Parchetul Iasi: Dubla sinucidere in cazul mortii directorului Bibliotecii Central Universitare

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 decembrie 2017, 13:30 Actualitate | Esenţial


Bogdan Maleon
Foto: Agerpres
Procurorii Parchetului de pe langa Tribunalul Iasi sustin ca directorul Bibliotecii Central Universitare din Iasi, Bogdan Petru Maleon, si sotia sa s-au sinucis in prima zi de Craciun, la o diferenta de cateva ore, transmite Agerpres.

"Din primele cercetari care s-au efectuat in cursul dupa amiezii de ieri si in cursul diminetii, respectiv, concluziile preliminare ale necropsiei, au fost inlaturate suspiciunile privind uciderea celor doua persoane, lipsa semnelor de violenta si lipsa oricaror semne de autoaparare pe corpul cadavrelor astfel incat, in acest moment, concluzia la care am ajuns este ca cele doua persoane s-au sinucis la o diferenta de doua-trei ore, decesul intervenind cu aproximativ 8 - 10 ore inainte de ora la care au fost gasite cadavrele", a declarat, marti, Carmina Pascal, prim procurorul Parchetului de pe langa Tribunalul Iasi.

Astfel se contrazic primele ipoteze conform carora a fost o crima urmata de sinucidere.

In ziua de Craciun, directorul Bibliotecii Central Universitare din Iasi, Bogdan Petru Maleon, in varsta de 42 de ani, a fost gasit spanzurat de o grinda din casa, iar sotia sa, Anda Elena, in varsta de 38 de ani, a fost gasita zacand fara suflare pe podeaua aceleiasi incaperi.

Cei doi au fost gasiti in locuinta lor de pe strada Alistar, de o ruda care era ingrijorata ca nu au ajuns la masa de Craciun si nici nu raspundeau la telefon.

Echipajul SMURD, sosit la fata locului in urma sesizarii facute prin serviciul 112, nu a mai putut face nimic pentru salvarea celor doi soti, care erau morti de mai multa vreme.

Bogdan Petru Maleon era profesor universitar la Facultatea de Istorie din cadrul UAIC. Potrivit CV-ului sau, a beneficiat de numeroase de granturi de cercetare, a luat parte la conferinte internationale si nationale, publicand zeci de articole si volume de specialitate. In perioada 2010-2015 a fost directorul Muzeului Universitatii 'Alexandru Ioan Cuza' din Iasi, iar intre 2012 si 2016 a fost reprezentat al Facultatii de Istorie in Senatul Universitatii.

Anda Elena Maleon a absolvit Facultatea de Istorie si masterul de Managementul Afacerilor Mici si Mijlocii din cadrul FEEA, din cadrul Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi. Ea a activat in domeniul auto si financiar, dupa care a devenit antreprenor si a participat la scrierea si implementarea de proiecte cu finantare nerambursabila. Una dintre firmele detinute ofera consultanta pentru scrierea si implementarea de proiecte cu finantare nerambursabila, cealalta fiind o editura. Totodata, era presedinte al unui ONG, Asociatia Concept, ce sustine dezvoltarea culturala si sociala a Regiunii de Nord Est.

Cei doi nu aveau copii.


Citeste mai multe despre   


















16315 vizualizari

  • +2 (22 voturi)    
    poate asa o fi (Marţi, 26 decembrie 2017, 14:22)

    pmct [utilizator]

    insa mi se pare straniu de tot sa te sinucizi dupa 2-3 ore dupa ce s-a sinucis sotia. Adica el s-a uitat cum s-a sinucis sotia lui apoi, a dat-o jos de pe grinda s-a mai odihnit un pic si apoi a decis sa se sinucida si el? Din cate stiu eu testele de sange dureaza cam cate zile chiar saptamani. Poate ea a fost drogata si a fost spanzurata. Mi se pare cam devreme ca politia sa se dea un verdict.

