VIDEO Un jandarm, filmat in timp ce loveste cu pumnul manifestanti din Piata Universitatii. Jandarmeria: "Imaginile sunt analizate. Si-a pierdut calmul sub presiunea multimii care incerca cu forta sa desfaca barajul"

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:39 Actualitate | Esenţial

Jandarm lovind cu pumnul manifestanti
Foto: Captura video
Imagini cu un jandarm care loveste cu pumnul participanti la protestele de sambata din Piata Universitatii au fost distribuite intens pe retelele sociale provocand reactii vehemente, scrie News.ro. Ulterior, Jandarmeria a rectionat spunand ca imaginile sunt analizate si angajatul MAI si-a pierdut cumpatul sub presiunea multimii care care voia sa rupa cordonul.

Dupa ce pe site-urile de socializare a inceput sa circule inregistrarea video cu  jandarmul care loveste mai multi protestatari care vor sa rupa cordonul, Marian Godina a postat pe Facebook a poza care infatiseaza un jandarm ce-l protejeaza pe Dragnea in drum spre audieri si despre care spune ca e acelasi angajat al MAI care a agresat manifestantii sambata seara.

Barbatul ii loveste puternic de mai multe ori cu pumnul pe unii dintre cei care incearca sa forteze cordonul de jandarmi pentru a ocupa carosabilul. Acesta a fost singurul moment in care s-au produs violente in Piata Universitatii, unii dintre participanti sustinand ca la originea lor s-a aflat un grup de cateva zeci de persoane, unele dintre acestea fiind ulterior eliminate din randurile protestatarilor.

Purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Capitalei a spus ca angajatul si-a pierdut cumpatul, dar imaginile sunt analizate.

"Imaginile sunt in atentia Directiei Generale de Jandarmi a Capitalei care va face o analiza serioasa asupra modului in care a actionat", a afirmat Georgian Enache, purtatorul de cuvant al Jandarmeriei.

El a sustinut ca jandarmul "si-a pierdut calmul sub presiunea multimii care incerca cu forta sa desfaca barajul".


Reactiile insa sunt extrem de dure, in special pe pagina "Coruptia ucide", unde unii dintre cei care comenteaza propun identificarea jandarmului sau depunerea unei plangeri pentru vatamare corporala.

O voce critica este si cea a politistului Marian Godina, care distribuie imaginea pe pagina sa de Facebook, insotita de comentariul: "Cand e nevoie de identificarea unui huligan, Jandarmeria Romana cere sprijinul populatiei. Pe al lor il vor identifica oare?".

La protest au fost de altfel mai multe momente tensionate intre manifestanti si jandarmii aflati in numar foarte mare in Piata Universitatii.

Aparitia jandarmilor calare a fost dezaprobata de  manifestanti.

Un alt moment tensionat a avut loc in pasajul din Piata Universitatii, cand jandarmii au blocat iesirile, argumentul fiind acela ca trebuia fluidizat accesul in zona de deasupra pasajului, pentru ca demonstrantii sa poata iesi fara sa se produca aglomeratie.

Nemultumiri au provocat si perchezitiile facute de jandarmi. Acestia au explicat ca asupra unora dintre cei care voiau sa ajunga piata au fost gasite o bata, lanturi, un box, un pistol cu electrosocuri, petarde si un cutit. Un barbat asupra caruia a fost gasit un pistol care ulterior s-a dovedit a fi de jucarie a fost dus la sectia de politie. In acest caz argumentul reprezentantilor Jandarmeriei a fost ca, desi era unul de jucarie, intr-o prima faza pistolul putea provoca panica printre manifestanti.

























[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

13157 vizualizari

  • +55 (61 voturi)    
    Ala e ruda pedofilului? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:51)

    un domn [utilizator]

    Are tehnica molestarii...si dedicatie in ceea ce face
    • +39 (45 voturi)    
      Ce fraier, isi va aduce aminte atunci cand (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:02)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      isi va ingropa parintii care vor muri in mizeria din spitalele romanesti sau a coruptiei. Si probabil nu se va opri din a-l pocni pe Daddy Pablito cu copiii lui, cei care au furat de au stins.
      • +12 (12 voturi)    
        Sa il ia Liviu cu el... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 15:08)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        ..., in celula la Rahova. Si sa isi puna spatele la batatie cand oboseste Liviu.
      • +8 (8 voturi)    
        complet gresit! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:12)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Nu cred ca neparata II PLACE sa ne loveasca, dar tocmai, este pragmatic, STIE mizeria cumplita din spitalele noastre, si face orice pentu a-i fi pe placul lui daddy Dracnea, ca sa aiba acces la un sistem medical rezervat "celor putini alesi", pentru el si familia lui!
    • +35 (35 voturi)    
      Moarte blonda, demisia .... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca a actionat la nervi inseamna ca nu este pregatit pentru post, daca a actionat la comanda inseamna ca ministresa Dan stia ce face jandarmul. In ambele cazuri se impune demisia.
    • -17 (27 voturi)    
      o fi pumnul lui base. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:49)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ............................
      • -4 (10 voturi)    
        normal (Duminică, 21 ianuarie 2018, 16:38)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        loveste mai slab, mai neprofesional decat cum ar lovi sandi pumn de fier. :-)
        daca n'o fi cumva pixelu' inselator...
    • -10 (12 voturi)    
      Cartelul (Duminică, 21 ianuarie 2018, 15:18)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Intreg cartelul mafiot abuzeaza si batjocoreste copiii Romaniei. Din cauza asta si noi ne pierdem cumpatul. Ce facem, incepem sa atacam jandarmii? Nu de alta dar noi suntem mult mai multi ca ei si avem si cu ce la o adica.
  • +46 (52 voturi)    
    l-au vazut si colegii lui (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:56)

