Melescanu: Ambasada Romaniei la Budapesta nu este pazita. Am facut apel la autoritatile ungare sa asigure integritatea si inviolabilitatea sediilor misiunilor si personalului

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2018, 13:02 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: mae.ro
Ministrul de Externe, Theodor Melescanu, a declarat luni, la Antena 3, ca Ambasada Romaniei de la Budapesta nu este pazita, dar “am facut apel la autoritatile ungare sa asigure integritatea si inviolabilitatea sediilor misiunilor si personalului”, pentru ca “din pacate exista posibilitatea producerii acestor tipuri de accidente”.  Melescanu a mai spus ca azi va avea o intrevedere cu Ambasadorul Ungariei la Bucuresti.

“Nu as spune ca a afectat securitatea si functionarea Ambasadei. Am cerut masuri sporite, pentru ca din pacate exista posibilitatea procedurii acestor tipuri de acceindete si am facut apel la autorităţile ungare să asigure inviolabilitatea şi integritatea sediilor misiunilor româneşti şi personalului”

Acesta a mai spus ca l-a chemat pe Ambasadorul Ungariei la Bucuresti, pentru a “discuta despre problemele cu care ne confruntam la Budapesta  azi dupa-amiaza”.

Potrivit acestuia, Ambasada Romaniei din Budapesta nu este pazita.

“Personalul Ambasadei stie ca se bucura de imunitate, potrivit conventiilor internationale, isi face treaba in conditiile care sunt, cele mai bune posibile. Nu trebuie sa fie nimeni speriat, nu a intrat nimeni in Ambasada”, a subliniat ministrul Afacerilor Externe.

Reamintim ca placa Ambasadei Romaniei din Budapesta a fost acoperit cu steagul Tinutului Secuiesc, in noaptea de 12 spre 13 ianuarie, de catre membrii Miscarii celor 64 de Comitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3027 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    ce incompetent notoriu (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:08)

    linarel [utilizator]

    cum sa nu fie pazita o ambasada bai inconstientule ?????

    rusinea diplomatiei
    • -2 (10 voturi)    
      Mai plimba-te (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:40)

      Aladin87 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      N-au toate ambasadele din lumea asta aspect de unitate militara ca aia de langa Ikea, care banuiesc ca e etalonul.
  • +5 (5 voturi)    
    Uite ca totusi traieste! (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:44)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Intrebam zilele trecute, evident retoric, daca dl. melescanu mai traieste.
    Nu l-am mai vazut, sau nu am mai auzit de el, de luni de zile.
    Acum, ca a iesit si a spus o prostie cat el de mare, mi-am dat seama ca totusi, traieste.
    Sa punem pe cineva cu o prashtie sa pazeasca teritoriul Romanesc din ungaria, daca alta solutie nu avem.
    O remaniere rapida i-ar prinde bine, sa nu avem un ministru plecat fara demisie......
  • +5 (7 voturi)    
    "Draga" Mele, (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:12)

    Rescator [utilizator]

    Esti cel mai penibil si inadecvat ministru de externe din
    Istoria Romaniei.Ai un sef de partid,numit pe drept,
    Tradiceanu,care actioneaza planificat in favoarea unor
    puteri straine vesnic ostlle.Principalul matale consilier
    este "tanarul" ginere Peter Imre.
    Trebuie sa rechemi urgent ambasadorul nostru din
    Ungaria si sa propui expulzarea in 24 de ore a
    Ambasadorului Ungariei.
    Totodata,trebuie notificate NATO si UE despre actiunile
    profund ostle ale Ungariei si ale coloanei a cincea din
    Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    Ma indoiesc de ceea ce spune.... (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:18)

    gigiN [utilizator]

    ...aceasta fosila politica,dar chiar daca era nepazita,abia acum a aflat ? Cu astfel de ministri,nu mai avem nevoie de dusmani !
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Luni, 15 ianuarie 2018, 15:26)

    adrian_rolland [utilizator]

    Ambasada Ungariei la Bucuresti sau consulatele din Ardeal or beneficia de paza si protectie oficiala din partea statului Roman?
  • 0 (2 voturi)    
    Melescanu doarme in papuci; (Luni, 15 ianuarie 2018, 20:12)

    florian3619 [utilizator]

    Sediul ambasadei nu-l violeaza nimeni; este imobil pe care statul roman il poseda in Ungaria si nimeni nu cred ca-l ataca, revendica sau prejudiciaza. Mai bine ne-ar spune ce se intampla cu cimitirele militarilor romani din Ungaria, care sunt, daca stie, tot proprietate a Romaniei. Melescanu nu are habar si nicisubordonatii lui nu manifestanici o atentie asupra lor nici a acum in anul centenar al Marei Uniri.