Protest #Rezist cu lumini, duminică seara, după ce un activist a fost încătușat pentru că a proiectat pe Palatul Regal sloganul protestelor anticorupție

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 15 aprilie 2018, 8:59 Actualitate | Esenţial


Mesajul Rezist proiectat pe Palatul Regal
Foto: Captura Facebook
Comunitatea  Corupția Ucide se strânge duminică, de la 21.30, în fața muzeului de Artă, pentru a proiecta mesaje în semn de protest față de încătușarea unui protestatar de către jandarmi pentru că a proiectat mesajul #Rezist pe un perete al Palatului Regal  în timpul festivalului Spotlight de pe Calea Victoriei.

În timpul festivalului de lumini Spotlight de pe Calea Victoriei din București pe peretele Muzeului de Artă (Palatul Regal) a fost proiectat, vineri seară, cu lasere mesajul #Rezist, sloganul protestelor anticorupție și anti-guvernare din ultimul an. Bărbatul reținut este Cristian Mihai Dide, un activist civic implicat în multe din protestele desfășurate în Piața Victoriei în 2017 și început de 2018. 

Comunitatea îi îndeamnă pe oameni să vină cu un laser verde, roșu, lanternă sau doar cu telefonul pentru a lumina clădirea Muzeului de Artă, sub egida #lumineazăorașul.

Comunicatul Corupția Ucide, așa cum apare pe pagina evenimentului

Cristian Mihai Dide, un tânăr din București care a participat de-a lungul timpului la mai multe proteste îndreptate împotriva guvernelor PSD-ALDE și împotriva primarului general al Capitalei, Gabriela Firea, a fost încătușat, arestat și dus la secția de poliție deoarece a proiectat mesajul #REZIST pe Muzeul de Artă și pe Monumentul Revoluției din centrul Bucureștiului în timpul festivalului luminii „Spotlight”, organizat de Primăria Capitalei.

Drept raspuns, Duminica, ora 21:30, ne strangem in fata muzeului de Arta, unde proiectam mesaje. Vino cu un laser verde, rosu, sau cu o lanterna. #lumineazăorașul

Daca nu ai laser, vino oricum, proiectam lumina cu led-urile telefoanelor. Este important sa fim sute de persoane care participam si luminam cladirea.

Cităm din Constitutia tarii noastre:
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.
Intrebarea principala aici este: cum este posibil ca cineva sa trimita politisti, cu atata indarjire, ca sa legitimeze si sa amendeze un cetatean care participa la un eveniment al Primariei, un festival al luminii - cu lumina! (chiar si sub o forma de guerrilla). Din ce motiv, altul decat pentru a cenzura mesajul?

Daca ai laser verde, poti sa faci, miscand din maini, unul dintre cele 6 litere ale cuvantului REZIST. 6 lasere verzi ne permit sa proiectam cuvantul pe cladire. 

Sau sa rotesti in cerc laserul verde, ca sa faci un 0, care arata realizarile noului guvern. Precum si realizarile/nivelul de transparenta a primarului Gabriela Firea.

Citește și:

VIDEO Un protestatar care ar fi proiectat mesajul #REZIST pe o clădire în timpul festivalului Spotlight a fost încătușat și dus la secție de polițiști




















2912 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Bravo (Duminică, 15 aprilie 2018, 9:11)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Democratie, justitie, libertate si progres! Atat ne dorim.
    • -14 (18 voturi)    
      Asa e! Bravo, (Duminică, 15 aprilie 2018, 13:43)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      mai fakem niste bănuț la buget cu amenz!
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Duminică, 15 aprilie 2018, 21:05)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Pai daca statul ar fi productiv si nu s-ar baza pe mediul privat, nu ar mai fi nevoie de amenzi false si taxe inventate doar ca sa acopere gauri facute din cauza lipsei de analiza a pietei.
  • +33 (39 voturi)    
    Bravo ! Felicitari pentru initiativa ! (Duminică, 15 aprilie 2018, 9:13)

    scaraotchi [utilizator]

