​​SONDAJ E ok să taie CE fondurile în cazul țărilor care nu respectă statul de drept?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 11:32 Actualitate | Esenţial


Sondaj Conditionare fonduri UE
Foto: Hotnews
Comisia Europeană are în vedere măsuri prin care să condiționeze alocarea de fonduri europene către statele membre de respectarea statului de drept în acele state. Acțiunea Comisiei are loc în condițiile derapajelor împotriva independenței jusțitiei care se petrec în țări precum Ungaria și Polonia (principalele vizate de executivul comunitar), dar și România.
  • Participă la sondajul HotNews.ro: E ok să taie Comisia fondurile UE în cazul țărilor care nu respectă statul de drept?





Citeste mai multe despre   


















10385 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    ideea ar fi ca: (Miercuri, 2 mai 2018, 11:45)

    Goya [utilizator]

    sanctiunuile economice afecteaza populatia, in special pe cei cu venituri mici (majoritar votanti PSD), oamenii se desteapta (oare?), se revolta si scot partidul anti-european de la guvernare. Asa sa fie?
    • +23 (29 voturi)    
      Nu e deloc asa. (Miercuri, 2 mai 2018, 12:53)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Goya

      Din 2007 si pana la ora actuala, Romania a beneficiat si beneficiaza in continuare de fonduri europene, fara nicio restrictie.
      Si, cu toate astea, doar 5% din fonduri au ajuns la populatie si la firmele cu afaceri corecte.
      Restul de 95% a fost furat sau cheltuit in asa fel incat sa ajunga exclusiv in buzunarele guvernantilor si ale afaceristilor lipiti permanent la contractele cu guvernul.
      De aceea absorbtia de fonduri europene de catre Romania este deplorabila.
      Politicienii si mafia afaceristilor romani au "absorbit" de la UE numai fondurile pe care au fost siguri ca le pot fura.
      Altfel nu-i oprea nimeni sa ia miliarde pt autostrazi, spitale, scoli, canalizari, etc.
      Asa ca, o taiere a fondurilor UE nu-i afecteaza pe romani mai mult decat pana acum. In schimb ii afecteaza pe guvernanti.
      • +12 (16 voturi)    
        Romania suntem noi (Miercuri, 2 mai 2018, 15:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Sunt fonduri europene pentru institutiile publice si fonduri europene pentru privati. Poti aplica individual sau cu o firma pe diverse programe de dezvoltare cu fonduri europene. Pot aplica primariile, indiferent de culoarea politica. Pot aplica scolile, spitalele..

        UE ne pedepseste pe toti. Si bine face.. pentru ca cei care guverneaza sunt alesi prin vot democratic.
        • +17 (19 voturi)    
          Sigur ca poti! (Miercuri, 2 mai 2018, 16:01)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Doar ca toate incercarile tale sunt blocate de legislatia penalilor din Romania, (si nu ma refer aici neaparat la PSD, ci la toate partidele care au condus Romania de cand am intrat in UE)
          Aici e problema.
          Ca tu nu ai cum sa ajungi la fondurile UE daca nu ai pile si relatii care sa-ti treaca hartiile prin toata "macelaria administrativa" impusa de legiuitorii romani.
          Eu cunosc un caz concret in care o familie de tineri a vrut sa beneficieze de fonduri UE si pana cand cererea lor a ajuns unde trebuie, au trecut 3 ani, iar la sfarsit au primit refuz pe motiv ca au depasit limita de varsta.
          Deci, daca vrei bani de la UE, poti sa-i ai, cu conditia ca legislatia romana sa iti permita acest lucru.
          Dar, din moment ce toti functionarii romani sunt pusi pe spaga, ei nu accepta sa faci tu o afacere fara ca si ei sa csstige ceva de-acolo.
    • +3 (3 voturi)    
      Foarte bine (Miercuri, 2 mai 2018, 18:58)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Goya

      Sa-i afecteze, in *** mamii lor, sa le faca gazu 100 de euro centimetrul cub. Sa inteleaga odata ca sint in Europa, tare bine ca Italia, Spania, Anglia, nu? dar acasa sintem demni tovarasi. Nu se mai poate asa.
    • +6 (6 voturi)    
      Iar populatia voteaza PSD (Miercuri, 2 mai 2018, 19:33)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Goya

