FOTOGALERIE VIDEO Protestele din Piata Universitatii, ziua a 9-a/ S-a cerut demisia lui Crin Antonescu, Victor Ponta si a ministrului Mediului. / Gazele de sist, in vizorul protestarilor/Pancarte inedite si momente frumoase in piata

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 9 septembrie 2013, 19:32 Actualitate | Esenţial


Fotogalerie: Proteste in Piata Universitatii, ziua 9
Protestele impotriva proiectului de la Rosia Montana au continuat si luni, in jur de o mie de oameni fiind in Piata Universitatii in cea de-a noua zi consecutiva de proteste impotriva exploatarii miniere de la Rosia Montana. La protestul de luni seara si-a facut aparitia si un car al televiziunii publice, dupa ce sambata seara peste 1.000 de persoane au protestat in fata sediului TVR, denuntand decizia televiziunii publice de a nu mediatiza demonstratiile.

Protestul a fost unul pasnic, mesajele din piata fiind indreptate impotriva guvernantilor carora li s-a cerut demisia, dar si a presei si televiziunilor in special. Nu au lipsit pancartele cu mesaje inedite si momentele frumoase cum a fost concertul improvizat de muzica clasica.

  • HotNews.ro transmite LIVE TEXT desfasurarea protestului. 
  • Cititorii ne pot trimite fotografii sau imagini video de la protest pe HotReporter

Ora 00:45 Ploaia care cade usor a pus capat celei de-a 9-a zi de proteste in Piata Universitatii.

Ora 23:15 Moment inedite la proteste.

  • O fetita sta alaturi de tatal ei si poarta o pancarta: Eu nu copiez la scoala
  • Pe o pancarta este desenat un catel care sta pe spate si pe care scrie "presa" cu mesajul "Eutanasiati cainele de paza al democratiei... fiindca a inghiti adevarul"
  • Un cvartet improvizeaza un concert in mijlocul strazii. Trei viori si un violoncel aduc linistea si inca 100 de oameni la proteste.

Ora 23:00 Haios. Si jandarmii intra in atmosfera pietei. Se intalnesc doua grupuri de jandarmi, iar seful unuia dintre dispozitive le striga celorlalti cu mana ridicata a victorie "Va iubeeesc":)

Ora 22:50 Protestatarii, in jur de 400-500 de oameni, au ocupat Bulevardul Regina Elisabeta in dreptul statuilor fara a fi deranjati de catre jandarmi.

Ora 22:45 In jur de 400 de oameni continua protestul in Piata Universitatii

Ora 22:25: "Declaratiile politicienilor sunt praf in ochi. Nu ne intereseaza ce zic Ponta, Antonescu sau Basescu. Nimic nu ne garanteaza ca proiectul, odata ajuns in Parlament, va fi anulat". "Demisia, demisia" se scandeaza in piata

Ora 22:05 Dupa ce au scandat "Presa romana/plina de cianura", protestatarii s-au indepartat de camere si s-au mutat in zona fantanilor. "Noi trebuie sa demonstram ca suntem desupra televiziunii", se striga la microfonspunand ca actiuni punctuale se pot organiza la ministerele Culturii si la Guvern. "Trebuie sa ne organizam, nu e suficient sa batem din peturi", spune un protestatar.




Ora 21:55: O tanara a luat microfonul si a spus: "cu microfoane si reflectoare piata asta nu mai seamana cu ce a fost in ultimele 8 zile. Ce se intampla?"

Ora 21: 47: Se scandeaza: "Jos coruptia, jos impostura. Aceasta este o lege speciala dedicata RMGC. Nu trebuie sa uitam ca o lege respinsa asteapta o alta sa fie aprobata... Vrem ape curate/Nu ape poluate". Numarul protestatarilor este in jur de 500 de persoane.



Ora 21:39: "Ale, ale, de nu rezolvati problema, Bucuresti va fi Atena! Asta e doar preambul, va asteapta Istanbul" - canta protestatarii. "RMGC bastion al spagii ei".

Ora 21:35: "Tradarea, tradarea, in aur se masoara. Demisia, demisia!" scandeaza protestatarii, cerand demisia ministrului Mediului.

