Victor Ponta: Nu suntem cetateni europeni de rangul doi, nu introduce nimeni cote de romani

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iulie 2014, 13:18 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a afirmat, in deschiderea sedintei de guvern de joi, ca romanii nu sunt cetateni europeni de rangul doi, referindu-se la interviul pe care l-a acordat recent publicatiei britanice The Times si notand ca acum presa internationala "alearga" dupa el.

Seful guvernului a observat ca, daca in urma cu doi ani "alerga" sa dea un interviu la un cotidian international, acum "au alergat ei dupa mine la Londra", referindu-se la interviul publicat de The Times.

Ponta a precizat ca a profitat de acest interviu pentru a exprima "pozitia foarte clara a Romaniei": "Nu suntem cetateni europeni de rangul doi, nu introduce nimeni cote de romani. Daca suntem egali, chiar suntem egali, nu sunt unii mai egali decat altii".

El a subliniat ca o astfel de pozitie trebuie aparata in conditiile in care romanii isi platesc taxele si "sprijina dezvoltarea societatii in tarile in care traiesc".

Primul ministru a mai spus ca l-ar ruga pe presedintele Traian Basescu, "care mai merge pe la Bruxelles", sa faca acelasi lucru, dar a "vazut ca nu prea vorbeste cu nimeni".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4179 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    victoras viorel plagiator (Miercuri, 9 iulie 2014, 13:29)

    sucaa [utilizator]

    suntem cum spun aia din cauza politicienilor ca tine care ne fac de ras. pentru ca avem politicieni pt care lovitura de stat este un act democratic.
    pt ca avem politicieni care in loc sa ridice standardele invatamantului fac mai multe sesiuni de bac pana iau toti diploma.
    pt ca avem politicieni care considera normal sa inhame oameni care-i platesc salariu sa-l plimbe cu barca ca pe un imparat de acum cateva secole.
    si tot asa.
    pt ca avem politiceini care in loc sa faca ceva pt tara asta se tin de scandaluri si show-uri televizate.
    d-aia victor viorel plagiator suntem vazut de mana a doua.
    in alta ordine de idei, sa fii convins ca la reputatia ta,nu te baga nimeni in seama cand incerci sa arati ca ai oo. mai bine nu ai mai ataca justita ca sa nu te mai considerere restul europei un corupt si un politician de mana a doua :)
  • +13 (13 voturi)    
    /// (Miercuri, 9 iulie 2014, 13:30)

    hmara [utilizator]

    Da, fugeau dupa tine de le scaparau calcaiele, saracii reporteri de la The Times. Nu stiu cum de te-au ajuns, probabil te-au inghesuit in vreun colt.

    Asemenea om, asemenea caracter, mai rar, nu gasesti pe toate drumurile, doar la noi.
    Exemplarul e rar, sa-l atingi e un privilegiu, sa-i iei un interviu e un deziderat..

    Derbedeu nerusinat. Zilnic imi provoci o greata nespusa.
    • +10 (10 voturi)    
      normal (Miercuri, 9 iulie 2014, 14:16)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      si dupa becali alergau televiziunile sa mai scoata o gogoasa de la el.
      la fel l-au urmarit si ziaristii britanici. si au reusit sa scoata perle de la el :)
  • +12 (12 voturi)    
    very funny tonta, verry funny :) (Miercuri, 9 iulie 2014, 13:33)

    raduX [utilizator]

    Cred ca oricine ar lucra la un cotidian international cum este 'The Times' ar alerga dupa o maimuta care vorbeste si care este vestita in toata lumea cu minciunile ei.
    Si asta nu e tot, maimuta e prim ministru, plagiatoare, are personalitate dubla, si multe alte calitati.
    Cine nu ar fi interesat de un astfel de specimen ?!
    • +3 (3 voturi)    
      EXCELENTE OBSERVATII! Totusi, imi permit: (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:50)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui raduX

      The Times asta, ai carui reporteri fug dupa W PONTA, traia pe vremea lu' Charles DARWIN: pe ce punem pariu ca Charles DARWIN a lasat notita in redactie sa urmareasca procesul de transformare a omului in maimuta?!
  • +10 (10 voturi)    
    Noi sigur nu, (Miercuri, 9 iulie 2014, 13:48)

    Gigell [utilizator]

    Da' tu, mai Tonta, de ce rang esti ?
  • +12 (12 voturi)    
    Recorduri (Miercuri, 9 iulie 2014, 14:02)

    EllySt [utilizator]

    Desigur ca am devenit interesanti pentru presa internationala pentru democratia noastra originala. Printre altele suntem singura tara din lume in care:
    (1) PM si-a plagiat "covarsitor" lucrarea de doctorat si este inca in functie
    (2) Avocatul Poporului a fost destituit inainte de a i se incheia mandatul (d-l Iancu in vara anului 2012 - asa cum afirma zilele trecute d-na Mungiu).
    Ma intreb ce va raspunde d-l Ponta la intrebarile de mai sus in presa internationala.
  • +12 (12 voturi)    
    Tu esti un " doctor " de rangul horror causa. (Miercuri, 9 iulie 2014, 14:26)

    Plagarus [utilizator]

    Toata planeta vorbeste cu caraghiosul asta de PM, dopat cu un fals doctorat !
  • +7 (7 voturi)    
    Ranking (Miercuri, 9 iulie 2014, 14:51)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa fim seriosi, cine are rang mai inalt, Victor Viorel Intaiul, sau Elizabeta a II-a?
    • +5 (5 voturi)    
      COREEECT! (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:52)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Nu ne ramine decit sa ne rugam ca The Times-istii sa nu citeasca hotnews.ro, ca altfel am festelit-o, vom avea premier cu recunoastere internationala...
  • +8 (8 voturi)    
    Sigur alergau... (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:03)

    hot news [utilizator]

    ... pai cum sa nu vada si ei pe maimutoiul care a doborat toate recordurile mondiale la nesimtire, sarlatanie, golanie, mitomanie, obraznicie si prostie. Toate la un loc!
  • +3 (3 voturi)    
    Interview... (Miercuri, 9 iulie 2014, 17:34)

    Dan D. [utilizator]

    Prima intrebare: "Domnule Prim Ministru Victor Ponta, o cunoasteti pe Simona Halep?" :-)
  • -1 (1 vot)    
    Englezii au dreptate (Miercuri, 9 iulie 2014, 20:26)

    UpNext [utilizator]

    Unii moldovalahii sunt de rangul "n"spe, dovada fiind ura, insultele, mizeria umana si ignoranta din postarile de mai sus (13:29 - 17:34).
  • +1 (1 vot)    
    Domnule prim-ministu (Miercuri, 9 iulie 2014, 21:27)

    GRANDFATHER [anonim]

    Aceasta declaratie patriotica ati a fost facuta in fata jurnalistilor de la The Times, sau este destinata exclusiv alegatorilor de acasa?! Din fericire si jurnalistii britanici si votanti romani stiu foarte bine cine sunteti si cate parale faceti si nu se mai lasa facuti din vorbe!