    Razvan_M [utilizator]

    Deci ar trebui sa fie usor de identificat.
    • +25 (29 voturi)    
      corect (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:18)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      miercuri aflam.
      • -45 (73 voturi)    
        Urlați că vreți model occidental (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:02)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Dar când e vorba de acțiunea jandarmilor, nu vreți model occidental. Pt că în occident ați fi luat o bătaie nasoală. Probabil vreți ca jandarmii să se pună în genunchi în fața voastră și să vă roage frumos să nu încălcați legea.
        • +24 (32 voturi)    
          prostia umana (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:53)

          rexulet [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Tatutule, chiar crezi ca jandarmul a fost atacat ?
          Chiar crezi ca aproximativ 50000 de oameni ar fi incaput doar pe trotuarele de la universitate ?
          Nu era mai bine daca de la inceput ar fi fost lasati oamenii sa ocupe spatiul de la universitate ?
          Eu am fost in 1989 la baricada de la universitate.
          Daca soldatii si militieni iar fi luat la bataie pe oameni inca din timpul zilei nu s-ar mai fi putut organiza si poate lovitura de stat ar mai fi intarziat cateva zile sau luni sau nu ar fi fost posibila si atunci ai fi fost UN OM FERICIT.
          • +2 (2 voturi)    
            corectie (Luni, 22 ianuarie 2018, 2:25)

            Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui rexulet

            Scutierii au batut la greu in 1989! S-a batut si s-a arestat. Soldatii n-au fost asa de brutali ca scutierii in 1989. Fortele represive ale statului sunt aceleasi, neschimbate. Pentru asta se pregatesc, zi de zi, sa apere statul, oricare ar fi el.
        • +18 (24 voturi)    
          Care lege (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:42)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          aia in care tii 50 mii de oameni pe trotuar? Cu care parte a corpului poti gandi asa ceva?
          • -29 (45 voturi)    
            Cei „50000” (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:48)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Ord

            care in realitate erau vreo 5000, erau acolo ilegal. Aveau autorizatie cumva? Tu crezi ca in occident se aduna care cum vrea in centrul orasului sa urle fara sa o ia pe coaja? Suntem in jungla? Mai iesiti si voi din tara sa vedeti ce inseamna civilizatia, nu stati doar in mahalaua voastra de rahat.
            • +15 (21 voturi)    
              dragnea psd, taracila alde (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:27)

              cladob [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              audc si ei modificari legilor justitiei neligitim fiindca nu au promovat aceste schimbari importante in camapania electorala.

              A protesta pasnic e un drept fundamental garantat prin Constitutia Romaniei. Autorizatia nu are nici o valoare in acest context
            • +11 (15 voturi)    
              Ori esti platit ori nu stii ce vorbesti (Duminică, 21 ianuarie 2018, 14:56)

              Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              Da, in occident se poate aduna oricine, fara nici o autorizatie, in occident nu exista sa manifestezi ilegal.
              Mai ales cand o manifestatie este anuntata, politia in nici un caz nu apare calare, cu gaze lacrimogene, etc. Daca ar face asa ceva ar insemna ca incita la vilenta. Chiar cand vin huligani din alte tari, politia face orice ca sa nu incite, bastoane, mascati, stau pe aproape dar nu la vedere. In nici o tara din occident politia nu actioneaza la ordinele unui partid politic.
              • -7 (9 voturi)    
                la ny (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:45)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

                central park si zona adiacenta vezi mereu politisti calare. te poti poza cu ei.
                ca sunt prezenti, e ok, descurajeaza eventualii derbedei.
                va reamintesc iarna 2012, cum a degenerat cu contributia latrinelor si vuvuzelelor si a galeriilor de fotbal.
                chiar si in ianuarie, la manifestatia din piata viktoriei a fost o incercare, dejucata de jindari si politie.
                se pare ca si aseara au fost niscai derbedei, dar au fost repede descurajati.
                si va ma amintesc ceva, si atunci au fost politicienii in multime, alde orban, usl'amistii.
            • +6 (6 voturi)    
              Domnule "Lovercraft", (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:57)

              lp [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              oricare din cei din piata sunt cu mult inaintea dvs. la civilizatie. Chiar faptul ca protesteaza e un semn de civilizatie, cred ca domnia ta ai invatat limba romana dintr-un dictionar scris de un dictator. In plus, nu numai ca marea majoritate a manifestantilor au fost in alte state (din Vest !), foarte multi locuiesc acolo si au batut atata drum special pentru manifestatie ! In ceea ce priveste numarul lor, no comment - aveti ochelari de cal
        • +23 (31 voturi)    
          mars in comunism! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:52)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          si mananca paine mucegaita
        • +18 (22 voturi)    
          singurul model valabil (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:23)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          e Constitutia Romaniei.

