Jandarmerie: Imaginile in care un jandarm loveste protestatarii sunt analizate. Este o actiune individuala. Si-a pierdut calmul sub presiunea multimii

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:38 Actualitate | Esenţial


Jandarm lovind cu pumnul manifestanti
Foto: Captura video
Conducerea Jandarmeriei analizeaza imaginile in care un jandarm loveste manifestanti in Piata Universitatii, a declarat Georgian Enache, purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Capitalei, adaugand ca este un caz individual si ca probabil acesta si-a pierdut calmul sub presiunea multimii, relateaza News.ro.

"Imaginile sunt in atentia Directiei Generale de Jandarmi a Capitalei care va face o analiza serioasa asupra modului in care a actionat", a afirmat Enache.

El a sustinut ca jandarmul "si-a pierdut calmul sub presiunea multimii care incerca cu forta sa desfaca barajul".

"E o actiune individuala a unui jandarm, care nu poate fi generalizata", a precizat Georgian Enache.

El a remarcat ca prin modul in care au actionat la protestele de sambata, jandarmii au reusit sa previna aparitia unor incidente.

Imagini cu un jandarm care loveste cu pumnul participanti la protestele de sambata din Piata Universitatii au fost distribuite intens pe retelele sociale provocand reactii vehemente.

Barbatul ii loveste puternic de mai multe ori cu pumnul pe unii dintre cei care incearca sa forteze cordonul de jandarmi pentru a ocupa carosabilul. Acesta a fost singurul moment in care s-au produs violente in Piata Universitatii, unii dintre participanti sustinand ca la originea lor s-a aflat un grup de cateva zeci de persoane, unele dintre acestea fiind ulterior eliminate din randurile protestatarilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2180 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    La Copsa Mica popa avea mancarimi in fata (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:53)

    un domn [utilizator]

    Elevilor, acest frate de breasla cu pedofilul NU se poate Controla....atunci Strada sa asiste Pasiva sub Ploaia de Pumni? Demisia shafului jandarilor o cere DUamna Secretara de la Tiliorman? Vom Vedea..
    • +6 (6 voturi)    
      Nu. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:44)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De ce sa demisioneze seful jandarmilor? Sa vina un baiat din gasca de cocalari/badigarzi a infractorului? In niciun caz. Sa demisioneze secretara infractorului, cea cu ideile destepte cu gardulete in piata, cu blocatul oamenilor la metrou. Ea e responsabila, cum tot ea e responsabila si de mazare, ghita, alina bica, ilustrii mafioti scapati de justitie.
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte usor isi poate pierde calmul si in (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:15)

    scaraotchi [utilizator]

    scara blocului, iritat de frecventa inalta a glascioarelor copiilor iesiti la joaca...

    Si cand vine vremea sa puna pulanul in cui si sa treaca la instrumente avansate cum ar fi "bagheta magica" reflectorizanta, si atunci isi poate pierde calmul, iritat de "tipatul" claxoanelor ...

    Concluzie: doar nechezatul partenerului cabalin il mai calmeza din cand in cand, dar nu si atunci cand se balega fara a cere regulamentar permisiune...
  • +9 (9 voturi)    
    Si-a pierdut calmul? Sa-si piarda si jobul. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:51)

    ouyang [utilizator]

    E platit din bani publici sa-i bata pe cei ce-l platesc?
    • +1 (7 voturi)    
      De ce? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:50)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Eu cred ca isi ia bonus. Si iata cum incepe, incet, incet. In timp, jandarmii isi vor pierde calmul din ce in ce mai des pentru ca oile sorosiste vor sa le strice garduletele facute din lego.

      SI totusi, secretara nu isi da demisia. This surprises no one.

      Intr-un fel imi pare bine. Acum ne incita si mai mult si poate data viitoare vom fi si mai multi. Vad ca lui Dragnea ii place perioada decembrie - martie si vrea sa facem un ritual anual. Nu-i problema. Asa facem.

      Zilele PSD-ului sunt numarate. Poate aduce toti militienii si jandarmii neanderthali din tara si tot nu ne va putea opri pe toti.
  • -3 (13 voturi)    
    Unde-i Klemm să-l felicite pe jandarmul la datorie (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:36)

    zizin [utilizator]

    În America (de unde, nu-i așa, luăm lumină) i-ar fi ars un baston de cauciuc la moacă derbedeului care distruge gardurile de protecție montate de poliție, și dacă mai schița un gest îi punea pe loc cătușe și era săltat urgent.
  • +1 (7 voturi)    
    Individual să fie pedepsit jandarmul. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:40)

    asavreau [utilizator]

    Este vizibil că jandarmul sa năpustit cu pumnii asupra unui protestatar împins de mulțime.Intenția a fost clară că jandarmul a vrut să-l facă să se prăbușească sub picioarele mulțimii.Jandarmul trebuie acuzat de tentativă de omor.
  • +6 (6 voturi)    
    Pot si eu (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:47)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    sa-mi pierd calmul sub presiunea preturilor si sa-i ard cativa pumni lui Dragnea?
  • +5 (5 voturi)    
    Cazul ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:25)

    AEV [utilizator]

    Cazul respectiv a fost într-adevăr izolat, dar multe alte lucruri pe care jandarmii le-au făcut aseară trădează lipsa crasă de profesionalism și nervozitatea celor care îi comandă. Mă refer la ideea stupidă că ar fi putut fi menținută circulația auto prin Piață cu garduri și 3 cordoane de jandarmi și, mai ales, la ideea iresponsabilă de a bloca ieșirile din pasajul subteran, care putea avea urmări dintre cele mai dramatice.
  • +4 (4 voturi)    
    Chiar nu și-a pierdut calmul (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:27)

    Captain Obvious [utilizator]

    Daca vedem poza lui Godină cat de protectiv era cu Dragnea, băiatul ăla pare că avea o misiune.