​​VIDEO Un protestatar care ar fi proiectat mesajul #REZIST pe o clădire în timpul festivalului Spotlight a fost încătușat și dus la secție de polițiști

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 0:12 Actualitate | Esenţial


Mesajul Rezist proiectat pe Palatul Regal
Foto: Captura Facebook
Un bărbat a fost încătușat de polițiști și dus cu mașina la secție vineri seara pentru că ar fi proiectat mesajul #Rezist pe un perete al Palatului Regal  în timpul festivalului Spotlight de pe Calea Victoriei. Reținerea a avut loc într-un bloc din zona Sălii Palatului, iar la acțiune au participat și jandarmi, după cum se vede în înregistrările video apărute pe rețelele de socializare.

În timpul festivalului de lumini Spotlight de pe Calea Victoriei din București pe peretele Muzeului de Artă (Palatul Regal) a fost proiectat cu lasere mesajul #Rezist, sloganul protestelor anticorupție și anti-guvernare din ultimul an. Bărbatul reținut este Cristian Mihai Dide, un activist civic implicat în multe din protestele desfășurate în Piața Victoriei în 2017 și început de 2018.

Pe Facebook au apărut înregistrări video cu momentul în care într-un bloc din zona Sălii Palatului un bărbat a fost reținut de polițiști pentru că ar fi proiectat acest mesaj.

Un astfel de video a fost transmis live pe Facebook de Mălin Bot:



Festivalul Spotlight, organizat de Primăria Capitalei, se desfăsoară în acest weekend în București și presupune proiecția de lasere și lumini pe diverse clădiri de pe Calea Victoriei.

Imagini din timpul proiectării mesajului #REZIST pe Palatul Regal:



Citeste mai multe despre   


















6043 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 0:26)

    mimiloi [utilizator]

    era proiectat "Dragnea presedinte" l-ar mai fi arestat?
    • +21 (31 voturi)    
      da (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 5:45)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      trebuia sa proiecteze " decat firea presedinte douazecidouzeci !"
    • +16 (22 voturi)    
      Gata,! Este dicatura ! (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 10:29)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      Reactia Jandarmeriei a fost irationala si disproportionata pentrun un fleac de adolescenti ! Omu acela a primit amenda 2600RON !
    • -4 (22 voturi)    
      Toț care a murdarit pereți, (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 12:08)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      la ankisoare!
      • +3 (17 voturi)    
        intai (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 13:20)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        si intai sa scapam de analfabeti.
        Deci, toti analfabetii la inchisoare.
        Lipsa educatiei duce si la aparitia mazgalitorilor de ziduri.
        Mesajul nu-ti este adresat. M-as mira sa stii sa citesti.
        • +5 (9 voturi)    
          Nu e vorba de analfabetism...! (imi esti (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 15:58)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          dator a 4-a oara, stimabile ...asistat !)

          E doar un mesaj transmis Politiei, pentru a intelege in propriul ''dialect'' ceea ce are de facut in continuare...
          • -3 (7 voturi)    
            asistatul (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 17:22)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            e un etaj mai sus, dracimea voastra.
    • -6 (16 voturi)    
      Toț care a murdarit pereț, (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 12:33)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      La ankisoare!
      • +1 (7 voturi)    
        de acord! (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 16:25)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        De acord, cei care mazgaesc zidurile sau peretii,sa raspunda pentru asta.

        Insa in cazul ACESTA, nici vorba de asa ceva, era o simpla PROIECTIE luminoasa, care dispare in clipa in care iei mana de pe butonul proiectorului.

        Deci nu a murdarit NIMIC!
  • +35 (43 voturi)    
    Constitutia Romaniei (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 0:48)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ARTICOLUL 30 - Libertatea de exprimare
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.

    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.
    • -8 (12 voturi)    
      da domni de la Hotnews (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 12:58)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      a aflat de articolul asta?
      • +3 (5 voturi)    
        Daca ar fi aflat, nu ar fi sters cu tot cu (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 16:05)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        comentarii celalalt articol pe aceasi tema...!

        Sau poate au facut-o, pentru a nu beneficia si altii de ideile referitoare la...robotii autonomi si la nanorobotii dotati cu senzori pentru depistarea ''Ciumei Rosii'' din atmosfera..?!
        • +4 (6 voturi)    
          Confirm ! (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 17:42)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          HN a sters celalalt articol pe aceasi tema, cu tot cu comentarii !
          Eu mi-am pus intrebarea cu privire la locul faptei: era spatiu privat sau public ? Pentru ca daca politia a intrat in blocul respectiv pe spatiu privat fara mandat de la judecator si dupa ora 20.00 e jale: violare de domiciliu si rapire de persoane !
          • +1 (1 vot)    
            Multumesc pentru confirmare...! (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 21:52)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

            Propun sa ne lamurim daca era vorba de spatiu privat sau public iar daca era spatiu privat, sa punem ''mana de la mana'' si sa angajam o armata de avocati care sa-i haituiasca pe ''caralii''...!

            Dar in primul rand ar trebui sa strangem banuti pentru amenda. Nu zic bine...?
    • +2 (8 voturi)    
      la (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 13:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      jandarmerie lucreaza asistati ca ala de mai sus.
      Nu prea le au cu cititul. Doar cu pumnul.
      Le-a zis Firea "so pe ei", asta au facut.
  • +20 (28 voturi)    
    Pai da (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 0:50)

    mitg [utilizator]

    Dandarmeria isi face treaba la ordin, finut, discret. STIMABILUL dandarm georgian enache era acolo, isi numara banii?
  • +24 (32 voturi)    
    Nou hashtag (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 1:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Propun ca guvernul sa propage un nou slogan cu hashtag: #cenzura.