Ora 21:33: "Suntem prea destepti sa ne faca Ponta!" a spus o protestatara, de la microfon. "Printre noi au aparut persoane in stare de ebrietate, disociati-va de cei care instiga la violenta si anuntati jandarmii daca e cazul", anunta de la microfon un alt protestatar.

Ora 21:20: In timp ce un protestatar vorbea de la microfon despre Crin Antonescu si Victor Ponta, multimea a inceput sa scandeze: "Demisia! Demisia!"

Ora 21:10: Mircea Toma a declarat de la microfon ca vrea o dezvoltare frumoasa la Rosia Montana, iar oamenii au cerut retragerea proiectului.



Ora 20:48: In jur de 500 de protestatari se afla la aceasta ora in Piata Universitatii, potrivit unei estimari neoficiale a Jandarmeriei. De la microfon, unul dintre manifestanti a anuntat pentru duminica viitoare un protest mai mare decat cel de ieri, la care au participat peste 8.000 de oameni.

Ora 20.34: Cativa protestatari au pancarte cu poza Regelui Mihai. Un manifestant a declarat pentru HotNews.ro ca este monarhist si saluta pozitia Casei Regale, care a spus ca zona Rosia Montana ar trebui prezervata.

Ora 20.28: Numarul manifestantilor ar fi de circa 300, potrivit estimarilor neoficiale ale jandarmilor

Ora 20.15: La microfon a urcat Mircea Toma, ziarist la Kamikaze si activist. Un alt protestatar a spus la microfon ca "Tovarasul Iliescu ar fi in stare sa cheme minerii de la Rosia Montana"

Ora 20.13:
Numarul protestatarilor a ajuns la cateva sute. Protestatari: "Spunem nu cianurii si nu fracturarii! Asteptam o lege care sa interzica si exploatarea gazelor de sist. Stim ca la gazele de sist sunt spagi si cerem aceste legi de urgenta!"





Ora 20.05:
Oamenii ii aplauda pe jandarmi si evoca de la microfon un episod de duminica seara, cind un jandarm s-a intilnit la proteste cu sotia si copilul sau

Ora 19.50:
Protestarii au improvizat o scena de la care iau cuvantul si anunta o serie de ateliere de dezbatere in cadrul carora vor fi anuntate revendicarile publicate si de asociatia Alburnus Maior (interzicerea cianurilor prin lege, demisia lui Dan Sova si Rovana Plumb etc.)

Ora 19:27
Protestatarii au adus o boxa si un microfon la care isi striga nemultumirile. Doi protestatari au declarat pentru HotNews.ro: "vom protesta pana vom fi siguri ca au renuntat la proiect. Cu Rosia Montana nu e de ajuns, urmeaza proiectul gazelor de sist care trebuie si el respins".

Amintim ca duminica la protest au participat peste 8.000 de oameni - fiind cea mai numeroasa prezenta inregistrata in zilele de manifestatii. Luni, premierul Victor Ponta a declarat ca proiectul de exploatare a aurului de la Rosia Montana "este inchis" si ca protestele de strada si-au atins scopul. Victor Ponta a precizat, vizibil suparat, ca nu a existat in USL o discutie despre respingerea acestui proiect, "dar s-au antepronuntat liderii". Primul ministru a precizat ca s-a deplasat la Parlament pentru a se "asigura ca dl Antonescu pune rapid pe ordinea de zi (proiectul de lege privind Rosia Montana), se respinge, la fel va fi si la camera".

Anuntul premierului a venit la o ora dupa ce Crin Antonescu a declarat ca se opune proiectului. Sedinta birourilor permanente ale Senatului si Camerei pentru infiintarea unei comisii speciale pentru Rosia Montana, programata pentru luni, a fost anulata dupa declaratiile celor doi lideri USL.

  • Cititorii ne pot trimite fotografii sau imagini video de la protest pe HotReporter








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10069 vizualizari

  • -3 (33 voturi)    
    Nu amestecati aurul cu gazul (Luni, 9 septembrie 2013, 19:36)

    ovymoont [utilizator]

    Fara aur putem trai mult mai lejer decat fara gaz, asta daca nu vrem inapoi in bratele tatucilor de la rasarit... Asa ca eu zic sa nu amestecam capra cu varza...
    • +4 (28 voturi)    
      Fara Gaze de Sist! (Luni, 9 septembrie 2013, 19:53)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ovymoont

      Fara Gaze de Sist!