          Daca jandarmul a gresit trebuie sa plateasca dupa cum si protestarii care au fost violenti au fost ridicati
        • +11 (17 voturi)    
          Urlati 2 minute! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:41)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Singurul care urla esti tu amice!
        • +5 (5 voturi)    
          ce lege, domnule ? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:52)

          lp [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          explicati-mi si mie, poate nu ma duc capul. Strada e goala, pe trotuar sunt mii de oameni inghesuiti unii peste altii, sunt asteptati alte cateva mii. Era de la inceput clar ca multimea se va scurge pe strada, e o lege a fizicii. Evident ca se pregatisera, pentru ca oprisera circulatia. Si atunci ? Ce lege incalcau oamenii daca mergeau pe strada ? vorbiti ca si cum ati avea capul cu totul infundat in posteriorul unui personaj din teleorman ....
    • +31 (31 voturi)    
      da (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:48)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      cred ca e cunoscut intre colegi ca "batausul" dar nimeni nu-l stie...
    • +23 (25 voturi)    
      Colegii puteau să-l calmeze. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Nu se observă că cineva dintre colegi vrea să-l calmeze.Ce crede jandarmul,cum sa simțit protestatarul prins între presiunea mulțimii și pumnii jandarmului?Pentru crearea unei imagini favorabile acest jandarm trebuie pedepsit,dat afară,colegii din jurul lui avertizați,șeful lui retrogradat pentru o perioadă.
      • +18 (18 voturi)    
        Sefii nu seful! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:45)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Doamna secretara de la Videle trebuie sa plece, ea a determinat jandarmeria sa fie pavaza PSD prin schimbarile la varf si prin actiunile in calitate de asa zis ministru.
  • +43 (49 voturi)    
    ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:56)

    chiuaua [utilizator]

    Omul fara constiinta este o jigodie, o unealta buna a organului opresiv.
    • +6 (16 voturi)    
      O completare daca imi permiti (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Este, era anticipata de acest link, prin semnatura autorului, exprimarea viu colorata a pozei indica natura neumana a molestatorului jandar https://www.dollo.ro/2018/01/bucuresti-smart-garduri-tramvai/
    • +20 (20 voturi)    
      un viitor visinescu, ficior... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:10)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      afisul lansat de jandarmerie pt. siguranta protestatatrilor, nu le era adresat si jandarmilor !?
  • +43 (47 voturi)    
    jandarm violent (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:59)

    geoval [utilizator]

    Se vede spre sfarsit si cum unul dintre colegi il apuca de brat si-l opreste cand acela voia sa loveasca iar, apoi se uita la el gen " ce-ai ma, ai inebunit?"
  • -25 (29 voturi)    
    Ha.... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:02)

    Lynxx [utilizator]

    Un elefant,buuumbacea .......pe o.....n etc
    Sanky....
  • +32 (36 voturi)    
    Diferenta !!! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:07)

    sipu [utilizator]

    dintre mineri si jandarmi este ca jandarmi sunt mai scoliti , in rest se aseamana perfect .
    • +28 (32 voturi)    
      Mai bine zis , mai bine imbracati... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:21)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      ... ca scolile din ziua d azi... vai de ele!
      • +17 (17 voturi)    
        Kati (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:35)

        andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        si daca ajunge iar Kati ministru va fi si mai vai de invatamantul nostru.
  • -44 (60 voturi)    
    Condamnabil gestul jandarmului (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:07)

    galeo [utilizator]

    Dar de ce sa rupi cordonul de jandarmi ?
    De ce sa te comporti ca o maimuta si apoi sa te superi ca ai fost tratat in acelasi mod ?
    Ura naste ura, violenta naste violenta.
    • +23 (25 voturi)    
      am di eu 2 intrebari... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      1 - d c nu lasi oamenii pe carosabil?!
      2 - d c fortezi oamenii sa ramana in metrou

      ambele masuri (mai ales 2) pot pune in pericol oamenii... daca pica unu in fata metroului ce zicea jandarmeria?!
      • -20 (28 voturi)    
        Asta e interpretarea ta (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:47)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Si cel mai probabil e corecta.
        Insa nu dai tu ca protestatar ordine si iti faci propriea lege pe strada.
        Jandarmul ala reprezinta forta statului, ce spune el e lege, chiar daca poate e gresit.
        • +1 (1 vot)    
          fals... (Luni, 22 ianuarie 2018, 10:17)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          legea e una singura... si aia e scrisa in codu penal.civil,fiscal,consittutie, drepturile omului etc

          el doar interpreteaza legea si o poate interpreta gresit. daca o interpreteaza gresit atunci el nu reprezinta legea!

