Ion Iliescu, la Parchetul General în Dosarul Revoluției

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2018, 7:21 Actualitate | Esenţial


Ion Iliescu, la Parchetul General (arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul preşedinte Ion Iliescu este aşteptat marţi la Parchetul General, unde a fost citat pentru a i se aduce la cunoştinţă că pe numele lui a fost începută urmărirea penală în dosarul "Revoluţiei" pentru săvârşirea infracţiunii contra umanităţii, transmite Agerpres.

UPDATE 10.40 Fostul președinte a plecat după ce a stat circa o oră și jumătate la întâlnirea cu procurorii

UPDATE 09.05 Iliescu a ajuns la această oră la sediul Parchetului. Fostul președinte nu a dat declarații numeroșilor jurnaliști prezenți

În data de 13 aprilie, preşedintele Klaus Iohannis a dat aviz favorabil cererii procurorilor de urmărire penală pe numele lui Ion Iliescu, Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu.

Pe 18 decembrie 2017, Parchetul Militar anunţa că, în urma administrării de probe în dosarul "Revoluţiei", concluzia anchetatorilor este că în decembrie 1989 nu a existat vid de putere.

Procurorul militar Marian Lazăr declara atunci că a existat o diversiune militară începând cu seara zilei de 22 decembrie 1989, aceasta fiind principala cauză a numeroaselor decese, vătămări corporale şi distrugeri.

În plus, procurorii au identificat, inclusiv prin probe testimoniale, sursa sunetului cu efect de panică (emis la data de 21 decembrie 1989, în timpul discursului lui Nicolae Ceauşescu), care a contribuit, alături de alte elemente, la dezorganizarea mitingului din Piaţa Palatului şi la declanşarea protestelor în Bucureşti.

Totodată, procurorii susţineau că au existat diversiuni exercitate asupra cadrelor de comandă ale UM 01417 Târgovişte, locaţia unde s-a aflat cuplul Ceauşescu, dar şi ordine venite de la vârful ierarhiei militare privind eliminarea fizică a cuplului prezidenţial.



Citeste mai multe despre   


















2324 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    ce tot vreti sa va zica mosu? (Marţi, 17 aprilie 2018, 9:36)

    N.S. [utilizator]

    ca a primit ordine din exterior sa-l lichideze pe Ceausescu? iar el, stand mai prost cu engleza, a inteles ca sa-l si omoare?
    • +5 (7 voturi)    
      Daca chiar a primit ordine... (Marţi, 17 aprilie 2018, 9:45)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      ...ele au fost in limba rusa.
      • -1 (5 voturi)    
        Adica nu ne-au salvat americanii de comunism? (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:50)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Cum poti sa comentezi asa? Ti-ai luat ruble de la Dragnea si Firea sa lauzi rusii ca ne-au salvat de Ceausescu si l-au pus pe Iliescu? Cand de fapt AMERICANII NE-AU SALVAT, dar bolsevicul de Iliescu a firat rezultatul si s-a pus presedinte? Cum poti sa spui ca rusii nu-l mai doreau pe Ceausescu? Vrei sa spui ca Ceausescu era cu rusii? Ca atunci ori erau cu rusii, ori cu americanii si noi toti stim ca Ceausescu era cu rusii! Esti un iubitor de Ceausescu?
        • +2 (2 voturi)    
          Nu a fost chiar asa, nu va ambalati ! (Marţi, 17 aprilie 2018, 12:16)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Americanii au facut presiuni in vederea caderii ''Cortinei de Fier'' e adevarat, dar d.p.d.v. al relatiei senior-vasal, Romania apartinea de rusi...!
          Asa ca, la presiunile lui Regan (D-zeu il tine la loc de cinste, sa stiti..!) iar apoi ale lui Bush Sr., Gorbaciov se indupleca si e de acord cu inlaturarea lui Ceausescu, dar doar sub ''supravegherea'' rusilor (GRU si KGB)...!

          ATENTIE...! S-a aflat ulterior cum ca americanii au pus si o conditie: sa nu fie executat Ceausescu ci doar intemnitat...! Rusii nu au fost de acord iar atunci americanii au cedat, punand o ultima conditie: sa-l execute doar dupa ce i se organizeaza un proces cat de cat corect....!
          Acesta e motivul pentru care a vut loc un asa-zis proces, pentru ca au insistat americanii...! Planul conspiratorilor, in frunte cu Ilici, probabil ca prevedea o executie accidentala, sau poate urmare unei diversiuni...!
          • +3 (3 voturi)    
            Prostia lui Iliescu... (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:05)

            Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            ...a fost ca l-a omorat pe Ceausescu in urma unei mascarade, pt ca altfel nu poate fi numit procesul in care dictatorul a fost condamnat la moarte si executat.
            Daca l-ar fi omorat printr-o diversiune, ceva "accidental" in toiul degringoladei de la revolutie, Iliescu ar fi scapat mult mai ieftin in legatura cu executarea cuplului Ceausescu.
            Dar asta este irelevant acum.
            Mai important este ca Iliescu sa fie tras la raspundere pt moartea celor 1000 de romani (soldati, civili, etc) care, practic , s-au omorat intre ei in urma ordinelor date (sau parafate) la vremea respectiva de Iliescu si de cei care s-au infipt cu de la sine putere in fruntea Romaniei.
            • +2 (2 voturi)    
              „Dă-i Doamne umului, mintea (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:21)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

              de pe urmă“! Adica cea de la varsta senectutii, la care a ajuns bestia...