      Si-au trimis deja raspandacii si Chevronu
      • +10 (20 voturi)    
        hehe (Luni, 9 septembrie 2013, 20:46)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Dacă n-or fi aceiași, ai RMGC, reciclați pentru o nouă misiune.
      • +8 (10 voturi)    
        Şi BOR-ul pe ai ei... (Luni, 9 septembrie 2013, 20:54)

        Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Eu zic să învăţăm să acceptăm dezbaterile întâi, pentru că e nevoie de ele. Cât timp să mai acceptăm Bechteli şi RMGCei, pentru că totul e netransparent? Putem cere declasificarea documentelor cu Chevron şi Exxon, tocmai pentru a preveni o nouă Roşie Montană. După cum ziceam mai jos, nu putem, pur şi simplu, să cerem renunţarea la proiect, doar pentru că asta cer BOR şi Rusia. Dacă există riscuri de mediu, oamenii trebuie să afle despre asta; dacă beneficiile sunt neglijabile (sau, mai degrabă, neglijate), atunci chiar că nu prea avem resurse energetice să ne autosusţinem. În privinţa Roşiei Montane, toată lumea a avut posibilitatea să se informeze de ce contractul încălca şi Constituţia, de ce nu s-a optat pentru alternativa la proiect, de pericolul pentru mediu şi de lipsa unor beneficii substanţiale pentru economie. Acum însă, miza e mai mare şi putem profita de ocazie fără a fi radicali, ci doar deştepţi şi optând pentru protecţionism economic (taxare ridicată, garanţii de mediu solide, respectarea legilor româneşti, obligaţii legate de locurile de muncă şi exportul contracost). Nu ne trebuie decât politicieni cu cojones (:(()...
        • +7 (7 voturi)    
          aproape incredibil (Marţi, 10 septembrie 2013, 0:22)

          nova [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

          Pe postul TVR1 la emisiunea biziday a lui Moise Guran de astazi 9.09. acesta i-a facut zdente pe cei de la Rosia Montana. Cautati reluarea, aproape incredibil, a dezvaluit toata filiera si a dat documentarul din Peru.
      • +4 (18 voturi)    
        Chevron go home! (Luni, 9 septembrie 2013, 21:00)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Bulgarii au interzis gazele de sist. Si noi putem.
    • +16 (22 voturi)    
      Prietene, nu intelegi ceva. (Luni, 9 septembrie 2013, 20:16)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui ovymoont

      Tot fara aur traiam si cu Rosia Montana in derulare. La noi redeventa era 6%, pe cand in Canada este de 20-30%. Nu ar fi deranjat pe nimeni daca se demara o afacere CINSTITA, din care sa castige toti. Noi ne-am revoltat pentru ca era hotie pe fata! Acelasi lucru se incearca si la gaze. Se distruge panza freatica si agricultura pe suprafete mari. Se distruge apa potabila pentru sute de ani si in recompensa ce primim? Redevente tot de 1-2 %. Aceleasi demonstratii vor fi si pentru gaze de sist!
    • 0 (0 voturi)    
      O lectie de jurnalism profesionist (Luni, 9 septembrie 2013, 21:16)

      ovymoont [utilizator] i-a raspuns lui ovymoont

      Redau email-ul primit de la BBC ca raspuns la sesizarea mea:

      Dear Mr M...

      Thank you for your comments on our Romania coverage. Since you wrote to us we have published a new story about the gold mine dispute:

      http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24021816

      We take the view that these are both important stories to cover.

