Mihai Tudose revine cu explicatii legate de Casa Regala: Utilitate publica, ca si fundatie, da / Fara drepturi financiare pentru urmasi

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 decembrie 2017, 16:19 Actualitate | Esenţial


Tudose si Dragnea
Foto: AGERPRES
Premierul Mihai Tudose a revenit joi asupra afirmatiilor legate de Casa Regala, declarandu-se de acord cu statutul de "utilitate publica ca si fundatie", dar nu si cu acordarea de drepturi financiare pentru urmasii Regelui Mihai I.

"Utilitate publica ca si fundatie, da ... drepturile urmarsilor ... pai nici la alti sefi de stat nu avem acest tip de drepturi ... daca dam la toti urmasii sefilor de stat...", a comentat Tudose, pe holurile Palatului Parlamentului, la intrebarile ziaristilor.

Anterior, in aceeasi zi, Tudose declarase ca Guvernul va da aviz negativ proiectului de lege initiat de Liviu Dragnea si Calin PopescuTariceanu prin care Casa Regala ar urma sa primeasca o serie de facilitati si avantaje materiale. "Romania, din cate stiu eu, e republica, nu monarhie. Casa Regala are suficiente proprietati - Savarsin, Peles - unde isi poate stabili resedinta", a declarat Tudose la o intalnire cu ziaristi.

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu si presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, au depus pe 8 noiembrie o initiativa legislativa pentru reglementarea statutului juridic al Casei Regale a Romaniei.

Propunerea legislativa prevede recunoasterea acesteia ca persoana juridica de drept privat si acordarea statutului de utilitate publica. In plus, legea propune recunoasterea pozitiei de Sef al Casei Regale a Romaniei, ca pozitie onorifica, asimilata protocolar cu aceea a unui fost sef de stat, si cuprinde o serie de prevederi care vor asigura desfasurarea optima a activitatilor si functiilor de reprezentare ale acesteia.

















4210 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Atentie mare la Tudose! (Joi, 21 decembrie 2017, 16:49)

    Cataleya [utilizator]

    Acest individ nu a transpus in fapte niciuna din declaratiile si promisiunile pe care l-ea facut publice.
    .
    Apare mereu la "breaking news" ca Tudose nu vrea, Tudose se opune, Tudose i-a contrazis pe X si Y din PSD, dar, pana la urma, acest Tudose a executat absolut toate directivele primite de la partid (adica de la Dragnea)
    Individul asta incepe cu o declaratie sforaitoare, de "rebel" fata de PSD, dar dupa doua ore isi corecteaza prima declaratie, dupa alte doua ore o corecteaza pe a doua si dupa inca doua ore declara ca va face exact ceea ce doreste Dragnea.

    Nu va lasati amagiti de acest cogeamitea vlajganul de 2m, pt ca dimensiunea caracterului sau este microscopica!
    • +6 (8 voturi)    
      le-a (Joi, 21 decembrie 2017, 16:54)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      scuze
    • +6 (8 voturi)    
      nu-i chiar la subiect (Joi, 21 decembrie 2017, 17:20)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      de acord ca nu e rupt din soare, dar sunt de acord cu parerea sa.
      Indemnizatiile se dau doar la cei care a functia si eventual in mod limitat la urmasi daca nu au alte surse de trai, ceea ce nu este cazul.
      Totusi regele a primit pe timpul vietii banuti si de la comunisti, dar si acum dupa revolutie si-a recuperat practic averea.
      In cazul in care familia regala se implica in alte actiuni (fundatii, conducere, lobby, etc) in interesul Romaniei cu acordul cui o fi in pozitia sa agreeze din administratia Romaniei, atunci este practic o slujba si este normal sa fie remunerati.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa si? (Joi, 21 decembrie 2017, 20:14)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        Ce n-ai inteles?

        Matale spui ca un om trebuie remunerat pt ceea ce face. Perfect de acord.
        Dar in niciun caz nu-i asiguri omului un venit anual de 30 de milioane de lei, cazare de lux la un palat, pt urmatorii 49 de ani de la semnarea "contractului", fara sa ceri o asigurare.

        Hai sa fim seriosi.
        • 0 (0 voturi)    
          revin (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:50)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          cititi va rog primul comentariu al dumneavoastra si pe urma pe cel de-al doilea.
          Eu n-am inteles ce legatura este intre ele.

