Comisia Europeană discută tăierea fondurilor pentru țările care nu respectă statul de drept

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 9:35 Actualitate | Esenţial


Comisia Europeana
Foto: Comisia Europeana
Comisia Europeană va propune miercuri tăierea fondurilor pentru țările care nu respectă statul de drept, fără ca această măsură să aibă nevoie de aprobarea membrilor vizați, potrivit unor surse oficiale, citate de politico.eu.

Măsura este menită să pună mai multă presiune pe Polonia și Ungaria, care au intrat în polemică cu oficialii de la Bruxelles pe tema derapajelor democratice. De asemenea, propunerea este privită și ca un semnal de alarmă pentru alte state membre care ar putea călca pe urmele Poloniei sau Ungariei.

O astfel de deciziei are însă și riscuri pentru că ar putea adânci tensiunile dintre vest și est. În plus, este de așteptat ca guvernele să fie reținute în accepta să ofere Comisiei noi atribuții în ceea ce privește sancționarea financiară a statelor membre.

Discuțiile au loc în contextul dezbaterii privind proiectul de buget pentru următorii șapte ani. Bugetul multianual trebuie să beneficieze de susținerea unanimă a statelor membre, însă noul mecanism de alocare a fondurilor ar nevoie doar de majoritate calificată.​





















3892 vizualizari

  • -18 (34 voturi)    
    Tarile vizate sa taie si ele contributia la UE (Miercuri, 2 mai 2018, 9:43)

    Rainy Jazz [utilizator]

    Simplu !
    • +13 (19 voturi)    
      si uite asa se destrama UE... cu voia Rusiei (Miercuri, 2 mai 2018, 10:03)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      pentru ca niste fazani aflati pe la conducere, in tarile estice, sunt corupte pana in maduva oaselor si nu vad in fata ochilor decat lucruri sclipitoare, bani si culori si au impresia ca ei sunt stapanii absoluti. Ei au facut poporul, ei il termina.

      Parca asa zicea scarba de aia de motocicleanu... ca o tara nu poate sa existe fara parlament. Poporul, sa-l ia naiba... dar parlamentul trebuie sa existe.
    • -9 (13 voturi)    
      . (Miercuri, 2 mai 2018, 10:06)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      Prea tarziu ,sunt secate de forta de munca ,resurse , industrie , tineretul e corupt . Damage control pe ici pe colo ...
    • +7 (19 voturi)    
      :))))))) (Miercuri, 2 mai 2018, 10:07)

      dava10 [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      :))))))) Oare ce vor face Germania, Franta, Italia, Austria etc fara banii Poloniei, Ungariei, Cehiei si Romaniei?!!! Faliment garantat.
      • 0 (2 voturi)    
        intreaba-l pe "asistat" (Miercuri, 2 mai 2018, 13:57)

        loveparade [utilizator] i-a raspuns lui dava10

        el stie matematica...
      • +1 (1 vot)    
        . (Miercuri, 2 mai 2018, 18:53)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui dava10

        Stiu o tara in care daca polonezii ar hotara in grup sa nu lucreze o zi ar pica ( nu functiona mai incet,cu dificultati) transporturile,logistica si probabil alte cateva sectoare.Nu e de ras.
        Iar daca toate tarile enumerate nu ar avea unde sa-si vanda mizeriile rebranduite made in china ar duce-o mult,mult mai greu. Asta e de ras, ele se fac ca nu stiu asta.
    • +11 (17 voturi)    
      Asta nu e o problema (Miercuri, 2 mai 2018, 10:07)

      Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      Germania, Franta, Olanda, Finlanda, Danemarca si alte cateva dau mai multi bani decat primesc. este normal sa taie finantarea la statele ce nu respecta democratia.
    • +4 (10 voturi)    
      Vai de noi cat " contribuim",la cat ne aloca ! (Miercuri, 2 mai 2018, 10:07)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      + Ca nu pot afla dansii,cat de mult furam noi din banii contribuabilior UE !!!
      Ro merge taras grabis inainte,cu cat doneaza d'alde Iordache la partid ( n.n 57.000 lei ! )
    • -1 (13 voturi)    
      Bla bla "diplomatic" (Miercuri, 2 mai 2018, 10:13)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      Fiecare isi incoarda muschii, nici o parte nici alta nu are nici o parghie de implementare.

      Maine propun diverse teme, cum ar fi "cine nu face autostrazi, ii taiem c..iele", "cine sare e cu noi" si altele care sa mai umple presa militanta.

      Pentru tarile vizate, contrapropunerea: "cine mai face propuneri tampite nu mai primeste spaga" e de natura sa descurajeze astfel de belicosenii.
    • +4 (8 voturi)    
      N-ar deranja cu nimic uniunea (Miercuri, 2 mai 2018, 10:14)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      Nu e ca si cum vestul nu are bani, si tarile respective nu contribuie cu nimic de la bun inceput. Dar daca UE isi retrage sprijinul financiar, putem zice un singur lucru economiei Poloniei si Ungariei:

      sayonara.
    • +9 (15 voturi)    
      365 ? (Miercuri, 2 mai 2018, 10:40)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      Luam de 3 ori mai mult decat dam, dar nu vrem ca NU se pot fura . Nenea Dragnea vrea nu vrea va face puscarie pe fonduri UE fraudate de Tel Drum ..
      La multi ani cu ...executare !
    • +3 (5 voturi)    
      "egzact" (Miercuri, 2 mai 2018, 11:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rainy Jazz

      De ce sa respecte statul de drept cind pot avea un raspuns de genul "ba pe-a matii"?