    Poate el nu a fost acasa cand ea s-a sinucis. A gasit-o spanzurata a incercat sa o reanimeze si vanzand ca este moarta a decis sa se sinucida si el. Varianta asta pare mai realista.
    Oricum, explicatii politiei sunt vagi si total neclare. Nu ar fi de mirare ca politia sa inchida cazul rapid ca sa-si ia bonusu'.
    • +10 (14 voturi)    
      . (Marţi, 26 decembrie 2017, 17:19)

      Tomato [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Normal ca sunt vagi si neclare. Ancheta nu se face cu public, live la televizor sau pe internet. Cand vor exista concluzii, se vor prezenta.
    • -4 (10 voturi)    
      Nu E cu politieni, bre (Marţi, 26 decembrie 2017, 17:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      "Nu ar fi de mirare ca politia sa inchida cazul rapid ca sa-si ia bonusu'."(MarianPConstantin [utilizator])

      ==============================

      Nu E cu politieni, bre, E cu procureni, adica, militieni, bre. Asa ca e nesemnificativ daca politienii "isi iau bonusul", acum au intrat pe fir neprihanitii militieni denumiti, pe nou, procurori.
      • +4 (8 voturi)    
        Las-o mai usor cu "uleiu' ", badie. (Marţi, 26 decembrie 2017, 19:23)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ti se-mpleticeste limba si ratiunea e cam plecata cu....plugusoru'...- O fi strans ceva bani asa ,macar de-o piftie... ?
      • -1 (1 vot)    
        Noroc ... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 7:03)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ... cu tonta al tau care a ajuns procuror "multumita" faimosului doctorat. Ca sa nu mai vorbesc de alt idol de-al tau, la fel de hot si papagal ca tonta: Nicolicea, care a ajuns sa faca legile in Romania.

        Astia sunt premiantii tai! La fel ca si tine, de altfel...
    • -2 (6 voturi)    
      lui MPC (Marţi, 26 decembrie 2017, 20:02)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Hai sa te afli si tu putin in treaba.
    • +3 (5 voturi)    
      pai nu ea! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 0:11)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      EL este cel care s-a spanzurat (ea a fost gasita "zacand pe podea") - partea proasta a articolului este ca nu se specifica ce anume i-a provocat ei moartea. Daca au fost somnifere, da, cel mai probabil ea s-a sinucis; daca a fost otrava, ipoteza crimei nu poate fi exclusa complet. Daca a fost injunghiata, se poate determina relativ usor daca arma a fost tinuta si infipta de ea sau de o alta persoana. Samd...
  • -6 (20 voturi)    
    Daca (Marţi, 26 decembrie 2017, 14:58)

    Adri70 [utilizator]

    tot v-ati obosit sa scrieti articolul, cateva cuvinte despre mobil / motiv, v-a fost greu sa le scrieti?
    • +7 (13 voturi)    
      . (Marţi, 26 decembrie 2017, 17:20)

      Tomato [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Din momenct ce motivul nu e cunoscut ce doreai? Sa abereze in stil Antena 3 sa umple pagina?
    • +10 (10 voturi)    
      Asa (Marţi, 26 decembrie 2017, 17:26)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Trecem pe linga lipsa de respect (nu e neaparat un articol, ci o stire care prezinta ce e cunoscut la un moment dat). Dar in cazul sinuciderilor fara un bilet, ceva, iar rudele, prietenii, colegii sint complet surprinse, mobilul e cam greu de determinat doar cu microscopul si amprentele.
      • +5 (9 voturi)    
        Dilema dublei sinucideri (Marţi, 26 decembrie 2017, 19:03)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui ac

        Este daca sa te sinucizi inainte sau dupa ce ti-ai sinucis sotia.
  • +19 (19 voturi)    
    Una e viata pe facebook... (Marţi, 26 decembrie 2017, 15:27)

    Iorgovan [utilizator]

    ...alta e in realitate...
  • +5 (13 voturi)    
    Daca tot au decedat amandoi ..... (Marţi, 26 decembrie 2017, 18:34)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    procurorul de caz , " pune batista pe țambal" si îi da sinucisi pe amandoi , victima si criminalul !
    Halal, tovarase Tudorel Toader ....va protejati imaginea.