    Multumesc in avans!

    Macar asa vor vedea cu totii ce inseamna acest cancer de la putere.
  • -33 (43 voturi)    
    Eu cred ca Malin Bot e doar un instigator (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 2:03)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Sigur, iti trebuie si oameni mai aprigi intr-o tara, dar tipul pare un extremist scandalagiu.

    Nu, rezistenta trebuie sa fie pasnica, altfel inrautatesti totul.
    • +13 (19 voturi)    
      E evident... (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 7:50)

      valy_74 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      ...din seria nu a fost arestat ci dus la un suc la biblioteca. Asta dupa logica ta.
    • +7 (13 voturi)    
      Ești obosit (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 8:39)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Stai jos și taci!
    • +13 (19 voturi)    
      rezistenta... (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 9:06)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      ...este si a fost pasnica pana acum.Poate fix din motivul asta nu a fost luata in seama.Dragnea si cei de teapa lui sunt ca Assad din Siria,nu inteleg de vorba buna.
    • 0 (10 voturi)    
      durere (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 11:20)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Norocul tau e ca prostia nu doare. Totusi, trateaza-te...
  • +18 (26 voturi)    
    . (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 2:07)

    Ingwar [utilizator]

    se revine la practicele comunisto-bolsevice unde libertatea de exprimare si dreptul fundamental la protest sunt "uzurpate", tara devine un stat mafiot. nu-mi vine a crede ca aceasta se intimpla in sec 21. cindva la Snagov s-a decis ca Romania sa adere la NATO si UE, de ce acuma urmarim procesul invers de iesire, de degradare ? atunci PSD a mintit ca sa momeasca partenerii straini, adica golanii s-au dat drept oameni seriosi de buna credinta ca sa ajunga in virful statului, sa il captureze, sa-l fure si sa-si stearga picioarele ca de o cirpa. pai de atunci s-a depus o munca si eforturi colosale care acuma sunt aruncate la gunoi. si asa i-mi vine citeodata.. poate ca sansa noastra este in revolutie, s-au alegeri anticipate, cum sa le declansam ?
  • +16 (24 voturi)    
    acesti jandarmi, in trecut cunoscuti ca militieni (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 4:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    problema e ca ei executa ordinele. e clar ca intr-o zi acesti incatusati vor sfirsi cine stie in ce inchisoare. noi ceilalti de frica o sa tacem si o sa stam nepasatori uitindu-ne la tv si sperind intr-o viata mai buna...intr-o alta viata. nu am stiut sa ne facem auziti, sa ne exprimam si nici sa ne folosim creierul ...ptr a nu lasa istoria sa se repete.....ei au aceeasi strategie...sa bage frica... si noi?
  • +16 (22 voturi)    
    Este festivalul spoturilor? (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 7:11)

    asavreau [utilizator]

    Era un spot în cadrul festivalului.Jandarmeria trebuie dată în judecată să plătească daune, scos un concurent din concurs.
  • 0 (22 voturi)    
    deci are dreptate doamna nutzi (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 7:21)

    nash pandelica [utilizator]

    sa se decare refugiata politica.
    vor fi din ce in ce mai multi.
    de fapt, toti care pleaca din tzara, sunt refugiati politici.
    fug de politicienii de la carma romaniei, de jandarmi, de politie, de securitate, de conditiile din spitale, de situatia din educatie..
    fug si nu se mai uita inapoi.
    • +4 (6 voturi)    
      vai de nutzi și de adevărul ei (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 15:46)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      De ce o comparați pe madam Udrea cu un cetățean cinstit? Oamenii inteligenți pleacă de scârbă, nu că ar fi urmăriți pentru minciună și hoție. ”Ezistă o esplicație”
  • +18 (24 voturi)    
    S-a terminat (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 9:11)

    Ragnar [utilizator]

    Erdoganizarea romaniei a inceput,fugiti din mizeria asta cat inca mai puteti!
  • +8 (14 voturi)    
    afara cu hotii si coruptii din puscarii, sa fie (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 11:25)

    __alex__ [utilizator]

    loc pentru pustanii pun siguranta nationala in pericol proiectand pe Arcul de triumf altceva decat osanale lui Draqnea si Firea.
    Din cauza acestor proiectii cei care locuiesc in Arcul de triumf nu au putut dormi, normal sa-l incatuseze. Ia sa chemati jandarmii cand e o nunta tiganeasca cu manele in mijlocul strazii sa vedeti cum 'nu au mijloacele sa intervina'.
  • +2 (2 voturi)    
    Javrele... (Duminică, 15 aprilie 2018, 0:48)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...alea de politisti l-au trantit de pamant si ia dat cu genuchiul in fata de parca era ultimul criminal. Cand vine vorba de interlopi si smecheri, vorbesc frumos...inca Ii mai iau si la misto...va-ti dat si voi in spectacol la tv ca sa vada lumea ce competenti sunteti...
  • +2 (2 voturi)    
    2018 (Duminică, 15 aprilie 2018, 8:55)

    liviu_ [utilizator]

    anul in care a murit democratia in Romania