          sunt in mare masura de acord cu afirmatia ta. numai ca sunt situatii in care interpretarea ta (Desi corecta) este periculoasa: atunci cand ai de-a face cu oameni care nu respecta voit legea. Adica jandarmu se apuca sa bata oameni fara motiv ca la fasole, dar ei fiind legea e perfect legal si ok... Ori aici e o pare problema ("Quis custodiet ipsos custodes?")

          ei trebuie sa aiba grija de toata lumea (inclusiv de protestatari) si sa-i protejeze. Prin blocarea accesului (lai ales la metrou) ei au creeat imbulzeala! Cand se creeaza imbulzeala sunt sanse extrem de mari sa se lase cu raniti si/sau morti! jandarmeria trebuia sa stie asta!
    • +24 (26 voturi)    
      Pt. ca numai niste idioti (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:25)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pot sa-si inchipuie ca pot tine mii de oameni doar pe trotuar.
      • -17 (23 voturi)    
        Din imagini (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:48)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Pare ca acel trotuar nu era atat de aglomerat incat sa nu mai aiba loc lumea pe el.
        Daca s-ar fi creat ambuscade si oamenii nu mai incapeau pe trotuar, probabil jandarmii ar fi lasat oamenii sa intre pe carosabil.
        Dar iinca o data, asta era decizia jandarmilor si nu a ta
        • +10 (10 voturi)    
          Paradoxul jandarmului (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:25)

          DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Cand un jandarm incepe sa se organizeze si sa ii organizeze si pe ceilalti nu mai e jandarm ca tocmai a gasit un post mai bun.
    • +4 (4 voturi)    
      care violenta de la manifestanti ? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:18)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      daca multimea te preseaza in gard, explica-mi si mie cum faci sa ramai nemiscat fara sa fii zdrobit ? Care a fost insa scopul gardului ? protejau strada goala ?
      Jandarmii de acolo de ce nu au transmis superiorilor (de presupus, cu mai mult creier), ca manifestantii nu mai au loc pe trotuar ? De ce arunci cu insulte ? Ti se pare ok sa ne faca Dragnea pe toti niste slugi si ii aperi orice magarie, iar noua ne iei si dreptul legitim de a deschide gura cand ne calca in picioare ?
  • +20 (32 voturi)    
    bun (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:13)

    zicsieu [utilizator]

    omul s-a enervat, a fost sub stress poate ca se intelege. ce as dori e ca acei manifestanti sa fie indentificati si la randul lor sa-si verse nervii pe jandarmul stresat. boul si vita aia de jandarm doar limbajul pumnilor il intelege. vrem din tot sufletul da va dam inapoi tot ce ne-ati dat din dragostea voastra de neam si tara.
  • +52 (56 voturi)    
    principalul vinovat nu e ala (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Marea vina o poarta sefimea jandaremeriei care s-a facut pres in fata casieritei de videle. Ce sens avea sa incerci sa blochezi multimea acolo? Era evident ca mai devreme sau mai tirziu cordonul va fi rupt de multimea in crestere. Iar cind jandarmii sunt pusi sa execute ordine absurde si se ajunge la imbrinceli, cite unul mai slab de inger cedeaza.
    • +26 (30 voturi)    
      Si nu numi ea (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ci si toata mafia care a anexat statul, profitorii si urmasii CRIMINALILOR din 1989.
    • +28 (30 voturi)    
      A fost teatru (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:48)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Au venit la intimidare, dar mai mult s-au facut de ras.

      Si da, unii dintre astia din institutiile de forta sunt dilii.
  • +24 (28 voturi)    
    Jandarmeria = Militia (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un st\lp al statului mafiot , mostenitoarea instrumentelor de represiune ceausiste. S-a vazut !
  • -39 (53 voturi)    
    Vina (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:23)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Eu vad un grup de oameni incercând sa sparga, PRIN FORTA, un lant de jandarmi, care rezista.

