Placa Ambasadei Romaniei din Ungaria, acoperita cu steagul Tinutului Secuiesc

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2018, 9:24 Actualitate | Esenţial


Placa Ambasadei Romaniei de la Budapesta, acoperita de steagul Tinutului Secuiesc
Foto: Facebook
Placa de la poarta Ambasadei Romaniei din Budapestea a fost acoperita cu un steag al Tinutului Secuiesc, in noaptea de 12 spre 13 ianuarie, de catre membrii gruparii extremiste din Ungaria Miscarea celor 64 de Comitate, scrie deputatul PMP Marius Pascan pe pagina sa de Facebook.



"Un nou gest provocator si agresiv la adresa Romaniei: in noaptea de 12 spre 13 ianuarie 2018, extremistii unguri din ,,Miscarea celor 64 de Comitate" din Ungaria au acoperit emblema Ambasadei Romaniei de la Budapesta cu insemnul secuiesc. Nadajduiesc ca autoritatile Romaniei sa nu ramana intr-o expectativa lasa si sa reactioneze cu fermitate, pe cale oficiala, solicitandu-i premierului Ungariei, Viktor Orban, sa ofere cuvenitele reactii si aplicarea sanctiunilor legale. Astfel de actiuni sunt periculoase si se pot amplifica si radicaliza daca nu sunt stopate din fasa. Dar poate ca exista un interes chiar din partea Budapestei in a tensiona artificial relatiile bilaterale cu tara noastra si nu vad, chiar intr-o astfel de perspectiva, de ce am sta pasivi, cu capul plecat, in anul Centenarului Marii Uniri", a scris Marius Pascan pe Facebook.




Potrivit Antena 3, extremistii au spus ca gestul lor vine ca urmare a declaratiilor premierului Romaniei, Mihai Tudose, care a spus ca"Daca steagul secuiesc va flutura pe institutiile de acolo, toti vor flutura langa steag".




















7471 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    Ce sa zic, toti ratatii vin cu iredentismul la ei (Luni, 15 ianuarie 2018, 9:31)

    2087 [utilizator]

    Toti cei care s-au ratat in viata ajung in asemenea organizatii extremiste, secesioniste, teroriste etc.

    Daca i-ar fi dus capul sa-si faca o meserie si o familie, n-ar mai fi incitat la secesiune.

    Si nu e asta o infractiune? Ar trebui arestati.
    • +5 (9 voturi)    
      Mare adevar ai spus. (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:36)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      De fapt, toate miscarile astea simbolistice, nu fac jocurile maghiarilor din Romania, ci a politicienilor maghiari din Ungaria, care numai asta au incurajat, o tema fara viitor a "Ungariei Mari", care da bine la prostime si aduce voturi fara mare efort, iar cei care agita apele din partea lor sunt tocmai acei ratati care nu isi dau seama ce deservicii fac comunitatii maghiare de la noi, iar noi, romanii, ca sa nu le facem jocurile, ar trebui sa ne delimitam de idiotii lor, sa avem o relatie normala cu ungurii din Romania fiindca sunt convins, majoritatea sunt de buna credinta si isi vad de treaba, mediatizate sunt tocmai extremele.
    • +4 (6 voturi)    
      UDMR si PSD sunt in coalitie, la guvernare (Luni, 15 ianuarie 2018, 12:02)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      asta e motivul pt care reactie ministerului de externe e ...penibila
  • +27 (29 voturi)    
    Vandalizare (Luni, 15 ianuarie 2018, 9:35)

    aniod [utilizator]

