externa romaneasca, citeste un yes sir continuu in fata Parisului si/sau Berlinului.

    daca nu e totul doar o cacealma in sahul etern dintre palate.
    • -1 (9 voturi)    
      care Vatican? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 19:46)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si care suflu proaspat? Interesele Romaniei sunt clar laolalta cu UE.
  • +6 (12 voturi)    
    voi realizati? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 17:08)

    oldman_boy [utilizator]

    ce prostii vom face la anul, cand luam Presedintia Consiliului UE?
    • +7 (13 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 12 mai 2018, 18:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      nu cred ca o sa ne dea nimeni presedentia...
      cel putin daca vor sa supravietuiasca UE
  • +6 (10 voturi)    
    mda/// (Sâmbătă, 12 mai 2018, 18:09)

    liviu_ [utilizator]

    nustiu cat de lipsit de echilibru e textul. dar stiu ca tu esti lipsit de creier
  • +4 (10 voturi)    
    Eu nu intelg cum o decizie UE (Sâmbătă, 12 mai 2018, 19:40)

    Inna100 [utilizator]

    poate fi blocata de un neica nimeni ca acasta cisma a lui dragneev, cand ei stiu ca responsabil cu politica externa a Romaniei este presedintele Romaniei.
    Pai sa il intrebe pe Iohannis, si daca ei stiu ca votul lui mos melescanu nu este validat de presedinte, nu se pune. Clar, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      explicatii (Duminică, 13 mai 2018, 2:49)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      Deciziile de politica externa ale UE se iau cu unanimitate de voturi. Daca un stat se opune, nu se ia decizia.
      Presedintele participa in Consiliul European, unde se dau directiile generale ale politicii externe UE. Deciziile precum cea de acum se adopta in Consiliul UE, la nivelul guvernelor statelor membre. Pe plan intern, decizia fiind una importanta si dat fiind conflictul dintre presedinte si guvern, ar fi fost nevoie de ajungerea la un consens.
  • 0 (2 voturi)    
    FREE PALESTINE! (Sâmbătă, 12 mai 2018, 21:18)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Asta cumparat urecheatul ala de netanyahu, un stat membru, veriga slaba, care sa blocheze declaratia UE.
    I-a dat spaga lu' Dragnea, de ce? Ca e cel mai corupt lider din statele membre UE.
    FREE PALESTINE!
  • +2 (2 voturi)    
    Jeg kaghebist! (Sâmbătă, 12 mai 2018, 22:09)

    Marionette [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    se stie foarte bine (Sâmbătă, 12 mai 2018, 22:27)

    Dizidentul [utilizator]

    cine este capul acestei actiuni,pentru a aduna aplauze de la Trump politicianul Dragnea pune in pericol tara, s-a vazut zilele acestea cit de schimbator este Trump, este adevarat America livreaza armament dar acesta se plateste cu bani multi, bani care Romania nu are si care se primesc de la EU. Acum EU are sa spuna foarte bine imprumutati-va de la Americani.Dragnea pentru interesele lui si a acolitilor din conducerea tarii are sa dea din colt in colt pentru ca comisia europeana devine mai atenta cu cadourile financiare.Posibilitatile financiare ale Ungariei si Cehiei sint altele decit ale Romaniei penrtu simplul Motiv ca nu se fura atit si economiile sint mai bine organizate.Intrebarea este cu ce este ademenit Dragnea de Israel.Ambitia de a nu colabora cu presedentia aduce numai neajunsuri ptr. Romania.Armament bun au si europenii si chiar mai ieftin,Trump a ajuns sa santajeze Europa.
  • -1 (3 voturi)    
    no Schengen? no votes (Sâmbătă, 12 mai 2018, 23:54)

    srpc [utilizator]

    asta trebuie sa fie linia, nu caciuleli si "sa traiti" pe linie
  • +2 (2 voturi)    
    da-te la o parte mosule! (Duminică, 13 mai 2018, 18:27)

    val72 [utilizator]

    Melescanule lasa-ne si du-te cu nepotii mosule ca bagi tara in gard, ti-ai pierdut mintile!!!
  • 0 (2 voturi)    
    la anii lui(Metusalem) (Duminică, 13 mai 2018, 19:15)

    Dizidentul [utilizator]

    stim pentru cine a votat astfel.Dragnea trebuie sa invete ca Romania nu trebuie subordonata Americii apartenenta de NATO se face din alte ratiuni.America nu livreaza armament fara bani si pe actiunile lui Trump nu se poate pune baza. Banii vin de la EU pentru dezvoltare nu pentru plata la America. In alta ordine de idei si armamentul european este foarte bun si mai ieftin. Dragnea face matanii in fata americanilor din alte motive ,din istorie am invatat ca cei care ling pantofii celor mari nu ajung departe. In concluzie EU da banii, banii dati de Americani sint platiti inapoi cu virf si indesat.
  • +3 (5 voturi)    
    cine v/a dat voie escrocilor (Duminică, 13 mai 2018, 19:17)

    ostrogotul [utilizator]

    sa va bateti joc de noi si de tara asta? O sa va vina si voua randul, porcilor