    Personal as fi gasit justificata utilizarea, de catre jandarmi, a bastoanelor, a gazelor lacrimogene etc.
    • +28 (36 voturi)    
      Da, ca tu esti mai comunist din fire (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:59)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      si cand oamenii vor sa protesteze, iar jandarmii vor sa le suprime protestul, tu esti de partea cenzurii si a violentei de stat.
      • -1 (5 voturi)    
        Comunist? :-))) (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:23)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

        Numai comunisti vezi... :-)))
    • +25 (35 voturi)    
      Eu vad (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      in tine unul din cei care au votat HOTIA si distrugerea Romniei, adica mafia P$D (=FSN=PCR) + ALDE). Pe scurt, un gunoi!
      • +14 (14 voturi)    
        asta e acelasi gen de om (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:40)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        care considera justificata bestialitatea minerilor adusi de iliescu.

        lor nu li se pare nimic in regula daca o femeie este batuta cu bestialitate de catre mineri. Astia-s neandertalienii care traiesc printre noi... vor sa simta miros de sange in numele asa-zisei "ordine" si "oprirea agenturilor straine"
      • -2 (6 voturi)    
        Ba tu. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:34)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        :-)
      • -1 (3 voturi)    
        Gunoi (Luni, 22 ianuarie 2018, 0:16)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Gunoi toi-même.
    • +16 (18 voturi)    
      ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      este ILEGAL sa faci ce a facut jandarmul
      restul nu mai conteaza...
    • +2 (4 voturi)    
      omule, esti bolnav ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:29)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      ia-ti, frate, rudotelul. Strada era goala, jandarmii nu aparau nimic, toata schema parca a fost special pregatita sa creeze tensiuni. Jandarmul ala pare frate cu tine, nu s-a putut abtine sa nu pocneasca pe cineva. De unde vin pornirile astea bataioase, sa iasa aia cu bastoane si lacrimogene ?! Trateaza-te, ai probleme serioase, amice. Manifestantii voiau doar sa strige impotriva lui dragnea. Ti-e teama ca-l ranesc cuvintele ? e sensibil saracutul, ii sangereaza urechile cand aude "jos mafia"
      • -3 (5 voturi)    
        Omule LP (sau IP?) (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:13)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui lp

        Rudotel sa-ti iei tu si cu fratele tau.

        Altfel il chem pe fratele meu care e mai mare ca fratele tau :-).

        Pai daca se limitau la strigate, nu ar fi ajuns in raza de actiune a jandarmilor si nu ar fi fost capaciti ;-)

        Sunt sigur ca intelegi.
  • +24 (26 voturi)    
    eu astept... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:27)

    liviu_ [utilizator]

    un comunicat din partea jandarmeriei pe aceasta tema...
    • 0 (0 voturi)    
      EDIT: (Luni, 22 ianuarie 2018, 10:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      l-au dat.... mai bine taceau...
      deci categoric este in top 10 la capitolul "cel mai penibil comunicat al unei institutii"
  • +28 (30 voturi)    
    Doar asta stie PSD=PCR. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:31)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pumnul in gura!
  • +25 (33 voturi)    
    Alo, colegii... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:40)

    triciupa [utilizator]

    ... băiatului cu pumnu', e cumva din Videle sau măcar de undeva din Teleorman?
  • +29 (31 voturi)    
    In timpul asta, Dragnea, la calcurica, viseaza... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:45)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    In strada stau jandarmii sa-i apere lui Dragnea dreptul de a-si bate joc de o tara intreaga. In timpul asta, Dragnea si ai lui, din caldura conacelor construite cu bani cinstiti, suna lejer pe telefoane "sa mai trimita inca doua mii de oameni pe teren". Asa... fiindca vrea pixul lor. Dupa aia inchid telefonul si coboara lejer pentru o sauna si un masaj...

    Brrr...ce frig e afara! Si ce frumos e sa stai la gura focului cu un Opus one in mana... Frumoasa e viata !
  • +28 (32 voturi)    
    demisia carmen dan! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:46)

    ouyang [utilizator]

    nu-si pierdea nimeni cumpatul daca nu era lumea inchisa in tarcuri. cum nu a fost niciodata la piata universitatii. niciodata oamenii nu au fost blocati in metrou. cu toate astea cretina asta e inca platita din bani publici.
  • +24 (28 voturi)    
    nemernici (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:49)

    dum_i [utilizator]

    nemernicii cu pumnii apara jigodiile din psd.

    PSD MORTEA ROSIE!!!
  • +35 (39 voturi)    
    vina jandarmului (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:49)

    leinad79 [utilizator]

    este partiala. Acest incident era mai mult decat previzibil. Un protest anuntat de o luna, la care se anuntau peste 50.000 de oameni, si tu ii pui pe jandarmi sa blocheze trotuarele cu garduri. Este prostie si/sau instigare. Si cand erau 10.000 cele doua trotuare s-au unit, la ce se asteptat Carmen Dan in cazul a 50.000 de oameni??? Sa circule toti pe trotuar?
  • -20 (32 voturi)    
    citeva scatoalce (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:58)

    cucuveauamov [utilizator]

    pentru niste galigani care imping un grilaj de fier inspre fortele de ordine? in America, Germania etc (tarile de unde luam lumina) erau toti ciomagiti, incatusati si dusi in arest. Jos Carmen Dan si ciuma rosie!
    • +10 (12 voturi)    
      Rusine ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:37)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ce galigani visezi? Nu vezi ca victima militianului e un om varstnic, cu parul carunt?
      Lasul si-a ales ca tinta un pensionar!
    • +3 (3 voturi)    
      manistantii sunt cei mai calmi oameni (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:49)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      din pacate... ca-n felul asta mafia psd sta calma si-si permite sa ne calce-n picioare. dupa cum vorbesti, violenta se pare ca e-n tabara voastra de votanti fara judecata, daca-ntr-o zi dragnea declara indezirabili pe cei care-au strigat impotriva lui, te repezi si ne dai una-n cap, nu-i asa ?
  • +22 (24 voturi)    
    Penibili jandarmii (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:08)