      Regards, Europe desk
      http://www.bbc.co.uk/complaints/handle-complaint/
    • +3 (7 voturi)    
      Vezi ca s-au schimbat Tatucii !!! (Luni, 9 septembrie 2013, 22:09)

      DanDare [utilizator] i-a raspuns lui ovymoont

      Acum locuiesc in Far Far West si periodic vin pe la noi si ne trag niste tzepe.
      In rest isi fac reclama la TV si prin filme proaste si noi punem un mega bot.
      Daca tot ne vindem macar s-o facem pe bani seriosi si nu pe capace de Coca Cola !!!
  • +16 (16 voturi)    
    !!! (Luni, 9 septembrie 2013, 19:43)

    CMD [utilizator]

    Astia doi sint parsivi;pot aproba proiectul!!!
  • +18 (18 voturi)    
    incontinuare (Luni, 9 septembrie 2013, 19:45)

    sucaa [utilizator]

    Nimic despre Baia Mare, nimic despre Deva...
  • -4 (16 voturi)    
    nu corporația... (Luni, 9 septembrie 2013, 19:47)

    Mazeta [utilizator]

    Cu Chevron o să fie mai greu. Au cumpărat ei Guvernul SUA, darămite niște milogi de români.
    • +12 (24 voturi)    
      Sa Fim Uniti ! (Luni, 9 septembrie 2013, 19:55)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa Fim Uniti !

      Nu conteaza cine sunt !

      Nu conteaza cati bani vor arunca si ce sprijin politic vor

      promite unor tradatori de tara de pe la noi.

      Asta-i Tara Noastra , Asta-i Casa Noastra

      Nu-i vom lasa nici sa ne-o ia ,

      nici sa ne-o otraveasca!
    • +13 (13 voturi)    
      poate (Luni, 9 septembrie 2013, 20:31)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar si aici era una din sutele de promisiuni useliste inainte sa puneti tampila pe ei. atunci nu stiau cad de greu sau usor este?
      daca nu stiau inseamna ca sunt incompetenti, daca stiau inseamna ca sunt mincinosi. oricum ai spune-o cei doi sunt o catastrofa. in 23 de ani de la revolutie nu am avut politicieni mai iresponsabili si mai incompetenti ca cei doi. cu cat stau mai mult la putere cu atat o sa fie mai greu sa ne revenim dupa.
  • +17 (25 voturi)    
    Bravo romani!!! (Luni, 9 septembrie 2013, 19:47)

    Clovis [utilizator]

    In ultima saptamana am obtinul o mare victorie! Curajul, determinarea si raspunderea civica si-au aratat roadele.

    Razboiul nu este inca incheiat. Mai avem:

    - anularea contractului cu rmgc si judecata celor care prin incompetenta sau coruptie ne-au tarat pana aici.
    - Eurogold face aproape acelasi lucru la Brad si Certej (redeventa jignitoare, poluare etc.)
    - interzicerea GAZELOR de SIST. Nu suntem cobai... Hai sa-i lasam noi pe, sa zicem, francezi sa le aprobe (FRANTA tocmai a INTERZIS aceasta activitate) dupa care mai vedem...
    - vanzarea terenurilor agricole catre straini. Polonia si multe alte tari nu permit asa ceva, noi am fost "impinsi" sa facem primii acest pas.
    • +8 (14 voturi)    
      Corecta Ordine! (Luni, 9 septembrie 2013, 19:57)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Clovis

      Corecta Ordine!

      Propun: Un Punct Pana se termina !

      Apoi altul !


      Sa fim Uniti !

      (sa terminam cu "usl-isti" si "basisti"

      sa ne gandim doar la ce avem de facut)
    • +10 (10 voturi)    
      Legat de ultimul punct... (Luni, 9 septembrie 2013, 20:42)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Clovis

      Înainte de a interzice acest lucru, ar trebui să susţinem agricultorii, pentru că altfel, rămânem cu terenurile abandonate. Trebuie abandonat impozitul forfetar (adică pe capete de bovine, porcine etc.), stimulaţi producătorii şi încurajate comasarea şi depozitarea. Asta nu se poate dacă intermediarii domină piaţa, iar producătorii plătesc taxe şi datorii enorme chiar şi în anii buni de recoltă. TVA 9%, ca la pâinea lui Voiculescu, impozit pe profit 3%, ca la IMM-uri, impozit de venit de 16% şi impozit pe proprietate, de cât o fi, şi atât. Poate ar trebui încă unul care să-i încurajeze să comaseze terenurile, sau un regim fiscal normal (TVA 24%, impozit pe profit 16% ş.a.m.d.). Fără excepţii, că încurajează evaziunea! Să vezi apoi înghesuială la ghişee!
      • +7 (7 voturi)    
        De acord cu sustinerea agricultorilor romani! (Luni, 9 septembrie 2013, 21:02)

        Clovis [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

        Franta subventioneaza masiv agricultura! Cum ar putea agricultorii romani sa concureze cu ei???

