Klaus Iohannis, după amenda primită pentru „discriminare”: O decizie politică, va fi contestată în instanță

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 13:44 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis califică drept „decizie politică” amenda de 2.000 de lei stabilită de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, care a decis cu 5 voturi la 4 că liderul de la Cotroceni a folosit discriminatoriu termenul “penali”.

„Președintele României consideră că este o decizie politică și va contesta la instanța competentă decizia CNCD”, a precizat Administrația Prezidențială, după anunțul Consiliului.

CNCD a decis că președintele a discriminat atunci când a făcut următoarea declarație: "Niște penali fac o încercare disperată să atace și să discrediteze DNA". “Eu am votat împotrivă; declarația e larg în limita libertății de exprimare”, a precizat Asztalos.

Mai multe aici



















2342 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 9 mai 2018, 13:51)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    El presidente crezusi ca daca stai pe margine paltonu tau va fi scutit de noroi ? Hahahha !
  • -11 (17 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 9 mai 2018, 13:52)

    vodatepes [utilizator]

    A luat robotel amenda ? In sfirsit se recunoaste official ca mai vb robotel de la Cotroceni.
  • -13 (15 voturi)    
    mai exista purtator de cuvant la Presedentie? (Miercuri, 9 mai 2018, 13:54)

    kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator]

    Nu ca mi-e dor, dar presupun ca primeste salariu!
  • +11 (11 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 9 mai 2018, 13:59)

    vio7 [utilizator]

    Insa nu doar atat- nu era indicat sa se arate ca acest for CNCD cam incalca niste norme,niste limite-nu mult,pe ici,pe colo,prin punctele esentiale si cand chiar e vorba de discriminare se da cu avertismente in vinovati.
  • +17 (17 voturi)    
    Niste penali (Miercuri, 9 mai 2018, 14:06)

    Steamy [utilizator]

    Domnule Președinte,

    Eu as plati 2 amenzi și i-aș mai face penali, in fata, pe toti, încă o dată. Sa moara de ciuda penalii!
  • +10 (12 voturi)    
    Penal sau nu? (Miercuri, 9 mai 2018, 14:09)

    Vlad [anonim]

    Pai daca esti condamnat penal, cum sa ti se spuna? Nepenal?!
    Eu, in locul presedintelui, as merge pe linia asta: se numesc penali pentru ca SUNT condamnati penal. Ce alta denumire ar avea daca nu asta?
  • +9 (11 voturi)    
    domnii de la CNCD (Miercuri, 9 mai 2018, 14:09)

    CVL [utilizator]

    sa explice de ce unor condamnati penali considera ca e discriminare sa fie numiti "penali". De asemenea vreau sa stiu: nu am voie sa ii spun gunoieruluiu "gunoier", sau invatatorului "invatator"? E discriminare?
  • +6 (8 voturi)    
    asa (Miercuri, 9 mai 2018, 14:36)

    coloneze [utilizator]

    vor arata si parchetele daca psd ul pune mana pe ele. exact ca politrucii de la consiliu. pe viorica au iertat o. e mai grav sa zici niste penali decat autisti.
  • +5 (5 voturi)    
    Aia cu .. (Miercuri, 9 mai 2018, 15:24)

    Alius [utilizator]

    .."autistii" duamnei dracila nu este discriminare. Dar ca ii spui unui condamnat penal ca este penal, atunci se considera discriminare.

    Interesante vremuri traim.
  • +1 (1 vot)    
    Astept cu nerăbdare o amenda (Miercuri, 9 mai 2018, 17:26)

    Observatory [utilizator]

    Sunteți Penali și trebuie sa stați la Pușcărie !
    Penalilor !
    PS
    Mi se pare prea blând acest cuvânt , corect ar fi criminali ...