      Numai ca vezi tu, cind contribui (din 2017 pina in 2016) cu 13 mld si primesti de la UE 40 mld, e cam dificil sa impresionezi pe cineva cu imbufnarea asta de prost fudul. Ai impresia ca Germania si Franta vor se vor speria cind vor auzi ca Romania isi diminueaza contributia anuala de 1.5 mld eur?!?
  • +7 (13 voturi)    
    am pus-o (Miercuri, 2 mai 2018, 10:05)

    lasa [utilizator]

    pana in 20- 20 cel putin, nu mai vedem noi fonduri europene
    de ce? vi se pare ca dovedim, ca stat, o bruma de credibilitate?
    dublarea salariilor cu 10 %?
    imoglobina?
    festivalul lalelelor?
    Nici macar nu fac efort sa le amintesc. Ce sa inteleaga un strain? ca ne amuzam de bine ce io ducem......
  • +7 (17 voturi)    
    si mai departe: tarile vizate sa fie date afara (Miercuri, 2 mai 2018, 10:12)

    FPop2013 [utilizator]

    Nu crapa UE daca Polonia si mai ales Romania...out din UE. Aviz amatorilor care mai poftiti concedii in Grecia...vize, tata, vize ca inainte de 2007. Va plac cozile la vize, tata ? Puteti calatoti pe gratis spre Moscova, eventual pana in fundul Siberiei.
    • -1 (5 voturi)    
      Da (Miercuri, 2 mai 2018, 11:08)

      madonna0a [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      Dar daca pleaca si multinational ta? Atunci o sa fie si mai mare bucuria ta.
  • -14 (24 voturi)    
    Noul URSS (Miercuri, 2 mai 2018, 10:26)

    ww [utilizator]

    Dupa ce in ultimii doi-trei ani s-a lucrat intens la crearea "Europei cu doua viteze" prin distugerea fragilelor democratii din Est, iata aflam acum si motivarea. Estul a pus la dispozitia UE toate resursele, inchizandu-si piata pentru toti investitorii non--UE, iata si recompensa: taierea fondurilor, adica lovirea in interesul celor multi. "Vina" aflam ca apartine unei clici care este insa suspect de bine primita in cancelariile occidentale. Interesant cum functioneaza UE asta: are posibilitatea sa ia masuri drastice pentru protejarea potarnichilor, pentru scoaterea din circulatie a pungilor de plastic sau a becurilor cu filament, dar cand vine vorba de protejarea statului de drept, se dovedeste totalmente neputincioasa, apeland la metode cel putin dubioase. Foarte ciudat.
    • +1 (7 voturi)    
      propaganda sovietica (Miercuri, 2 mai 2018, 11:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Adicatelea e rau sa ai stat de drept, e rau sa nu poata mai marii zilei fura in voie, e rau sa se cheltuie banul public in interesul cetateanului si nu in interesul privat al baronilor. Cine ne opreste sa alungam cu pietre ciuma rosie si sa re-incepem sa ne comportam civilizat?

      Daca e sa ne uitam cu arata romania in 2005-2006 si cum arata azi, nu prea vad resurse furate si tara secatuita, ci mai degraba bunastare mult peste ce meritam. Iar daca cineva crede ca neamtul si olandezul va accepta la nesfirsit sa cotizeze la bugetul UE ca sa-si mai faca alde Dragnea inca o vila cu 2 terenuri de tenis si 3 piscine, se inseala.
  • +10 (10 voturi)    
    Romania e imuna (Miercuri, 2 mai 2018, 10:27)

    averageJoe [utilizator]

    la taieri de fonduri pentru ca oricum nu le folosim. La ce grad de absorbtie avem, nu ne impacteaza.. din pacate. N-ar fi mai simplu sa se impuna niste sanctiuni personale asa cum se procedeaza cu unii rusi ?
    • +6 (6 voturi)    
      nu e chiar asha... (Miercuri, 2 mai 2018, 11:20)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      Mai sunt si platile la hectar din agricultura, spre exemplu, care se dau automat. Si daca se taie alea, falimenteaza automat toata agricultura romaneasca.
  • +7 (11 voturi)    
    Pe-ai nostri nu-i intereseaza, oricum (Miercuri, 2 mai 2018, 10:41)

    Metec [utilizator]

    Banii aia de la UE nu pot fi furati, ca intri la racoare mintenas, asa ca mai bine ca nu mai vin, si-asa nu-i cheltuim!
    UE trebuie sa gaseasca alt mijloc de intarire a statului de drept. Retragerea dreptului de vot e o idee mai buna, ca loveste in orgoliul national. La rigoare, trebuie pusa in practica excluderea din UE.
  • +13 (19 voturi)    
    Sa taie libera circulatie (Miercuri, 2 mai 2018, 10:57)

    mhc [utilizator]

    Sa vezi atunci ce o sa se trezeasca poporul ca nu se mai poate cu astia...
  • -1 (5 voturi)    
    Realitatea (Miercuri, 2 mai 2018, 11:43)

    Omics [utilizator]

    Un economist francez, Thomas Piketty, a calculat că Avuția Națională scade în țări ca Ungaria, Polonia. Subvențiile, investițiile și acumularea internă nu acoperă plecările spre Vestul Europei prin profituri, emigrație etc.
  • -1 (7 voturi)    
    de dimineata (Miercuri, 2 mai 2018, 12:03)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ..un gand : sa definim ce inseamna stat de drept.
    Exemplu ,este asta stat de drept?

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-4823870/Police-chief-says-non-English-speaking-victims-priority.html
  • -1 (3 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 2 mai 2018, 12:14)

    ovidiu2 [utilizator]

    Și noi toți din est am vrut să luăm - și unii chiar au luat - fonduri europene fortati de Bruxelles? Ai idee câți bani a luat Polonia de la aderare până azi?