UPDATE Giurgiu: Consilier judetean PNL, arestat pentru camatarie / In declaratia de avere a lui Boerescu apar patru imobile din Bucuresti si peste 160 de terenuri

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:17 Actualitate | Esenţial


Mihnea Boerescu
Foto: Facebook / Mihnea Boerescu
 documente
Consilierul judetean liberal Mihnea Boerescu, 45 de ani, este cercetat in arest la domiciliu de politistii din Giurgiu, sub supravegherea procurorului de la Parchetul de pe langa Judecatoria Bolintin-Vale, fiind banuit de comiterea infractiunii de camata. Potrivit politiei, el este acuzat ca, incepand cu anul 2009, personal dar si prin interpusi a dat bani cu camata si ca mai multe persoane au ramas fara imobile, terenuri si autoturisme.

In declaratia sa de avere sunt trecute peste 160 de terenuri si patru imobile detinute in Bucuresti, dar nu este mentionat niciun imprumut pe care l-ar fi acordat. Ultima sa declaratie de avere, atasata acestui articol.

Pe contul de Facebook Mihnea Boerescu, la ocupatie, este scris "Consilier Judetean Giurgiu, Developer, Proprietar de terenuri, Investitor, Business Angel".

Comunicatul IPJ Giurgiu:

"Politistii din cadrul Inspectoratului de Politie Judetean Giurgiu, efectueaza cercetari, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe langa Judecatoria Bolintin - Vale, fata de un barbat, de 45 ani, din comuna Bolintin Deal, judetul Giurgiu, banuit de comiterea infractiunii de camata.

La data de 5 ianuarie a.c., in baza mandatelor emise de Judecatoria Bolintin Vale, politistii Serviciului de Investigatii criminale au efectuat doua perchezitii domiciliare la doua imobile din judetele Giurgiu si Ilfov, in urma carora au fost ridicate mai multe documente.

Fata de persoana in cauza exista suspiciunea ca, in nume propriu, dar si prin intermediul altor persoane, incepand cu anul 2009, a dat bani cu camata, ca indeletnicire, fara a avea o calitate autorizata in acest sens.

Totodata, din cercetari a reiesit ca imprumuturile ar fi fost disimulate in mai multe acte notariale, reusind astfel sa deposedeze persoanele vatamate de mai multe proprietati si bunuri constand in imobile, terenuri si autoturisme.

La data de 12 ianuarie a.c., fata de persoana in cauza a fost luata masura retinerii, iar in ziua de 13 ianuarie a.c. barbatul a fost prezentat judecatorului de drepturi si libertati din cadrul Judecatoriei Bolintin Vale, care a dispus masura preventiva a arestului la domiciliu pe o durata de 30 de zile."

------------------------
Amintim si ca, saptamana trecuta, liderul PNL Giurgiu, Marin Anton, fost deputat si secretar de stat in Ministerul Transporturilor a fost trimis in judecata de DNA pentru ca ar fi luat o mita de aproape 23.000.000 lei de la compania care a realizat noul terminal al Aeroportului Otopeni.


















3930 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    frumos, elegant (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:25)

    muciflenduri [utilizator]

    Asta pentru cine isi facea vreo iluzie ca la PNL exista vreo selectie a reprezentantilor.
    • +10 (16 voturi)    
      Îl aștept pe Șică (Duminică, 14 ianuarie 2018, 15:32)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Să ne explice cum PNL-ul e pregătit să preia guvernarea.
      • +5 (5 voturi)    
        Franciza P$D (Duminică, 14 ianuarie 2018, 21:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Se numeste penele
    • -9 (19 voturi)    
      Am corectat afirmația (Duminică, 14 ianuarie 2018, 17:16)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      „Asta pentru cine isi facea vreo iluzie ca ÎN SPAȚIUL EXTRACARPATIC exista vreo selectie a reprezentantilor.”

      Până când România Austro-Ungară: Transilvania, Banatul, Crișana, Maramureșul și Bucovina nu va avea curajul să le dea peste nas BoierEȘTILOR din România Otomană printr-o grevă fiscală de proporții, nimic nu se va schimba.
      • +10 (14 voturi)    
        daaa...la Cluj plesneste de cinste si onestitate (Duminică, 14 ianuarie 2018, 17:29)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        parca Lucan ar fi prin...Cluj?! aud?!
  • +31 (35 voturi)    
    se confirma constant: PNL=PSD=ALDE=UDMR (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:42)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    aceeasi mizerie penala peste tot!
    • +15 (21 voturi)    
      lol (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:07)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Asta e propaganda de gandire pasiva si vot pasiv cu care se mint si se justifica pseudo-rasaritii sa nu voteze nimic, ajutand indirect tot PSD-ul sa iasa castigator. Nu, nu e aceeasi mizerie. La unii e mai mare si la unii e mai mica, chiar daca ea exista la toti.
  • +12 (12 voturi)    
    “Boerescu” + faciesul ala (Duminică, 14 ianuarie 2018, 12:53)

    mitg [utilizator]

    Mai e ceva oare de zis?
  • +14 (16 voturi)    
    Trist (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:01)

    feisbuk [utilizator]

    Dar numai un asteroid ne mai salveaza.
  • +23 (23 voturi)    
    PSD, PNL... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... aceeasi mizerie.