      Nu-i normal sa fie sanctionata in vreun fel?
      • 0 (2 voturi)    
        sa faca intai legistatie unitara (Joi, 3 mai 2018, 9:22)

        primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui banel

        sa avem aceleasi coduri penale, aceleasi atributii ale ministrilor de justitie si pe urma pot sanctiona daca toata lumea considera ca s-a incalcat statul de drept
  • -25 (37 voturi)    
    prioritizare (Miercuri, 2 mai 2018, 11:47)

    srpc [utilizator]

    mai intai sa fie stabilit o data pentru totdeauna ce e ala stat de drept! cat timp aceleasi comportamente sunt apreciate diferit, in functie de cine le manifesta, nu e OK
    • -21 (31 voturi)    
      mda (Miercuri, 2 mai 2018, 12:52)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      cum spune cineva la obiect si corect,oile dau vot negativ.de ce?pai ce dracu sa mai gandim si noi cu capul nostru cand avem cioban cu bata mare,care are niste caini de paza maaaari si rai.
      noi nici nu vedem cutitul,nici nu auzim urletul dureros al surorii oi,taiate de paste sau cand vrea ciobanul.spiritul turmei e mai puternic decat instinctul de supravieturire.
      bucurati-va oilor,v-a sosit ceasul taierii.
      ciobanul ue va separa de restul turmei
      • +16 (20 voturi)    
        nu bre (Miercuri, 2 mai 2018, 14:13)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Point

        oaie esti tu, ca il urmezi pe dragnea catre Moscova.
        Toata lumea stie ce e ala stat de drept, doar voi va faceti ca nu stiti. Stat de drept este ala in care politicul nu se amesteca in justitie, de ex. stat de drept e ala in care un parlamentar poate fi anchetat si fara votul colegilor sai. stat de drept e ala in care politicienii nu schimba legile astfel incat infractiunile comise de ei sa nu mai fie infractiuni.
        • -12 (18 voturi)    
          pe bune? (Miercuri, 2 mai 2018, 17:19)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          rusii ne amenintau cu armata rosie,ue cu taierea banutului.fiecare cu legea lui in mana.
          nu-ti dai seama de bici?esti chiar asa de incantat de ideea ''libertatii''?
          cine face legea in democratie?boborul?
          nu neica gigele,grupurile de interese.
          daca mata visezi ce esti ''liber'' sa fii sanatos.
          eu unul indraznesc sa mai si gandesc.
          adevar zici,oaie sunt eu,insa macar sunt una patita,care nu mai vrea a doua jupuiala
          • +12 (14 voturi)    
            scara ta de valori e cam dubioasa (Miercuri, 2 mai 2018, 18:57)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Point

            la rusi plateam tribut si mai tarziu "daune", UE ne da bani ca sa ne dezvoltam mai repede. poate nu te-ai prins inca, sa fiu mai explicit: rusii ne luau, UE ne da. si ce ne cere UE la schimb? sa avem o democratie functionala, cu institiutii puternice, fara coruptie. adica fix ce ne-ar ajuta sa evoluam peste stadiul de tara asistata. o fi chiar atat de rau!?..
          • +6 (12 voturi)    
            Nu te amagi (Miercuri, 2 mai 2018, 19:23)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Point

            Pe tine te ameninta analfabetismul, sau nu.
    • +13 (15 voturi)    
      ai auzit de internet?! (Miercuri, 2 mai 2018, 14:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      e o inventie misto:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Stat_de_drept
      • 0 (2 voturi)    
        pe noi ne-ar sanctiona primii (Joi, 3 mai 2018, 9:24)

        primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        in ce stat de drept mai are serviciul secret protocol secret cu inalta curte de casatie si justitie si cu procuratura generala?
        in stat de drept sefa iccj se declara partenera procurorilor?
        la cate probleme avem.....
    • +15 (17 voturi)    
      bunul simt se educa din timp.. (Miercuri, 2 mai 2018, 15:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      cine nu intelege ce e statul de drept, a ratat deja trenul. UE nu este dadaca pentru locuitorii care inca gandesc la nivel de ev mediu.
  • +25 (27 voturi)    
    Absolut Da,..... (Miercuri, 2 mai 2018, 11:51)

    gigiN [utilizator]