    Kosmos [utilizator]

    Cum sa dai in unul cu parul alb de varsta 3 a. Un croseu de ala poate produce leziuni pe creier
    Jandarmul trebuie concediat
  • -27 (37 voturi)    
    Comportament de maimute (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:20)

    galeo [utilizator]

    De revelion am fost la concertul din centrul Bucurestiului.
    Tot asa se impingeau miticii sudusitii si de revelion.
    Atat ii duce capul pe mitici. Bucurestenii s-au cocalarizat total.
    • +7 (19 voturi)    
      Da, toti cocalarii se duc la concertele PSD, (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:31)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      doar doar se da ceva gratuit, nemuncit, cum iti dadea partidul inainte de '89.
      • -14 (18 voturi)    
        Dupa mintea ta (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:09)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

        Francezii, britanicii, germanii, australienii ce sarbatoresc anul nou pe strada sunt cocalari.
        Iar romanasul ce merge de revelion la restaurant sa bea si sa manance pana se pisa pe el, asta in timp ce danseaza pinguinul, e semn de mare civilizatie...
    • +11 (11 voturi)    
      deci (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      1 - este riscand (si o idiotenie) sa faci ce a facut jandarmeria... grupurile compacte tinute intr-o zona stramta pot duce la accidente grave
      2 - jandarmul a actionat ilegal! sau "maimute" sunt doar protestatarii... saracu jandarm e perfect indreptatit... asta apropos de gandire de maimuta sau de cocalareala... sau de mitici...

      pe tine atat te duce capul... sa incurajezi o incalcare a legii... ca jandarmii e indreptatiti nene
      • +5 (5 voturi)    
        Deci , ca la greci... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 14:59)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cei hoți și ticăloși ( dracne, sserbbani, nicclicci, mootoocicleni et. ) care fură și încalcă legi cu nerușinare sunt buni... Noi cei mărunți , când cerem ceva, e nevoie să fim bătuți ? Bravo ție ...
  • +25 (27 voturi)    
    Pierdut calmul , declarat nul (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:22)

    ilmoed [utilizator]

    Daca si-a pierdut calmul atunci ar fi trebuit sa se faca gradinar si nu jandarm.Pe tarla putea sa isi piarda calmul oricand fara a deveni un pericol pentru oameni.
    RUSINE
    • +10 (14 voturi)    
      Si noi care credeam ca are o minacarime (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:57)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui ilmoed

      Ce diferenta este intre un ultras si jandarm? Unul e imbracat in uniforma si i se permit derapajele.
  • -22 (38 voturi)    
    ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:23)

    vitan.sandu [utilizator]

    Atunci cand interlopii si nebunii au spintecat politisti, i-au luat pe capota masinii si i-au ucis nu am vazut nici unul din postacii care sar acuma sa il lnseze pe jandarm. Sigur, dupa mintea lor, ei, protestatarii, au toate drepturile: sa forteze cordonul, sa ii impinga pe jandarmi, sa-i provoace etc.! Jandarmul nu are nici un drept! Legea ar trebui sa se schimbe substantial: orice individ care se apropie nechemat la mai mult de 2m de un politist sau de un jandarm aflati in timpul serviciului, sa fie considerat agresor si tratat ca atare. Poate asa se vor mai potoli.
    • +14 (14 voturi)    
      o maimuta agresiva (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:34)

      sobolanulmik [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      postare a video arata o maimuta agresiva in uniforma jandamilor ! trebuie dat afara si el si seful lui daca era asa sperios
    • +7 (9 voturi)    
      Astia Apara Hotzia Draga Tzie (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Altceva nu se poate spune...ce ai scris tu este apa chioara
    • +15 (19 voturi)    
      Sefii demisi (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:39)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Cum sa tii 50000 de oameni pe trotuare?.tre sa fii mare bou sa nu-ti dai seama ca ordinele erau aberante pt un protest pasnic.
      Daca jandarmii nu pot constientiza ce fel de situatie intampina schimbi jandarmii nu legea.
    • +11 (17 voturi)    
      este tampit... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      compari... nici nu am cuvinte...

      cinteste dracu legea, vezi cum se actioneaza in tarile civilizate si apoi mananca kkt da?!

      daca vrei sa mananci kkt fara dovezi te rog sa te duci la a3
      • +8 (10 voturi)    
        In tarile civilizate (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:29)

        DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Se fura mai pytin si nu e nevoie de asa mitinguri.
    • +15 (15 voturi)    
      Tovarasu' militian, (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:56)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Poate vrei ca fiecare dintre voi sa fiti venerati ca niste adevarati zei si noi, prostimea, sa va aducem ofrande.
  • +15 (15 voturi)    
    BOR (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:31)

    vlad.pe [utilizator]

    Daca ar vedea aceste imagini, BOR va spune ca jandarmul a avut o iritație in zona inghinala.
  • +11 (11 voturi)    
    Jandarmul ala (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:50)

    Task Damager [utilizator]

    Jandarmul ala se pare ca isi croieste drumul spre un post caldut, pupandu-l in dos pe Dragnea:
    https://www.facebook.com/godinamarian/posts/2078098085753611
  • +9 (9 voturi)    
    Decat demisia carmen dan! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:28)

    kokos [utilizator]

    .
  • +12 (12 voturi)    
    Jandarmul lui dragnea (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:39)

    kthor7 [utilizator]

    A postat si godina o poza, era nervos nea jansarmul ptr ca e pupilul de baza al lui Dragnea. Astia asa sunt, vin de la curul vacii ptr ca-i ia pesedeu si ii pune peste tot fara niciun studiu iar ei multumesc partidului prin nimicirea tutulor nenorocitilor care incearca sa-i inlature taticul. Mi-e scarba. Ma uit peste tot in politie procuratura si justitie cati corupti sunt si astia vor sa le dea ocazia sa fie si mai corupti. Chiar mi-e scarba cand ii vad si prosti dar si mandri cand baga oameni nevinovati la plata ca sa-si apere lorzi corupti.
  • +11 (11 voturi)    
    psihologi (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:00)

    Elfu [utilizator]

    nici la jandarmerie nu sunt teste psihologice capabile
  • +13 (13 voturi)    
    JANDARMUL ;;;LOVESTE!!! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:08)

    meteor [utilizator]

    Tovarasa CARMEN DAN si Tovarasul DRAGNEA URGEHT DEMISIA!!!SI DRAGNEA SI DAN FAC PSD-ul DE RAS!!!!!DEMISIA!!!!!!
  • -11 (17 voturi)    
    o fi spus copilul ceva.... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:09)

    kingdavid hotel [utilizator]

    Ehe, pe vremea lui Boc si Razvan Ungureanu niciun jandarm n-a lovit pe nimeni. Asa PM, mai rar....
  • +15 (17 voturi)    
    Dat afara din Jamdarmerie ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:19)

    KTerinca [utilizator]

    E platit din banii mei si ai celorlalti contribuabili.
    NU-L MAI VREM IN SERVICIUL NOSTRU !
  • +12 (14 voturi)    
    "Muschii mei minte nu are" (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:29)

    talos [utilizator]

    e imnul multora din jandarmerie. Din pacate nici sefii lor nu sunt departe ca mod de gandire si nici uni parlamentari PSD/ALDE. Acesta e modelul original de democratie reinventat de Iliescu dupa modelul din anii '50 si pus la punct de ciracii/padawanii mai tineri gen Nastase,Ponta si Dragnea: "cine nu-i cu noi e impotriva noastra si trebuie pus la pamant, amutit". Daca nu ar fi fost presa straina cu ochii pe noi nu ar fi ezitat sa bage tulumbele, gazele lacrimogene, bastoanele sau jandarmii calare peste manifestanti. Va deveni Carmen Dan, sub atenta indrumare a lui Daddy D, noul Alexandru Draghici sau Teohari Georgescu?
  • +9 (11 voturi)    
    Protest Ecaterina Andronescu (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:42)

    Livake [utilizator]

    Ar fi fost mai onest pentru ea să stea puțin pe tușă o vreme după scandalul cu Microsoft și după aceea să mai vorbească... eventual! Să își facă"Mea culpa" și abia după aceea să mai iasă pe"sticlă"... pentru că nu cred că e chiar așa de străină de cele întâmplate în legătură cu scandalul Microsoft!
    • +8 (8 voturi)    
      DUamna de la P$D este Adepta Segregarii (Duminică, 21 ianuarie 2018, 14:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Livake

      De Popor, dosarele penale sunt pe acelasi palier cu veninul I'm pros at, vezi referinta http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22117513-protest-sedinta-comitetului-executiv-psd-herculane-condamnatii-penali-nu-pot-conduce-tara.htm
  • +11 (11 voturi)    
    E clar ca bietul om se scarpina ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:45)

    justin puscasu [utilizator]

    si lumea e rea.
  • +9 (9 voturi)    
    si in timpul asta (Duminică, 21 ianuarie 2018, 14:12)

    Bolovanul [utilizator]

    Sigur, si in timpul asta Mazare e la soare in Madagascar.

    Voi astia care ati votat PSD cum va simtiti?