    Legea traseismului a fost cea mai buna idee a lor ca sa ascunda faptul ca toate partidele sunt formate din aceeasi penali care se plimba de la dreapta la stanga ins peranta ca romanii amnezici uite faptul ca un nou partid nu este un "rebranding", ci o tentativa disperata de a ingropa trecutul.
  • +11 (13 voturi)    
    romanika verde (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:13)

    nalbaroiu [utilizator]

    Asa ne trebuie in romanika daca nu avem la nivel statal un ormanism de integritate astfel incat nici o scursura a societatii de teapa astuia sa nu ajunga pe liste...votat de oamenii cinstiti care habar nu au ca un asemenea specimen e pe acea lista.....cat despre el saracul ...<>uistul asta or sa-l ingroape in aur masiv cu fatzaul omului suparat ca nu are zece vieti pentru a keltui tot ce a "agonisit".....vai de noi..ca de el nu mi-e mila deloc....
  • +11 (11 voturi)    
    ce vreti, doar are freza de interlop. (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:24)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    parca-i fotografia unui urmarit inter...
  • +15 (15 voturi)    
    ce naiba facea asta cu 160 terenuri???? (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:45)

    mnicku [utilizator]

    nu se mai satura astia din furat, e incredibil

    cite pagini o fi avind declaratia lui de avere , eu cred ca vre-o 200 pagini

    si intrebare pt duamna judecatuoare :
    Nu-i asa ca o sa-l pedepsiti drastic cu... suspendare ???
  • +10 (16 voturi)    
    PSD-PDL-PNL (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:03)

    Celbland [utilizator]

    Sunt o singură organizație în care domină infractorii, pe care-i votează iubitorii de criminali.

    La următoarele alegeri, cei care se consideră oameni cinstiți și vor binele țării și al lor personal, ar trebui să nu mai stea acasă, ci să voteze masiv partide noi gen USR, POL, P100, ... ca să-i eliminăm pe infractori din politică.

    România ar deveni o țară prosperă și cu un nivel ridicat de trai, în stil european, dacă am elimina infractorii politicieni și parlamentul ar da legi drastice împotriva corupției, pentru recuperarea prejudiciilor, de integritate, de interzicere a penalilor în funcții publice și de promovare a competenței.
    • -11 (17 voturi)    
      Cum?! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 15:44)

      tache3 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      USR,P100...A ne lăsa!
  • +15 (15 voturi)    
    Ce rai sunteti... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:27)

    scaraotchi [utilizator]

    A vrut si el sa traiasca ca ..."boeru", ce "decat" psd-eii trebuie sa faca ...burta mare...?
  • +7 (21 voturi)    
    păi atunci (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:35)

    cucuveauamov [utilizator]

    O asteptam pe d. Cosette Chichirău, live pe facebook, cu telefonul lipit de fata reprezentantilor PNL din Parlament: "penalilor, corputilor, la puscarile, ciuma ... (galbena?!), bla, bla "
  • +6 (12 voturi)    
    asta boier ! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 14:58)

    nash pandelica [utilizator]

    nume bine ales...
    nu's cum drac, regele muri, n'aduse boierii cu care ne speria ilici, dar boieri mai multi azi. boierii lui ilici.
    apropo, ilici tot in libertate ?!
    vedeti, poti omori cand esti la putere, exista cineva acolo sus care temporizeaza, aranjeaza si coafeaza dosare...
  • +6 (6 voturi)    
    Ce tara, ce boieri... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 17:05)

    Stef_and [utilizator]

    Sa vina turcii sa-i arda la nari cu ardei iute.
    Nu trebuie data tara asta pe mana astora.
  • +2 (2 voturi)    
    business angel (Duminică, 14 ianuarie 2018, 18:30)

    cugetatorul [utilizator]

    la 160 de terenuri stau sa ma gandesc cati si-or
    fi pierdut terenul in favoarea/ cu "ajutorul" "ingerului"
  • +2 (4 voturi)    
    Olteni! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 19:10)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Aloo!! D-le Orban!! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 21:09)

    Azra [utilizator]

    Pai ce faceti voi liberalii, va inavutiti cat puteti?! Doar pentru asta ati intrat in politica?De-asta sunteti nesemnificativi ca opozitie fiindca va ocupati de alte treburi!
  • 0 (0 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 14 ianuarie 2018, 21:09)

    vorbeste lumea [utilizator]

    baiat descurcaret ... are vana, nu pierde timpu' ... si cu perspective certe de crestere prin pnl, ca sa mai ciuguleasca si alti lideri co-partizani mai versati politic ...
  • +3 (3 voturi)    
    PNL -= USL (Duminică, 14 ianuarie 2018, 21:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu degeaba s-au infatit intru HOTIE.
  • +3 (3 voturi)    
    Romania nu s-a schimbat niciodata (Luni, 15 ianuarie 2018, 0:01)

    Dalinar [utilizator]

    Mentalitatea fanariota e bine infipta in romani. Mai rau e ca in ultimii 27 de ani s-a degradat totul, infrastructura, sanatatea, educatia, principiile morale si onestitatea. Satele se depopuleaza, orasele mici is ghost towns, orasele mari s-au manelizat dpdv al arhitecturii si organizarii urbane.
  • +1 (1 vot)    
    saracie (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:34)

    ContHotnews [utilizator]

    ce sarantoc trebuie sa fie daca simte nevoia sa se expuna.

    frumoase armele alea, inca o dovada ca platim taxe degeaba, politia-i de forma, armata nici nu cucereste nici nu apara de cuceritori, si mai apar si sarantoci ca asta la teve.