        In plus, toata reteaua de retail promoveaza produse straine, taranii nostri fiind nevoiti sa stea cu recoltele in drum...

        Terenurile abandonate nu sunt o tragedie. Romania poate produce pentru 60-80 de milioane de locuitori. Cui sa vindem aceste produse in actualele conditii??? Vrei sa calcam pe coada agricultura franceza, italiana etc.?
        • +3 (5 voturi)    
          Cui? Întâi noi, apoi restul lumii! (Luni, 9 septembrie 2013, 22:46)

          Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Clovis

          Întâi, să avem noi produsele noastre ieftine şi sănătoase, apoi ne gândim şi la Europa sau Orientul Mijlociu. Nu călcăm pe coadă pe nimeni; trebuie să înveţe românul că ce e făcut în propria ţară are o calitate mare la un preţ mic. Deci, tot noi suntem problema.
          • +1 (1 vot)    
            Pe ce lume traiesti ? (Marţi, 10 septembrie 2013, 11:58)

            Crop [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

            AI fost vreodata la tara ? Ai mancat legume romanesti ? facute la noi nu la turci . Daca esti rupt de realitate , nu mai posta si stai in banca ta .
            • 0 (0 voturi)    
              Eu nu stau la ţară! (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:18)

              Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Crop

              La oraş e altă mentalitate. Deseori, românul alege ce e mai ieftin şi se întâmplă să nu fie produse româneşti. Dacă direct de la sursă, totul pare ieftin, iată că nu mulţi îşi permit să se ducă până în satul X să-şi umple frigiderul. Unde mai pui că fructe şi legume proaspete nu prea găseşti iarna, mai ales dacă anul agricol e prost sau intermediarii nu se sinchisesc să se prezinte la piaţă cu mărfurile producătorilor?

              Iar dacă vorbim de produsele procesate (pentru că avem o industrie alimentară solidă), nu găseşti decât mezeluri ieftine (adevărate bombe!).

              P.S. Am mâncat şi legume româneşti şi turceşti (din afara Istanbulului), dar culmea, turcii îşi preţuiesc produsele (care sunt muuult mai accesibile decât cele străine) chiar şi la oraş (vorbesc strict de turcii din Asia, pentru că am stat acolo aproape jumătate de an).
      • +4 (4 voturi)    
        trebuie ajutati sa-si desfaca marfa (Luni, 9 septembrie 2013, 23:28)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

        si sa nu fie la mana hotilor de intermediari.
        Trebuie ajutati sa-si pazeasca culturile, nu sa li se fure noaptea munca de un an. Trebuie legi responsabile si trebuie ca acestea sa fie respectate.
        • +1 (1 vot)    
          Corect! (Marţi, 10 septembrie 2013, 13:19)

          Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          Fiscalitate mică, securitate garantată şi comasare încurajată. Apoi, nu ne mai îngrijorăm inutil pentru străini.
  • +13 (13 voturi)    
    Ministrul marilor proiecte-Dan Sova (Luni, 9 septembrie 2013, 19:50)

    Un cititor [utilizator]

    Ce ridicol, ce lucru slab! Sa infiintezi un minister pentru o clica.Sa simulezi apoi un antisemitism de carton ca sa poti negocia nestingherit Rosia Montana la Washinton. O luna la documentare, cum ar veni. Ce schema ieftina!
  • +12 (12 voturi)    
    A cui e tara asta? (Luni, 9 septembrie 2013, 19:55)

    Un cititor [utilizator]

    Asta ar trebui sa fie sloganul nostru.
  • +14 (14 voturi)    
    Doua lucruri sunt publice in Ro: WCurile si TVRul (Luni, 9 septembrie 2013, 19:57)

    HotDog [utilizator]