    Speram din suflet ca Daddy sa se bucure de o ''veioza-n ochi'' la Beciul Domnesc si sa o aprecieze drept un spectacol de lumini, fata de ce va patimi la dusuri si la izolator...
    • +21 (23 voturi)    
      Inainte de Veioza ar trebui Masaj (Duminică, 15 aprilie 2018, 11:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Cu Lopata Inima Lu Stalin in partile flasce ale hamsterului dar si craniene, altfel este greu sa priceapa ca Romanii NU mai sunt Mandri Cu P$D !
      • +8 (10 voturi)    
        Referinta pentru Recuzita este (Duminică, 15 aprilie 2018, 12:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Exhaustiv si Corect descriptiv infatzishata aici: https://www.libertatea.ro/stiri/minerii-muncesc-ca-acum-80-de-ani-295546
      • -6 (10 voturi)    
        Poate o cafea ar fi mai buna, (Duminică, 15 aprilie 2018, 14:56)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        a-n loc de țuică de pufoaică!
    • -4 (6 voturi)    
      asa ca Udrea, Ghita si Bica? (Duminică, 15 aprilie 2018, 16:41)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      ?
      • +5 (5 voturi)    
        Udrea, Ghita, Bica beneficiaza de o (Duminică, 15 aprilie 2018, 18:10)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        mica ''pauza penala'', asa cum spune si melodia: ''o ultima tigara, uitata intr-un colt pe etajera...!''

        Dupa ultimul ''fum'', vei vedea ca se vor intoarce singuri, satui de atata trai de huzur prin tari straine...

        ''Decat codas in oras sud-american, mai bine in penitenciarul tarii tale fruntas...!"
  • +19 (23 voturi)    
    BRAVO! (Duminică, 15 aprilie 2018, 9:54)

    Sani [utilizator]

    Sa le aratam ciumatilor ca noi suntem uniti, iar crizele de isterie ale D-lor lui Dragnea ii costa!
  • +19 (23 voturi)    
    Foarte bine. (Duminică, 15 aprilie 2018, 10:01)

    asavreau [utilizator]

    Cu ce îi deranja spotul #?Vroia madam Firea liniște să se poată lăuda la Dragnea?Și poliția,cu ce drept interzice un spot la un festival al spoturilor?Spotul # merita proiectat permanent în cadrul festivalului.Merită boicotate toate „parangheliile” organizate de Firea,dacă se mai comportă abuziv.Să-și facă parangheliile în Voluntari!
    • -4 (10 voturi)    
      era alt eveniment (Duminică, 15 aprilie 2018, 14:04)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      azi nu o sa incerce nimeni sa-i opreasca
  • +10 (14 voturi)    
    libertate si democratie veritabile (Duminică, 15 aprilie 2018, 11:20)

    ...!?! [utilizator]

    in absenta unei justitii obiective, impartiala,exigenta si drastica, libertatea si democratia, nu pot fi decat un vax albina puka kk.
    • -4 (12 voturi)    
      "in absenta unei justitii obiective, impartiala" (Duminică, 15 aprilie 2018, 14:09)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      adica nu avem justie obiectiva si impartiala? pai de ce? din cauza protocoalelor cu sri-ul?
      • +3 (3 voturi)    
        ce protocoale!? (Duminică, 15 aprilie 2018, 19:43)

        ...!?! [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        istitutiile de forta ale statului impreuna cu justitia, nu au nevoie de protocoale, atat timp cat servesc interesele tuturor contribuabililor finanteaza salariile, indemnizatiile etc. fara a considera pe vreun contribuabil mai presus de lege.

        intelegi. dnul. ghita fugaritu'!?
  • +22 (26 voturi)    
    rezist (Duminică, 15 aprilie 2018, 11:41)

    dd68 [utilizator]

    Oare nu exista printre dvs unul/unii cu pregatire juridica care sa-l apere "probono" pe acel om?....si sa invinga sistemul teleormanean (in acest caz)?
    • -4 (12 voturi)    
      Probono (Duminică, 15 aprilie 2018, 13:38)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui dd68

      Sa zicem ca un avocat il scoate nevinovat complet.

      Te intreb insa: daca eu scriu "I love Coca-Cola" cu laser pe o fatada de bloc. Au voie locatarii sa se planga? E sau nu e reclama?

      Dar daca scriu: "I hate Coca-Cola" sau "Coca-Cola is poison", am voie sa fac asta sa nu?

      Dar daca proiectez pe o cladire: "Dra--ea e o p--a". Nu sunt nici cuvinte obscene nici nimic, exact asa cu liniute. Am voie sa fac asta sau nu? In fond poate sa insemne "Dra, ea e o pana".