    Vandalizarea trebuie cercetata de Politia maghiara
    • 0 (6 voturi)    
      mai degraba (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:18)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Ar trebui controlati la cap toti cei din psd si udmr. Cu cat DNA si arestarile continua acesti infractori la a 2 a generatie la putere sustinuti de consultanti Mossad regizeaza un joc periculos
      • 0 (2 voturi)    
        unde, la Budapesta? (Luni, 15 ianuarie 2018, 20:23)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        vezi ca ai gresit articolul :)))
        • 0 (0 voturi)    
          Kosmos (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:13)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          E in spatiu la mansarda.
    • +1 (1 vot)    
      ar trebui ca ministerul de externe sa faca planger (Luni, 15 ianuarie 2018, 12:01)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ministerul de externe condus de ALDE nu se plange la p[olitia maghiara, nu cheama ambasadorul maghiar ....ci da doar un comunicat
  • -8 (28 voturi)    
    Un pic de istorie (Luni, 15 ianuarie 2018, 9:43)

    JacsiRac [utilizator]

    Sa nu uitam ca acum 99 de ani Romania a trimis un grup destul de mare de turisti organizati in divizii. Sa fie oare nevoie sa trimitem din nou turisti?
    • +17 (25 voturi)    
      lucru ce i'a deranjat f. mult (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui JacsiRac

      ei erau pregatiti sa declare republica sovietica bolsevica si sa adere la marea uniune.
      de atunci ne poarta pica vecinii de la rasarit. le'am rupt (!!) basarabia din maica rusia si am impiedicat extinderea spre centrul ioropii.
      imperialismul romanesc, marea amenintzare.:-))
    • +5 (9 voturi)    
      vorba lui PetreTUTEA: (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:45)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui JacsiRac

      Cu ungurii nu putem avea probleme militare: dacă dăm drumul la toți caii din Ardeal, fără călăreți, în două ceasuri se p.ișă în Budapesta.
  • +13 (21 voturi)    
    Agitarea apelor, subiecte bagate pe gat (Luni, 15 ianuarie 2018, 9:53)

    Plagarus [utilizator]

    Avem ce dezbate si astfel vom fi " ocupati ".
  • +1 (29 voturi)    
    Am zis si o repet (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:00)

    KTerinca [utilizator]

    Nu se mai pot tolera astfel de manifestari.
    Ajunge cat am stat cu capul plecat.
    Ne lipseste demnitatea si fermitatea.
    Din cauza unor politicieni netrebnici, care nesocotesc aceste umilinte aduse romanilor, doar pentru a se mentine la putere si pentru a nu deranja imparatiile cele noi.
    SA NE FIE RUSINE, ROMANI !
    • +3 (5 voturi)    
      distragerea atentiei (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:52)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      exact asta vor ei, sa nu ne mai gandim la adevaratele probleme, justitia si dezastrul facut de guvern in economia reala.

      Sa ne fie rusine pt ce? Ce s-a intamplat asa grav? Au acoperit o placa cu un steag. Mare scofala, il dai si jos si il arunci la gunoi.

      Mai curand sa va fie rusine voua care puneti botul la astfel de provocari ieftine, de cea mai proasta speta.

      Ciudat cum se inmultesc astfel de gesturi provocatoare cum ne apropiem de 20 ianuarie
  • +40 (46 voturi)    
    Cainii latra, caravana trece (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:02)

    buncrestin [utilizator]

    Respectivii daca au incalcat vreo lege in Ungaria, sa fie judecati acolo sau amendati si cam atat. Sunt irelevanti iar gestul lor nu trebuie amplificat inutil de partide de buzunar din Romania, gata sa atate electoratul pentru cateva voturi in plus.
    • 0 (16 voturi)    
      Daa... (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:34)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      dar, aici este un dar, dacă noi am fi dat foc la un steag al așazisului ,,ținut secuiesc,, la Sf. Gheorghe în centru , ar fi urlat la unison tot mapamondul unguresc...Cel mai bine să nu ripostăm, conf.ziaristului tapalagă , căruia îi mulțumesc pentru susținerea ungurilor...
    • 0 (8 voturi)    
      si'au exercitat si ei (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      drepturile democratice,atat ro ca si hu sunt tzari surori in ue si cu democratie de da si pe dinafara.
      initiative ca asta ar trebui incurajate chiar...mai ales ca suntem intr'un an aniversar.
      mai mult, aveau tot dreptu', erau unguri din romania. pardon, cum spun ei, de om mie de ani in erdely.
      .
  • +20 (24 voturi)    
    Ofensiva maghiara (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:14)

