Camelia Bogdan despre noua decizie de excludere din magistratură: O decizie ilegală, care nu se bazează pe nicio probă. Voi face recurs, nu am nicio emoție că voi câștiga, am respectat practica CEDO

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2018, 19:21 Actualitate | Esenţial


Camelia Bogdan
Foto: AGERPRES
Camelia Bogdan, judecătoarea care l-a condamnat pe Dan Voiculescu la 10 ani de închisoare, a declarat pentru HotNews.ro că decizia de luni a CSM de excludere din magistratură este ilegală și nu se bazează pe nicio probă. Aceasta spune că va face recurs și nu are emoții că va câștiga deoarece a respectat practica CEDO. Camelia Bogdan a mai fost exclusă din magistratură de către CSM, dar a câștigat procesul în instanță. Aceasta spune că ceea ce i se întâmplă este "o execuție" și a făcut plângere penală, urmând să alerteze și comunitatea internațională.

Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a exclus-o din nou, luni, pe Camelia Bogdan din magistratură.

"Este o decizie ilegală, care nu se bazează pe nicio probă. Practic de data aceasta am fost acuzată că am intrat în locul unui coleg care dispusese citarea unor martori cu mandate de aducere. Am judecat un rechizitoriu aflat pe rolul Curții de Apel București. Este vorba despre falimentul firmei Ultra Pro Computers. Colegiul de Conducere mi-a repartizat acest dosar prin hotărâre și se punea problema dacă se prezintă martorii, dacă trebuie să-i audiez sau să-i trimit acasă. Nu există niciun temei legal ca să-i trimit acasă odată prezenți în fața instanței. Eu i-am audiat, am aplicat principiile continuității și nemijlocirii astfel cum au fost transpuse în jurisprudența CEDO, care obligă ca judecătorul care audiază nemijlocit probele să dispună soluția, și am fost exclusă din magistratură. Practica la noi este ca aceste dosare să se amâne. Practica CEDO este ca aceste dosare să nu se tergiverseze, iar soluția să fie pronunțată de un judecător care a administrat probele. De aceea eu nu am nicio emoție. Mă duc la Înalta Curte și, dacă în cel mai rău caz se va aplica o sancțiune, defilez la CEDO", a declarat Camelia Bogdan pentru HotNews.ro.

Aceasta mai spune că ceea ce i se întâmplă este "o execuție" și a făcut plângere penală.

"Eu am spus că este o execuție și am și arătat organelor de urmărire penală care sunt direcțiile pe care se acționează. Am făcut plângere penală și chiar am arătat în cuprinsul acesteia sub comandă cui se află domnul inspector șef - Lucian Netejoru. Organele de urmărire penală nu mi-au administrat până acum nicio proba în apărare, dar voi reveni cu noi plângeri penale și voi alerta și comunitatea internațională față de riscurile la care sunt expuși în România magistrații care judecă și nu tergiversează cauzele", a mai spus Camelia Bogdan.


Camelia Bogdan a mai fost exclusă din magistratură de către CSM, dar a câștigat procesul în instanță.

În februarie 2016, Inspecția Judiciară s-a sesizat din oficiu în dosarul Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), după ce televiziunile controlate de Dan Voiculescu, condamnat în cauza, au susținut că judecătoarea este incompatibilă deoarece a participat și predat la un seminar organizat de o asociație care era finanțată de Ministerul Agriculturii, parte vătămată în dosarul ICA.

În 16 aprilie 2016, inspectorii care au analizat cazul Cameliei Bogdan au decis să respingă sesizarea și au arătat că nu există nicio abatere disciplinară din partea judecătoarei. Decizia a fost însă infirmată de Lucian Netejoru, inspectorul șef al Inspecției Judiciare, care a decis să transmită sesizarea la Secția pentru judecători a CSM. În argumentația să, Netejoru arăta că judecătoarea Camelia Bogdan ar fi încălcat articolul 99 din legea magistraților, articol potrivit căruia constituie abatere disciplinară încălcarea prevederilor legale referitoare la declarațiile de avere, declarațiile de interese, incompatibilități și interdicții privind judecătorii și procurorii.

În februarie 2017, Secția pentru judecători a CSM a decis excluderea din magistratură a judecătoarei Camelia Bogdan pentru încălcarea articolul 99 litera b).

Decizia a fost atacată cu recurs de Camelia Bogdan, la Completul de cinci judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție.

În 13 decembrie, Înalta Curte a decis reprimirea Cameliei Bogdan în magistratură, printr-o decizie definitivă.


Citeste mai multe despre   


















3759 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Hotararea CSM-ului a fost redactata in (Luni, 2 aprilie 2018, 20:25)

    scaraotchi [utilizator]

    ....varaneza de Komodo, limba considerata ''de circulatie'' de acum inainte in Justitie...!
    Alfabetul acestei limbi incepe cu litera ''A'' de la Antena 3 si se termina in litera ''V'' de la Varan... Litera ''Z'' de la zeghe e interzisa prin circulara interna, pentru a nu ''rascoli'' amintiri ...neplacute...!
    • +16 (16 voturi)    
      cum ajung specimene ca Netejoru slugi PSD ? (Luni, 2 aprilie 2018, 21:15)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      pt mine e interesant de aflat cum ajung oameni cu scoala ca Netejoru slugi PSD !