              Acu', probabil ca realizeaza ca avea si alte variante, dar atunci era pe ''cai mari'', deh cine era el de ajunsese sa-l ''beleasca'' pe insusi Dictatorul, la vederea caruia tremurau atatia...! Testosteron suplimentar pentru coana Nina...
    • +5 (5 voturi)    
      numa ca stia rusnacka (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:15)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      si ordinele primite le-a primit in rusnacka pe care o stia foarte bine si a indeplinit ordinele cu fidelitate !
    • +5 (5 voturi)    
      Da, sa zica! (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:49)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Pana nu-ntelegem ce s-a intamplat atunci, n-avem nici o sansa in Romania!

      ESTE OBLIGATIRIU sa aflam.

      Cat sta batranul criminal in inchisoare, este o alta poveste....
      ....pentru Romania insa este CAPITAL sa stim ce s-a intamplat!
  • 0 (4 voturi)    
    ar fi culmea sa plece si asa in Costa Rica!! (Marţi, 17 aprilie 2018, 9:54)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    nu?
    • +6 (6 voturi)    
      In Costa Rica nu sunt primiti bolsevicii, (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:20)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      doar damele de companie, pentru cresterea natalitatii...!
      • 0 (0 voturi)    
        credeam ca in Costa Rica nu sunt primitii saracii! (Marţi, 17 aprilie 2018, 12:58)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        si cinstitii!
  • +5 (5 voturi)    
    se poate vedea undeva LIVE? (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:00)

    baimarean [utilizator]

    Taaaare as vrea sa-i vad fața cand i se comunica oficial vestea....Nu de alta, dar imi umplu albumul pt nepoti.....
    La multi ani , "Mai dragă"!
  • +6 (6 voturi)    
    Stati linistit Domnule Iliescu, (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:22)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Veti avea parte de un proces mult mai corect fata de ce porcarie ati regizat pentru Ceausescu.
  • +8 (8 voturi)    
    La multi ani! (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si multa sanatate ii doresc! Sa traiasca mult si bine ca sa stea in spatele gratiilor cat mai multi ani asa cum merita!

    Ai grija sa nu te imbolnavesti maestre. Te asteapta prietenii la bere in restaurantul Beciul Domnesc si ti-au rezervat masa.

    Sa traiesti, sa nu imbatranesti dar in inchisoare sa putrezesti!
  • +5 (5 voturi)    
    Parnaie (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:45)

    ABBV [utilizator]

    Parnaie pe viata! Dar mai repede poate prinde macar o zi. post-mortem nu se pune.
  • +8 (8 voturi)    
    Tine-l Doamne sanatos pana pe la 105 ani ! (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:52)

    scaraotchi [utilizator]

    Sanse sunt, daca e sa ne luam dupa cercetatorii britanici , care spun ca dieta ''frugala'' din penitenciar ajuta la prelungirea vietii...
    Dupa cei 105 ani, am eu grija sa ispaseasca si la ''locul de munca''...!

    Doar nu credeati ca atunci cand veti ''da in primire'', veti fi scutiti de activitate...?! Provoc depresie cumva...?
  • +6 (6 voturi)    
    a (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:01)

    adrian67 [utilizator]

    Hai la multi ani cu executare nea Nelule! Si ia-l si pe Daddy.
  • +1 (1 vot)    
    uite (Marţi, 17 aprilie 2018, 12:35)

    lula [utilizator]

    cum se invarte roata!
    pana zilele astea, toata lumea se intreba (inclusiv eu), cam cat mai traieste tutankhamunul de romania.
    acu' ii uram toti in cor multa sanatate si viata lunga :)))

    intrebare serioasa: nu e limita de varsta pentru intratul la puscarie? adica omul are 88, nu e lege ca dupa 80 scapi?
    • +2 (2 voturi)    
      Nici nu e nevoie de puscarie. (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:09)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Pt Iliescu, cea mai crunta pedeapsa ar fi ca, in urmatorii 5 ani de zile, la fiecare 2-3 luni, sa se prezinte la Parchet, ca inculpat acuzat pt infractiuni impotriva umanitatii.
      Si cand i-o veni sorocul, sa se duca pe lumea cealalta cu rusinea si mizeria in care s-a scaldat.
      • +1 (1 vot)    
        Doat atat...? Dezamagitor...! (Marţi, 17 aprilie 2018, 14:57)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Dupa aproape 30 de ani de asteptare, eu zic ca meritam mai mult...!