    Televiziunea Romana si-a aratat adevarata fata - cea de sluga a conducerii....
    Practic in TVR nu s-a schimbat nimic dupa 1990!
  • +9 (9 voturi)    
    senzaţii tari pentru uslam :) (Luni, 9 septembrie 2013, 20:20)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    E o vorbă, undeva, care spune, citez aproximativ, "revoluţiile îşi devorează proprii copii" - o simt acum pe pielea lor toată crema "revoluţionarilor" populişti în frunte cu plagiatoru' şi somnorosu'.
  • -2 (10 voturi)    
    Gazele de şist sunt altă problemă! (Luni, 9 septembrie 2013, 20:34)

    Geos Costan [utilizator]

    Am fost şi sunt împotriva exploatării Roşiei Montane, din multe motive: contract prost făcut, beneficii puţine şi doar pe termen scurt şi mediu, dezastru ecologic iremediabil, lipsa dezbaterilor, dispariţia multor vestigii istorice, incapacitatea vreunei firme din România, nu neapărat româneşti, care să proceseze aurul şi celelalte materiale şi, nu în ultimul rând, lipsa unei strategii de dezvoltare durabilă a regiunii post-exploatare sau în lipsa ei.

    Din păcate, trebuie să spun că lucrurile nu pot fi la fel de clare şi în privinţa gazelor de şist. Suntem în U.E. şi trebuie să exportăm gaze, deşi avem un grad de dependenţă de vreo 20-30%, mare parte din importuri venind din Rusia. Cu toţii ştim că, dacă Moscova mârâie, noi putem să dârdâim la iarnă sau să găsim alternative la gazul rusesc. Un mare avantaj al exploatării resurselor de gaz de şist ar fi garanţia unei independenţe energetice, cel puţin până avem o strategie viabilă prin care ne putem autosusţine din resurse proprii cu capital propriu.

    Îi prefer pe Chevron şi Exxon Gazpromului toată ziua, atâta timp cât politicienii noştri dragi nu ignoră dezbaterile transparente pe temă, taxarea companiilor după standardele mondiale (ne bucurăm de protecţionism cât mai avem) şi obligarea la respectarea legilor de protecţie a mediului şi a Constituţie (mă refer la proprietatea privată, în special).

    Putem învăţa din greşelile Bechtel şi RMGC, dar pentru asta e nevoie de un dialog autentic între societatea civilă şi politicieni, care poate fi purtat ori pe stradă, ori prin petiţii, ori pe reţelele social media. Nu mi se pare O.K. să zicem NU la fel de uşor ca în cazul RMGC.
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Luni, 9 septembrie 2013, 21:04)

    Sani [utilizator]

    Aici nu mai este vorba nici de Rosia Montana nici de gaze de sist. S-a trecut la alt nivel.

    Marea speranta in USL - ma intreb pe ce baza s-a cladit aceasta speranta, dar ma rog - s-a transfornat incet-incet in marea dezamagire impotriva tuturor politicienilor.

    Morisca a inceput sa se invarta.
    Oare cine isi va rupe gatul in ea?
    • +6 (6 voturi)    
      e suficient sa te apleci asupra Rosiei Montane (Luni, 9 septembrie 2013, 23:40)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      ca sa intelegi cum a fost jefuita tara sata care e a noastra. Treaba a inceput din 1995? Tentaculele sunt ametitor de adanci si ramificate. Asa s-a furat o tara. !
      Minciuna cat cuprinde, presa oculteaza si manipuleaza. Romanii voteaza sau lasa pe altii sa voteze pentru ei.
      Toate ies la lumina, iar cei responsabili TREBUIE SA PLATEASCA.

      Protestele la care asistam/participam astazi au o relevanta si-o importanta ce depaseste cu mult problema Rosiei Montane. Este problema Romaniei de dupa '89. Este hartia de turnesol a clasei politice si este trezirea constiintei romanilor. Bravo tinerilor protestatari ! Voi faceti istoria. Am certitudinea ca nimic nu va mai fi la fel ca inaintea actiunii voastre.
  • +2 (2 voturi)    
    un filmulet despre cianura (Luni, 9 septembrie 2013, 23:35)

    XeniaRo [utilizator]

    in minerit:

    http://www.youtube.com/watch?v=ignWkqELs20#t=482

    Merita vazut!