Modificarile la statutul magistratilor incalca 14 articole din Constitutie, spun judecatoriii Inaltei Curti in sesizarea catre Curtea Constitutionala

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 11:02 Actualitate | Esenţial


Constitutia Romaniei
Foto: Agerpres
Judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), cea mai inalta instanta din Romania, care au sesizat joi Curtea Constitutionala cu privire la statutul magistratilor, prima dintre legile initiate si votate de parlamentarii PSD-ALDE-UDMR spun ca au fost incalcate 14 articole din Constitutie, potrivit Realitatea TV.

Cei 89 de judecatori de la Inalta Curte sustin in unanimitate ca prin modificarea statutului magistratilor au fost incalcate 14 articole din legea suprema.

Sectiile Unite ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie au decis joi sa sesizeze Curtea Constitutionala in legatura cu modificarea Legii 303/2004 privind Statutul magistratilor, potrivit unui comunicat al Curtii. 

Reamintim ca legea a fost votata marti de Senat, in calitate de camera decizionala, in lipsa opozitiei, care a parasit sala. PSD, ALDE si UDMR au votat noi prevederi privind raspunderea magistratilor - precum aceea ca statul se indreapta obligatoriu impotriva magistratului care a comis eroarea judiciara.



















5815 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    WoW! (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:26)

    ...!?! [utilizator]

    sparlamentarii au tefestelit a treia putere a statului si phuterea se aoleste slugarnic?!)))
  • +9 (11 voturi)    
    Doar 14? (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:33)

    Johanis [utilizator]

    Adica aceasta revolutie legislativa se poate numi LOVITURA DE STAT, chiar si una de natura juridica?
  • +7 (9 voturi)    
    89 de judecatori, in unanimitate !!! (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:06)

    Boham [utilizator]

    deci nu procurori, ci judecatori si nu de la o instanta mica dintr-un colt de tara ci de la cea mai inalta institutie a justitiei Curtea Suprema
  • +1 (5 voturi)    
    Ei si? (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:08)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Vor modifica saptamana viitoare si constitutia.
  • -5 (11 voturi)    
    le incalca, (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:17)

    cucuveauamov [utilizator]

    inainte de orice, privilegiile, de restul, fiti convinsi, nu le pasa.
    • -1 (1 vot)    
      de sarbatori (Duminică, 24 decembrie 2017, 22:33)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      omule, pentru ca sunt sarbatori , nu am sa iti raspund cum meriti (adica retard antenist, sau cretinoid de pe romaniatv), ci cu blandete: du te n pula de idiot.
      crapi dracu' pana la urmatorul vot, sa fim mai fericiti.
  • -6 (6 voturi)    
    si?? (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:20)

    Ilidia [utilizator]

    Si ce daca ? "Asa vrea muschiul meu" ar fi replica potrivita din partea PSD-ALDE-UDMR...
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 26 decembrie 2017, 1:16)

    Sah [utilizator]

    -Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi-a desemnat vineri, prin tragere la sorţi, membrii completelor de 5 judecători pentru anul 2017.
    -În materie civilă, completele de 5 soluţionează recursul împotriva hotărârilor CSM privind acţiuni disciplinare împotriva magistraţilor!!! :))))
    Ho,Ho,Ho,Ho!!! :)))
    In civil, completul de 5 de la ICCJ este aparatorul procurorilor si judecatorilor gasiti vinovati de CSM! :)
    Din istoricul ''brav'' al ICCJ:
    =''Pe 24 iulie 2014, procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus trimiterea în judecată a patru foști magistrați de la Înalta Curte de Casație și Justiție după ce ar fi „colaborat” în vederea amânării sau mutării mai multor dosare cu mize economice importante.[17] Judecătoarele Gabriela Victoria Bîrsan și Iuliana Pușoiu ar fi fost sprijinite de avocații Claudia și Radu Silinescu Gherbovan, în baza unor relații de prietenie.[17][18] Împreună ar fi avantajat cinci firme deținute de omul de afaceri Gabriel Chiriac.[17] Șpăgile ar fi fost date prin intermediul celor doi apărători.[17]
    În rechizitoriu, procurorii au arătat că descoperirea și dovedirea relației infracționale a fost îngreunată, favorizată și chiar zădărnicită, în raport cu unele fapte de către judecătorul Pandrea Anton, de la Secția penală a instanței supreme.''