      Camelia Bogdan are sprijinul celor care sunt anti PSD, anti MAFIE
      • +5 (5 voturi)    
        banu-i (Marţi, 3 aprilie 2018, 12:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ochiul ... varanului.
        Daca ANAF, ca urmare a sentintei definitive data de judecatoarea Bogdan in cazul lui felix varanul, isi facea treaba si-i chelea toate conturile si averile pana la acoperirea prejudiciilor, acum varanul nu mai avea bani sa mituiasca in stanga si dreapta.
        Eventual, poate ar trebui introdusa si la noi confiscarea extinsa, asa cum e jurisprudenta in UE.
        S-ar gasi bani si de sosele, autostrazi, pensii, etc.
  • +21 (23 voturi)    
    Cunosc practica CEDO la care face referire CB ! (Luni, 2 aprilie 2018, 20:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Bineinteles ca europenii (ii numesc asa pt ca noi ne comportam total opus europenilor adevarati) respecta un principiu al CEDO, a carui nerespectare de catre judecatorii romani a costat Romania milioane de euro despagubiri, acela al celeritatii, principiul care spune ca trebuie sa judeci fara a tergiversa in asa fel incat sa faci dreptate intr-un termen daca nu scurt, macar rezonabil !

    Judecatorii din Sectia de judecatori a CSM, in care primeaza cei de la ICCJ au judecat slugarnic fata de puternicii zilei, confirmand inca o data ca in Romania, daca Dragnea ajunge iar in fata deciziei lor, se va gasi unul care sa se pensioneze pt ca dosarul sa se reia de la "zero".

    PS. Gandesc absolut rusinos Judecatorii din CSM si imi pare ca s-au predat deja "mareei rosii" starnite de Dragnea !
    • +6 (6 voturi)    
      Buna seara...! (Luni, 2 aprilie 2018, 20:44)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sa stii ca am vazut mesajul ref la locul frecventat de ''domnii bine'', dar pe acolo ..bantuie dl Lucifer iar noi nu ne incalcam teritoriile de bantuit, sa stii...! Poate daca ma ''deghizez'' in '' Draculash aka Scaraotchi'', posibil sa nu fie considerata incalcare de teritoriu, dar mai vedem...
      • +6 (6 voturi)    
        Complicat la voi ! As fi zis ca e var'-tu (Luni, 2 aprilie 2018, 21:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        si ca va intelegeti...

        PS. In fine, seara buna si tie !
  • +18 (18 voturi)    
    Va avea un viitor demn de respect. (Luni, 2 aprilie 2018, 20:36)

    Plagarus [utilizator]

    Cred ca doamna Bogdan merita o sustinere populara mai mare decat a avut Arafatul.
    • +13 (13 voturi)    
      Ooo... evident, cu atat mai mult cu cat Arafat (Luni, 2 aprilie 2018, 21:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      s-a cioblit bine de-a lungul timpului si i s-a luat pojghita aia galbena de pe el !

      PS. Camelia Bogdan, in schimb, este prima persoana din justitia romana care este cu adevarat o martira !
      • +7 (7 voturi)    
        In afara de Camelia Bogdan (Marţi, 3 aprilie 2018, 12:02)

        insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        mai adauga-le si pe Kovesi, procuror sef DNA care se bate de 3 ani si jumatate continuu cu mafiotii PSD-ALDE (inca din primul mandat) si judecatoarea CCR, Livia Stanciu (fost presedinte ICCJ, in mandatul careia a fost executat primul mare infractor, Nas6case) - toate trei doamne!
        • 0 (0 voturi)    
          Tot respectul pt cele doua amintite de tine, (Miercuri, 4 aprilie 2018, 3:12)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui insist pana la capat

          in special pt Codruta, dar ele, in lupta lor au avut in spate doua institutii care in buna parte le-au conferit incredere, siguranta si forta, in vreme ce Camelia Bogdan s-a luptat si se lupta de una singura cu intreg sistemul !

          PS. Toate cele trei doamne trebuiesc sustinute puternic de catre noi, mult mai puternic insa de cat au fost sustinute pana in prezent, pt ca o eventuala infrangere a lor de catre regimul Dragnea ar capata valoare de simbol, pt soarta Justitiei romanesti ! Ori in lupta impotriva lui Dragnea avem nevoie inainte de toate de luptatori vii, puternici, determinati si abia mai apoi de simboluri !
  • +14 (14 voturi)    
    degeaba.... (Luni, 2 aprilie 2018, 20:47)

    liviu_ [utilizator]

    procesele de la CEDO dureaza ani de zile...
    si mai important... mesajul a fost deja transmis: "condamni persoane importante, platesti!"
    nici o decizie CEDO nu poate sterge asta!

    din pacate trebuie sa intelegem ca ne intoarcem in comunism... suntem 90% in comunism... pai e doar un pas! si o sa fie comunism cu toate dezavantajele , dar fara avantajele pe care le ofera comunismul... adica o sa avem somaj, o sa maoara oameni de foame etc...
    dar o sa aiba pe cine da vina!
  • +5 (5 voturi)    
    Oricum o sucim... (Luni, 2 aprilie 2018, 21:31)

    Cataleya [utilizator]

    ...situatia e grava.

    Avand in vedere ca decizia CSM a fost luata cu unanimitate de voturi, exista doua situatii:

    1. Ori judecatoarea Camelia Bogdan a gresit, iar decizia CSM e corecta.

    2. Ori intregul CSM a trecut cu catel si purcel de partea borfasilor.
  • +7 (7 voturi)    
    Cum e posbil sa-ti bati de un judecator (Luni, 2 aprilie 2018, 23:17)

    samy19 [utilizator]

    in halul asta ? Chiar nu mai exista legi in tara asta ? Cum ramane cu inamovibilitatea ? Decide cheremul unor slugi din CSM ?