    ....pentru ca nu este alta solutie cand ai de a face cu hoti,escroci si viitori puscariasi.Si cand mai ai si un popor cel putin...apatic !!!
  • +28 (28 voturi)    
    a (Miercuri, 2 mai 2018, 11:55)

    adrian67 [utilizator]

    Spre deosebire de noi, romanii, ceilalti europeni sunt interesati de ceea ce se intampla cu banii lor. Noi mai avem multe de invatat, de exemplu ca nu putem lasa pe nimeni sa fure banii pe care noi ii platim la buget ca taxe si impozite.
    PS Chiar si asistatii ar trebui sa fie interesati ca si ei platesc ceva, fie si sub forma de impozit pe case, vreun teren, vreo masina, etc.
  • -22 (28 voturi)    
    in sfarsit ... (Miercuri, 2 mai 2018, 12:10)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    o varianta "la caterinca"
    si dupa cum arata rezultatele se pare ca pe aici au cam luat-o in serios :(
    • +11 (11 voturi)    
      stiu ca e greu sa te prinzi... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

      da cei de care faceau misto erau votantii si simpatizantii psd...
  • +20 (22 voturi)    
    Apartenenta la UE (Miercuri, 2 mai 2018, 12:17)

    eleVenereCtions [utilizator]

    vine cu niste responsabilitati. Din pacate dupa multe decenii de distrugere mentala a oamenilor de rand, omul de rand din tarile astea nu mai are nicio idee ce inseamna acel cuvant.

    Se aplica si la romani.
  • -12 (24 voturi)    
    dupa ce (Miercuri, 2 mai 2018, 12:25)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    au lucrat impreuna presa si politicienii la subminarea autoritatii statului dupa plecarea lui Basescu numai pentru a-si fauri propriile parghii de putere.....

    ....acum va mirati toti ca Dragnea profita de asta....
    NU MURITI DE CIUDA?
    NU ERA MAI BINE SA-L INTREBATI PE BASESCU CUM APARA INSTITIILE ASTEA?

    NU? ATUNCI SA FITI SANATOSI SI NE VEDEM SI NOI DE TREBURILE NOASTRE...
  • -15 (25 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 mai 2018, 12:30)

    cartograful [utilizator]

    Nu, pentru ca e deocamdata greu sa definesti "statul de drept". Din pacate calea spre iad e pavata cu bune intentii. Inclusiv in tarile din vestul Europei. Vezi Brexit si succesele extremei dreapta in diverse alegeri.
  • -12 (26 voturi)    
    FONDURI UE (Miercuri, 2 mai 2018, 12:44)

    jidanul [utilizator]

    Unele tari care forteaza limitele statului de drept, profita foarte proasta legislatie a UE, care este ceva de genul "atatea bordeie atatea obicee", absolut nimic unitar dar, o astfel de masura ca UE sa taie fondurile, este o aberatie. In fond dezvoltarea economico-industriala va fi lovita crunt. Rezultatele din toate punctele de vedere ar fi catastrofale si discriminatorii. Cine sa stabileasca ce tara respecta sau nu "statul de drept" si pe ce criterii si pe ce principii ? Pana la urma UE va constata ca legislatia UE este deficitara si trebui sa se implice in rezolvarea acesteia. Acum o astfel de masura nu se poate aplica.
    • +11 (13 voturi)    
      aham... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      deci hai sa dam in continuare bani la hoti ca sa-i fure...

