Parchetul General a extins urmărirea penală față de Ion Iliescu: ”A acceptat și oficializat măsuri cu caracter militar, dintre care unele au avut un evident caracter diversionist”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2018, 12:31 Actualitate | Esenţial


Ion Iliescu, la Parchetul General (arhiva)
Foto: Agerpres
Procurorii au decis extinderea și efectuarea în continuare a urmăririi penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii contra umanității față de Ion Iliescu, informează Parchetul de pe Înalta Curte, în condițiile în care fostul președinte a fost marți dimineață la Parchetul General, unde a stat circa o oră și jumătate.

Iliescu, ”la data săvârșirii faptelor, membru și președinte al Consiliului Frontului Salvării Naționale”, este acuzat de fapte comise în intervalul 27 – 31 decembrie 1989.

Parchetul precizează și că pentru extinderea urmăririi penale nu mai este nevoie de avizul președintelui Klaus Iohannis.

”Ca inițiator și coordonator al comandamentului unic de conducere (organism politico-militar) iar, mai apoi, în calitate de președinte al CFSN (care și-a subordonat Consiliul Militar Superior), Iliescu Ion a acceptat și oficializat măsuri cu caracter militar, dintre care unele au avut un evident caracter diversionist. Prin exercitarea autorității depline, Iliescu Ion ar fi putut interveni pentru stoparea fenomenului diversionist, însă nu a acționat în acest sens. 

Psihoza teroristă ce a atins cote paroxistice în rândurile militarilor și civililor înarmați, coroborată cu multe ordine militare ce au prezentat caracter diversionist (deplasări de trupe ale unor unități militare, ordonate în general pe timpul nopții), au avut drept rezultat numeroase situații de foc fratricid și de deschidere a focului asupra unor persoane ce nu desfășurau activități potrivnice mișcării revoluționare”, se spune în comunicatul Parchetului.

De asemenea, anunță Parchetul General, procurorii au dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii contra umanității față de general locotenent (r) Rus Iosif, la data săvârșirii faptelor, comandant al Aviației Militare și membru al Consiliului Militar Superior și de amiral (r) Dumitrescu Emil, la data săvârșirii faptelor cpt. rang I.

Din probatoriul administrat în cauză au rezultat următoarele: 

”În calitate de comandant al Aviației Militare și membru al Consiliului Militar Superior, gl. lt. (r) Iosif Rus a dat ordine cu caracter diversionist. Astfel, în seara zilei de 22.12.1989, din proprie inițiativă și fără drept, acesta a insistat în emiterea unui ordin prin care a solicitat ca în sprijinul microgarnizoanei Aeroportului Internațional Otopeni să fie trimisă o subunitate a trupelor de Securitate. Acest ordin, dat de o persoană ce nu avea dreptul să intervină în organizarea pazei și apărării Aeroportului Otopeni (cu plan propriu de apărare), a produs o ruptură informațională și de comunicare între forțele angrenate în paza și apărarea acestui obiectiv, constituind sursa unei grave confuzii, factori esențiali ce au creat premisele focului fratricid între militarii MApN și cei ai trupelor de Securitate sosite în sprijin. Fără acest ordin, neregulamentar și inutil, nu ar fi fost posibilă tragedia survenită în dimineața zilei de 23.12.1989, în urma căreia au decedat 48 de persoane (40 militari) și alte 15 au fost rănite. Totodată, față de gl. lt. (r) Iosif Rus există probe care demonstrează că, la data de 23.12.1989, acesta a dat ordin ca elicopterelor de la Regimentul 61 Elicoptere Boteni să le fie schimbate, prin revopsire, cocardele tricolore de pe fuselaj și înlocuite cu alte însemne, de alt format geometric. În condițiile în care gl. lt. (r) Iosif Rus a ordonat, în mai multe rânduri, ca aparatele de zbor amintite să efectueze diverse misiuni deasupra Capitalei (TVR, Cimitirul Ghencea etc.) și în alte zone, cu scopul combaterii presupușilor teroriști, au fost generate confuzii și suspiciuni întemeiate la nivelul militarilor dispuși la sol pentru paza diverselor obiective, situație care a dus la deschiderea focului fratricid și creșterea în intensitate a psihozei teroriste. De menționat că toate afirmațiile făcute cu privire la existența elementelor teroriste s-au dovedit ulterior a fi false.  