          Eu m-am referit la faptul ca sunt de acord ca nu este nici un motiv pentru o indemnizatie asigurata de catre stat urmasilor regelui pentru ca nu sunt in conditia de asigurati sociali. Chiar au avere.
          Referitor la remuneratie si cazare este o alta discutie si daca pretul mentionat de dumneavoastra este cel real atunci este exagerat si daca ar fi pt Titulescu renascut.
  • -1 (9 voturi)    
    deci.... (Joi, 21 decembrie 2017, 17:03)

    Observatory [utilizator]

    comunisti si neocomunisti au acaparat ilegal toata averea familiei regale, si ce acum vreti inapoi?
    Pai in case stau acum Neo communistii, ascunsi sub numele de PSD...
    Nu mi raspundbeti stil communiste, ca aver era a poporului, asta megea pe vremea lui Impuscatu Ceasca, care de fapt era mult mai balbait ca regele Mihai, dar ca intelect, uitati....Un BOU cu 4 clase, a prostit 20+ milioane , acum sunt mai putini, dar tot o gasca de analfabeti conduce tara...A ti avut parte numai de prosti, borfasi, hoti si mincinosi....adjectivele pot continua, Este jalnic ca asa o tara frumoasa, cu un popor care a dat lumii valori inestimabile sa fie in continuare condusa de HOTI
    • +1 (5 voturi)    
      noi saracimea sa platim unor "sange albastru" (Joi, 21 decembrie 2017, 19:21)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      noi saracimea sa platim unor indivizi bani grei din bugetul de stat doar pentru ca aia au "sange albastru" ????


      oare am salvat toti batranii de la moarte iarna in frig in romania ???

      ca sa avem banii cu tona (precum norvegia) si apoi sa zicem... mmm.. hai sa dam si la regalitate un os de ros ... ???


      oare nu ne e rusine ??

      toti se infrupta din cioanu - buget de stat - dar uitam ca sunt o sumedenie de probleme mult mai importante ?
  • -4 (10 voturi)    
    Foarte elegant domnul asta, Tudose (Joi, 21 decembrie 2017, 17:11)

    benicio [utilizator]

    Cat timp traia MS Regele Mihai I, nici gand sa se ia de casa regala. Acum ca nu mai e, gata, sare plebea pe nobilime. Frumos, elegant, ce sa zic...

    Domnul asta ar trebui sa fie informat de cineva ca daca nu era casa regala, cel mai probabil acum am fi vorbit de doua tari: o Transilvanie usor debusolata, ceva mai bogata decat cealalta, o Valahie saracita si dominata de familii interlope, ceva gen Bulgaria.
  • +4 (4 voturi)    
    L-a tras Dragnea de urechi pe linie de partid (Joi, 21 decembrie 2017, 17:24)

    Susufler0 [utilizator]

    prin Badalau si Tudose "a venit cu precizari" !

    PS. Nimic nou !
  • -1 (5 voturi)    
    comunistii tot comunisti (Joi, 21 decembrie 2017, 17:55)

    dj [utilizator]

    indiferent de ce nume are partidul. Casa Regala a solicitat retrocedarea doar a ce era de drept al lor, nu domeniile regale, ca prinspol, protejatul lui Basescu. Si nu este corect sa nu ii redai proprietatea cuiva doar ca ti se pare tie ca au mult.
    Mult avem si noi de la ei: independenta, unirea, dezvoltarea economica si culturala de pe vremea cand eram Regat, plus lobby-ul pentru intrarea in NATO si UE si multe altele, numai ca spre deosebire de pesedei Casa Regala nu se bate cu pumnul in piept si nu isi face reclama.
    Propunerea cu referendumul si ce alte zvonuri care le puneti voi in circulatie sunt numai pentru a-i discredita, pentru ca daca acum am reveni la legalitate (pentru ca noi nu am devenit legal republica) si am redeveni Regat nu ar putea ei sa isi faca de cap ca acum.
  • -3 (3 voturi)    
    Important pentru cine vrea sa stie adevarul (Joi, 21 decembrie 2017, 18:57)

    area51rmc [utilizator]

    Proprietatile DOMENIILOR COROANEI (adica proprietati ale statului date in folosinta Casei Regale) au fost stabilite prin Legea publicata in Monitorul Oficial nr. 53 din 10/22 iunie 1884.

    Proprietatile FAMILIEI REGALE (adica proprietatile particulare ale Regelui Mihai si ale membrilor familiei sale) au fost inventariate, IMPREUNA cu proprietatile DOMENIILOR COROANEI, in baza Deciziei Comisiunii ministeriale pentru redresare economica si stabilizare monetara, condusa de Gheorghiu Dej, nr. 164 din 5.01.1948, publicata in Monitorul Oficial nr. 5/7.01.1948.
    Inventarul a fost precizat in Deciziunea nr. 905 din 18.06.1948 a Consiliului de Ministri, publicata in Monitorul Oficial nr. 140/19.06.1948. Publicarea proprietatilor care faceau parte din Domeniile Coroanei laolalta cu cele ale Familiei Regale s-a facut ca sa se creeze impresia ca Regele era cel mai mare "exploatator" (acest lucru a fost scris in Expunerea de motive la un decret, dar decretul nu vi-l spun pentru ca nu meritati).