      misto gandire...
    • +13 (17 voturi)    
      foarte simplu (Miercuri, 2 mai 2018, 14:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Situatia e simpla. Aia care marca banul (Germania, Olanda,Suedia, etc) nu vor sa subventioneze inca nshpe vile cu terenuri de tenis pentru maharii locali din est din banul contribuabilului propriu. Vor ca fondurile europene sa fie folosite pentru dezvoltarea europei de est, nu pentru sifonarea lor de catre politicieni corupti. Si in consecinta au decis sa taie finantarea pentru cei care nu vor sa respecte reguli simple ale statului de drept. Si oricit s-ar zbate estul europei sa arate ca nu e corect asha ceva, tot vestul decide, ca asha e peste tot, cine plateste, alege si muzica. Pin la urma Germania sau Olanda o vor duce bine-mersi si daca iesi noi din UE, noi in schimb vom reveni la saracia lucie din anii '90, la cozile de la ambasada pentru vize oriunde in lume, la masinile sh de minim 20 de ani vechimne, etc.
      • 0 (6 voturi)    
        e un pic mai complicat decat atat: (Miercuri, 2 mai 2018, 18:23)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        voi continua metafora cu "cine marca banul alege muzica..." dar voi impinge un pic mai departe rationamentul:punctand ca (macar) o buna parte din respectivul "ban marcat" de care filotimii (nu-i asa?) de europeni dezvoltati din vest provine foarte direct din estul necivilizat si corupt. unde isi vand supraproductia lor civilizata si elevata... ...dar ce stiu eu? probabil ca sunt un pesimist / negativist (si bineinteles rusofil) care are tupeul sa nu fie suficient de naiv(?) sau ticalos(?) sa inteleg generozitatea dezinteresata a vestului iluminat si manat doar de bune-intentii...

        in rest ramane cum am vorbit:
        "cainele moare de drum lung si..."
        dar mai ales:
        "aceeasi mizerie" .
        • +1 (1 vot)    
          nu e deloc mai complicat (Joi, 3 mai 2018, 10:27)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

          Intii arunca un ochi peste importuri si exporturi aici:

          http://www.insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/ce12r17.pdf

          Daca te uiti cu atentie, pina prin 2015, cind s-a revenit la consumul finantat din imprumuturi (sau deficit, ma rog), balanta comerciala intra-ue era aproape pe 0. Deci can fix ce importam, aia si exportam. Asha ca teoria asta a ta cu imperialistii europeni care sug singele poporului e fix propaganda rusofila, nimic mai mult.

          Ce sugerezi tu acolo e fix atitudinea lenesului care intii se roaga de unii sa intre intr-un club select, il primesc aia de mila, chiar daca nu respecta inca regulile, il primesc aia cu conditia sa se faca baiat cuminte, el face numai timpenii, cheltuie toti banii primit aiurea, iar la urma face scandal ca banii primiti moca sunt de fapt aia cistigati de ceilalti la el in tara.

          Cine ne-a oprit sa ne facem autostrazi spre moldova si oltenia/muntenia? Cine ne-a oprit sa avem o legislatie stabila? Cine ne-a oprit sa scadem copruptia care opreste dezvoltarea?!?

          Si acum, cind vine tot imperialistul ala european si zice ca nu-i bine sa lasi hotii sa fure in voie, romanul mindru ca e roman sare tantos, ca un veritabil prost fudul, si-i spune ca "ce te bagi ba peste suveranitatea noastra"?
          • 0 (0 voturi)    
            era si un banc pe tema asta (Joi, 3 mai 2018, 11:35)

            gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ai draq europeni, isi trimit copiii la facultate pe banii nostri..
  • -14 (28 voturi)    
    nu exista o definitie clara a statului de drept.. (Miercuri, 2 mai 2018, 13:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ... dupa cum nu exista un sistem de justitie unitar european, justitita, domeniu prin excelenta regalien, raman exclusiv prerogativa statelor nationale.

    mai mult, in EU exista state care se conduc dupa codul civil (napoleon) , altele dupa codul comun (anglo-saxon) precum si state care folosesc un mix al celor doua sisteme!