Din același probatoriu, rezultă suspiciuni rezonabile referitoare la activitatea cpt. rang I Emil (Cico) Dumitrescu, cu privire la care s-a stabilit că, în ținută militară, a lansat personal prin intermediul TVR (începând cu 22.12.1989, orele 14.25) informații false, cu caracter diversionist, ce au avut drept efect instaurarea la nivelul întregii țări a psihozei fenomenului terorist, cu consecințele grave arătate mai sus, respectiv pierderi de vieți omenești, vătămări corporale și lipsirea de libertate a numeroase persoane pe teritoriul României. Același militar a făcut parte din comandamentul militar existent în TVR, iar din această poziție a desfășurat activități ce au avut drept efect intensificarea psihozei cu privirea la activitatea elementelor teroriste.”



















5090 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Mineriadele? (Marţi, 17 aprilie 2018, 12:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Si pentru mineriade cand va raspunde gunoiul asta bolsevic?
    • +13 (15 voturi)    
      a (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:19)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Daca te uiti atent la poza, ti-aduci aminte de Ceasca la iesirea din TAB.
      • +10 (10 voturi)    
        Dar vă mai aduceți aminte (Marţi, 17 aprilie 2018, 16:07)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

        de mitingul din 12 ianuarie 1990 din Piața Victoriei? Când piața era plină ochi de o mulțime care striga JOS COMUNISMUL? Iliescu era sus pe un tab alături de Dumitru Mazilu care la un moment dat a întrebat manifestanții: ÎL VREȚI PE ILIESCU JOS? S-a auzit un strigăt uriaș JOOOOS!!!!!! În acel moment Iliescu s-a prelins ca un șobolan jos de pe tab și a dispărut pur și simplu în clădirea guvernului... Prelingerea aia nu pot s-o uit neam...
    • +18 (18 voturi)    
      O urmare fireasca ar fi scoaterea PSD (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:28)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      in afara legii, deoarece se bazeaza pe fundamente dovedit penale.
      Si atunci sa te tii, alegeri anticipate etc.
      • +6 (6 voturi)    
        Partid anti-romanesc (Marţi, 17 aprilie 2018, 18:58)

        revolution2017 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        PSD-ul are presedinte onorific un urmarit penal pentru crime impotriva umanirtatii, iar actuallul prsedinte PSD a fost condamnat definitiv pentru fraudarea votului democratic al romanilor. Nu cred ca exista o formatiune politica care sa fi facut mai mult rau romanilor (excluzand PCR). Si totusi nimeni nu a initiat acest demers de scoatere a PSD-ului in afara legii. Ce asteptam ?
        • 0 (0 voturi)    
          Romanii sunt buni cu calaii lor, (Miercuri, 18 aprilie 2018, 6:19)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui revolution2017

          asa ca probabil asteapta un alt Laszlo Tokes care sa le inceapa o noua revolutie care sa-i bage la puscarie pe acesti banditi care au devalizat Romania si au instituit faradelegea in folosul lor.
  • +21 (23 voturi)    
    iliescule... (Marţi, 17 aprilie 2018, 12:54)

    liviu_ [utilizator]

    sper sa prind ziua sa te vad cu catusele la maini (tu sigur o sa o prini ca esti nemuritor :( )
  • +19 (21 voturi)    
    Tov. Iliescu Nelu,a intinat idealurilii iepocii (Marţi, 17 aprilie 2018, 13:00)

    Plagarus [utilizator]

    Am pasit in democratie,cu o naparca rosieeeee.
  • +16 (18 voturi)    
    Respect ! (Marţi, 17 aprilie 2018, 13:18)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Ori facem ordine in tara, ori inchidem afacerea !
  • +18 (20 voturi)    
    ahhaaa....bravo Parchetului General (Marţi, 17 aprilie 2018, 13:34)

    bancher [utilizator]