    OmniStudio [utilizator]

    ce vizeaza Transilvania este organizata pe mai multe paliere, unul dintre ele, neoficial, este "Miscarea celor 64 de Comitate" care face treaba murdara, asa ca a-i cere lui Viktor Orban sa ia masuri, bla, bla, nu ere nici un efect.
    Alt palier este reprezentat de UDMR si celelalte organizatii maghiare cu statut incert, ca sa se poata strecura ("delimita") in functie de scopul de moment urmarit.
    Si, desigur, plimbarile diversilor oficiali maghiari in Transilvania, cand, in calitate neoficiala(!) isi permit abordari fatise impotriva Romaniei.
    Politicienii romani, s-au folosit de balamaua UDMR in schimbul unor concesii stiind ca singura raspundere este votul la alegerile urmatoare si, daca au strans suficient, rezista 4 ani in opozitie. De aceea au tratat nepermis de lax tot ce se intampla in HarCov si nu numai.
    Va fi un an complicat, Ungaria a inceput in forta programul ei de aniversare a 100 de ani de la Marea unire.
  • +17 (19 voturi)    
    bagti-i in seama , asta au urmarit! (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +8 (14 voturi)    
    ...intrebari... (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:46)

    mitocanu [utilizator]

    ...la astfel de gesturi, de ce nu reactioneaza:

    1.autoritatile romane (guvern, mae)
    2.autoritatile maghiare (guvern, mae)
    3.udmr (care urla la o afirmatie a lui tudose dar aproba tacit gestul extermistilor unguri)
    4.partidele politice (psd, alde, pnl), sa intelegem ca psd-alde sunt in cardasie cu udmr si ar da transilvania numai sa scape de dosare penale, dar pnl?
    • +3 (5 voturi)    
      sa reactionze la ce? (Luni, 15 ianuarie 2018, 12:01)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      de ce i-ai baga in seama pe 4 ametiti? De ce sa reacionezi la orice provocare ieftina, mai ales la una de 2 lei ca asta?
      Pai aia exact asta si vor, sa creeze un scandal. Cei de la UDMR si aripa lui tudose vor sa creeze un scandal ca sa arate la fraieri ce patrioti sunt ei.

      Nu e ilegal ce au facut cei 4, ci doar imoral. Sa sara toata lumea pt asa ceva ar fi cea mai mare greseala.
      Noi avem alte prioritati, lupta pt justitie
  • +14 (18 voturi)    
    In Bucuresti (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:46)

    galeo [utilizator]

    Am vazut ca ambasadele important au paza din partea jandarmeriei 24 ore din 24.
    Unguriii nu fac acelasi lucru in ceea ce priveste ambasada Romaniei ?

    Atunci guvernul Ungariei ar trebui sa isi ceara scuze public.
    • +2 (2 voturi)    
      Păi... (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:25)

      tache3 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Guvernul ungar n-are un ziarist maghiar să urle...
    • -1 (1 vot)    
      hehe (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Dar ai observat ca la voi, la ambasada mujicstanului, paza e mai mult de forma? E o invitatie la vandalizare. Veniom peste voi si va scoatem in suturi, mazeteilor!
  • +9 (13 voturi)    
    'Miscarea celor 64 de comicari' (Luni, 15 ianuarie 2018, 10:54)

    Altiro [utilizator]

    Asia sunt niste clovni disperati sa fie bagati in seama si tocamai asta nu trebuie sa facem.
  • 0 (2 voturi)    
    Cei care au atarnat steagul (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:16)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Sunt niste neica nimeni. Cel care a spus ca secuii vor atarna / flutura langa steag este premierul roman iar pozitia sa este pozitia oficiala a Romaniei, nu a unui grup de baieti de cartier.