    in atari conditii, cine va decide, si, mai ales, in baza caror criterii daca fantomaticul 'stat de drept' este incalcat sau nu?
    • +13 (15 voturi)    
      la voi la PSD n-o fi existind (Miercuri, 2 mai 2018, 14:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      In lumea civilizata, insa, exista principiile statului de drept. Si indiferent despre ce cod civil vorbim, principiul sepratiei puterilor in stat e aplicat peste tot.
    • +12 (14 voturi)    
      deci serios... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Stat_de_drept

      credeam ca oricine poate sa foloseasca internetul... m-am inselat!
    • +12 (16 voturi)    
      Gogu-demagogu... (Miercuri, 2 mai 2018, 16:15)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Bineinteles ca nu exista o legislatie general valabila pt toate statele membre UE.
      Dar cand in Germania , Austria, Anglia, Olanda, Italia, Franta, exista legi care ii condamna pe violatori la pedepse intre 3 si 7 ani de ani inchisoare, nu poti sa vii tu cu o lege, la tine in tara, care prevede ca violul poate fi pedepsit cu arest la domiciliu sau cu 6 luni de puscarie cu suspendare.
      Deja inseamna ca tu esti cumva pe dinafara in ce priveste legislatia europeana.
      Eu nu spun ca un violator trebuie bagat in puscarie pe 7 ani si nici ca el trebuie doar amendat cu 300 de lei.
      Spun doar ca, atunci cand ai intrat in UE trebuie sa te conformezi, cel putin la standardele minime impuse de UE.
      In momentul in care legile tale sunt in totala discrepanta cu legislatia europeana, UE are dreptul sa te sanctioneze si, de ce nu, sa te excluda din "club".
      Altfel nu se ajunge niecaieri.
      Eu va iau banii, dar fac cu ei ce vrea "muschii mei", pt ca nu e treaba voastra.

      Ba uite ca e!
    • +7 (9 voturi)    
      In mintiutza ta (Miercuri, 2 mai 2018, 17:06)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Stat de drept e si ala in care ai dreptul de a fura.
  • +12 (14 voturi)    
    Da, pt. ca cine plateste comanda si muzica (Miercuri, 2 mai 2018, 14:27)

    tarantella [utilizator]

    Daca esti un analfabet din Teleorman, asistat social, hot, bandit, puturos, atunci nu dai lectii de mandrie nationala. Sau, poti sa le dai, dar refuzi si banii. Asta inseamna mandrie.
  • +10 (14 voturi)    
    Tratatele de aderare definesc care este scopul UE (Miercuri, 2 mai 2018, 15:15)

    Susufler0 [utilizator]

    metodele prin care ele trebuiesc indeplinite si mijloacele prin care UE sanctioneaza incalcarea Tratatelor (a valorilor UE) !

    Daca constrangerea de ordin strict material, financiar este prevazuta in tratate sau acestea dau dreptul Comisiei sa apeleze la sanctiuni pe care ea insasi le poate crea, atunci o astfel de sanctiune este legala si poate fi adoptata.

    PS. In cazul Ungariei, Romaniei, Poloniei, Greciei e chiar singura care poate opri derapajele acestor tari !
  • -2 (12 voturi)    
    Un exemplu de prostie (Miercuri, 2 mai 2018, 16:44)

    Omics [utilizator]

    Proștii cred că dacă românii nu reacționează la fonduri europene nefolosite, vor reacționa la fonduri europene blocate.
    • +1 (3 voturi)    
      Unii din romani au afaceri cu bani europeni (Miercuri, 2 mai 2018, 22:27)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      S-ar putea sa le pese, aia putini cati sunt.
    • 0 (0 voturi)    
      Clar (Joi, 3 mai 2018, 9:12)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      și limpede ,cine va reactiona din alegatorii partidelor criminale, la taierea fondurilor ? Asistatii, bugetarii ? Nuuu. Vor striga cei care n-au catadicsit să iasă la vot...
  • +10 (12 voturi)    
    Taierea fondurilor europene (Miercuri, 2 mai 2018, 17:29)

    samy19 [utilizator]

    inseamna mai putini bani de furat, mai putini bani de pomeni, mai putini bani pentru clientela politica. Asta inseamna ca vor fi nevoiti ori sa creasca impozitele ori sa scada salariile, ambele variante vor scoate oamenii in strada. Ceea ce inseamna ca mafia politica va pierde, de aceea sustin aceasta masura.