    am trait revolutia si, la fel ca altii, am iesit in strada sa apar revolutia atunci cand Ion Iliescu a declarat in direct la TVR libera ca o coloana de tancuri si blindate vine dinspre Pitesti spre Bucuresti sa anihileze revolutia, si ne-a cerut in direct sa venim sa aparam revolutia.
    Rezultatul? Tancurile nu au ajuns la Bucuresti, insa armata si grupurile de civili inarmati s-au impuscat groaznic intre ele, fiecare dintre ei crezand ca trage in teroristi.
    Asa ca decizia parchetului e binevenita, sa se faca dreptate, atat cat si cum se mai poate.
    Dumnezeu sa ii ierte pe tinerii care au murit la revolutie, ma intreb cine e mai vinovat: Iliescu sau Ceausescu?
    • +18 (18 voturi)    
      Cred... (Marţi, 17 aprilie 2018, 13:54)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ca amandoi sunt la fel de vinovati, numai ca Iliescu are norocul ca nu mai poate fi condamnat la moarte.
      • +15 (15 voturi)    
        grosul mortilor a fost dupa fuga (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        Ceausestilor, adica dupa 22.12.1989, cand Iliescu a chemat lumea sa apere revolutia...Tare imi e teama ca Iliescu a comis mai multe crime decat Ceausescu.
        • +6 (6 voturi)    
          Nu, nu, (Marţi, 17 aprilie 2018, 16:12)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          sunt la fel... Sunt din aceeași haită de ticăloși... Ce-ar mai fi omorât în continuare și Ceaușescu dacă nu i-ar fi luat gâtul Iliescu!!!!!!!!!!!! Niște lăcuste distrugătoare și hrăpărețe de la Gheorghiu Dej încoace... Acum nu fac decât să-și finalizeze crima...
    • +15 (15 voturi)    
      Va plati! (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:00)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ... mai, draga!
      Cu vrf si indesat!
      E bine ca shleahta aia, numita.... partid, incepe sa se curete de la cap!
      Pute rau a nemernicie in tara asta.
      Abiaasteptam sa scap de ceausescu; acum abia astept sa/l vad pe criminalul asta la bulau! Apoi sa vina randul ciumei rosii; sa/i vad pierind ar fi cea mai mare implinire.
      Lumea era mult mai buna fara comunisti!
      • +5 (5 voturi)    
        He he he (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:30)

        Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Te bucuri de parca s-ar face dreptate. Naiv mai esti.
        • +4 (4 voturi)    
          dreptate nu s-a facut nici la procesul (Marţi, 17 aprilie 2018, 16:56)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

          de la Nurenberg. Dar mai bine sa se faca putina dreptate decat sa nu se faca dreptate deloc.
          Dreptatea cea mai mica este preferabila lipsei dreptatii.
    • +12 (12 voturi)    
      asasinat (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:06)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      In una din formatiunile de lupta care se indreptau spre Bucuresti a fost un ofiter care il demascase pe Militaru ca fiind agent sovietic. Deplasarea a fost ordonata de Militaru numai pentru a-l putea ucide pe acel om. Pe langa el, au fost macelariti zeci de tineri soldati, care nu implinisera 20 de ani.
      Dreptate nu se poate face, pe Pamant nu exista asa ceva. Asa o grozavie nu poate fi platita cu niciun pret.
  • +11 (11 voturi)    
    tarziu, dar binevenit. (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:35)

    g01an [utilizator]

    nu pot decat sa-i urez la multi ani lui iliescu, asa sa traiasca suficient sa auda sentinta.
  • +4 (4 voturi)    
    Reparatie istorica (Marţi, 17 aprilie 2018, 19:13)

    revolution2017 [utilizator]

    Eu sper ca acest individ sa faca un ultim gest de onoare si sa-si ceara scuze romanilor pentru raul pe ca l-a facut. (revolutie, mineriade, privatizari, democratie originala, bataia de joc la adresa Regelui Mihai si a partidelor istorice)
  • +2 (2 voturi)    
    unde e elegea lustratiei ? (Marţi, 17 aprilie 2018, 20:46)

    Ingwar [utilizator]

    dar unde e elegea lustratiei in actiune ? conform careia nici un bolsevik nu trebue sa fie in functii de decisive/de conducere/ publice. avem nevoe de asa lege, astfel PSD si tariceanu vor disparea de pe harta politica a Romaniei. doar Romania continua sa fie condusa de catre aceeasi comunisti care au ucis sute de oameni in timpul revolutiei