    Il mai iubiti al fel de tare?
  • +11 (11 voturi)    
    Chiar ne luati de prosti? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 14:20)

    area51rmc [utilizator]

    Autoritatile de forta invoca dreptul la prevenirea incidentelor.
    Preventia este o chestiune bazata pe ANTICIPATIE, adica pe INTUITIE si PRESUPUNEREA ca pot exista incidente.

    Parerea mea e ca domnii de la Jandarmerie au planificat totul in scopul de a provoca, sub scuza preventiei.

    Imaginati-va ca, spre exemplu, la metrou, impiedicand oamenii sa deflueze spatiul stramt din pasajul Pietei Universitatii, s-ar fi ajuns in situatia sa se blocheze inclusiv peroanele metroului si chiar riscul ca oamenii sa cada pe sine, pentru ca NIMENI NU A INFORMAT PUBLIC OAMENII sa deflueze prin alte statii de metrou (ex. Piata Romana, Piata Unirii, Izvor).
    De ce au facut asta ?
    Pentru ca au incercat sa impiedice CU INTENTIE accesul protestatarilor. De ce spun cu intentie? Pentru ca purtatorul de cuvant al Jandarmeriei a spus la RTV pe la ora 15-15,30 ca Jandarmeria va asigura "normala desfasurare a activitatilor in Bucuresti". Pai, oameni buni, nu era de asteptat (daca nu evident) pentru toata lumea ca Bucurestiul se va bloca in ziua de sambata, 20 ianuarie 2018?
    Atunci de ce Jandarmeria a "incercat sa asigure normala desfasurare a activitatilor in Bucuresti", in conditiile in care toata lumea stia ca Bucurestiul va fi paralizat de proteste?

    Fara a duce discutia mai departe, am sentimentul ca inclusiv chestiunea cu descoperirea indivizilor cu pistolul de jucarie si cu surubelnita e ceva de neinteles, ca sa nu spun aranjat. Cum si-au dat seama jandarmii ca trebuiau sa perchezitioneze exact acele persoane dintr-o mare de cateva mii de persoane? Nimeni nu a spus ca acele persoane au scos pistolul si surubelnita si prin asta au speriat multimea.
    Iar perchezitiile corporale efectuate asupra oamenilor nu au nicio baza legala in conditiile in care nu s-a produs un incident ilicit. Perchezitia nu e permisa de lege in scop "preventiv", ci numai dupa savarsirea unei fapte ilicite. Perchezitionarea in scop preventiv constituie infractiunea de purtare abuziva sau de abuz in serviciu.
  • +8 (8 voturi)    
    este incredibil (Duminică, 21 ianuarie 2018, 15:19)

    area51rmc [utilizator]

    Domnilor jurnalisti, are vreunul dintre voi suficienta materie cenusie cat sa-l intrebe pe baiatul ala care vorbeste la TV pentru Jandarmerie, de unde au stiut sa-i umfle EXACT pe aia cu surubelnita si cu pistolul de jucarie dintr-o mare de mii de oameni?

    Chiar nu vedeti ce replica de kkt va da: "ce s-ar fi intamplat daca scotea pistolul in multime si ar fi straigat ceva?"

    Pai asta spune clar ca ala nu a scos pistolul si nici nu a strigat nimic ... adica ei au prevenit, adica au anticipal, au presupus ...
    Pai de unde puteau presupune daca nu stiau exact? CU CAT IL ASCULT MAI MULT PE BAIATUL DE LA JANDARMERIE CARE VA IA LA MISTO CU RASPUNSURILE PE CARE VI LE DA IMI DAU SEAMA CA TOTUL E O MARE CACIALMA
  • +6 (6 voturi)    
    ....stimata d-na carmen dan... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 16:12)

    mitocanu [utilizator]

    ....propun ca participantul cu pricina sa-si ceara scuze si sa plateasca o amenda, pentru ca a lovit cu maxilarul, pumnul jandarmului, provocandu-i echimoze si dureri la nivelul falangelor....
  • +6 (6 voturi)    
    Sa-i fie rusine !! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:14)

    Livius777 [utilizator]

    A dat cu pumnul in fratii lui....am ajuns unde nu credeam sa mai fim odata ....pacat ....."Hora Unirii " se poate numi ieftin "Hora Urii ".........Dragnea esti o rusine ...un paria !
  • +4 (4 voturi)    
    mi-e foarte clar (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:47)

    lp [utilizator]

    ca sefii jandarmeriei au ca scop sa creeze tensiuni. Blocarea oamenilor la iesirea din metrou nu e numai o greseala tactica, e o absurditate care poate duce la accidente grave. Apoi, blocarea manifestantilor pe trotuare, in ciuda faptului ca numarul lor face fizic imposibil lucrul acesta, ce scop are ? Jandarmii vor sa pazeasca strada goala ?? inteleg sa protejeze o cladire, sau o persoana, dar o strada goala ?
  • +2 (2 voturi)    
    daca se stie ca e labil psihic (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:11)

    natbl73 [utilizator]

    de ce nu e trecut la munca de birou?
    sau chiar la pensie, speciala, bineinteles