      Evident legislatia e lacunara si va invinge cel care are mai multi bani sa plateasca un avocat mai bun cu un papagal mai mare.
      • -8 (16 voturi)    
        problema nu e ca a scris ala #rezist (Duminică, 15 aprilie 2018, 14:12)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

        problema e ca strica evenimentul altor oameni!
        si dac scria "i love coca-cola" ar fi fost indepartat!
        hai sa vedem daca azi ii mai amendeaza cineva. facem pariu ca nu? pentru ca nu mesajul era problema ci faptul ca a stricat un eveniment public
  • +12 (14 voturi)    
    . (Duminică, 15 aprilie 2018, 12:52)

    Ingwar [utilizator]

    militienii care l-au maltratat si incatusat au facut abuz si trebuesc dati in judecata. la fel trebue de investigat cine si cum le-a ordonat sa faca aceasta. coordonatorul si jandarmii sunt candidati ideali pentru a sta dupa gratii sunt sigur
  • -9 (19 voturi)    
    Conform acestor argumente de" libera exprimare" (Duminică, 15 aprilie 2018, 13:54)

    adi_69 [utilizator]

    Pot veni si eu cu laser rosu si sa scriu "Mictionez cu spume pe #Rezist". Cei ce dati - sunteti impotriva dreptului la libera exprimare...
    • +13 (13 voturi)    
      Am intrebat un urolog (Duminică, 15 aprilie 2018, 14:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Ce simptom este in legatura cu Spumele Tale, mi a raspuns ca asa ceva apare in consumul de bere expirata ( probabil stocurile neconsumate de bere la pet depozitate in kiseleff zece)
    • -6 (10 voturi)    
      Corect (Duminică, 15 aprilie 2018, 15:19)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Ai acest drept intr-un stat democratic si liberal. E ceva rau in asta? Nu inteleg de ce libera exprimare e intre ghilimele.
    • +5 (7 voturi)    
      Daca ..mictionezi cu rosu, diagnosticul (Duminică, 15 aprilie 2018, 16:33)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      e foarte grav...! ''un domn'' a chemat degeaba urologul, asta e o problema care se rezolva doar cu un ''palton'' din scandura de brad...!

      Dar sa nu fii trist, te poti mictiona in voie impotriva ''vantului diabolic''...!
  • +8 (12 voturi)    
    oamenii legii fac abuzuri si incalca legile (Duminică, 15 aprilie 2018, 15:37)

    Coco Whistle [utilizator]

    cum ii punem la punct? strada e un raspuns democratic pertinent dar cum ii pedepsim? legea trebuie sa protejeze cetateanul si cei vinovati sa plateasca, trebuie sa plateasca...e obligatoriu sa isi primeasca pedeapsa iar cei care au dat ordinele sa paraseasca spatiul public.
  • +5 (9 voturi)    
    IDEEA MARFA (Duminică, 15 aprilie 2018, 15:42)

    ..13 [utilizator]

    Ideea initiala de a proiecta mesajul #rezist i-a luat pe tare nepregatitte pe jandarmi - din pacate si pe protestari dar a iesit cum nu se poate de bine-prost, coctail numai bun de prezentat P$distilor...

    marfa sa vaza tot bulevardierul ca mai exista #Rezist si ca naspa autoritiati pana si pakuda luminitza vrea sa o striveasca - niste imbecili astia de la jandarmerie si de la politie...

    daca lasau evenimentul sa treaca erau cu 10 tone mai distepti asa ramane cum a spus...

    Ne vedem acolo!
  • -7 (11 voturi)    
    Hai sa vedem (Duminică, 15 aprilie 2018, 17:08)

    CPM1 [utilizator]

    Ce a reusit #rezist pana acum:
    - Ludovic Orban - rechizitoriu facut in asa fel incat sa scape desi era clar ca lumina zilei flagrantul cu Urdareanu;
    - Vasile Blaga - scpat tot cu un rechizitoriu facut in dorul lelii;
    - Elena Udrea - lasata sa plece + rechizitoriu foarte prost intocmit;
    - Sebastian Ghita - lasat sa plece + rechizitoriu foarte prost intocmit...
    Si asta numai la o prima analiza...