    Steagul poate fi impachetat, pus frumos intr-o cutie legata cu o funda tricolora si inapoiat proprietarilor impreuna cu un biletel: Romania isi respecta toate minoritatile si le garanteaza libertatea de gandire, religie, apartenenta politica si etnie.
  • +1 (5 voturi)    
    Mde... (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:44)

    indrea [utilizator]

    e o vorbă ungurească: "când îi e duşmanului tău mai rău, atunci să-i dai lovitura de graţie"...
    Acuma, au mirosit că nu ne e nouă prea bine şi fac ce au făcut întotdeauna - ne hârâie. Pe lângă asta, sunt incitaţi la manifestări de genul ăsta de udemeriştii bine plătiţi statul nostru. Mare bătaie de joc!
  • +2 (6 voturi)    
    Sanctiuni economice la provocari (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:47)

    Koczka [utilizator]

    Aceste provocari sunt initiate si protejate de guvernul maghiar. In lipsa unei reactii de bun simt a guvernului maghiar poate ar fi util sa fie suspendate licentele de functionare in Romania a bancii OTP si a retelei de benzinarii MOL.
    • -1 (3 voturi)    
      huh (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Deci vrei ca romanii care-si pastreaza economiile la OTP sa-si piarda banii si benzina sa fie vanduta numai prin firma voastra, Lukoil?
      • -2 (2 voturi)    
        fraiere (Luni, 15 ianuarie 2018, 20:27)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        chiar nu stii ca PETROM, MOL si OMV sunt, de fapt, ale rusilor? :))
  • +5 (7 voturi)    
    vandalism (Luni, 15 ianuarie 2018, 12:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Autoritatile ungare poarta responsabilitatea pentru protejarea acelei ambasade.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu zic sa ne calmam cu totii (Luni, 15 ianuarie 2018, 14:30)

    Ochiana [utilizator]

    S-au suparat ungurii din cauza declaratiilor cam neinspirate ale lui Tudose.
    Eu zic sa ne calmam cu totii ca altfel tot anul asta al " Centenarului' asa o sa o ducem....
    Si cred ca sunt destule altele mai bune de facut
  • 0 (2 voturi)    
    basini (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:40)

    adiiiii [utilizator]

    Cainii latra caravana trece.
    Daca li se cuvenea teritoriul,...mai intelegeam. Daca nu le convine, sa se duca.n draga lor ungarie ca de acolo provin asasinii si imperialistii. Astia chiar parca-si doresc asuprire....
    DAR,.. in alta ordine de idei, daca romanica ar fi avut un cap sanatos si nu de püla, traiul in romanica ar fi fost echivalent cu cel german, PUN PARIU, ca orice sas,secui,ungur,maghiar,hun, ar fi spus: ESTE ROMAN!
  • 0 (2 voturi)    
    NU INVESTESC (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:54)

    adiiiii [utilizator]

    Nu duc lipsa de bani, desi tranzitez hungaria, in afara de a plati autostrazile, nici un cent in plus! Asta de 6 ANI ! Nu sint Nationalist, dar ultima marsavie a pus capat, nu comentez... personala fata de un angajat necunoscut hungur, din hungaria. Un stat cu un istoric plina de crime, patati de sange pana-n gat,...au ramas la fel. Acelasi caracter.
  • -2 (2 voturi)    
    29 comentarii (Luni, 15 ianuarie 2018, 18:13)

    adiiiii [utilizator]

    Ai intrat in vacanta sau ce#? e o limita de comentarii? Mai...INCHIZITIE...te plangi cumva de reprezentantii tai si tu faci la fel? e bun gustul dictaturii? esti sef? Pune dracu sa te ia afis: maxim 29 comentarii muist prost si analfabet ce esti reporter sau rahat cu sarcini de filtrare. nu-mi pun mintea cu tine...dar citiva pumni in gura ai merita.